Jump to content

Suspensii Sport


dragos_85
 Share

Postare recomandată

Eu am suspensie sport si raman suspendat in zapada, desi am roti de iarna. Daca reusesc sa ies pe strazile mai mari, totul e ok, desi nu imi place caci suspensia e rigida si orice denivelare iti pare mare. Cred ca este bine sa te gandesti de doua ori inainte sa cobori masina, mai ales daca se apropie iarna. Cea mai buna solutie este cu coilovers - parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 341
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dreamer

    24

  • cipriangolf

    15

  • ovidiu89

    13

  • sonnic53

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu se gasesc arcuri de golf 3 aceiasi inaltime ca cele originale da mai dure, sau macar sa coboare cu 2 cm maxim fata de cea originala ?

Modificat de SmoKeyBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai dure?Mai dure pentru motorizarea ta ar fi sa cauti arcuri de la o motorizare mai grea(tdi, 2.0) si sa le pui pe a ta.Arcuri care sa coboare cu 20mm nu stiu sa existe;doar arcuri care cobora cu 30mm.Bineinteles mai este posibilitatea montarii unei suspensii reglabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot caut de cateva zile si nu gasesc, ma gandeam ca stie unu dintre voi o solutie ceva si nu cred ca sunt destul de dure arcurile de la o motorizare superioara. cand am in jur de 370 kg in masina la denivelari, hopuri,curbe imi tot ating cauciucurile de aripile din spate ca am jante cu et 20 sau 25. si nu vreau sa pun suspensi care sa coboare prea mult ca ii matur lui basescu toate canalele si gropile. am gasit si suspensii reglabile care coboara 2 cm da e un pret cam piperat 400 E si eu am nevoie doar pe spate sa schimb.

Modificat de SmoKeyBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma ma ajuta si pe mine cineva cu problema mea ? vreau sa-i ridic putin spatele masinii am suspensii sport CUM POT SA FAC ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noroc hai ca ti spun eu care este problema ta am avut-o si eu schimba bucsele spate iar cand le montezi pozitioneaza bucsa in asa fel incat puntea sa vina mai jos fata de cum era si se ridica singura ,eu am cabrio si e mai grea de spate si asa am rezolvat spor la treaba

Modificat de varusase
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm... oare daca iau o suspensie sport pe spate care coboara 30 mm si adaug niste inaltatoare sau distantiere sau cum se numesc ca sa o ridic... se poate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noroc hai ca ti spun eu care este problema ta am avut-o si eu schimba bucsele spate iar cand le montezi pozitioneaza bucsa in asa fel incat puntea sa vina mai jos fata de cum era si se ridica singura ,eu am cabrio si e mai grea de spate si asa am rezolvat spor la treaba

aha, multumesc de sfat alte optiuni mai sunt ? si trebuie neaparat sa schimb bucsele ? ca abea le-am schimbat cand am cumparat masina acum vro 2 luni.. daca ma duc la mecanic si il rog sa faca ce ai spus tu nu o sa mearga ?

Tocmai ce am vorbit cu un prieten care are service, si l-am intrebat in legatura cu bucsele, mi-a zis ca daca ele nu sunt puse pe pozitia lor nu isi mai fac nu stiu ce curs ale lor si stau in presiune si e posibil ca in 2 luni sa se duca bucsele.. alte optiuni ?

doar spatele? poti face schimb de suspensii cu vreun coleg

pai da, doar spatele, pentru ca spatele e putin mai lasat decat fata, asa sunt suspensiile astea sport pe care le am, si am vazut ca nu sunt singurul cu aceasta problema, mai era cineva cu o problema de genul asta. o sa fac o poza la masina si o sa pun aici sa-ti faci o idee cum arata.. :)

Modificat de damnedbastard
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi mar ajuta o pagina ceva.. de unde sa fac comanda, sau nu stiu.. :blink: orice.. o idee o poza.. :) as vrea sa-i ridic putin spatele eventual sa ajunga la acelasi nivel cu fata.. ar fi perfect.. nici prea ridicat sa-i strice aspectull.. daca ar fi la acelasi nivel ar fi perfect.

eu de obicei cumpar piese de la autokarma.ro si sunt cele mai ieftine ... parerea mea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu te inteleg ce vrei sa zici, eu intreb de ceva anume, nu de piese in general... incearca sa ma ajuti.

Modificat de v@sy
Nu mai da quote la postul anterior.Foloseste fastreply sau addreply
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca cel mai bine este sa schimbi suspensia, pentru ca apoi o sa ai spatele cocotat si fata 'pe jos'.Nu prea ai cum sa inalti doar spatele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E criza omule... cum sa schimbi suspensia? Pune-i inaltatoare de guma (se gasesc de cumparat), se monteaza intre flansa si arc si mai ridica masina cu 2 - 3 cm ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geo merge pus si la suspensia sport si la cea originala sa pui inaltatoare de guma ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E criza omule... cum sa schimbi suspensia? Pune-i inaltatoare de guma (se gasesc de cumparat), se monteaza intre flansa si arc si mai ridica masina cu 2 - 3 cm :icon_thumright:

da-mi un site ceva unde se gasesc si daca merg montate fara sa mai dau suspensia jos de pe masina, ai idee ? e una din solutiile care o sa le incerc.. mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ziceam sa faca schimb cu cineva , nu sa isi cumpere alta.btw suspensia sport este mai joasa cu 2-3 cm decat cea stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-mi un site ceva unde se gasesc si daca merg montate fara sa mai dau suspensia jos de pe masina, ai idee ? e una din solutiile care o sa le incerc.. mersi.

Trebuie sa dai suspensia jos,altfel nu ai cum sa le pui.Da nu e mare vrajeala,e usor daca ai 2 chei de 17 parca :icon_thumright: si un prieten sa te ajute.Eu am dat-o jos anu trecut de vreo 3-4 ori,mi se parea ca imi scartaie ceva si defapt era bancheta din spate :(

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geo merge pus si la suspensia sport si la cea originala sa pui inaltatoare de guma ?

I am the invisible man :)) nu imi raspunde si mie cineva ?

Si ne poate da cineva un link de unde putem cumpara niste inaltatoare dastea de cauciuc ?

Regulament

"Sunt interzise, de asemenea, posturile gen "bump" ("nu mai stie nimeni nimic?", "Anybody?", "Hai baieti, ajutati-ma si pe mine") pe alte arii in afara de aria de vanzari/cumparari. Acestea vor fi sanctionate cu warning."

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ati da un simplu search pe google ati gasi inaltatoare de la 20 de lei pana la 45 de euro set de soua bucati! Va dadeam si link dar nu cred ca e voie !!!

Merg puse si pe sport si pe normala, e un pic de munca dar... asta-i viata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

1.Mai mult ca sigur e flansa de la amortizor,dar e o problema...am amortizoare sport,de unde fac rost de flansa pentru ele,se potrivesc cele pentru amortizor normal?

2.Daca amortizorul e dus cam cum ar trebui sa se manifeste...in afara ca nu mai amortizeaza pentru ca la astea sport mai greu iti dai seama...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Dreamer si eu am patit ceva de genu ,de la service mi-au zis sa iau flansa cu tot cu rulment(kit complet) 40lei 1buc ,zis si facut am luat si m-am dus sa o inlocuiesc amort fiind sport a intrat perfect deci nu difera dar problema au descoperit-o mai exact cand mi-au scos amortizorul ,era dus si a mai stricat si bieleta de directie...deci ,nu ai cum sa observi decat atunnci cand o sa-l dai jos

post-59980-1268736591_thumb.jpg

post-59980-1268736591_thumb.jpg

Modificat de IDM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfff,urata treaba,dar tie cum ti se manifesta? si cam ce trebuie sa aiba sa fie stricat,ulei nu are pe el.

P.S. Am amortizoare FK tot galbene ca cele din poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se auzea o bataie sacaitoare chiar si in linie dreapta ,uneori mai tare alteori incet,am skimbat si bieleta de directie ca amort a stricat-o si paia!ideea e ca a aruncat uleiul in timp de la gropi si cand a scos amort s-a desfacut in 2buc,din ce am inteles astea sport se pot repara,o sa incerc si varianta asta,deocamdata ii pun normale pe fata

incep s cred ca nu o sa mai pun niciodata amort sport datorita gropilor de la noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarat , e nasoala rau de tot cu gropile si nu numai,eu cand iau o imbinare d-aia metalica de pod am impresia ca ramane jumate de masina acolo...e trist dar adevarat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

datimi si mie o idee . vreau sa-mi las si eu masina mai jos . cred ca da mai bine .. sunt tanar si eu simi place asa.

deci : ce ziceti daca tai cate 1,2, spire sau cate credeti voi masina se mai lasa ? si daca da cu cat ? afecteaza cu ceva asta ? arcurile mai vin la locul lor acolo ? mai stau bine ? care ati incercat si cum ati facut ? ... sa iau arcuri mi se par prea scumpe ..ce idei imi dati ? mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!