Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

De ce sa schimbi uleiul daca nu-ti papa deloc ulei? La 200k e ca si nou motorul in conditiile astea. Lasa prostiile cu normele astea, ca nu are rost si mergi pe aceeasi vascozitate cu care a mers masina d ela bun inceput daca nu ai probleme.

Nu inteleg de ce vrei sa te legi la cap daca nu te doare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am facut inteles. Masina am luat-o anul trecut la 176k km in primavara. Avea schimburi facute la 30k km cu 5w30. De atunci mecanicul a bagat doar 5w40 si acum are 204k km. Sa raman pe 5w40 in conditiile in care merge bine si nu consuma ulei dar vad ca dauneaza filtrului si nu numai sau sa trec pe 5w30 cum cere cartea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai trebuia sa lase  5w30 ce, cere cartea.nu sa schimbe norma la 5w40.ce mecanic e ala?schimba mecanicul.si eu am ti.am zis 200 mii km si  bag 5w30 acelasi ulei care a mers masina dintotdeauna.

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil din cauza kilometrilor a bagat 5w40. O sa trec pe 5w30, sper doar sa nu inceapa motorul sa consume ulei. Eram curios de aspectele negative care le produce 5w40-ul. Multumesc pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un 5w40 poate infunda Dpf.ul. si e mai slab ca si aditivare decat un 5w30 long life cu norma 507.00. daca ai dpf , bagi 507.00 si il schimbi la 15.000 km. in felul asta motorul va fi mai protejat decat cu 5w40 schimbat tot la 10.000

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

 

ce ulei recomandati intre eneos si castrol edge amandoua avand 5w30 si noma 507.00 ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu merg pe motul 5w30 507.00 ft bun nu mi'a consumat ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pana acum am mers cu  castrol dar mi sa recomandat si eneos si nu stiu daca a mai folosit cineva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baga lumea si eneos dar mai rar, nu e nici foarte laudat, nici criticat. Si castrol cred ca ar fi bun, DAR tine cont ca 5w30 e rosu inafara, asa a venit si masina mea si am vazut si la altele. Daca nu e cu tenta rosiatica ce gasesti in tara atunci nu cred ca e identic calitativ, poate doar cel OEM e asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru un Golf V benzina, ce alegere sa fac intre castrol 5w40 si 10w40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in locul tau as alege 5w40 sau 5w30, in nici intr-un caz 10w40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din reprezentanta cand am luat Castrol 5w40 era verde.

Modificat de SacreDro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , ei zic ca au alt castrol decat cel care e in comert insa la ce petarde sunt in tot ceea ce inseamna servisare masini , ma cam indoiesc ca e cu totul alt ulei. Asa are si mercedes-ul nu stiu ce rahat bagat in uleiul de reprezentanta fosforoscent si iti poate spune cu aproximatie daca e dus sau nu,.

 

Eu am incercat castrol , e un gunoi de ulei , nu mi-l mai trebuie nici daca il iau direct din fabrica.

 

 

Poate sa fie si 100Euro litrul , Castrol NU !

Modificat de AndreiCC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de accord cu AndreiCC, Castrol nu, cel putin cel care zic ei ca ii "fully" sintetic (cititi in dictionar ce inseamna fully). Cel in 10w40 merg, ii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un ulei la un pret ok calitate pret , cel putin pt mine pana acum a fost si inca este Motul , Dar la recomandarea unui coleg voi trece la Mobil1.

 

Eu personal am folosit motul. Iar daca Motul dupa castrol a mers ok , e o certitudine , e mai bun decat castrol-ul.Motorul meu e mai pretentios din constructie , daca la mine merge pe turbo , merge cu singuranta si la tine.

 

Alterneaza si tu intre astea doua. 

 

Sfatul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la cineva castrol de germania "vollsynthese" si era verde iar la noi full sinteticul e normal. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! ce ulei imi recomandati pentru un golf 4 2.0 AQY ? Acum am mobil 1 10w40 2000 imediat trebuie sa fac schimbul de ulei  ...mi-a zis cineva sa folosesc castrol ..http://www.piese-autonext.ro/ulei-motor-castrol-edge-titanium-5w-40-4l

Modificat de alexandruph
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sunt super impresionat de acest ulei, are niste cifre si norme ca nimeni altul (printre care norma vw 504/507 si VI 204!) : http://www.epc.shell.com/Docs/GPCDOC_GTDS_Shell_Helix_Ultra_ECT_C2_C3_0W-30_%28C2_C3_VW504_507_MB229.52%29_%28en%29_TDS.pdf

 

si inca unul asemanator, mai putine norme dar pare mai testat pt vw  :scratch: : http://lubricantes-online.com/WebRoot/StoreES2/Shops/eb2659/53F5/98EF/7DF7/128A/586B/AC10/1416/A052/Helix_Ultra_Professional_AV_0W30_tds.pdf

 

de unde il cumparam totusi?!

 

si noua tehnologie Shell PurePlus folosita si la Ferrari F1 : http://www.auto.ro/ferrari-ff/-ulei-shell-pentru-scuderia-ferrari--54916.html

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt curios ce HTHS sau uzura pe cama are 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Mi-am luat curand un ibiza 1.9 TDI cod motor AXR si nu stiu ce ulei sa ii pun, vechiul proprietar folosea castrol edge titanium fst 5w40, sa merg pe acelasi sau recomandati altceva? masina are 96000 km.

Pe oilmag, imi apar doua variante de ulei pentru motorul asta, cel precizat mai sus si un castrol edge 5w30.

O recomandare si pentru filtre ar fi foarte utila.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motor 1.9 tdi PD de 74 kw deci norma vw 505.01 sau 507 si ulei 5w40... marca poti alege alta sunt aici pe cateva pagini anterioare multe marci care sunt cu mult peste. Ca filtru mahle ii peste mann.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt curios ce HTHS sau uzura pe cama are 

pai HTHS sigur e peste 3.5 din moment ce norma C3 (la fel si vw 504/507) asigura asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CAlexandru uleiul care il folosea proprietarul anterior Castrol Edge Titanium FST Turbo Diesel e bun pentru acest motor ,foloseste orice ulei 5w 40 cu norma 505.01 sa nu pui 5w 30 in acest motor, filtru de particule nu ai. Filtre eu iti recomand OEM eu asta folosesc la AXR-ul meu diferenta de pret intre producator si oem e mica

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

sunt curios ce HTHS sau uzura pe cama are 

pai HTHS sigur e peste 3.5 din moment ce norma C3 (la fel si vw 504/507) asigura asta. 

 

 

Da ma mir din ce, la vascozitatea aia...

totusi nu e un mare semn de intrebare???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!