Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

passat3c-bkp

Salut baieti,in scurt timp trebuie sa schimb uleiul la masina din semnatura.Acum am mobil 5w30 507.00,bidonul acela verde recomandat si schimbat in reprezentanta.Problema este ca imi cam suiera turbina si consuma cam 1litru la 12-13 mii km,din cate am inteles este normal acest consum.As vrea sa pun 5w40,poate cineva sa-mi faca o recomandare daca este bine? masina are 165.000 km.Daca primesc un raspuns va rog sa-mi spuneti mai detaliat ce trebuie sa scrie pe bidon,spun asta pentru ca vreau sa ilcumpar eu din supermarket...in magazinele mici nu prea am incredere.As vrea sa merg pe castrol sau mobil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol Edge TD 5w-40 schimbat la 10.000 km.

 

mobil nu are ulei 5w-40 cu specificatia PD, adica 505.01, dar exista Mobil 1 Turbo Diesel Truck 5w-40 ( pe care il poti folosi pentru ca tu ai culbutori cu role)

http://www.ulei-sua.com/mobil-1-ulei-motor-sintetic-import-sua/mobil-1-turbo-diesel-truck-5w-40-1.html

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobil 1 Turbo Diesel Truck este foarte laudat pe forumurile straine. Unii sustin ca este mai bun chiar si decat uleiurile ce respecta norma 505 01 si protezeaza mai bine axul cu came la PD-uri de 1.9 decat uleiurile 505 01. Exista utilizatori care au folosit acest ulei dupa ce masina a iesit din garantie si sustin ca au peste 200k mile (360k km) la bord fara nici o problema la axul cu came la PD-uri.

 

Vad ca are niste specificatii foarte bune, viscozitate la 100 gr de 14.5, TBN de 10.7, dar daca nu respecta norma pt PD-uri, nici macar ca recomandare, parca nu m-as incumeta sa-l incerc. Ce parere aveti?

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum la 150-200.000 km axul cu came si tachetii trebuie inlocuiti.... nu cred ca e mare loterie sa incerci TDT-ul.

 

Pentru motorizarea lui passat3c-bkp, adica BKP, merge sigur, pentru ca nu are stres-ul specific pe tacheti si came , pe care il au motoarele PD cu un singur ax cu came.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat3c-bkp

Deci,pana la urma ,,ce ulei recomandati?,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@passat3c-bkp

 

Poti merge fara teama pe Liqui-Moly top tec 4100  5w-40

 

 

Specifications / Approvals:
ACEA C3
API SN / CF
BMW Longlife-04
Ford WSS M2C 917-A
MB-Approval 229.31
Porsche A40
VW 505 00 / 502 00 / 505 01
LIQUI MOLY recommends this product for vehicles for which the following 
specifications are required:
ACEA A3 / B4
Fiat 9.55535-S2 / 9.55535-H2 / 9.55535-M2
Renault RN 0700 / RN 0710
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cautand un ulei cu un HTHS cat mai ridicat pentru utilajul din dotare (si care sa respecte norma 505.01), in afara de RedLine, a ramas sa aleg intre Cepsa Xtar TDI 505.01 si Motul Specific 505.01:

 

https://www.cepsa.com/stfls/CepsaCom/Lubricantes/Ficheros_lubricantes/ficheros/pdf/iCEPSA%20XTAR%20TDI%205W40%20505%2001_Rev2.pdf

http://www.motul.com/system/product_descriptions/technical_data_sheets/195/original/Specific%20505%2001%20502%2000%20505%2000%205W-40%20(GB).pdf?1323966040

 

Ambele au HTHS 3.7, parca Cepsa are vascozitatea la cald o idee mai ridicata, dar nu ma pricep foarte bine. Pe care sa il aleg?  :scratch:

 

PS: pretul e si el asemanator, Cepsa fiind cu foarte putin mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca nu doar HTHS conteaza la un ulei.   

 

eu iti recomand si Amsoil European 5w-40 Full SAPS.  pretul este decent.. 50 lei/ 0.96l    si HTHS este 3.7....  

 

http://www.amsoil.com/shop/by-product/motor-oil/european/european-car-formula-5w-40-synthetic-motor-oil-efm/?code=EFMQT-EA

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de recomandare. Credeam ca e la acelasi pret cu RedLine.

Dar vad la aprobari VW ca lipseste 505.01 :(

Stiam eu ceva ca nu au platit pentru dreptul de a utiliza normele VW, dar totusi la RL scria ca e compatibil cu 505.01

LE: Am inteles ca si Ravenol VMO e cu baza PAO, dar am o ingrijorare legata de un HTHS cat mai mare, desi sunt constient ca nu e singurul lucru important la un ulei. Masina mea mananca ulei pe paine (500 ml/1000km), desi turbina e schimbata (mai e inca in garantie la @cipos, deci o exclud din lista de probleme) si fum nu scoate (decat cate un puf negru la forja). La asta adaug un motor usor fortat de stage 2.

As fi pus clar RedLine in aceste conditii, dar daca si pe-ala il papa la fel, la cat costa...

Modificat de Polosaurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta si rezolva problema consumului de ulei pentru ca este anormal de mare ( ma gandesc ca 500 ml / 1000km de mers normal, nu de forja continua.... ?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mers normal. Stiu ca este anormal de mare (desi in limitele aberante ale producatorului), dar nu imi pot da seama ce se intampla, inteleg ca il papa (pierderi vizibile nu exista), dar de ce nu iese fum alb, albastru etc? 

Ca sa evit pomeici ulterioare si inainte de remap consuma la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e clar ca ai o problema. si eu tot BXE am, dar nu e vizibil consumul la 7500 km, cand fac eu schimbul de ulei

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, mai cunosc oameni cu BXE si nu consuma. Nu-mi dau seama ce poate fi.

Compresie am, zic eu, nu am probleme iarna deloc, desi o bujie nu imi merge. Dosarele X. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cati km are motorul ?  la 500 ml / 1000 km  nu iese fum foarte evident daca il consuma... 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reali (in EDC16 si DSG) are 185.000.

Pot fi simeringurile de supape? Nu prea imi vine sa desfac (nu eu, mecanicii) motorul, mi-e sa nu ma aleg cu si mai multe probleme.  :dry:

Modificat de Polosaurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer la 1.9 TDi nu am auzit pe multi sa aiba probleme cu simeringurile de supapa...  

la ATD-ul din 2001 am 290.000 km si nu manifesta consum de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee de ce in Germania un Edge FST costa cam 11 EUR/litru iar la noi iei cu 151 de lei un bidon mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Germania la benzinarie?Si la noi gasesti cu 65ron/litrul(hypermarket,benzinarii)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu la benzinarii, si pe net am gasit acest pret si am inteles ca astae pretul la ei pentru CAstrol Edge FST 10W-40. Si atunci eu imi pun itnrebarea ce facaturi s-or vinde pe la noi daca costa asa putin. De aia va intreb, ce e cu diferenta asta de pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de pretul asta ce zici? :)

post-17804-13737136971993_thumb.jpg

post-17804-13737137429988_thumb.jpg

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cam hotie

 

pretul la 1 l este aprox 50-55 lei

pretul la 5 l (nu la 4 l ca in imagine)  este undeva la 230 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un asa pret la varianta de 1l n-am mai vazut decat la Redline :D Oare chiar o da careva aproape 100 ron pe un litru de Edge? :tuktuk:  Pana si la reprezentante e undeva in zona 60 ron..

Modificat de Cowboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ala oem la butoi nu e 100?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentante au deopotriva Edge Professional 5w30 502.00 / 505.00 / 505.01 care e un pic mai ieftin si au si Edge Professional 5w30 504.00/  507.00 care e ceva mai scump. Cel putin la reprezentanta unde fac eu reviziile primul e undeva in zona 60 ron iar al doilea in jur de 70 ron. 

Modificat de Cowboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vorbeam de cel OEM, care nu e edge (ma rog, nu este denumit asa, ar putea fi tot edge).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!