Jump to content

My shadow-blue Mk5 daily-drive & track-toy


Acidutzul

Postare recomandată

Bufu, mersi pentru urari si aprecieri. Asteptam sa-ti prezinti si ti masina :icon_cool: . Despre amortizoare Koni, poti cere detalii de la Volksman pe forum. Eu de la el le-am luat. Aplicatiile de la Koni pentru G4 1.9 TDI le poti vedea aici Sper ca ti-am fost de folos.

Bafta.

Link către comentariu

My first

DSC_0023copy.jpg

My last

DSC_0028.jpg

My everything

DSC_0014copy.jpg

Modificat de Plictisitul
Link către comentariu

Pozele sunt de la VW Fest?:D Foarte frumoase toate Golfurile!

Link către comentariu

Superbe jantele lui Vlad (rex). Mi-a acaparat atentia in ambele poze. De nota 10 :(

Link către comentariu

Ha ha, mersi mult sNaKeyy.

ritza Multumim!

Acidutzul, am uitat sa-ti pun la VWFest, dar prietenei mele i-au placut mult jantele tale. Binenteles ca am intrebat-o daca mai mult ca ale mele si mi-a raspuns ca "nu":P. Sigur ii era frica sa spuna altceva :(!

Si inca o data: ai o masina foarte frumoasa, si sprintena!

Link către comentariu

Asa, asa, laudati masina lui Alex(Acidutzul) ca e topicul lui. Snake pentru jantele lui rex exista topic separat...

Aaaa si rex..nu te intreb de unde ti-ai dat seama a masina lui e sprintena ca ne baneaza astia :) of of ...ce misto drumuri au astia pe langa bv..si ce libere :P

Link către comentariu

@Plictisitul: Mersi pentru poze.. ai mana, ce sa zic :(. Rex cred ca m-a vazut depasind combina aia care mergea cu 20 pe drumul ala pustiu... i-a placut ce usor am urcat la 59, de acolo cred laudele :P

@Rex: hai ca suntem destul de misogini incat sa nu ne pese de parerea fetelor, nu? oricum sunt sigur ca e sincera cu tine... pari un om bun, nu cred ca-i e frica sa-si spuna parerea :) (P.S. sa-i spui ca-i multumesc mult si are dreptate ;))

@ritza: multumim, posesor de shadowblue mk5 ce esti! (P.S. avem titlurile topicurilor de la masina mea asa apropiate, ca trebuie sa ma uit la initiator sa-mi dau seama care e ;) )

@sNaKeyy: iti multumesc in numele lui Vlad :).

Hai ca ma pun si e pe micsorat cateva poze.

Bafta.

Link către comentariu

Poze de la VW FEST!

Alaturi de o surata foarte rapida .... si jantele din toate partile :angry:

post-13132-1248031636_thumb.jpg

post-13132-1248031669_thumb.jpg

post-13132-1248031730_thumb.jpg

post-13132-1248031825_thumb.jpg

post-13132-1248031832_thumb.jpg

Modificat de Acidutzul
Link către comentariu

Da nici cu mana ta nu mi-e rusine...:ceuameni:. Cat despre surata foarte rapida....hai sa ne apropiem putin de realitate printr-un "putin mai rapida" :icon_cry:

Si ca sa va fac hataru cu jantele lui Alex am cropuit dintr-o poza de-a mea..enjoy

cropacidu-1.jpg

P.S. In pozele 2 3 si 4 Alex a vrut sa va demonstreze ce cauciucuri bune avem. Nici la o inclinare de 45 de grade fata de orizontala masinile noastre nu curg la vale... :D

Modificat de Plictisitul
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

M-am hotarat sa-mi vopsesc emblemele VW fata/sapte si sa dau jos inscriptiile golf si 2.0. Ideea initiala era sa ramana doar inscriptia TDI... tot neagra. Dar m-a lovit si ideea folosiri G-ului de la golf pentru GTD (masina are macar cei 170 cai cu care ar fi venit un GTD la mkV :) , daca ar fi existat). O sigla oricum va fi, pentru ca vreau sa se stie ca sunt diesel. Intrebarile ar fi:

1. GTD sau TDI? Intrebarea vine mai mult in ideea in care vi se pare sau nu GTD "de porc". Nu incerc sa ma dau altcineva, pentru ca GTD pe mk5 nici nu a existat :). Iar pe haionul meu nu cred ca va insemna decat cel mult "diesel sportiv" pentru cunoscatori... iar altii se vor uita crucis intrebandu-se de unde dreaq am mai aparut si eu :P .

2. Stie cineva vreun tutorial/DIY pentru demontarea emblemei VW spate la G5 (emblema cu mecanismul de inchidere al haionului, nu inscriptiile).

Multumesc si bafta!

Link către comentariu

Eu in locul tau nu as pune TDI simplu, pentru ca TDI simplu inseamna 1.9. Iar GTD suna frumos, daca ar fi si existat si daca chiar ar fi fost :Driver: Sincer cred ca mai bine lasi 2.0 TDI sau le scoti de tot...

Link către comentariu

Avand in vedere ca mie nu mi se pare cocalarime GTD, in mintea mea cam asta e versus-ul: sa spun ca masina e sportiva (si atunci prefer GTD in loc de 2.0 TDI) sau sa las doar TDI si...vorba ta... sa mai aiba oamenii surprize :blah:, mai ales daca reusesc sa fac si sub capota tot ce vreau. Imi place ideea de sleeper, dar si GTD suna frumos :Driver:.

Mersi pt. raspuns!

Link către comentariu

Eu as lasa fara nici o inscriptionare :Driver:. Oricum, cunoscatorii nu o sa confunde masina cu GTI (alta bara fata), iar pentru necunoscatori oricum ai GTI :).

(Mie mi se intampla sa ma intrebe lumea de masina crezand ca e GTI, dar eu le explic ca e doar GTSport, iar a mea e mai putin GTI decat a ta).

GTD nu as pune pentru ca nu exista :blah:.

TDI nu as pune pentru ca prefer clean look-ul. Intr-adevar lumea va credea ca ai doar 105 cp.

P.S. Uita-te la Dan si la mine ce frumos arata fara inscriptionare! ;)

Modificat de rex
Link către comentariu

Eu voteza pt GTD ;)

Daca mai schimbi si bara fata cu una de GTI, ii aplici si ei acelasi "tratament" (adica schimbi I-ul cu un D) iar rezultatul va fii frumos ;)

Modificat de Riddler
Link către comentariu

@Rex: de acord, clean look-ul arata foarte bine. De asta le dau jos, vreau sa raman cu minimum de litere (exclud 2.0 de langa TDI) si alea cu care raman le fac negre. Dar vreau neaparat litera D pe spate, din doua motive. Al doilea este intradevar evitarea confuziilor cu GTI din spate, dar primul este pur si simplu ca vreau sa se stie ca e TDI si sunt mandru de asta :)... poate o sa fie clean-look daca o sa-i scot DPF-ul si o sa fie un indiciu clar de diesel la evacuare :) .

@Riddler: in sfarsit un vot pt. GTD :lol: . Bara de GTI nu o sa-mi pun pentru ca nu prea ma incanta fagurele (prea mult si prea mari gaurile pt gustul meu). O bara fata care imi place mult e cea de GT/GT Sport, cu partea centrala vopsita negru (ca la REX :P ). Dar nu cred ca o voi schimba prea curand.. imi place cum arata acum. As schimba buza cu una de GTI, dar nu se potrivesc din pacate.

Bafta.

Link către comentariu

Si eu tot pentru GTD :)

Chiar cred ca ar fi ,,one of a kind" intr-un fel si cred ca ar arata si mai bine fata de TDI simplu pe care il vedem destul de des.Ori daca vrei sa le dai jos de tot...Dar tot mai bine ar cadea GTD :)

Spor la treaba! :lol:

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu

am vazut-o la vwfest..superba..mai ales din spate :icon_thumleft:

iar despre inscriptionare: keep it simple..ori clean, ori doar golf, dar in niciun caz gtd

Link către comentariu

Aaaa sefu, lasa tu GTD sau golf sau tdi....pune-i direct un M3 pe spate si ai rezolvat problema !!! :offtopic:

Modificat de Plictisitul
Link către comentariu

Masina asta chiar isi merita cu desavarsire inscriptia GTD! Suspensii, roti, motorizare. Daca chiar ar fi existat un GTD asa ar fi fost! Cel putin 70%! Succes!

Link către comentariu

Dar cum nu exista GTD?? Pai la inceput cand a fost Golf v GT au fost 2 motorizari GT tsi si GT tdi iar GT tdi este acest GTD de care se vorbeste. Acelasi lucru se petrece si la golf VI...adica acel GTD este acelasi motor ca la golf v GT tdi...

Or I could be wrong... :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Dar cum nu exista GTD?? Pai la inceput cand a fost Golf v GT au fost 2 motorizari GT tsi si GT tdi iar GT tdi este acest GTD de care se vorbeste. Acelasi lucru se petrece si la golf VI...adica acel GTD este acelasi motor ca la golf v GT tdi...

Or I could be wrong... :)

Perfect corect.

Link către comentariu

Din cate stiu eu, sau cel putin la asta ma refer... aceeasi echipare ca si GTI (look, design, suspensii, scaune, interior etc.) doar ca are motor diesel era pe golf 2, dar de la golf 3,4 si 5 nu mai exista. Abia acum cu Golf VI am inteles ca vor sa puna TDi-ul de 2.0 de 170CP cum e pe O2 VRS. Echiparea GT e alta branza! Este intr-adevar de anul trecut GT cu motorul de 1.4TSI si cu motorul de 2.0TDI. Dar GT nu e aceeasi echipare cu GTI. Scuze de offtopic!

Link către comentariu

@Adrian_S: Mersi. M-am jucat azi cu literele pe masa si arata bine GTD :icon_thumright:.

@weewee: Mersi pt. aprecieri. Pe unde ai fost la VWfest ca nu te-am vazut. Imi sareau sigur in ochi Porto-urile :blah_:

@Plictisitul: Da.. ai dreptate. Vroiam si eu "ZEUL RS SUPERCHARGED M-POWER WRC SUPER F1 NFS F A N E" dar n-am gasit litere de cumparat :Driver: .

@Alexis491: Mersi :blah_:

Despre GTD, din cate stiu s-a folosit efectiv acest acronim numai pentru Mk2 si Mk6. La Mk4 i sa spus GTI TDI (motorizarea ARL). Toate cele 3 exemple anterioare inseamna motorizarea diesel de varf si ceva elemente de personalizare (care sunt destul de importate, avand in vedere ca GTD Mk6 cand a fost anuntat sarea ca pret de GTI Mk6 desi era cu 30 cai sub... nush care o fi politica de preturi acum). Intradevar a existat Mk5 GT cu motorizare TDI, dar VW nu i-a spus GTD :D. Un mic detaliu care m-a facut sa ma gandesc la varianta de a pune GTD pe spate. Probabil ca daca ar fi existat efectiv echiparea asta la mk5, eram mai reticent in a pune literele alea. Dar cum nu e cazul, ma gandesc sa imi permit, avand in vedere ca nu ma dau ce nu a existat sau nu sunt, doar vreau sa spun "diesel sportiv".

Modificat de Acidutzul
Link către comentariu

Primele 3 sau ultimele 3? :lol: (da, stiu, D-ul nu e perfect si va fi refacut :( )

post-13132-1249821376_thumb.jpg

Link către comentariu
  • Dudu featured şi unfeatured this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!