Jump to content

My shadow-blue Mk5 daily-drive & track-toy


Acidutzul

Postare recomandată

Mersi mult!!!

La tine e "mai perfect" :icon_thumleft: ca la mine ca tie iti ies ceva mai mult (ai latime 8, eu 7,5). Fata ma satisface oricum, poate pe spate mai pun o flansa de 5 mm. Culoare pe etrieri nu prea am ce sa pun ca sa nu fie taranism (parerea mea). Masina are numai culori inchise pe ea, cu exceptia stopurilor. Doar albastru m-as putea gandi sa-i vopsesc.

Despre greutate am postat aici..

Bafta.

Modificat de Acidutzul
Link către comentariu

Acidutzul Ai dreptate! Am uitat ca tu ai 7,5 si eu 8. Deci tie iti sunt cu vreo 0.25 inch mai bagate inauntru (0.5 cm). Acum inteleg de ce vrei sa le scroti inafara vreo 0.5 cm :icon_thumleft:

Spor la treaba!

Link către comentariu

Frumoasa masina :blah: .Ti-am scris pe topicul de cumparare al farurului dar vad ca nu ai mai dat nici un semn si eu am dat comanda de faruri pentru mine acum 3 zile :Driver:

Cred ca poti si tu sa faci rost de ele destul de usor! :P

Sa o stapanesti sanatos si sa ai parte de cat mai multi km fara neplaceri! :D

Link către comentariu

Mersi mult pentru urari.

Din pacate n-am mai verificat topicul cu faruri :lol:. Alea par sa fie cele pe care le caut, desi nu-mi vine sa cred ca la pretul ala sunt Hella. Ma asteptam la mai mult si de aia cautam second. Nici cu ebay-ul nu prea le am :angry:. O sa incerc sa ma intreresez in masura in care o sa am timp (duminica plec iar din tara pentru cateva saptamani).

Bafta.

Link către comentariu

Ala e pretul si sunt Hella.Eu am cumparat mai multe chestii de la ei si sunt foarte seriosi si vand lucruri de calitate si noi! :Driver:

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

frumoase jantele..dau foarte bine..cred ca ar trebui sa vopsesti jumatatea superioara a fustei spate ca sa arate de-a dreptul bestial.. :D

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Mersi pentru aprecieri. Imi plac fustele vopsite, dar avand in vedere ca ar trebui sa vospesc si pragurile (alti bani, alta distractie) voi spune pas. Mai ales ca in ultimul timp am gasit 2 "cadouri" pe masina (o urma de usa deschisa in usa st fata si o zgarietura si infundatura in usa st spate) si mi s-a cam luat cheful de modificari. Poate cand oi avea curtea mea si masina va sta ceva mai departe de retardati.

Am montat grila fata Caractere (promit cateva poze in curand). Singurele planuri deocamdata sunt niste faruri smoked, badge negru fata si spate si inscriptii date jos de pe spate. Toate astea vor fi declansate cand si daca imi iau faruri.

Bafta.

Link către comentariu

Pana la urma daca tot cauti faruri cu interior negru de ce nu mergi la cineva care se ocupa de desfacutul farurilor sau daca esti asa mai chitibusar desfa-le tu si vopsestele interiorul pe negru si iesi si mult mai ieftin

Asteptam poze cu grila noua si imi pare rau de ceea ce ai patit la masina si eu cand am gasit bara zgariata si aripa aveam aceleasi ganduri ca la cati retardati sunt pe drumurile de la noi nu merita sa bagi bani prea multi in masina si ca sa se umple paharul azi dimineata am intrat in masina pe geam(noroc ca se deschidea din telecomanda)ca parcase unul la dublaj langa mine si nu era loc sa deschid usa, iar pe partea cealalta era un gardulet, dar asta e asa e in Bucuresti ca de vreo cateva zile de cand sunt pe aici incep sa imi iasa fire albe in cap de la traficul asta :icon_thumright:

Link către comentariu

Masina: impecabila(pana la vizionarea live :icon_thumright: ) - sa o stapanesti sanatos si fara evenimente!

Dotari: ok

Motor: ok

Modificari: de mare bun gust si succes in continuare!

Pret: Masina a costat 18.400E cu numerele pe 15 zile si asigurarea incluse in pret. Fabricata in 23.11.2006 (RAR-ul a scris 2007), proprietar anterior Volkswagen AG Wolfsburg. Motor 2.0 TDI BMM - :blah: x 2.... :)

...dar daca stau sa ma gandesc ca si mie mi-au zis unii ca am dat mult pe Golf-ul precedent si dupa ce l-au vazut li se parea ieftin... :salut: ...asa ca hai sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu

@Auras: Mi-e cam frica de treaba asta cu desfacutul farurilor dar la un moment dat o sa iau in considerare alternativa. Mersi.

@91WRC: Mersi pentru aprecieri. Din pacate nu mai e impecabila ... au avut grija altii de asta :D. Indoiturile si zgarieturile sunt destul de mici incat sa nu merite schimbarea usilor si destul de mari incat sa innebunesc cand le vad. Asta e...

Intre timp, am trecut de 20000 km. Masina merge impecabil. In afara de ceasurile de bord schimbate pe la 8000km in garantie (indicatorul de combustibil) nu am avut absolut nicio problema. Nu am completat o picatura de ulei pana acum.

De pe la 16000 am resoftat-o la 175 cp. Desi am DPF care tine tot fumul pe care ar trebui sa-l scoata afumatoarea mea diesel (evacuarile mele sunt absolut curate pe interior) nu am avut nicio problema si nu mi s-a aprins niciun martor (bineinteles, incerc sa-mi conduc TDI-ul cat mai corect... sportiv dar corect).

Mai jos am atasat cateva poze cu grila Caractere facute in graba (nu m-a ajutat vremea si nici peisajul :D).

Bafta!

post-13132-1226182170_thumb.jpg

post-13132-1226182174_thumb.jpg

post-13132-1226182234_thumb.jpg

post-13132-1226182238_thumb.jpg

post-13132-1226182289_thumb.jpg

post-13132-1226182300_thumb.jpg

post-13132-1226182336_thumb.jpg

Modificat de Acidutzul
Link către comentariu

arata super..;) mai trebuie faruri xenon look de la hella 8-}

nu te-ai gandit sa vopsesti si pragurile?

Link către comentariu

Arata bine cu noua grila, dar ma asteptam sa vad o grila fara emblema Vw, cel putin vopseste-i emblema neagra.

Link către comentariu

@31RZV: Mersi. Farurile xenon look mie personal imi plac mai putin decat cele pt halogen, dar avand in vedere avantajele celor cu lupa, inca sunt in dubiu. De vopsit praguri si spoiler m-am gandit dar deocamdata imi place destul de mult asa incat sa nu ma complic :vaidecapulmeu:.

@Auras: exista o grila Kamei foarte asemanatoare cu asta si fara emblema (doar fagurele imi pare un pic mai mare)... si e chiar mai ieftina. Dar emblema nu va disparea de pe masina pt ca mie asa imi place :(. Atat emblema din fata cat si cea din spate vor deveni negre cand voi avea si faruri smoked :P

Numai bine

Link către comentariu

@91WRC: Mersi mult!

@danbv: la noi o poti gasi aici. Exista si fara emblema si e chiar mai ieftina.

Afara am vazut-o pe tmtuning, unde puteti gasi si multe grile fara emblema. Ramane problema comenzii si a transportului.

Eu am avut noroc cu cea Caractere pt. ca avea un defect (nesemnificativ in cele din urma) si am obtinut un discount.

Bafta.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Salutare tuturor.

Dupa o perioada mai lunga de vizite ocazionale pe forum (am fost plecat intr-o misiune prelungita p-afara), scriu si eu un mic update referitor la mica mea pasiune.

Ma apropii de revizia de 30k si totul merge excelent. Masina nu are nici cea mai mica problema (exceptand greierasii, evident :P ). In contiunare verific constant uleiul, sperand sa-mi mai scada si mie un pic nivelul (pt ca de la ultima revizie este la max.) si el ramane incapatanat tot sus pe joja. Si credeti-ma... nu o iert :Driver:

Softul de la TCM isi face datoria cu brio. Reprizele in vit. 2, 3 si 4 sunt imbunatatite drastic. 5 si 6 se simt mai putin, iar v. max este aceiasi, dar nici nu e nevoie de mai mult. Important e ca pana la 180 e galop de sanatate.... si cel mai important este ca in conditiile in care nu scot pic de fum, DPF-ul nu-mi face nicio problema. A intrat de vreo 2-3 ori in regenerare activa (dupa mers mai mult prin oras), ceea ce pana la urma e foarte normal... fara martori in bord sau alte surprize... in rest, numai de bine.

In Romania am mai avut doua experiente neplacute, una cu un Leon cu nr. de italia si una la cota 1400 cu autor necunoscut. Cea mai mare problema a fost ca mi s-a spart grila Caractere, vestea buna e ca am reparat-o, e pe masina si arata perfect si daca totul merge bine cu asigurarea, o sa mai iau o grila. Asadar, probabil voi avea de dat o grila Caractere reparata, vopsita shadowblue (aviz amatorilor).

Am ceva idei si pentru viitor, dar sa vedem cum se vor impaca cu criza. Inca visez la faruri smoked halogen (gen GTI sau GT Sport). Ma bate gandul si la un bad boy look discret si eventual badge-uri negre fata/spate. Incep sa simt nevoia de suspensii mai ferme si eventual ceva frane, dar astea deja sunt din categoria grea :).

Am revenit si pe jantele de 17 si nu regret deloc, desi dimineata inca sunt temperaturi scazute (la ski nu mai merg anul asta). Imbunatatirea insa la stabilitate si raspuns al directiei este enorma. Goodyear ultragrip 7+ sunt excelente pentru iarna (am avut 2 drumuri de 700km fiecare numai pe zapada/viscol prin BG si MK si nu am avut nicio emotie) insa de la +5 grade in sus incep sa subvireze, tendinta ce se accentueaza exponential odata cu cresterea temperaturii. Am impresia ca cu cat sunt mai bune niste cauciucuri de iarna (pt iarna) cu atat mai mult va puteti astepta la surprize foarte mari si neplacute de la 10 grade in sus. Mare atentie!!!

Baftaaaaaaaaaaaa!!!

Link către comentariu

E bine ca esti multumit de masina si ca se comporta excelent.

Cat priveste bad boy look-ul, eu zic sa nu te incurci, las-o asa ca arata foarte bine, mai ales cu grila Caractere.

Emblemele ar merge foarte bine negre, dar aia pe fata nu tine oricum ai vopsi-o, pana la urma tot se cojeste.

Si in legatura cu grila aia reparata, da-mi un pm dar dala frumos. :icon_thumright:

Link către comentariu

:) apropo de PM-uri frumoase, imi citez un PM transmis unui coleg de forum, in speranta ca poate le va fi de folos si altora. E un mic review personal al foliei 3M FX High Performance (transparenta 20% fata, 5% spate):

1. Parere generala despre transparenta 20/5: Ca look din exterior poti oarecum sa apreciezi si tu din poze. Mi se pare ca arata sublim, mai putin privita din fata, cand diferenta dintre parbriz si geamurile laterale poate fi deranjanta (sau nu smile.gif ). Vizibilitatea din exterior depinde foarte mult de sursele de lumina. In mod normal, in spate nu se vede iar in fata poti fi vazut (lucru important pentru politie). Folia nu are efect de oglinda (lucru care-mi place)... exista situatii in care nu vezi nimic inauntru (chiar si prin fata), daca in masina e intuneric dar a o sursa de lumina proiectata pe geam... sau se poate vedea si in spate daca ai ceva lumina inauntru si afara nu e prea luminat.

2. Vizibilitatea din interior este foarte buna in orice conditii, mai putin in situatia in care dai cu spatele in intuneric. Daca ai luneta curata, un stalp de iluminat stradal este suficient daca esti aproape de el. Dar in intuneric complet, becul de marsarier e insuficient (fie privind prin luneta, fie prin folia fata si oglinzile retrovizoare laterale). Uneori mai reusesc sa vad, dar f greu (doar cand esti aproape de obiect si se reflecta lumina in el)... in rest, la condus normal nicio problema (zi sau noapte, drum luminat sau nu). Nuanta foliei e foarte placuta si naturala, cu o usoara tenta de verde. Pe timp de zi se vede foarte odihnitor si repet... natural.

3. Daca as alege din nou nu as pune alt tip de folie pentru ca imi place foarte mult nuanta foliei si vizibilitatea din interior. Eu am montat-o fara sa dau jos fetele de usi iar pana acum nu au niciun punct in care ar parea ca se desprind. Montajul a decurs fara intarzieri si chinuieli, iar numarul de bule este nesemnificativ... lucru care poate fi diferit cu o folie inferioara. Nici alta transparenta cu cred ca as alege. Desi exista impedimentul cu garatul noaptea, situatiile sunt totusi oarecum rare si se pot rezolva cu deschiderea usii sau coborarea geamului. Cu diferenta de nuanta fata de parbriz m-am obisnuit.

4. Probleme cu politia nu am avut pana acum si asta e inca un motiv pentru care n-as schimba transparenta. Am auzit ca sunt mai indulgenti daca vad ca ai o transparenta mai deschisa pe fata. Ori daca pun 20 pe spate, pe fata trebuie sa pui cam 50 ca sa ai o diferenta de nuanta. In situatia asta nu mai ai probleme cu vizibilitatea noaptea, nu mai ai diferenta fata de parbriz si evident e un look mai discret ( ma rog... asta e treaba subiectiva). Insa nu mai ai nici intimitate in spate, iar pe fata mi se pare ca dai banii degeaba, pt ca 50 e prea deschisa ca sa aiba efect prea mare la soare sau la orice altceva. Revenind la 3, m-as gandi intre 20/5 si 30/20 dar daca tot as fi ilegal pe fata, as merge tot pe 20-5.

Iar referitor la bad-boy look, daca va fi, e vorba de ceva discret, numai deasupra farurilor si un pic modificate colturile aripilor. Efectul va fi al unor pleoape, dar cum nu prea-mi place cum se vad pleoapele in sine... si ca sa vad daca-mi dati binecuvantarea, va prezint muza: Golf variant Rave 270... merge? :D

post-13132-1236332307_thumb.jpg

post-13132-1236332320_thumb.jpg

post-13132-1236332343_thumb.jpg

post-13132-1236332425_thumb.jpg

Link către comentariu

Daca o faci asa...este :) :D

Si pm-ul referitor la folie mi-a fost de mare ajutor. Am pus 3M FX High Performance transparenta 35% fata si 5% spate.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Arata senzational bad boy-ul ala. Tot studiez si eu problema de ceva timp, si nu imi place cum se vede cu capota prelungita... Exact la ce ai pus tu in poze, ma gandeam si eu, insa nu gaseam poze.

Legat de grila aia, astept un pret, informativ, poate cine stie... pe criza asta, ii fac si ei o surpriza :)

Link către comentariu

Andrei, gHapciu: detalii despre grila imediat ce am cu ce sa o inlocuiesc... sper cat mai repede :icon_thumright:

Bafta.

Link către comentariu
  • Dudu featured şi unfeatured this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!