Jump to content

Stergatoare Parbriz


sheevah
 Share

Postare recomandată

am si eu o problema

am stergatoare cu prindere aerotwin

sapt trecuta era inghetat cel de al sofer si am atins din greseala maneta si astfel s-a tensionat mai tare dar nu s-a rupt

a revenit la loc dupa ce s-a indoit dar acum lasa o mica dara la stergere in locul in care s-a tensionat, unde cauciucul sau plasticul pe care e prinsa lamela are o mica cuta.

Nu e sfarsitul lumii tot isi fac treaba dar vream sa intreb daca se paote rezolva prin folosirea unui kit de inlocuire lamela sau ar trebui sa schimb tot stergatorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc de ceva ani marca Champion.Dar pun stergatoare mai mici cu 2-3 centimetri decit cele originale, se misca mai repede .

asta declaram in 2008, in primele posturi.

Pe masina unul din stergatoare are 3 ani si unul 2 ani si merg perfect.Marca Champion format clasic, prin real se gasesc, undeva la 50 lei.

Atentie, lama stergatorului trebuie sa calce perpendicular pe parbriz.La cel de 3 ani trebuie sa schimb clipsul de prindere a stergatorului, ca s-a uzat plasticul.

Modificat de cristianionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am acelasi stergatoare pe masina de 2 ani si jumatate si abia acum dau semne de oboseala. Sunt OEM si sincer, kitul de inlocuire al lamelelor (care e 50 de lei din cate am inteles) este mai ieftin decat inlocuirea cu doua stergatoare valeo! In Auchan in Cluj Valeo costa in jur de 90 de lei. Asa ca maine-pomaine ma duc la reprezentanta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
bbogdanmircea

Salutare.

Astazi mi-am cumparat si eu un set nou de stergatoare Bosch AEROTWIN pentru ca stergatorul de la sofer dadea mari semne de oboseala.

Am dat pe set 100 RON mie mi se pare super ok.

AM ales sa nu schimb lamela deoarece la mine cauciucul care tine lamela era indoit si eu cred ca nu ar fi ajutat.

Asa ca acum am un stergator de la sofer oarecum defect de rezerva si unul mic de pasager Bosch AEROTWIN nou pe care il mai tin pentru ca cel de la pasager inca mai merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

as schimba si eu stergatoarele dar nu stiu cum sa le dau jos. Golf 4 2001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stie careva unde gasesc sa cumpar in Ploiesti lamele pentru stergatoare AERO - 1K0 955 429 B ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta sigur vei gasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta sigur vei gasi.

Corect, am sa incerc acolo :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat Valeo, Bosch AEROTWIN si Champion.

Cele mai bune sunt Champion atat la calitate cat si la durabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut! eu folosesc stergatoare bosch aero twin. Au fost folosite 4-5ani, dupa care le-am schimbat lamele, pe care le-am comandat la reprezentanta. Pana acum nu am avut nicio problema cu ele si sunt foarte multumit de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Bosch Aerotwin sunt cele mai bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

de unde pot cumpara brate aerotvin,sa le inlocuiesc pe cele de pe masina mea? adica sa trec de la bratele din 2001 la cele noi,de dupa 2002-2003... ce pret au noi/dezmembrari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brate noi pentru Golf IV, aprox. 300 lei, stergatoare Bosch Aerotwin 130-140 lei. Nu stiu daca merita investitia. Mai bine mergi in targ, vezi un samsar care a adus o masina cu stergatoare Aero, si ii propui un schimb + o diferenta in bani. O sa accepte sigur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc baieti. intr-adevar e cam mare investitia sa le cumpar noi. am vazut si linkul si cred ca o sa raman cu bratele vechi si cumpar retrofit-uri,vad ca se prind destul de frumos,curat.

magazine care vand bosch aerotwin retrofit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu codul pe original pentru bratul stergatorului aerotwin oem ? Masina este cea din semnatura si din fabrica a venit cu stergatoare aerotwin si pana acum am schimbat doar lamelele. Dar de la caldura cauciucul bratului s-a scopt si s-a crapat. Ma intereseaza codul pentru bratul de cauciuc pe care vine lamele NU cel care se prinde in surub. De preferat si stanga (cel mare) si dreapta (cel mic). Atasez si niste poze:

dsc05026.jpg

dsc05027m.jpg

dsc05028o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Jorjel

Stanga : 1J0 998 002 A

Dreapta : 1J2 998 002 A

iTxC9.jpg

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am achizitionat ieri 2 stergatoare,de la prackticker, BOSCH ECO,calitate foarte buna la un pret mai mult decat decent. 22 lei/bucata.( am montat 2 stergatoare de 50cm fiecare,se potrivesc la fix.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti , vreau si eu sa-mi iau Ştergătoarele Aerotwin Retrofit si m-a intereseaza ce dimensiune trebuie sa aibe acestea ( din catea am intele eu trebuie sa fie stanga 22 si dreapta 21 ). Eu am gasit niste Ştergătoarele Aerotwin Retrofit la pretul de 110 ron Bosch Germania , intrebarea mea ar fi - cum pot sa-mi dau seama daca sunt originale sau nu ?

Masina din semnatura .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt BOSCH, nu sunt originale, cele originale vin cu PN: VW-AUDI si nu le gasesti in benzinarii sau hypermarketuri decat la reprezentante sau magazine de piese auto mai rasarite.

Uita-te unde-s fabricate. Ale mele sunt BOSCH fabricate in Belgia, cod de bare incepe cu 3, si cele de germania cu 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acum o saptamana mi-am luat la repezeala din Carrefour 2 stergatoare alca, cele clasice.

Au costat 22 lei ambele si spre surprinderea mea, functioneaza foarte bine.

Cele vechi (Valeo) nu mai stergeau asa bine, mai ales cel din partea soferului.

Cand am facut schimbul am pastrat adaptoarele de la setul Valeo, care au mers perfect pe noile stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !

Sunt nou venit pe forum si as avea nevoie de sfaturile voastre. In ceea ce priveste stergatoarele vad ca majoritatea voteaza pentru Bosch, Champion si Valeo (din cele de firma). Care ar fi totusi cea mai buna alegere pana la urma?

Sa zicem ca la stergatoarele de parbriz n-ar fi probleme. Am o mare problema cu stergatorul spate. Cineva recomanda stergator de Golf V. E cea mai viabila solutie?

Mentionez ca locuiesc in Belgia. Asa ca daca e sa-mi oferiti solutii, va rog sa-mi dati link catre produs sau codul respectiv.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand:

http://www.alcamobil.de/geschaeftsbereich/...er-pkw.html?L=1

Folosesc de trei ani si sunt foarte multumit. Pretul este foarte accesibil. Ultima data am cumparat cu cu 9 RON bucata. Pe fata imi trebuie de dimensiuni diferite si fiind ambalate pe bucata e usor sa-mi aleg ce vreau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!