Jump to content

Stergatoare Parbriz


sheevah
 Share

Postare recomandată

Se poate schimba cumva numai cauciucul de la stergatoare? Daca da, unde se gaseste si cum se schimba? Ma intereseaza asta pentru stergatoarele clasice de golf 4. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da, se poate.

La ce te referi cu "stergatoarele clasice de golf "? Daca este vorba de stergatoare aero, vezi topicul:

DIY -

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am din alea aero, am din alea care arata asa cum erau si alea de pe dacii. Pentru astea ma interesa daca se poate schimba sau nu si daca se poate as vrea sa stiu cum se face asta si de unde pot sa imi iau cauciucul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare referitor la stergatoare. Mi-am luat si eu stergatoare originale cu tot cu brat de pe o jetta noua dezmembrata. Mare problema :D ... cu Doamne scot bratele vechi? Am desfacut piulita aceea de la ele dar nu reusesc nicicum sa le scot afara. :) Ma ajuta careva pls !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci am cautat presa la 3 service-uri din oras si niciunul n-are. Am fost si la un atelier de montat parbrize...nici astia !!! Cica ei folosesc cel mai mult forta ;) :blink: . Eu unu nu pot...mi mila :P Pe unde oare as mai putea cauta presa asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci am cautat presa la 3 service-uri din oras si niciunul n-are... Pe unde oare as mai putea cauta presa asta ?

Ai incercat si la Automeister?

Sau la Autorom (langa RAR)?

Unul din astea sigur are.Bafta! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

stergatorul de pe luneta l-a schimbat cineva pana acum? Pe mine deja ma scoate din sarite, dar nu stiu de unde sa cumpar asa ceva. M-am uitat si pe toate forumurile si nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut...am luat azi stergatoare Victor de la sellgros...prima impresie e ca sterg foarte bine...sa vad si peste 3 luni daca sterg la fel de bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am de la carrefour nu mai stiu exact cum se numesc dar le gasiti la standul cu piese auto sunt cele la 18 Ron bucata din acelea aero flat sau cum le spune le am de vreo 6 luni nu scartaie si sterg super bine

Miky_xXx eu mi`am confectionat singur o presa din aceasta, m`am chinuit ceva timp pana am aflat ca imi trebuie presa sa le scot....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codringolf4

Ce dimensiuni au stergatoarele ? stie cineva? ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca pe alea care le`am luat de la carrefour scria 19" oricum daca te gandesti sa iei din acelea vezi ca scrie pe spate si modele de masini pe care poate fi montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Ce dimensiuni au stergatoarele ? stie cineva? ms anticipat

530mm - stanga si 480mm - dreapta

Daca aveai rabdare sa citesti intreg topicul, gaseai raspunsul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut...cine ma poate ajuta si pe mine...am de putin timp un skoda superb si zilele astea am decis sa schimb si stergatoarele printre altele, numai ca am un sistem ciudat de prindere. Sistemul este cam asa... tija pe brat in care se fixeaza stergatorul... :icon_thumright: am incercat deja cu schimbarea lamelei dar se pare ca nu prea tine lama veche plus ca stergatoarele sunt destul de deteriorate si as vrea sa cumpar unele noi..

post-52640-1252496792_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu m-am prins care ar fi problema. Vrei cod de PN sau? Te duci , cumperi si le pui. Eventual du-te cu el in mana si-l areti la om.

Sau cei Aerotwin pt masina ta, si sa nu fie retrofit.Daca vrei de calitate, Bosch, Champion sau Valeo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fiu mai explicit am atasat o poza cu sistemul meu de prindere al stergatoarelor care imi da batai de cap ;)

Cel de sus este tipul de stergator care l-am eu montat acum pe masina (in prima poza)

post-52640-1252563966_thumb.jpg

post-52640-1252563977_thumb.jpg

Modificat de Park3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt stergatoare aerotwin. Ce ti se pare atat de ciudat ? Toate masinile dupa 2003 au fost dotate cu asa ceva.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Inginerule :) ...

@ Marius , am vazut topicul insa nu este cazul meu pentru ca stergatoarele sunt atat de deteriorate incat as vrea sa le schimb cu totul...

Modificat de Park3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur inginerul ? a mea e din 2002...iar pe site-ul de la bosch sistemul de prindere este diferit fata de cel care este in poza care am puso cu 2 posturi mai sus...

http://www.bosch.com.ro/products/car_equip...ts/wipers_a.htm (in dreapta este o poza cu sistemul de prindere...) :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt foarte sigur. Pe site-ul indicat de tine scrie, doar ca putin mai jos:

"Aerotwin Retrofit.....................Pentru autovehiculele mai vechi, care nu au

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt foarte sigur. Pe site-ul indicat de tine scrie, doar ca putin mai jos:

"Aerotwin Retrofit.....................Pentru autovehiculele mai vechi, care nu au

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am luat si eu niste mizerii de VALEO, 40lei aruncati degeaba pe fereastra. Imi sar dupa parbriz, trepideaza, zgarie cand dau sa stearga. De necrezut .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!