Jump to content

Stergatoare Parbriz


sheevah
 Share

Postare recomandată

Salut!

S-a vorbit aici despre stergatoare "Victor" si "Champion"... cam cat costa? Si inca ceva... se gasesc numai la Metro?

Thk.

P.S. de joi incep iar ploile... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sal

care sunt dimensiunile la stergatoarele de la bora ? cele din fata, ca pe luneta nu am.

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

530 / 480 mm.

Poti monta si egale (530 mm) , cu conditia sa ridici bratul la stergatorul din dreapta in asa fel incat sa nu se loveasca stergatorul de montant . :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

am o rugaminte urgenta, imi spune si mie cineva pt masina din semnatura...ce masuri am la stergatoare?? fata si spate? ca nu am masina aici, si trebuie sa dau o comanda de stergatore...

multumesc anticipat

PS: ah, si...scuze ca am postat aici, da' am vazut topicu' descis si nu stiu daca la IBIZA este vreunu de acest gen...

Modificat de jail
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

530 / 480 mm.

Poti monta si egale (530 mm) , cu conditia sa ridici bratul la stergatorul din dreapta in asa fel incat sa nu se loveasca stergatorul de montant . :Driver:

ok, merci mult aryes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vreau sa scimb si eu stergatoare si nus ce sa pun.Valeo sau bosch?ce imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Bosch .... si nu prea am fost multumit de ele ... s-au uzat repede si tre sa le schimb si eu :icon_thumright: Cred ca pun Valeo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!Stergatoarele din fata de la Golf 4 au aceleasi dimensiuni ca la Bora 530 / 480 mm ?Am vazut pe aici ca lumea a gasit stergatoare Valeo cu 40-50 ron setul?De unde se pot cumpara aceste stergatoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da, au aceleasi dimensiuni.

Salut...ai putea sa-ti schimbi tot ansamblul (sa-ti pui aerotwin)...cred ca car merita investitia (aspect si functionalitate sporita).

:10[1]: Verifica site-ul: http://vwtuning.ro/accesorii/diverse.html

Bafta!( :huh: sper sa nu se considere vreo reclama,nu-s actionar nicaieri, e doar o sugestie...ceea ce vreau sa modific si eu la masina proprie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde as gasi stergatoarele Valeo?Pe site-ul respectiv AeroTwin sunt 29euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema cu stergatoarele am si eu. Pe langa faptul ca fac foarte urat la frecarea de parbriz (scartaie de mor :icon_thumright: ) lasa si niste urme nasoale. Eu am masina de un an si nu le-am schimbat niciodata, dar nici nu cred ca au fost schimbate v-o data. Nu ma pricep deloc la modele, nu stiu care is aerotwin si care nu de asta postez si o poza ca sa ma lamuriti voi. Dar va rog dati-mi un sfat de care sa pun ca ma roade in creieri huruitu ala pe parbriz.

dsc02209gg0.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai Aerotwin.Gasesti in Iasi la Autocenter pe Bosch sau Valeo si costa in jur de +-100 lei! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din fotografie stergatoarele sunt aerotwin, sunt OEM, iar dupa parerea mea sunt cele mai bune.

Deseara cand ajung acasa o sa postez si codul pt kit-ul pe care il poti achizitiona pt a schimba doar lamelele, nu tot stergatorul. Costa undeva in jur de 40 lei, sunt lamele originale si de calitate, nu vei mai avea probleme cu zgomote sau urme pe parbriz, etc.

Revin mai pe seara cu codul respectiv, cand ajung acasa.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, trebuie sa ai si bratele, conform pozei de mai jos:

post-1792-1221644718_thumb.jpg

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codurile pentru stergatoare sunt urmatoarele: 1J1 955 426 B cel mic si 1J1 955 425 B cel mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

xflorin codurile postate de tine, sunt pt lamela stergator aerotwin.

stergatoarevu8.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deseara cand ajung acasa o sa postez si codul pt kit-ul pe care il poti achizitiona pt a schimba doar lamelele, nu tot stergatorul. Costa undeva in jur de 40 lei, sunt lamele originale si de calitate, nu vei mai avea probleme cu zgomote sau urme pe parbriz, etc.

Codul kit-ului -> 1K0 955 429 B

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde s-ar putea gasi kitu asta? La reprezentanta doar sau si la alte magazine de piese auto?

Si inca o chestie: care e diferenta inte aerotwin si aerotwin retrofit ?

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

aerotwin sunt stergatoarele lamela cu brate OEM.

aerotwin retrofit sunt stergatoarele lamela cu prindere adaptata pt bratele de stergatoare clasice. Acestea sunt after market.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lamelele respective pot fi montate si pe stergatoarele din poza?

In poza de mai sus am observat ca doar stergatorul soferului are acel plastic care ar apasa mai tare stergatorul la viteza. Asa am vazut ca e si la A3'ul meu si vroiam sa intreb daca intamplarea face ca la ambele sa lipseasca sau asa e normal ...

Poate cineva sa'mi dea si mie un cod pentru stergatoarele de A3 8l din 2001? (pe forumul ptr A3 nu s'a discutat despre asa ceva si inca nu pot deschide topic nou)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Poate cineva sa'mi dea si mie un cod pentru stergatoarele de A3 8l din 2001? (pe forumul ptr A3 nu s'a discutat despre asa ceva si inca nu pot deschide topic nou)

andrei0241 vezi aici:

sterga3lk8.th.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce'nteleg de'acolo, doar pe partea soferului are aripioara aceea (air vanes) ... Iar lungimile ar fi 535/480mm

Multumesc pentru ajutor :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aerotwin sunt stergatoarele lamela cu brate OEM.

aerotwin retrofit sunt stergatoarele lamela cu prindere adaptata pt bratele de stergatoare clasice. Acestea sunt after market.

Ciudat. M-am uitat pe cutia de la la stergatoarele Bosch A533 S (530 mm / 475 mm), si scrie "AEROTWIN", fara "retrofit", iar sistemul de prindere este pt brate clasice. Se potrivesc la G4 si Leon 1M.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!