Jump to content

Stergatoare Parbriz


sheevah
 Share

Postare recomandată

Sunt si in alta parte pe caroserie numai ca nu le vezi. Petele ies pana la urma dar in timp. De pe parbriz, daca tot esti la capitolul schimbat parbriz, poti sa incerci experimente cum le scoti in caz ca pe viitor se mai intampla. Eu am folosit un burete si cu apa multa am frecat parbrizul pana au iesit. pe caroserie nu m-am chinuit dar au iesit si ele in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil sa fie asa. Legat de apa, da e posibil daca lasi la inmuiat mult timp sa se ia mai usor. In zilele ploioase, dupa ce a stat parbrizul mult timp ud, parca se luau mai usor, cu unghia chiar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar o solutie sap & tar remover ai incercat? Chiar si una din supermarket ar trebui sa-si faca treaba, este un diluant slab care ar trebui sa dizolve seva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am incercat. Am incercat cu solutie parbriz, alcool, spalatorie auto (in ordinea asta). O sa caut si o asemenea solutie. Vad pe net ca ar da rezultate.

Merci de sugestie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai sa inteleg, ai niste lipici pe parbriz si te iei dupa niste spalatori care spun sa schimbi parbrizul?!

:) oameni buni, e lipici pe geam, nu e sticla sparta. nu este super glue sau cine stie ce adeziv de pe Marte, cum sa nu iasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost mai mult o glumă. In genul aleia "pata asta nu mai iese decât cu foarfeca" ?

O sa mai incerc diverse soluții.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu rezolvarea situației. 

Insect & Tar remover de la dr. Marcus aplicat pe parbrizul curat si rece, lăsat 5 minute si râcâit cu un card (RATB, ca nu prea il mai folosesc ?). Cu putina insistenta au iesit toate.

 

De curiozitate am aplicat pe o zonă si soluție normală de curățat parbrizul si am râcâit si surpriză, ies si asa. Doar ca mult mai greu. Probabil ar fi durat de 5 ori mai mult sa il termin.

Deci nu neaparat solutia chimică e solutia ci lucrul manual aplicat. ?

Sper sa ajute si pe alții experienta mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna, am vazut ca ultimul raspuns a fost dat in 2008, adica acum 4 ani. Mai este cineva aici care sa ma ajute si pe mine?? In fine. Vechea problema din Bucuresti cu parcarile. Am parcat, zic eu, regulamentar, si dimineata cand m am dus la masina, stergatorul stanga-fata, rupt. Defapt, rupt tot bratul de stergator, foarte aproape de imbinarea cu motorasul.Am cumparat brat nou, dupa codul de la sasiu, l am demontat pe cel vechi (singur cu o cheie de 13) si l am inlocuit cu cel nou(tot singur). Ei bine, am pus stergatorul vechi, si...stergatorul, cu partea din mijloc, in loc sa stea lipit de parbriz, sta putin tin aer. deci, nu sterge geamul absolut deloc. Am incercat sa l pun iar, la fel. Am schimbat stergatorul cu cel din stanga(ala mic) acelas lucru. Bratul nou e identic cu cel vechi!! Ce trebuie sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asigura-te ca bratul e asezat corect pe ax.

axul este putin conic si bratul trebuie impins uniform, paralel pana jos. il ajuta si piulita la strangere dar e bine sa il pui de la inceput bine (nu il pune pe geam cand strangi piulita, lasa-l ridicat).

axul este f gros, nu cred ca cine le-a rupt a afectat acel ax.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mic update, paote ajuta pe cienva.

Am incercat Bosch aero, cele mai ieftine stergatoare din auchan (no name), Valeo si Alca.

Raman la alca.. tin mai mult si costa foarte putin. Sa dai 135 pe bosch aerotwin si sa tina un senzon... nu!

Am luat alca din dedeman. Am trecut toamna si urmeaza iarna..vedem daca reusesc sa ies din iarna cu ele intregi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta asa e. Am avut alca pe pejo si au tinut ani de zile, dar nah, nici nu am utilizat mult masina si e tinuta si in garaj. Tot bosch am pus dupa, pt ca sunt snob si arata putin mai misto, dar nici chiar sa tina 1 senzon nu e adevarat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu e adevarat pentru tine. Mie dupa 3-4 luni mi-au lasat dungi si pe stanga si pe dreapta. Muream cand vedeam dungile alea.

Am trecut pe ALCA - classice (nu SLIM) - 12 lei bucata. Foarte bune. Cand astea se uzeaza vreau sa trec la cele flat...tot de la ei. Sunt 15 lei bucata... doar 3 lei diferenta. Doar in dedeman le-am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 4/25/2018 at 9:45 AM, OddyAte said:

Salut,

De vreo 3 ani am o problema cu stergatorul din partea pasagerului la masina personala (Golf 4). Prblema este ca nu prea sterge ultimii 15 cm din partea de sus, lasa doar o dara, care se si vede ca se usuca foarte repede cand sterg parbrizul. Prima data am incercat de-a lungul anilor sa schimb lamele. Cu o lama de stergator de tip flat ieftin a fost ok in jur de 2-3 saptamani, pana a inceput sa stearga la fel. Dupa am schimbat cu lame normale de la SWF, a tinut in jur de 3 luni, dupa a inceput iar sa nu mai stearga acolo. Am schimbat bratul stergatorului cu unul SH din dezmembrari, stergea doar un pic mai bine, insa nu am schimbat si lama. Am incercat cu o lama noua de la Topran, a fost mult mult mai rau, si l-am schimbat direct cu ala vechi. Momentan am niste lame Bosch AeroTwin, care la fel dupa 3 luni nu mai stergea pe partea aceea, si din cate am tot citit pe forum, ar trebui sa tina undeva pe la 2 ani. Ce am mai incercat este sa reglez duza, dar in orice pozitie il pun, nu ajuta. Ce imi recomandati sa incerc? Am pus o poza informativa ca sa vedeti unde nu sterge.

wipers-dont-work-vw-golf-mk4-jetta-bora-replace-relay-377.jpg

Salut, revin dupa aproape un an si inca am aceeasi problema. Am schimbat bratele de stergatoare cu unele originale Bosch (noi), modelele facute pentru lame Flat (sunt cu cui). Am schimbat si lamele bineinteles tot cu Bosch AeroTwin... si aceeasi poveste.. au tinut in jur de 2-3 luni dupa care nu prea mai stergeau bine... dupa mi-am schimbat si parbrizul (a crapat de la o pietricica). Ce a ramas sunt doar diuzele de la stergatoare... si din cate tot observ eu, acolo unde nu sterge nici nu prea ajunge apa... dar nu conteaza cat tin eu maneta, cum reglez diuzele sus jos, tot nu sunt ok, nu sterg perfect stergatoarele. Se poate ca acestea sa aiba probleme sau ori sunt functionale.. ori sunt blocate de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!