Jump to content

Stergatoare Parbriz


sheevah
 Share

Postare recomandată

Sau poti sa incerci niste Alca tot din Carrefour la 8 lei /buc in Bucuresti. Eu le am de cateva luni si sunt super multumit de presatia lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut,se prelinge pe la un furtunas cate putin.am descoperit k in spate nu mai ajunde pt k este furtunasu spart am vzt ptn albastru in spate pe tapiterie ins k e intrerupt akolo.asta ins k trb desfacuta tapiteria k sa l pot schimba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat (refill) lamele la Bosch Aero twin,cumparate acum 18 luni,am pus lame originale VAG

Se schimba extrem de usor,se scoate unul din capace din capat,se trage lama veche,se pune lama noua,se taie dupa dimensiune si se pune inapoi capacu.Lamele astea originale sunt maronii :huh:

Acum sterg excelent,nicio urma...sa vedem cat rezista

Mi se pare cea mai buna optiune...Stergatoarele Bosch deja le aveam de acum 1 an jumate,sa cumpar alte stergatoare Bosch Aero Twin sa dau inca 150RON nu mi-ar fi convenit,Puteam sa iau un set de stergatoare normale Bosch sau Valeo,ceea ce nu ma incanta deloc,asa ca am dat 60 RON pe lame si am in continuare stergatoare aero frumoase ca si design si lame OEM de calitate

Treaba de cateva minute pe genunchi :icon_thumright:

dsc00087mr.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dsc00093wh.jpg

Uploaded with ImageShack.us

imi poti lasa si mie un numar oe...la acele lamele,sau eventual unde ai gasit asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare...Pe partea soferului eu am stergatoare cred schimbate ultima data la reprezentata(s-ar putea sa fie originale--sunt cele clasice)...vreau sa mi le schimb pentru deja incep sa dea rateuri da nu reusesc sa le scot...exista vreo smecherie si nu m-am prins eu?

Modificat de bujulache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Colescu Sebastian

Deci de care marca de stergatoare ati fost multumiti?Am incercat de prim market-uri vreo 3 seturi,toate scartaind sau lasand urme(am prinderea veche,cele incercate fiind aero(retrofit)).Ce ar fi recomandat sa iau,si eventual la un pret ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bosch aero sau Champion

ieftinelile astea de prin kaufland sau carrefour nu tin foarte mult

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Alca din Carrefour de 10 luni si sterg ca noi. Nu dau sute de mii pe stergatoare, daramite milioane...

Modificat de dizy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal am fost multumit de bosch aero retrofit, sunt la a doua pereche.

Depinde cat de pretentios esti, sincer dupa doua luni , pe ploaie toate lasa un pic de umezeala in spate, cred ca vina nu apartine stergstorului ci diferitelor grasimi ce se aduna pe parbriz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Pe un drum pe furtuna am observat ca la viteze de peste 120km/h se ridica stergatorul din partea soferului (cateodata aproape de 45 de grade :D). E oare din stergator (ar ajuta Aero?) sau din brat/mecanism?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi sa nu ai canelurile uzate sau piulita desfacuta,daca stergatorul se ridica,cu totul...sau bratul ramane la baza parbrizului si doar lamela stergatorului se modifica la 45?

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa verific. Din ce mi-am dat seama (ploua tare), pe masura ce viteza crestea, se ridica prima data lamela, apoi bratul cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua.am o intrebare ,unde pot gasi bratul de stergator pt haion la golf 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ca veni vorba de stergatoare. Am experimentat niste stergatoare din Kauffland care mi-au mancat ficatii inca de noi. Lasau urme si pe partea mea si la pasager. Intr-o zi, datorita unui exces de nervi, m-am oprit langa un magazin de piese auto de pe langa fostul bamboo si mi-am luat, fratilor stergatoare! unele frantuzesti marca Klaxcar cu 19 lei bucata! E raiul pe pamant pentru mine acum! Nici cea mai mica linie nu mai ramane pe nicio parte. Fie noroi, gainat de cioara sau orice altceva, stergatoarele astea in combinatie cu zeama de-aia ieftina de iarna pentru spalat parbrizul, il curata pe toata suprafata pe care sterg acestea.

Si sunt model misto, din plastic dintr-o bucata, nu d-alea metalice cu gauri in ele. Nici alea din Kauffland nu erau metalice, erau cam acelasi model, dar au fost praf inca de noi. Pur si simplu cred ca erau prea tari si nu se mulau pe parbriz corespunzator.

Recomand Klaxcar!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am schimbat si eu azi lamelele de cauciuc la stergatoarele AERO OEM folosind 2 kit-uri 1K0 955 429 B, pret 25 lei/kit deci 50 de lei pentru ambele stergatoare fata. Le-am achizitionat de la reprezentanta. Montajul a decurs foarte usor, capacul din plastic de la capat a iesit pin tragere cu mana (la ambele stergatoare) fara patent sau alte chestii. Trebuie scos capacul din partea cu siguranta care fixeaza lamela, doar acel capac il gasiti in kit in caz ca cel pe care il scoateti se deterioreaza. O sa le montez pe masina doar la primavara dupa ce trece inghetul. Momentan am pe masina stergatoare Victor. Nu au fost foarte scumpe dar calitatea e destul de proasta, scartaie si nu sterg bine. Revin la primavara cu impresii :)

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa ceva folosesc si eu pe masina si sunt foarte bune.

Eu din pacate am schimbat lamela la unul din ele inainte de perioada cu zapada ... proasta alegere

Mi-a mai ramas insa o lamela...

E foarte bine ca exista acest kit de lamele, multi de pe la magazine cand au comandat au facut o fata f interesanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asta e stilul oldschool, ca la dacii, probabil de aia :)))), dar cand te gandesti sa dai pe alt set bosch 130ron, te mai gandesti si a daua oara, ca in fond, bratele nu se uzeza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

sorry wrong section

Modificat de st3reo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi-am schimbat si eu azi lamelele de cauciuc la stergatoarele AERO OEM folosind 2 kit-uri 1K0 955 429 B, pret 25 lei/kit deci 50 de lei pentru ambele stergatoare fata. Le-am achizitionat de la reprezentanta. Montajul a decurs foarte usor, capacul din plastic de la capat a iesit pin tragere cu mana (la ambele stergatoare) fara patent sau alte chestii. Trebuie scos capacul din partea cu siguranta care fixeaza lamela, doar acel capac il gasiti in kit in caz ca cel pe care il scoateti se deterioreaza. O sa le montez pe masina doar la primavara dupa ce trece inghetul. Momentan am pe masina stergatoare Victor. Nu au fost foarte scumpe dar calitatea e destul de proasta, scartaie si nu sterg bine. Revin la primavara cu impresii smile.png

Dupa cum am promis, revin cu impresii. Kit-ul de lamele din reprezentanta face toti banii. Sterg absolut perfect (cu toate ca parbrizul meu saracutul e cam batut de pietre) si sunt 100% silentioase. Nu voi mai lua nimic altceva de acum inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca si pret calitate recomand ALCA. este 10 lei cel de la sofer si nu mai stai cu stresul ca ramai fara stergatoare noaptea

Modificat de theoane
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu folosesc alca. nu am brate aero. sunt foarte ok,le schimb cam odata pe an.

ce ma deranjeaza este ca nu pot monta acea aripioara pe stergatorul alca asa ca schimb doar lamela celui de pe partea soferului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Aripioara aia e integrata in structura suportului lamelei, e nedemontabil fiind dintr-o singura bucata, cel putin la ale mele, bosch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

vreau si eu sa mi schimb stergatoarele la un Golf IV sa pun unele Bosch sau ceva mai bun,insa in afara de lamela propriu-zisa mai imi trebuie un adaptor ptr actualul brat care este clasic.ma poate indruma cineva unde sa caut si ce model imi trebuie mai exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!