Jump to content

Bara Fata Golf 5 / Jetta


WooZie
 Share

Postare recomandată

Golfulet V tu chiar crezi ca in caz de impact te va proteja pe tine in plus cele 2 surubele cu care ai montat bara si spuma de sub ea........sa fim seriosi!

Ceea ce va trebui sa faca fata la impact nici eu nici lucian nu am schimbat sau stricat prin faptul ca am schimbat plasticul care il acopera("bara") si dupa cum zice si lucian daca am avea posibilitatea sa puneam masina mea langa a ta iti garantez ca nimeni nu isi va da seama daca tu ai trager de jetta sau nu ai,imi pare rau ca ai dat suma aceea de bani mai aiurea fara sa te documentezi putin,daca tot aveai acces la vwforum il intrebai pe lucian care are operatia asta facuta de mult timp,sau chiar pe mine si sunt 100% sigur ca nu suntem singuri care am procedat asa.....:)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 343
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    30

  • Bobo Chill

    13

  • andy_nr10

    11

  • WooZie

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Yasmin,

dupa cum sigur stii, bara de jetta este mult mai bombata ( mai in fata) decat cea de golf.

Ceea ce inseamna ca daca pastrezi elementele de golf si pui bara de Jetta, va ramane un loc gol intre spuma si bara.

Cand am afirmat ca trebuie sa reziste la un soc nu m-am gandit la un impact ci pur si simplu la atingerile inerente. Incearca sa imping un pic mai tare in bara si o sa vezi ca o sa flambeze cu stricaciunile de rigoare ( smulgere din lateral sau chiar sa se sparga). Eu asta am incercat sa evit si cred ca am reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

de unde ot sa iau si eu o grila de golf 5 cu emblema ca am cautat pe net si numai de golf 6 si gt am gasit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ce ai cautat? Vrei grila de golf normal?

Sunt si pe 4tuning si pe okazii :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am si eu o nelamurire...

Mi-am luat o bara de jetta ( 1K0807221D ) cu grila de GTI (1K0853651E). Problema sta in felul urmator: grila centrala jos tip fagure (1K0853677B 9B9) cred ca se potriveste , dar cele laterale tip fagure nu gasesc pt aces tip de bara. Se potrivesc cele ca din poza de mai jos si ce coduri au ? Exista si fara gauri pt proiectoare ?

Bandourile acestea ( 1K0807717B & ??? ) merg ?

post-14806-0-89312200-1325239247_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius daca nu ma insel cele postate de tine sunt de GT sau R-line tie iti trebuie pt bara de jetta grile laterale speciale+inca 2 plasticuri la ele,daca cumperi de noua 1 grila laterala completa iti va ajunge undeva la 100 de euro pe oem... cel putin!iti dau deseara un p.m cu codurile la piese ce iti trebuie pentru grilele laterale!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva daca grilele laterale de golf 5 r-line se potrivesc pe bara de Jetta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cineva care si-a montat bara gti aftermarket dedicata golf 5 tdi ? As vrea sa stiu daca vine bine la imbinari , faruri si daca materialul din care sunt facute e bun de ceva sau iarna crapa (nu ma refer la cele de fibra) Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat saptamana trecuta atat bara din fata cat si fusta spate. in cazul unei astfel de schimbari a barii fata cu una de gt sau gti trebuie DOAR absorbantul ala de spuma care se gaseste la reprez si costa vreo 60 de lei .bineinteles trebuie grilele si proiectoarele pt ca nu se potrivesc insa eu leam primit odata cu bara. in consecinta am schimbat doar acea spuma, nici vorba de armatura suporti de far sau tragar. probabil depinde si de anul de fabricatie..a mea e din 2008.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare....

vreau sa modific si eu bara de pe un golf 5 cu una de pe un golf 5 variant.... mai trebuie ceva modificari ?!?! eu ma gandesc ca se potrivesc fara nicio problema.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau,bara de golf5 variant este identica cu cea de jetta,ai 2 optiuni sa cumperi tragger+armatura fata+spuma+ tot botul masinii ori de jetta ori de variant...:P sau

2)iti cumperi bara de variant si pe centrul barii folosind un cutter tai pana se imbina cu suportii ce ai tu,iti mai trebuie suporti de far de gti,gt,jetta,golf variant....sper ca te-am ajutat,daca mai ai intrebari p.m me!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de raspuns...

astazi am fost pana la reprezentanta si am vb cu un tip de pe acolo ..... el mi-a zis ca in principiu se potriveste,mai ales daca este Diesel cu o singura retusare si anume ca trebuie taiat un pic din trager... astept sa vina bara dupa care o sa va zic ce si cum s-a procedat pentru montare.

sa aveti o seara buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca difera aparatorile de noroi de jos de la fusta fata de la fusta de gti la fusta de ed30/r-line ? Mi-a ramas loc cam mare si nu mai pot monta surubul cu care era prins aparatoarea de fusta. Poate ma ajuta cineva si cu un cod la aparatori :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Tragerul original vine cu acel sticker cu AC si care mai e lipit acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

In primul rand tin sa ii multumesc lui cata5maj pentru sfaturi si pentru ca mi-a spus pasii exacti ..

Spun asta pentru ca astazi am schimbat grila din bara fata ( aia dintre halogene) si nu a fost nici usor si nici greu ! Demontarea barii e usoara, insa cand ajungi sa dai grila aia jos din bara si mai ales sa scoti buza aia cromata de pe ea..te ia boala si iti nasc toti dracii :|

Am postat cu scopul de a-i ajuta pe altii sau poate de a-i informa..oricum le usor spor si multa rabdare celor care se apuca de asa treaba !

Am sa pun si niste imagini ..

post-96846-0-64880900-1345741323_thumb.j

P.S: Thank God that VWFORUM exists !!!

Modificat de Viber
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Se potriveste doar ca pe langa acei 170 de euro , trebuie sa o si vopsesti si sa ii cumperi si proiectoare . Presupun ca proictoare trebuie sa iei OEM de gti .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe bara aftermarket merg proiectoarele de golf normal, nu cele tesite de GTI/GT/Jetta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea celor care au Golf TDI si cu sigla GTI in fata au bara aftermarket :))

Am vazut bara aftermarket de GTI si venea foarte bine pe masina, fara nicio problema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unui prieten nu i s-au potrivit proiectoarele de mk5 normale , a trebuit sa isi cumpere proiectoare de gti . Probabil difera modelul , firma care face aceasta bara .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

fratilor eu am cumparat bara bara aftermarket am vopsit/o si cand sa o montez era mai scurta!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!