Jump to content

Bucse bascula si bara stabilizatoare


underground
 Share

Postare recomandată

Fiindca sambata n-am mai ajuns sa iau bucsele de la PBA, am sunat azi si am intrebat daca sunt pe stoc.Sunt, insa ce-ma derutat a fost faptul ca exista 3 dimensiuni a barei stabilizatoare, adica 16,17,18 mm.

Eu am citit topicurile voastre si am tras concluzia (corecta sper), ca bara de Ibiza/Cordoba este de 18mm.E corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    40

  • Toma Aurelian

    16

  • underground

    16

  • Cornel.B

    15

Te duci cu certificatul de inmatriculare la ei, cand comanzi bucsele de bara stabilizatoare, in functie de VIN ti se vor identifica corect bucsele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, ei zic ca bucsele de la bara nu sunt clasate in functie de VIN, ci de grosimea barei.

Sau, amicul de aclo era idiot? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tu de unde sa stii ce dimensiune are bara stabilizatoare?

Am cercetat problema, bara stabilizatoare pe Ibiza/Cordoba e de 18 mm grosime, sunt sigur ca si la Cordoba e la fel. Doar pe Cupra e de 20 mm:

barao.jpg

Codul pentru bucse e cel pe care ti l-am dat deja, adica 6Q0 411 314 L, adica pozitia 11.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat bieletele anti-ruliu ... :251: masina este ca noua ...nu mai bate nu mai troncane... :251: .. pozitia 12 in desenul de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari, cred ca asta urmeaza sa fac si eu. Bucsele de la bara stabilizatoare sunt ok la tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu bucsele de la bara stabilizatoare. Au fost 25 lei amandoua sau 25 lei fiecare, nu stiu exact, si am mai dat 20 lei sa le pun. Sunetele au disparut total. Mi-e drag sa merg cu ea acuma. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bieletele antiruliu sunt 100 Ron bucata presupun nu perechea. Cand se schimbă, se schimbă cu perechea? Cristi, ai idee ce semnifică ultima literă din codul lor? am citit şi pe Fabia parcă nişte comentarii despre variante/ producători/ fiabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prieteni,

Maine dimineata sunt programat la schimbat de bucse si bielete.

Faza e ca tot citind topicul asta nu imi dau seama daca bucsele de bascula pe care le-am luat sunt ceea ce trebuie.

Mentionez faptul ca este o ciudatenie cu masina mea, adica seria de sasiu nu este recunoscuta in sistemul service-urilor Seat, aparand eroarea de serie sasiu inexistenta.

De aceea pe baza codurilor date de Cristi, am luat piesele asa ca, nu imi dau seama de bucsa de bascula, unde intra chestia asta.Drept urmare va pun niste poze cu bucsa:

In rest bucsele de bara stabilizatoare si bieletele sunt ce trebuie.

post-10777-1240762152_thumb.jpg

post-10777-1240762191_thumb.jpg

post-10777-1240762248_thumb.jpg

post-10777-1240762258_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cornel, stai linistit, nu exista decat un singur fel de bucse de bascula, se vor potrivi, insa vor intra foarte greu, depinde de ce presa au cei de la Sama Service.

Uglyjamal, bieletele antiruliu se schimba cand e nevoie, nu e neaparat sa le schimbi pe amandoua, ci doar pe cea care nu mai e ok. Eu o sa le schimb pe amandoua, avand in vedere ca cea de pe stanga n-a fost schimbata niciodata, iar cea de pe dreapta am schimbat-o la 15.000 km. Masina are acum 73.500 km, deci eu zic ca suspensia de pe Ibiza e chiar fiabila.

Litera din coada codului de produs reprezinta revizia piesei, avand in vedere ca piesa despre care vorbim, bieleta antiruliu se foloseste pe platforma A04, adica Ibiza 6L/Fabia/Cordoba 6L/Polo 9N, exista din anul 1999, piesa s-a tot schimbat, probabil s-a schimbat si producatorul. Probabil au fost probleme cu fiabilitatea piesei, cu materialele folosite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am lasat masina azi dimineata la Sama.

Totul Ok, cu exceptia faptului ca mai trebuie schimabate si bieletele de directie.

Legat de bucse si de postul anterior, mecanicul de la Sama mi-a zis de bucsele basculei din fata, care se scot foarte greu si el n-are cum sa faca acest lucru, e vorba de bucsa din poza, pe care am incercuit-o cu rosu.

In alta ordine, cand a ridicat masina pe elevator mi-a aratat ca bucsele mari erau rupte, fara nici un pic de cauciuc pe ele, si de aia se auzeau toate zgomotele.

post-10777-1240815967_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele pe care le-ai

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa zicea si mecanicul, ca daca le scoate n-are cum sa le puna la loc decat, fie incalzind bascula fie schimbandu-le cu tot cu brat.

Bucsele din poze sunt intr-adevar de Cupra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat masina si ce pot sa spun, este ca nu se mai aude nici un zgomot.

Am schimbat si bieletele de directie si s-a facut geometria de 2 ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumos, felicitari. Ma bucur ca s-a rezolvat. Poti face o lista cu piesele si preturile fiecaruia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fac bucuros, numai spune-mi unde sa o postez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine e in acest topic, mai ales ca are ca subiect exact bucsele bascula si bara stabilizatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de unde stim cand si ce trebuie schimbat? Asa zgomote am si eu dar in partea din spate si m-am invatat cu ele si n-as vrea sa dau banii degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GildedBullet,

Cel mai simplu o duci la un service, o urci pe rampa si apoi oamenii se uita si vad ce e deteriorat si ce trebuie schimbat.

Eu aveam zgomotele respective si cand am lasat masina in service la Metrotehnica pentru reparatii, am cerut o verificare, iar oamenii m-au sunat si mi-au spus care sunt problemele.

Acum postez lista pieselor necesare si preturile acestora:

1.Bucsa bascula fata - 35,49 lei + TVA - necesar 2 bucati;

2.Bucsa bara stabilizatoare - 12,19 lei + TVA - necesar 2 bucati;

3.Bieleta antiruliu - 113,24 lei + TVA - necesar 2 bucati;

4.Bieleta directie - 202,77 lei + TVA - necesar 1 bucata;

5.Bieleta directie - 128,99 lei + TVA - necesar 1 bucata;

6.Manopera - 420 lei + TVA.

Mentionez ca bieletele de directie sunt diferite ca lungime si de aici diferenta de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergand cu masina de 2 zile, am constat ca in linie drepta, volanul sta putin spre stanga.

Am mers din nou la Sama si mi-au remediat problema, acum totul e bine.

Profitand ca sunt la ei, am pus si azot in roti.O sa revin cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aceeasi problema, volanul e putin spre stanga cand masina merge drept. Eu n-am facut inca geometria, deci probabil o sa se rezolve si la mine odata cu geometria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine de la ultima geometrie sta putin spre stanga, o las asa pana la urmatoarea dar am sa-i atentionez extra de problema asta ca sa no uite. :icon_thumright:

PS: Daca e mare unghiul se poate desface doar volanul si repozitiona (pe roata dintata) daca e mic, ajuta doar o noua geometrie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine asa a fost de cand am luat-o si i-am facut de atunci de doua ori geometria si e la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!