Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

Andrei Cojocar

Salut.

la varianta asta cu un "filtru" mat m-am gandit si eu si ams aincerc nu inainte ca sa suplimentez LED-urile.

Nu e complicat deloc deoarece tot cadranul e facut din folie de LAMINAT si contine 3 straturi printate si 2 de protectie (se mai poate incerca si cu folie transparenta pentru imprimanta laser poate si pentru cerneala?!? nu stiu incercati) si intre acele 2 straturi pot sa pun un filtru.

Acum sper ca acel filtru sa reziste temperaturi laminorului. Dar nu strica sa incerc separat.

O sa revin cu poze cand e finalizat sau pentru sfaturi

Multumesc oricum de sfat. :Driver: :icon_thumright:

Sau mai poti incerca ceva, daca pui o hartie alba sub folia aia (ca sa fie mate cifrele si liniile) poate ca atunci se va vedea lumina mai uniform. Ca din cate vad eu, acum cifrele si liniile sunt transparente. Incearca si varianta asta, desi e putin mai complicat de lipit mai multe straturi peste cadran, dar merita incercat.

SAurelian, pare cam puternica lumina aia, nu te deranjeaza cand conduci???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei orice initiativa de a-ti face ceva la masina cu manutza ta e tot timul bine vazuta si bravo tie ca ai vointza.Dupa cate am obs esti din suceava..zi-mi si mie te rog unde ai achizitionat acele leduri sau de unde as putea procura niste smd-uri ca am obs ca dau mai mult randament...sunt si eu intr-o viitoare initiativa de a-mi tuna bordul numai ca tre sa gasesc o firma de publicitate sa-mi scoata si mie cadranele in plexiglas la care am lucrat un pic si vreau sa fie luminat din spate in verde pt ca nu vreau sa schimb si restul ledurilor de la bloc lumini sau la caldura..vreau sa le las verde plus ca am aceeasi culoare si la mp3.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Cojocar

Salut zipp.

In acest cartier numit SUCEAVA este un singur log de unde ai putea cupara ( e cel mai cunoscut si unicul) GENIUS. Un led 3mm, cum am eu, costa 1 leu+ 10 bani rezistenta de 1K.

La printatul pe plexiglas am intrebat eu la FRETA si au spus ca nu pot sa printeze pe asa ceva doa film sau autocolant transparent sau opac.

Plus de asta am intrebat si la firmele care pesonalizeaza cani, perne si alte prosti si au spus ca nu pot sa face.

Iar daca gasesti cumva va trebui sa gasesti unu destul de amabil si rabdator pentru ca va trebui sa iti printezi, poate, de 2 sau chiar 3 ori imaginea pentru a nu trece lumina prin fundalul negru.

Incearca si tu si daca zeusesti anuntane cu niste poze si pe noi.

Spor la treaba

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei multam furmos de pontu cu ledurile ..eu uitasem ca la noi mai exista magaziunul Genius.Normal mie imi trebuie sa-mi printeze de 2 ori cadranele ..unul la fel ca originalul care sa fie vizibil ziua si altu colorat pe care trebuie sa-l pun sub cel original ...cel de-al doilea e colorat de mine in corel si at cand voi aprinde lumina din bord va da acea nuanta de verde.Am sa atasez cele 2 cadrane poate sunt si alti doritori care am vazut ca vor sa faca sa lumineze bordul ca la golf 4...procedeul e asemanator cu ce vreau sa fac eu numai ca tre sa ai rabdare in corel sa colorezi fiecare linie si cifra.

Cadran 1 - http://img59.imageshack.us/img59/636/bordsimplu.jpg

Cadran 2 - http://img30.imageshack.us/img30/3171/bordcolor.jpg

Modificat de zipp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Cojocar

Cu placere.

Daca afli un loc unde reusesti sa printezi cadranele te rog sa-mi spui si mie (noua), sau mai bine dai pe PM ca sa nu facem reclama ca deja am facut eu la 2 societati si ma tem ca o infund de la admin. Sau macar sa ne spui ca ai reusit sa printezi plexiglasu.

A doua problema e ca nu cred ca vei reusi sa printezi de doua ori, pe acelasi material, si sa se suprapuna PERFECT.

Din cate stiu nu prea poti... nu 100%.

dar nu te descuraja ... incearca

SPOR LA TREABA

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa au iesit la mine

dscn0033o.th.jpg

image279j.th.jpg

image280d.th.jpg

dscn0014en.th.jpg

mai trebuie lucrat la display-uri dar nu m-am incumetat ca sunt cu smd-uri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La partea cu ceasurile mai poti lucra putin, nu e o imbunatatire estetica majora, dar in rest... :icon_thumright: , foarte bine lucrat. Si totusi ar fi ceva de zis si la restul bordului, diferentele de intensitate, dar oricum well done, bafta la modificari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa au iesit la mine

dscn0033o.th.jpg

image279j.th.jpg

image280d.th.jpg

dscn0014en.th.jpg

mai trebuie lucrat la display-uri dar nu m-am incumetat ca sunt cu smd-uri...

nota 10 pt blocul de lumini si partea de la climataizare,nici restul nu e rau dar exact cum spune si "colegu`" fane mai sus tre sa pui alte rezistente pt intensitate

oricum in mare e bine bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai pun inca o poza cu tot bordul ...

si unde anume ai facut modelul de cadran pt ceasuri pe care vad ca ai si o foaie de marijuana....poate mai ai versiunea gata de printat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nota 10 pt blocul de lumini si partea de la climataizare,nici restul nu e rau dar exact cum spune si "colegu`" fane mai sus tre sa pui alte rezistente pt intensitate

oricum in mare e bine bine

da ms de aprecieri, m-am chinuit un pic sa le aduc in starea actuala, momentan le las asa pana cand voi mai avea timp, oricum in realitate se vede f bine, pozele sunt si cu diferente mai mari datorita diferentei de ora la care au fost facute, oricum sunt pe drmul cel bun se pare asa ca pana la urma vor ajunge sa fie perfecte :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ai facut la climatizare de se vede asa de bine?da-mi niste detalii te rog.... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si unde anume ai facut modelul de cadran pt ceasuri pe care vad ca ai si o foaie de marijuana....poate mai ai versiunea gata de printat

pai eu le-am modificat in fotoshop...si am vrut sa fie ceva mai diferit puteam sa pun orice poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare ....am desfacut blocul de lumini dar nu am putut ajunge la plasticul ala care distribuie lumina...voi cum ati facut sa modificati acolo si daca aveti ceva poze ...multumesc...

Modificat de SAurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt saurelian vezi aici ca este in detaliu

http://translate.google.com/translate?js=y...sl=de&tl=en

ai acolo sus in stinga prima poza si apoi alegi pt blocul de lumini !!!!

spor

pai eu le-am modificat in fotoshop...si am vrut sa fie ceva mai diferit puteam sa pun orice poza

pai si cum ai stiut care e dimensiunea corecta pentru printat...

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms

pai am masurat si in fotoshop poti sa dai dimensiunea in cm si asa le-am printat

Modificat de SAurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si merg printate pe hartie normala ? :| Din ce am inteles culoarea aia neagra de pe cele originale e mata, speciala si nu permite trecerea luminii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le-am printat pe hartie fotografica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Cojocar

Salut.

Dupa ce am mai stat si am mai gandit am ajuns la aproape la ultima varianta.

Am pus deja pe masina ceasu dar batea soarele in bord si nu am reusit sa fac niste poze concludente. Asa ca am sa revin cu niste poza facute seara.

Scuze de calitatea imagini.

Uitativa si astept parerea voastra.

post-32534-1269242680_thumb.jpg

Modificat de Andrei Cojocar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de apreciat munca. am vb cu cineva care se ocupa de modificari serioase si mi-a zis, daca folosesc plexiglas sub ceasuri sa il matuiesc sa fie lumina disipata sa se vada uniform. mi-a recomandata sa folosesc smd daca este posibil daca nu sa pun leduri dar nu sub cifre. sa folosesc un plexiglas gros de 5 mm in care sa dau gauri in grosime de 3 mm si sa folosesc leduri mate, nu cu lupa. saptamana viitoare o sa am si eu gata corel draw-ul la ceasuri si ma pot apuca de treaba. pana atunci mai modificam una alta. atasez o poza cu un panou de caldura facuta la o masina din sibiu. si sper ca proiectul "ceasuri iluminate din spate" sa prinda contur la toate golfurile. sa auzim de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte faina si uniforma lumina la panou,...cum ai facut sa fie uniform si ce ai folosit ?asteptam si noi detalii sic eva poze daca ai um arata din spate ..cum ai pozitionat ledurile..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. la postul numarul 1189 ai primit raspunsul la cum sa faci intreg bordul. acelasi lucru l-am facut si eu. nu am nimic deosebit din ce este prezentat acolo. dar pot spune ca am folosit leduri cu unghi de reflexie 120 in loc de cel cu lupa traditional de 30 care se vede un punct pe panoul de caldura.

Modificat de electrobeat85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, va rog sa-mi spuna cineva daca au fabricat pe perioada 91-98 bloc de lumini care sa aprinda pozotiile cand se da contact. Va intreb, fiindca mi-am luat bloc de lumini cu aprindere separata pt halogenuri si asa mi s-antamplat, am pus inapoi blocul vechi si nu mi se aprindeau pozitiile. Astept raspunsurile voastre. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate e un bloc de lumini de pe vreo masina din Canada. De obicei aveau DRL.

Cateva poze cu iluminatul habitaclului:

swtiso.jpg

2ah7690.jpg

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti aveti idee pe unde se gasesc leduri in Bucurestiul asta mare ca am cautat o gramada si n-am gasit decat benzi de leduri si leduri de lustre :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe str. Maica Domnului e plin de magazine.

sau zexstar.com (ii aprovizioneaza pe multi de pe maica Domnului si au preturi mai mici)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!