Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

led-urile de 3v lumineaza la fel ca cele de 12v.

rezistenta este o 'protectie' obligatorie pt a nu se arde ledul din cauza diferentei de voltaj, de preferat e sa pui la fiecare led(insa poti pune una la mai multe led-rui)

ele se gasesc la orice magazin de electronice.

culoare.iti alegi ce iti place :icon_thumright: eu am mers pe albastru bord,si rosu restu(LCD, aeroterma, panou lumini)

la bord am folosit 4led-uri, doar ca le-am pilit ca sa lumineze pe o arie mai mare, si se vede uniform, insa acum ramane la latitudinea fiecaruia...

pt bord ai aici detaliile click

pt aeroterma click

pt panou lumini click

succes

Modificat de LordGhost
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cat trebuie sa fie rezistenta, daca ledurile sunt pe 12v?

Poti sa pui linistit rezistente de 1k ca sa fii sigur...si leduri obisnuite, nu la 12V, ca tot acolo esti...doar ca pe alea la 12V dai mai mult...ca diferenta de lumina n-o sa vezi. Cel putin la mine din ce-am modificat pana acum n-am constatat nici o diferenta desi am incercat cu ambele tipuri de leduri. Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am folosit de 680ohmi...pt o lumina mai puternica...si le am cam de jumatate de an si nu s-a intamplat nimic cu nici un led :icon_thumright:)

la 1kilo vei avea o lumina mai slaba oarecum..

acum depinde cum vrei tu:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La iluminatul bordului voi incerca cu 4 LED-uri de la brichete, inseriate. Dar cand o fi mai cald afara :)

LEd-urile respective se alimenteaza in brichete de la 3 baterii de 1,5V, deci rezista la 4,5V fiecare.

4 x 4,5 = 18 (V) => deci seria de 4 rezista linistit la 18 V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta daca se aprind :)

daca sursa e de 12V si lor le trebuie 18V ... cumpara rezistente sunt ff ieftine ;p

ledurile de la bricheta sunt cele de 3V, iar daca te duci la magazin e mai ieftin un led decat o bricheta(acu depinde,daca vrei si bbricheta...vei alege prima varianta:d ) succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus leduri de la bricheta si se vad destul de bine( 2 leduri de bricheta 2 de pozitie si 2 de plafoniera) in total am 6 leduri la ceasuri cu rezistente bineinteles si se vad destul de ok. acum vreau sa fac rost de alte 4 leduri(de bricheta) sa pun si la reglajele de la aeroterma. Cand termin si daca am timp o sa fac niste poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal all!eu am folosit led-uri de 3v si rez de 680ohmi asa cum am citit pe forum,de unde m-am si documentat de fapt!a iesit misto(aeroterma,ceasuri,bloc lumini).timp de lucru cam 10-12 ore, dar merita:rezultate super plus satisfactie pe masura!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!este cineva din bucuresti care se pricepe la schimbarea ledurilor de la bord s.a. ??as vrea sa mi le schimbe si mie si cam cat m-ar costa.?nu vreau sa ma bag eu sa le fac varza :vaidecapulmeu:...e mai bine la cineva care stie!astept un raspuns!cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. astazi am inceput si eu sa imi schimb butoanele de la aeroterma(sau cum i-o fi zicand).

am folosit 4 LED-uri(doua rosii pe extremitati si 2 albe pe mijloc); problema e ca nu am gasit rezistenta de 680 de ohmi.

am intampinat probleme in a fixa banda cu leduri in spatele unitatii de aer.

ma poate ajuta cineva cu vreo idee sau eventual o schema cu explicatii?

multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am folosit 6 led-uri,5 rosii, 1albastru.de fapt in final vor fi 6 led-uri..acum sunt doar 4.inca e in lucru...

le-am pus in cruce in dreptul capetelor cerculetelor alea care conduc lumina pt butoanele laterale,iar pentru cel din mijloc trebuie sa ii confectionez un cerculet din plexiglas la care voi lipi doua led-uri la capat...acum se vede bine oarecum.

lateralele se vad ok, cel din mijloc nu se vede uniform(de asta vreau sa confectionez acel cerculet)

voi face niste poze cat de curand...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu asa am facut....numai ca mi-am cumparat fata aceea de la butoante....cu vreo 10 lei. si pe spate am lipit un fel de folie de alumini dar autocolant. sa nu scape lumina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am modificat luminile si zic ca au iesit ok...nu mai stiu exact cate leduri am folosit..

poze nu am...numai una facuta ziua...dar promit ca o sa fac

Modificat de SAurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o chestie interesanta

, asta cred ca e urmatorul proiect de care o sa ma ocup... trebuie sa desfac mai intai un buton sa vad cum e, ca daca figurina e verde, si nu e cu led care sa-i dea culoarea...e putin mai greu...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde mai gasesc leduri de 3mm pe 12V in Cluj Napoca? Am cautat peste tot Econix, Simion Electronix si Vitacom si nimic. Multumesc pentru raspunsurile date pana acuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o chestie interesanta
, asta cred ca e urmatorul proiect de care o sa ma ocup... trebuie sa desfac mai intai un buton sa vad cum e, ca daca figurina e verde, si nu e cu led care sa-i dea culoarea...e putin mai greu...

ledul ii da culoarea, doar ca e cam nasol, nu prea ai loc acolo de 2 leduri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o chestie interesanta
, asta cred ca e urmatorul proiect de care o sa ma ocup... trebuie sa desfac mai intai un buton sa vad cum e, ca daca figurina e verde, si nu e cu led care sa-i dea culoarea...e putin mai greu...

sunt cu led verde butoanele.

http://www.blauetachos.de/doc/vw/golf_3/he...ngsschalter.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde mai gasesc leduri de 3mm pe 12V in Cluj Napoca? Am cautat peste tot Econix, Simion Electronix si Vitacom si nimic. Multumesc pentru raspunsurile date pana acuma.

Pune leduri simple si rezistente...oricum s la ledurile de 12V ai nevoie de rezistente...deci n-are rost sa dai mai multi bani degeaba...asa cum am mai scris. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa pot scoate bordul cu ceasurile trebuie sa dau volanul jos ?...cum se desface volanul daca trebuie dat jos ? si trebuie schimbate doar ledurile din banda aceea de sus sau si de la display-urile alea ?au si ele led ?se schimba greu ? il pot face eu acasa ?nu am mai facut niciodata asa ceva si nu prea am ideea cum se schimba!ce ma sfatuiti ?cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa dai volanul jos,uita-te in posturile anterioare si o sa vezi cum se face toata treaba,poti sa o faci si singur.Spor

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geoadi ai aici cum sa deomnezi bordul.

operatia asta e simpla.nu necesita cunostinte multe:). succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cate sa vazut la comenzile AC si dezaburire sunt 2 leduri unul verde si unul transparen,si nu au nici o rezistenta,eu am cumparat rosii si albastre de 12V.acum intrebarea este eu am nevoie de rezistente sau nu,sau l-e inlocuiesc pur si simplu pe cele originale.Scuze dar la partea electrica sunt "OUT".astept sfatul vostru,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt pe 12V le legi fara frica doar sa tii cont de plus si minus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult DRGOSICA m-a apuc de treaba

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!