Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

Mie personal nu prea imi plac plasmele care se gasesc pe la noi.

Singura chestie care mi-as baga ar fi de la baietii astia [ddi]

golf-set-sm.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea chiar sunt superbe dar si scumpe...Sincer nici mie nu imi plac astea verzi,albastre sau ce culori mai sunt pe la noi,mai bine o las OEM. ^ ^

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumoase, simple, nu ai ce sa ceri mai mult, doar o explicatie despre ace (par originale, cum le poti ilumina, daca ai plasme nu mai pui si lumina din bord, clar). hotworm, poate ne spui si cum putem ajunge in posesia unor asemenea bijuterii. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A iesit frumos pana acuma ..sunt curois la final cum o sa arate..cum le luminezi din spate daca vin lipite peste ceasurile originale?

Plasme ok sunt si aici model 1,3 si 4 http://www.ceasuriplasma.ro/produse/vw/cea...-vw-golf-3.html

Modificat de mabial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai acuma mi-am dat seama ca astia de la dubdesignindusrie dau clusterul cu tot de aceeea ii asa scumpa deci nu-i plasma...ii iluminat din spate.[banuiesc]

@ dey da un goagal cu numele.gaseti sigur :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Cojocar

Salut.

Ai dreptate si nu m-am gandit pana acum (ca deabia am inceput sa gandesc si sa incerc acest subiect) la faptul ca vara in masina o sa fie CAAAALLLD.

Dar materialul din imagine este unu care rezista la 100 grade (sau aprox) pentru ca acel material de test este o folie de LAMINARE A4 printata in 3 exemplare. Dupa printare la LASER le-am suprapus una peste alta, pentru al avea o intransparenta cant mai buna.

Pentru o mai buna rigiditate am laminat inca de 2 ori acele 3 straturi.

Am folosit folie de laminor de 80 mic. Poate ca era mai buna o folie cu grosime mai mare de 160, sau nu.......

Vreau sa va intreb daca are cineva o imagine cu KM original cu plecare de la 20 scanat la scara sau nu neaparat si o imagine cu ceas (nu turometru) la fel la original si la scara.

Sau macar sa-mi spuneti daca acel opritor de la KM se poate scoate usor si daca se poate pune fara probleme inapoi.

Astept sugestiile voastre

numai bine

Succes

salut se pare ca suntem pe aceeasi idee. eu momentan sunt in stadiu de proiect cu ceasurile. in sensul ca vreau ca limba de la vitezometru sa mearga in sens invers. m-am interesat sa fie folie de film mai multe straturi costa prea mult plus de asta la 60 de grade cat va fi la vara in masian se onduleaza - am vazut asta la un peugeot 206) nu merita. garantia unui autocolant bun ma poate face fericit. asa ca am ales o marca buna care sa imi garanteze ca nu se dezlipeste sau se dilata-contracta. sper doar ca firma respectiva sa fie de cuvant. vor fi ore bune de munca dar o sa fie satisfactia si mai mare. sa auzim de bine
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

odata cu noul ceas de bord am facut si noua modificare de care sunt foarte mandru :) avand in vedere ca mi-a luat 4 ore sa o realizez....Daca are cineva vreo idee mai buna despre cum trebuia facut sau o parere...

post-46613-1268422741_thumb.jpg

post-46613-1268422767_thumb.jpg

post-46613-1268422741_thumb.jpg

post-46613-1268422767_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu dupa cateva ore de munca am facut ceva frumos. Sincer nu suport bordurile cu lumini foarte intense ... gen albastru sau rosu care sunt foarte stridente si deranjeaza. Optez pentru placere in condus si nu pentru aspect mai ales cand vine vorba de interior.

Rezultatele le vedeti in imaginile de mai jos. In poze apare un albastru mai aprins dar in realitate e ceva gen lumina de la xenon :icon_thumright:) foarte placuta la ochi.

Am pus 2 leduri albe de 5 mm cu 2 rezistente si ca banda in loc de cea verde, cea care imprastie lumina :blink: am folosit o folie de dosar albastra transparenta pe care am frecat-o cu putin smirghel fin ca sa fie exact ca cea originala.

Din pacate nu am putut modifica si ledurile de la ceas. Este tipul de bord mai vechi :) si ca sa le scot trebuia sa dezlipesc cu pistolul de lipit ecranele respective fiind prinse in placa :(. Probabil o sa cumpar alt bord.

Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur ca ai ales o culoare care este numai buna pentru condus pe timp de noapte. am vazut intr-o poza ca ai mesterit si la panoul de caldura. pune o poza si cu el :)) nu stiu cum ai tu pe masina din 94 ceas cu smd-uri si display cositorit? hmmm nu cumva ai ceasul schimbat? verifica un pic acest aspec. sa auzim de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le-am pus pentru ca imi este oarecum rusine :)). Cum am zis si mai sus eu le prefer mai slabe, pentru ca ma afecteaza noaptea.

Cat despre ceasuri ... da sunt foarte aiurea fiindca sunt cositorite. M-am gandit cam o ora :)) pentru ca am vrut sa le desfac dar pana la urma am renuntat cand mi-am dat seama cat e de munca. M-am uitat pe internet si difera foarte mult fata de ceasurile postate aici pe forum, adica in loc sa fie separate placutele respective ( Km/H/Turatii/ Rezervor/ Temperatura ) sunt toate dintr-o bucata. Pe bord scrie Motometer. In fine ... o sa il schimb luna aceasta ... o schimbare cam majora ( interior si exterior ) ! O sa revin cu fotografii pentru eventualele idei/proiecte !

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa postez si eu cateva poze cu interiorul meu ...

o sa revin cu niste poze recente zilele astea ... am mai modificat cate ceva pe la interior :salut:

171120091922.jpg

img0478pm.jpg

img0480s.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...imi poti da si mie o idee in legatura cu capota din poza de la avatarul tau ?cam cat m-ar costa sa fac asa ceva?nu ma intereseaza prelungire dinaia din plastic de se gaseste la magazin de tuning...daca e masina ta cea din poza e si mai bine...mf bordul...si la cele de caldura,ventilator si unde sa bage...cum ai facut ?mi se pare greu rau...le pot face si eu acasa?(app am si eu mp3 ca al tau :)) :blah_:) salut ms anticipat

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, imi poate spune cineva ce becuri sunt standard la iluminatul bordului (ceasuri,cadrane) ,ce voltaj/amperaj sau cum se numesc?,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Cojocar

Salut.

Dupa cateva ore bune de intoxicatie cu fludor, sacaz, plastic si aspirina a iesit ceva de genu.

Nu sunt 100% multumit dar am sa vad cum se vede si in masina. Mai am de retusat un pic la folie si maine pun ceasul pe masina sa vad cum se vede.

uitativa si astept criticile DVS....

post-32534-1268680303_thumb.jpg

post-32534-1268680317_thumb.jpg

post-32534-1268680325_thumb.jpg

post-32534-1268680372_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un inceput bun, eventual daca ai folosi niste SMD-uri cu unghi mare in loc de ledurile alea, atunci cred ca ar fi mai uniforma lumina, sau macar mai baga 2-3 leduri sa fie mai inghesuite, poate atunci este mai continua lumina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare! Felicitari pentru perseverenta! O sa iasa bine pana la urma. Cateva sfaturi:

1. Nu mai folosi aspirina la realizare lipiturilor. E acida si pe termen lung va distruge montajul. (basca intoxicatia) Exista colofoniul (sacazul) o rasina neutra care mai si miroase destul de placut.

2. Asa cum spunea si colegul mai sus, poti folosi alte tipuri de LED-uri sau mai multe din acelasi tip.

3. Poti folosi un conductor mai subtire. 0,5 e mai mult decat suficient. Daca poti gasi mai fin e si mai bine. Cele dintr-un cablu de internet cred ca ar fi ideale. Astfel firele vor "incapea" mai bine.

4. Poti folosi terminalele rezistentelor si a LED-urilor, daca peste ele pui un varnis (un tubulet de cauciuc, o izolatie ca la fire) pe post de conductori si vei avea avantajul simplificarii plus o ridigizare suplimentara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Cojocar
E un inceput bun, eventual daca ai folosi niste SMD-uri cu unghi mare in loc de ledurile alea, atunci cred ca ar fi mai uniforma lumina, sau macar mai baga 2-3 leduri sa fie mai inghesuite, poate atunci este mai continua lumina...

Bine spus ca e un inceput ca mai am de cosmetizat pe aici pe acolo.

Nu am putut folosi LED-uri SMD pentru ca locul de acolo e foarte mic cam 2 mm.

Ai dreptate mai trebuie niste LED-uri puse am sa incerc azi sa mai pun cateva prin anumite locuri. plus de asta ams a lipesc si pe folie (cadran) unde sunt LED-urile o folie de aluminiu.

Multumesc de sfaturi

Foarte tare! Felicitari pentru perseverenta! O sa iasa bine pana la urma. Cateva sfaturi:

1. Nu mai folosi aspirina la realizare lipiturilor. E acida si pe termen lung va distruge montajul. (basca intoxicatia) Exista colofoniul (sacazul) o rasina neutra care mai si miroase destul de placut.

2. Asa cum spunea si colegul mai sus, poti folosi alte tipuri de LED-uri sau mai multe din acelasi tip.

3. Poti folosi un conductor mai subtire. 0,5 e mai mult decat suficient. Daca poti gasi mai fin e si mai bine. Cele dintr-un cablu de internet cred ca ar fi ideale. Astfel firele vor "incapea" mai bine.

4. Poti folosi terminalele rezistentelor si a LED-urilor, daca peste ele pui un varnis (un tubulet de cauciuc, o izolatie ca la fire) pe post de conductori si vei avea avantajul simplificarii plus o ridigizare suplimentara.

Da pe mine cand ma roade ceva pai daca nu fac ma gandesc la el intruna si trebuie sa il rezolv cumva.

Raspuns la punctul:

1. Da stiu ca aspirina nu e buna. Nu numai in timp afecteaza Fludorul ci si inainte ca daca reincalzesti lipitora incepe sa se sfarama. Am uitat sa-mi cupar si la ora aia nu mai aveam de unde sa iau.

2. Am sa incerc cu mai multe LED-uri.

3. Acel cablu e mai subtire decat un cablu de internet ( cred ca te referi ala litat, nu din ala cu un fir). Acel fie e de la un calbul de la un MOUSE.

4. da ai dreptate sau puteam sa folosesc o placuta mica unde sa fi pus toate rezistentele.

MULTUMESC TUTUROR DE SFATURI SI ASTEPT SI ALTI SA INCERCE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa ceva mi-a iesit mie dupa mici modificari...

post-51130-1268721928_thumb.jpg

post-51130-1268721928_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A iesit bine cu led-urile alea , cum zicea si colegu puteai folosii SMD , sau superflux , eventual si ceva 5 mm flat top , dar pentru inceput e bine , spor la modificari.

Modificat de Angel-Boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai pun inca o poza cu tot bordul ...

post-51130-1268722555_thumb.jpg

post-51130-1268722555_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mai poti incerca ceva, daca pui o hartie alba sub folia aia (ca sa fie mate cifrele si liniile) poate ca atunci se va vedea lumina mai uniform. Ca din cate vad eu, acum cifrele si liniile sunt transparente. Incearca si varianta asta, desi e putin mai complicat de lipit mai multe straturi peste cadran, dar merita incercat.

SAurelian, pare cam puternica lumina aia, nu te deranjeaza cand conduci???

Modificat de f@ne_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze daca sunt "off topic" dar n-am gasit alt topic care sa fie aproape de blocul de lumini. Mi-am luat un bloc de lumini second fiindca cea veche avea probleme. Acuma daca intorc cheia, deja la contact mi se aprinde pozitia. Va rog sa-mi spuneti daca asa este facut blocul de lumini sau nu si daca nu, ce am de facut sa functioneze asa cum trebuie?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SAurelian, pare cam puternica lumina aia, nu te deranjeaza cand conduci???

nu am nici o problema mai ales ca se poate si regla aici era la maxim...pt poze:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hubacska: aceeasi problema am avut-o si eu, dar numai cand umblam la panoul de sigurante. Rezolvarea a fost sa aranjez putin mai bine panoul de sigurante.

O alta problema pe care eu o mai am, si poate ma poate ajuta si pe mine cineva, este, cand pun contactul mi se aprind luminile de la bord, deci cu farurile stinse. Asa este de cand am luat-o. De la ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!