Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

chiar nu stiu de unde sa incep cu problema mea la butonul de oglinzii electrice....nu am alimentare acolo,care ar fi firele ca am vazut in tutorialul ala nemtesc 2 fire si unde ar putea sa fie buba(siguranta,fir intrerupt,etc....)

va rog cei care aveti un raspuns il astept,sa vad cum mi-a iesit pentru ca in rest am schimbat tot si este suuuuuppppeeeeeerrrrr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai alimentare ? la lumini? sau nu iti merge deloc acel buton ?

verifica intai siguranta(desi nu cred ca ar putea fi, doar daca e pus separat st/dr), daca nu e de la ea...cu un aparat de masura vezi daca iti vine curent pe firele alea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am alimentare pe cele doua fire care sunt evidentiate in poza de mai jos cu schimbarea luminilor din acest buton,drept urmare nici inainte nu aveam nici un fel de martor luminos in butonul de comanda pt oglinzi....in rest merge impecabil,ma refer la reglat oglinziile

am pus un led direct pe cele 2 fire de alimentare si nk !!! o sa verific burduful si apoi....nu stiu ce sa mai fac

post-56511-1266011382_thumb.jpg

post-56511-1266011382_thumb.jpg

Modificat de look2you22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ma insel.exista un aparat care masoara daca firele sunt ok...daca exista vreun 'defect' si unde este...poate gasesti pe la cineva.sigur un fir este intrerupt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa nu mai deschid alt topic, intreb aici.Stiti cumva daca este in magazin beculet care sa se potriveasca la cheie?scuze de poza ca este neclara.Am cautat si nu am gasit

Am eu o cheie cu capacul spart, becul este inca bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor , nu stiu daca a mai fost postat linkul catre acest site ,in caz ca nu acesta este link eu m-am ghidat si ma ghidez dupa el , deocamdata am facut doar luminile din bord si acuma lucrez la cele de A/C (mai delicata treaba),si imi fac curaj pentru luminile de la pozitii/faruri ...postez imagini cand termin cu totul :cool:

Si inca o chestie , sugerez la bord in caz ca inlocuiti cu led'uri folositi rezistente de 1k , iar la A/C merg si de 600~800 ohm ,e mai mic amperaju si lumineaza mai tare asa

Modificat de prala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut si eu solutia asta din poza, gen silicon ca sa fixez led-urile sa stea intr-un loc, imi poate spune careva cum ii zice, unde se gaseste ? Merci

post-43351-1266412663_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pistoale de lipit la cald cu poliuretan , dar se gasesc si adezivii individuali desi nici pistolul nu e chiar un lux la pret . Nu stiu daca am voie sa postez siteu (sa nu para reclama) dar iti trimit pm

In general ar trebui sa gasesti si in magazine cu profil de constructii , depinde de ce orasul in care stai

Modificat de prala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut si eu solutia asta din poza, gen silicon ca sa fixez led-urile sa stea intr-un loc, imi poate spune careva cum ii zice, unde se gaseste ? Merci

Sunt pistoale cu "batonase". E un fel de silicon solid care se topeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si eu ceva ... insa nu prea au iesit rezultate.

la ecranele alea 2 nu mam riscat ca miera ca stric ceva... ( ceva ideei ? )

am scos si blocu de lumii si am pus si acolo leduri si acum cand invart de rotita pentru lumina mare mica , nu se mai invarte mult ca inainte , adik are cursa mai scurta ... de ce oare ?

si ledurile mele parca lumineaza prea incet . este ?:huh:

post-60828-1266516127_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sonnic: cand misti de rotita aceea, se modifica intensitatea luminii? Daca nu, exista posibilitatea sa nu fie pusa bine rotita pe acel mic potentiometru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se modifica ...dar foarte putin . :| adik este asa cum lumineaza acum plus merge o leaca mai slab... insa nu le pot stinge de tot sau sa le dau mai tare :| ce pot sa fac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modificat led-urile de la butoane geamurilor electrice fata. Am recurs la procedura asta cu firele scoase afara pt. n-am avut fludor de calitate la indemana...

Urmatoarele la rand sunt consola centrala/faruri si butoanele reglaj oglinzi, sper sa am timp weekend-ul asta sa le termin, revin cu poze.

Led-urile le-am scos din banda transparenta care se vede in poza, chinuiala mare si cu aia....

post-43351-1266525328_thumb.jpg

post-43351-1266525331_thumb.jpg

post-43351-1266525337_thumb.jpg

post-43351-1266525340_thumb.jpg

post-43351-1266525343_thumb.jpg

post-43351-1266525348_thumb.jpg

Modificat de thorium232
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thorium232, daca ti-ai permis sa stici banda aia si sa nu iei led-uri separat, cat ai dat pe ea, pe banda aia flexibila? Frumoase modificari, bafta in continuare. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva sa imi dea un soclu pentru bec T5 1,2 W ca cel de la aeroterma / scrumiera ?

va intreb pentru ca tot modificand poate ati renuntat la vre-un soclu :rolleyes:

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru sonnic53 , mai pune cate 2 leduri pe margini , depizand de ce led'uri ai folosit rezistentele ar trebui sa fie de 1kohm sau 600~800,depizand de cat de mult vrei sa te tina desi sunt si leduri difuze parerea mea e ca merita sa pui in locul filtrului verde macar o hartie de calc cu aceeasi dimensiune (hartie folosita pentru desen ,se gaseste in majoritatea magazinelor de birotica).Succes, daca ai intrebari pm, sau ym :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa mi-au iesit mie : iar toate butoanele d p usi sunt albastre !!! mai am de umblat la aeroterma

post-56511-1266569650_thumb.jpg

post-56511-1266569661_thumb.jpg

post-56511-1266569679_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sonnic, parerea mea, este sa desfaci din nou blocul de lumini, si sa pui rotita bine, vezi ca are un dintisor care trebuie sa intre in locasul de la variator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thorium232, daca ti-ai permis sa stici banda aia si sa nu iei led-uri separat, cat ai dat pe ea, pe banda aia flexibila? Frumoase modificari, bafta in continuare. Numai bine

Banda am tinut-o prea mult timp indoita si s-a fisurat chiar in mijloc, din cauza asta am facut-o bucati, plus ca led-urile sunt destul de mici si usor de ascuns prin gaurele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi tuturor pentru idei . o sal desfac iar . sa vad ce pot face . sper sa iasa ceva ... ce fel de foaie ziceti sa pun sus ? ca am lasat liber .am zis ca bate mai tare . dar degeaba... sa vad ce iese . revin cu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am terminat in sfarsit cate ceva la bord . parca e putin mai lumina. am desfacut si blocu de lumini sa pun rotita bine . insa la lumini la bloc lumini nu mam descurcat sa fac . asa ca am lasat asa mai degraba... in rest e cat de cat bine ... aam scos si cadranele unde arata km,si ceasul am dat jos folia verde. am pus albastra si acum se vede galben . de ce oare ? ... a si ceasul nu se mai vede :| se vad vreo 2 dungi atat... pff numa belele . mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca la display se vad doar cateva linii. trebuie desfacut si curatat mai bine acel "cauciuc" conductor de informatie. hai cu pozele sa vedem ce a iesit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa imi face si mie la reglajul de intensitate a luminii , cand il dau pe minim nu se sting de tot ledurile din bord ,desi eu nu am umblat deloc la el (inca) oricum nu ma deranjeaza :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pozele promise :vwrullz: la ceas se vede ce sa intamplat . sper sa gasesc o reglare. ce ati zis ca trebue facut ? ca nu am inteles ? si cadranele alea la mine se vad galben acuma chiar daca am pus folie albastra ... de ce oare

post-60828-1266673840_thumb.jpg

post-60828-1266673916_thumb.jpg

post-60828-1266673840_thumb.jpg

post-60828-1266673916_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa imi face si mie la reglajul de intensitate a luminii , cand il dau pe minim nu se sting de tot ledurile din bord ,desi eu nu am umblat deloc la el (inca) oricum nu ma deranjeaza :rolleyes:

asa am patit si eu,dar e din cauza led-urilor care functioneaza si cu o intensitate mai redusa a curentului(de aceea nu se sting de tot).daca ai folosit rezistente de 0.68,atunci mai pune una inaite sau foloseste rezistente mai marisoare.o sa functioneze! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!