Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

si dau si eu un pont...cel putin asa am facut eu....in unele cazuri...cum ar fi lumina la display...pt cine are becuri si nu leduri....nutre sa se mai chinue sa puna led....e foarte simplu...luati o oja de unghii..rosie la culoare s-au poate aveti alte preferinte...vopsiti becul il lasati cateva min sa se usuce si montatil la loc sa vedeti rezultatul....daca a timp am sa fac ceva poze sa va arat cum a iesit la mine

asteptam poze :) cum scapam de culoarea verde?culoarea bordului e data de becuri?sau de ceva plasticuri de pe acolo?e o idee buna cu oja.. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai folia aia verde dar o dai jos pur si simplu .acelasi lucru si la "intrerupatorul "pt lumini.....incearca prima oara sa dai doar cu oja fra sa incerci sa stergi verdele ala ca s-ar putea sa se vada ....au m-am luat dupa unu p net si am incercat sa sterg usor cu un varf de ceva...nu te sfatuiesc sa faci acelasi lucru...poze nu pot sa mai fac decat la display.....de la ceasuri...ca am demontat totul...in seara asta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai pune ceva poze cu tot bordul(ce mai e pe masina) sa vedem cum arata pe rosu, ca si eu am cd-playerul cu rosu si m-am gandit sa fac tot interiorul cu rosu(gen Golf4), dar as vrea sa vad mai intai cum arata. Sincer sa fiu, m-am gandit sa schimb culoarea la cd-player, sa fie totul verde, dar momentan nu am timp, si oricum as vrea sa fac o schimbare la luminile bordului.....

Asteptam niste poze.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pozele..in realitate se vede mult mai bine

sper ca acu au intrat

inca una

post-40740-1238189474_thumb.jpg

post-40740-1238189674_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Cojocar

Da arata ceva ceva dar tot prefer LED-uri (parerea mea). In primul rand aceea oja in timp se inegreste, mai ales in varful becului. Dupa care ce faci iar desfaci?

Arata mult mai bine cu LED. Intradevar costa un ceva, e ceva de munca, iti imputi casa cu fludor si sacaz (apropo foloseste cineva ASPIRINA in loc de FLUDOR? E mult mai buna aspirina curata mult mai bine si decat fludorul daaarrrrr PUTE rau) dar iti iasa mult mai fain.

Sau cine are bani isi ia plasma simpu.

BAFTA

Avertisment

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Modificat de Paul.Iasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este plasma ptr ceasuri. ok. cumperi , o pui sus si ajungi la concluzia ca nu vezi cu cat mergi la ora. ai nevoie si de limbi luminate ca altfel nici o sansa. cat despre panoul de caldura sunt plasme si ptr el si nu mai este nevoie sa modifici mare lucru cel putin acolo chiar si cu un simplu bec colorat se poate schimba culoarea sau se inlocuieste acel tub verde cu unul rosu sau albastru. iar la blocul de lumini nici eu nu recomnad sa stergi pelicula aceea verde cu eu stiu ce solutii. se sterg semnele pe interior si nu rezolvi mare lucru. cu rosu da bine iar cu albastru. se vede un verde albastru care nu poti sa il combini cu nimic. acum fiecare decide ce face cu masian lui si cat timp este dispus sa aloce. am incerca cu bani putini sa fac lucruri care prind bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sacazul are rolul lui... Nu folositi aspirina pe post de solutie dacapanda, in timp lipidura devine casanta("rece")

Solutii:

-cositor+sacaz

-fludor --care e un tub de cositor ce are in mijloc sacaz(la nevoie sa poate folosi extra sacaz)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt locuri in in care led-ul e cel mai indicat...dar de exemplula scrumuera din spate(la mine e in 2 usi) si acolo cred ca imi ia 1 min sa schim becul.....si prefer oja....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spuneti ca si ceasurile cu plasa au unele dezavantaje....totusi stie cineva cam e ar trebui sa facem sa se vada doar cifrele frumos luminate....am incercat si cu leduri uv..poate nu am folosit vopsea de care trebuia......are cineva o idee.....poate ne pune toti mintea la contributie si iese ceva frumos si ieftin...din punct de vedere financiar....eu p ledurile uv am dat 1leu...bucata.stie cineva o vopsea ceva care sa se vada puternic la raze uv????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Eu am pus bec de 2w {la blocul de lumini unde cel vechi a fost ars},se vede excelent .Cod bec 1987302244 bosch ,pret 6,5 lei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa nu radeti..dar se poate intampla oricui.Am desfacut bordul,am bord fara airbag cu torpedou mare si iluminat,si am scos lampa acea din torpedou dar cand am scos-o cred ca atunci s-a desfacut mecanismul acela si acum am probleme sa-l montez inapoi.Ma tot chinui de dimineata dar nu am reusit,daca ar putea cineva sa-mi explice cumva cum ar trebui sa functioneze as fii foarte recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampa are o clapeta care este actionata de tija de la usa torpedoului. La montarea lampii trebuie sa tii cont de pozitia in care o pui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si io m-am chinuit...am pus in pozitia buna..cred...si tot nu merge..ori merge pe aprins continuu,ori deloc.e simplu da trebuie sa ai rabdare.ceea ce eu ..deocamdata ...nu am...cand voi avea chef,o voi monta inapoi.ca e simplu,tre sa te gandesti logic ca tija de plastic de la usita trebuie sa intrerupa circuitul cand o inchizi,astfel,lumina se va stinge.

succes :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alecsus...nu te supara, dar decat sa nu vad nimic in bord..prefer leduri.Daca te pricepi cat de cat faci lipiturile alea sa tina, si ledurile tin mult mai mult decat becurile... Faza e ca la blocul de lumini inca ma chinui.Am luat azi un bloc de lumini de pe un Golf USA. Zicea cineva de pe forum ca nu are vopsea verde in interior ala de USA.Urmeaza sa il desfac si sa vad. Problema mai mare e ca nu are reglaj pentru faruri si pozitie pentru becul de ceata pe spate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacian Andrei

in sfarsit am reusit si eu sa pun leduri in panoul de la incalzire. acum trebuie sa schimb ledurile din butoane de la AC, recirculare si dezaburire. eu sunt destul de multumit de ce a iesit. am pus o poza sa vedeti ce a iesit

post-43353-1238330583_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am ce m supara....eu cred ca ideea acestui forum e sa ne ajutam reciproc si sa intrebam pe cei care stiu ceea ce nu stim.....am venit cu aceasta idee deoarece sunt locuri in care chiar merge sa vopsesti becul decat sa pui led....am dat exemplu mai sus....si ceea ce vedeti in alea 2 poze in specia la panoul de control caldura...e facut cu leduri...se vede slab pt ca i-am scos chestii le alea din plastic crezand ca se vede mai bine....dar dupa cum s-a vazut m-am inselat......"proiectul" meu e in curs de derulare...si caut sa invat lucruri noi...si sa facem schimbri de experienta...la ceasuri m-am gandit sa inlocuies folia aia de aluminiu...si sa pun plastic transparent in prealabil vine vopsit sau o folie neagra pusa p el...si leduri sub el si zic ca se vede bine......insa cum naiba sa decupez cifrele.....ARE CINEVA O IDEE???!!!!!....

o poza cu displayul....in spate sunt becuri vopsite

aici la dezaburire am pus led pt ca era led....dar becul care era l-am vopsit

si...la scrumuiera dintre scaune la fel am vopsit

in plafon la fel am vopsit.....eu stiu chestia asta cu vopsitul pare la prima vedere ceva "carpit" dar eu sunt de parere ca in unele locuri chiar merita..:P

post-40740-1238351384_thumb.jpg

post-40740-1238351521_thumb.jpg

post-40740-1238351664_thumb.jpg

post-40740-1238351802_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-ar interesa si pe mine sa imi schimb luminile din bord...de preferat as vrea culoarea aia de albastra de la golf 4 ....daca descopera careva ....ati putea pune o schema cum se facea aceasta schimbare?? ..multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Eu sunt nou pe aici si mi-a placut ideea de schimbare a culorii la bordul masinii.As vrea sa incep cu schimbarea ledurilor de la butoanele de pe portiera,alea care dau geamul in sus si jos.Poate cineva sa puna niste poze cum se face?ca eu am incercat sa pun un led rosu in schimb la ala verde dar a clipit odata si s-a ars,si ca sa pun un rezistor pe led,stie careva unde si cum as putea pune acel rezistor?ca acolo inauntru nu prea are loc.Astept raspuns si umpic de ajutor si niste poze cum se face,daca nu cer prea mult.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acesta este un link in care sunt prezenatte cateva chestii bune ptr toti doar ca este in germanika :icon_thumright:

Ok.Am inteles cat de cat k am tradus pagina prin yahoo translate.Tot ce nu inteleg e cum au pus ei rezistoru sub led si ca la mn mai este o bucata de plastic pe acolo pe la mijloc.Din imaginea aia nu se prea intelege nimic,prea putin.Eu vreau sa stiu cum a pus rezistoru sub led si cum l-a prins de contactele alea.Aa,si ce marime de leduri imi trebuie pentru toata manopera?de 3 mm sau de 5 mm?ca eu vreau sa imi pun leduri albastre peste tot in loc de alea verzi.Ce leduri trebuie sa folosesc?

Avertisment

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

post-38723-1238439822_thumb.jpg

Modificat de Paul.Iasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand leduri de 3 mm daca ai posibilitatea sa iei superflux sa nu fie ca de la bricheta (lumina concentrata). si sa le dai cu hartie abraziva pe capat sa lumineze uniform. ca idee cumpara-ti si cateva in plus in cazul in care se ard sa fie aclasi tip de albastru. ca altfel o sa iese ceva gen "disco". spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am reusit sa pun leduri in butoanele de la geam si la butonul de la incalzirea geamului spate.Pot sa spun ca la butoanele alea de la geam miam facut mii de nervi pentru ca la montare inapoi,ori nu mai mergeau butoanele,ori mergeau singure.Nici nu mai zic cat leam injurat si le-am facut in toate felurile. :P Dar cu muuuuuulta rabdare si umbic de indemanare am reusit sa le fac sa mearga corect.Sunt foarte multumit de rezultat.Apropo,nu am gasit leduri albastre de 3 mm,ci de 5 mm,si alea is ca la bricheta,nu is cu unghiul mare,dar vad foarte bine si asa.Astea de 5 mm sunt umpic mai lungi si am fost nevoit sa mai tai umpic din ele ca sa incapa acolo in butonul de la geamuri,le-am slefuit si totul arata foarte bine. :icon_thumright: Asta am reusit sa fac azi.Maine o sa incep cu butonul care regleaza oglinda si cu butonul de la celalalt geam,ala de la pasager,dar la oglinzi nu stiu daca mai incap leduri de 5 mm,asa ca pana nu gasesc leduri de 3 mm nu ma mai apuc de treaba ca sa nu mai stric ceva.De fapt poate o sa incerc sa fac butonul de la geam.Pun si doua poze cu lucrarea mea de azi. ;)

post-38723-1238516086_thumb.jpg

post-38723-1238516096_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lumina e prea puternica si o sa te deranjeze la drum lung ( am patit-o eu - se reflecta in toate geamurile). Poti pune o rezistenta mai mare ca sa slabesti intensitatea luminii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa bine spus. e bine ca sa testezi un pic pe noapte. eu stiu te bagi in dulap cu ledurile si cu butoanel sa le testezi si sa vezi daca te deranjeaza. eu asa am patit cu butoanele de al trapa la fel au iesit un pic mai strident si nu mi-am dat seama ca nu era chiar intuneric dar la drum lung am pus o banda de izilat peste ele. ulterior am repediat mica problema.

NOTA; vezi ca la butoanle de la oglinzi trebuie sa tai un pic din cablaj si sa adaugi orezistenat de 300 ohm si sa inseriezi cele 4 leduri albastre de 3 mm neaoparat pe care la fel le slefuiesti cat mai mult posibil aproape de filament.

spor al treba si sper ca diseara sa mai postez un ceas cu limbi colorate sa vad cum ma misc. numa bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am lucrat si io ceva:am pus iluminare pe rosu.am schimbat folia de sus ,cea verde cu una rosie(din coperta de caiet :ceuameni: ),am schimbat folia de la kilometraj din spate,cea verde cu una albastra...da ala nu mi-a iesit.nu stiu daca trebuie sa iau folia alba jos sau nu(io am luat-o) si albastrul meu s-a transformat in verde inchis..ceva de genu asta.munca e usoara,dar migaloasa.pun niste poze cu mobilul.calitatea e indoielnica la poze,dar sunt foarte multumit cu ce am realizat.eu merg pe principiul becurilor,in dauna ledurilor.trebuie sa imi caut o folie mov pt kilometraj,la librarie undeva...si apoi ma apuc de celelalte de prin bordul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!