Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

Am desfacut azi ceasul de bord sa schimb un bec ars din dreptul turometrului si dupa ce am montat totul la loc am observat ca nu mai functioneaza din blocul de lumini doar ce e in chenarul rosu. Ce-i de facut?

post-26089-1233684764_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lau Br. scoate blocul de lumini afara si uitate la soclul becului care lumineaza si vezi sa nu se fi miscat in timp ce ai tras de plasticele de la bord sau in cel mai rau caz sa nu se fi ars becul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lau Br. scoate blocul de lumini afara si uitate la soclul becului care lumineaza si vezi sa nu se fi miscat in timp ce ai tras de plasticele de la bord sau in cel mai rau caz sa nu se fi ars becul respectiv.

Ms mult ... becu' e ars :| acum sa vad cum gasesc de cumparat :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu un led de la bricheta de culoare alba cu o rezistenta exact cum este in poza, (asa am procedat eu) din pacate nu se vede rezistenta ca am reusit sa o ascund in soclu iar iluminarea blocului de lumini va fi mult mai buna.

post-15836-1233688470_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare pentru valoarea rezistentei eu recomand intre 800 si 900 de ohm dc asa mare... sunt fluctuatii de tensiune si atunci ledul nu o sa reziste nu sunt mari aceste fluctuatii dar sunt suficiente cat sa il arda. iar ca o recomandare ar fi sa nu folosesti led oarecare mai bine unul superflux sau cel mai bine sa schimbi becul cu unul identic daca nu vrei upgrade :icon_thumright: spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ... nu prea as vrea "upgrade" :))

o sa caut maine un bec la fel, iar daca nu gasesc o sa ma chinui cu varianta de mai sus

problema e ... dexteritatea si vastele mele cunostinte in domeniul circuitelor electrice.

multumesc pt raspunsuri :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare pentru valoarea rezistentei eu recomand intre 800 si 900 de ohm dc asa mare... sunt fluctuatii de tensiune si atunci ledul nu o sa reziste nu sunt mari aceste fluctuatii dar sunt suficiente cat sa il arda. iar ca o recomandare ar fi sa nu folosesti led oarecare mai bine unul superflux sau cel mai bine sa schimbi becul cu unul identic daca nu vrei upgrade :offtopic: spor la treaba

Eu am la toate ledurile din bord R=680ohm si de citiva ani nu am nici o problema. Cei de la care iau ledurile au pe cineva care monteaza la orice tip de bord si ei folosesc 480 ohm. Am incercat initial si eu cu 480 dar era lumina prea puternica si nu o puteam regla mai jos din blocul de lumini. Fluctuatii de tensiune nu prea sint la golf (cel putin la mine nu am observat oscilatii mari - max 0,2V).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat peste tot cu 480 la inceput am pus de 1k si pot sa zici ca nu am avut nici o problema cu ledurile. Si pt o iluminare frumoasa care sa nu faca punct recomand led de 170 Grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acei 0.2v sunt suficienti pentru ca un led superflux sa isi merite bani e impins la limita ma refer la valoarea rezistentei. eu pentru led alb a avut in set rezistenta de 430 ohm iar pentru rosu -porocaliu = 540 ohm si la o asemenea variate este suficient sa se arda ledurile. producatorul mi-a oferit garantie doar daca am montat stabilizator si aici ma refr la ledurile din stopuri pentru ca la cele din interior am montat o valoare mai mare a rezistentei. app si eu recomand leduri cu unghi de 170 de grade. rezultatul e mult mai bun. spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa demontez si eu gurile de aerisire, sa pun ceva becuri pe acolo :) , dar nu stiu cum se dau jos, se vede un surub in spatele "grilei" care da directia aerului, dar in afara de surubul respectiv mai sunt ceva cleme? Nu am stat sa caut exact cum se demonteaza ca e un frig afara... :icon_thumright: . Daca ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi....ar fi o minune!

Mersi anticipat!

te pot ajuta eu daca vrei ca asta am facut si eu ...incepator da mam descurcat ....am bagat leduri rosii in gurile de aerisire si acu se vede rosu ...super misto......daca vrei sa te ajut baga id marco_912000 si ne ajutam reciproc daca e ca mai vreau sa fac modificari...bft

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai pune si tu niste poze sa vad ce ai facut, si daca merita efortul.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa modific si eu cate ceva :coffee_lol:

fundalul e albastru...poza nu reflecta realitatea... arata mult mai frumos in realitate..:coffee_lol:

amu mno tre sa laud umpic munca :coffee_lol:

ast si parerile voastre

post-40845-1233857991_thumb.jpg

Modificat de MikY90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e misto bravo......cat de curaand o sa fac si eu asta si altele pacolo.....cand o sa fie gata o sa pun poze sa vedeti si voi....bv .....poate ma ajuti cu ceva sfaturi cand o sa desfac bordu ......ms....bv

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo MikY90, buna treaba, si eu vreau sa modific displayurile, apropo, cum ai facut, ai inversat folia aia ce se tot vorbea pe aici, de ai inversat displayurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna treaba. ma bucur ca ai avut initiativa. sper sa finalizezi si panoul de climatizare. spor la treaba si nu uita poti conta pe ajutorul meu domnu MiKY90 :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult de pareri :D

e misto bravo......cat de curaand o sa fac si eu asta si altele pacolo.....cand o sa fie gata o sa pun poze sa vedeti si voi....bv .....poate ma ajuti cu ceva sfaturi cand o sa desfac bordu ......ms....bv

normal k te ajut...numai sa apara intrebarile ;)

sa sti k nu e mare chestie

Bravo MikY90, buna treaba, si eu vreau sa modific displayurile, apropo, cum ai facut, ai inversat folia aia ce se tot vorbea pe aici, de ai inversat displayurile?

doar folia aia am inversat-o... o durat umpic pana cand am curat-o... dar a iesit bine ... vroiam sa schimb si culoare...sa pun rosu dar nu am ajuns la folia aia verde :(

buna treaba. ma bucur ca ai avut initiativa. sper sa finalizezi si panoul de climatizare. spor la treaba si nu uita poti conta pe ajutorul meu domnu MiKY90 :P

ms si tie... acuma lucrez la panoul de climatizare... ii ceva mai complicat acolo ( parerea mea ) ms mult :coffee_lol:

Modificat de MikY90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mai modificat lumina la butoanele pt geamuri cineva?

la mine stau aprinse cat e pus contactul insa doar foarte slab

singurele butoane care merg corect sunt cele de pe fata , daca ati intalnit problema asta va rog sa imi spuneti si mie cum ati rezolvat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salu Miky90! O rugaminte FFF mare. Vreau sa imi spuna cineva care a facut chestia cum se face efectiv inversarea foliei alea de la ceasuri. Tu ai facut si stii cat ai chinuit sau nu. Se poate si mail la: drcristianp@yahoo.com. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo MikY90,se vede ca ai lucrat.O intrebare am si eu,acele le-ai vopsit cu ceva sau asa erau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Am si eu intrebare. Se gasesc pe piata ceasuri asemanatoare celor de la golf4 pentru golf 3? Daca iau unele de la un mk4 merg pune la golf 3 sau trebuie facute modificari? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt ceasuri de g3 cu imagine de g4 dar sunt si ceasuri de g4 care printr-un adaptor se pot monta pe g 3. am vazut la cineva iar un pret estimativ e undeva la 280 de euro. nu cred ca ar merita banii, acum depinde de fiecare ce vrea sa faca cu masina.

detaliile privind schimbatul la folie sa le scrii credca este nevoie de o intraga pagina celmai bine ela telefon cu LCD-urile in fatza si atunci sti ce ai de facut :) eu asa am ajutat pe cineva :). iar rezultataul a fost cel preconizat. o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu un led de la bricheta de culoare alba cu o rezistenta exact cum este in poza, (asa am procedat eu) din pacate nu se vede rezistenta ca am reusit sa o ascund in soclu iar iluminarea blocului de lumini va fi mult mai buna.

vreau sa desfac si eu minunea aia ....dar nu reusesc nicicum... :) ...As avea nevoie de niste poze ..pe pasi marunti, daca e cineva dispus sa ma ajute ! merci anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Nomood. O sa caut ceva mai ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

detaliile privind schimbatul la folie sa le scrii credca este nevoie de o intraga pagina celmai bine ela telefon cu LCD-urile in fatza si atunci sti ce ai de facut :) eu asa am ajutat pe cineva :P. iar rezultataul a fost cel preconizat. o zi buna

Multumesc de raspuns. Eu am nevoie doar de explicarea modului de dezlipire a foliei si metoda de reaplicare. In rest, am "vizitat" ceasurile de vreo 3-4 ori, pana si la folia verde, deci nu mai e o problema. doua alineate de pagina ar fi de ajuns, chiar si pe mailul postat anterior, intr-o zi, cand te plictisesti si ai putina bunovintza. De poze nu e nevoie, ca le vad si noaptea in somn.... :blink:

Modificat de shadow_msk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!