Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

Andrei Cojocar
Eu am luat un betigas cu vata si bagat in acetona usor usor am dat in pana s-a dat jos culoarea verde si culoarea alba dedesubt si a ramas transparent...iar dupa am lipit un autocolant alb.[ca si o coala alba numai ca era autocolant] sa fie lumina difuza.

La iconite nu am dat fiindca am pus rosu si se vedea ok :)

ok incerc si eu cu atentie.

Multumesc mult de sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare fratilor.ca tot vorbim de luminile din zona bordului, va adresez si eu o intrebare: la golf 3 din 94 avem bec care sa indice cand ramanem fara benzina? help ca am ramas in pana o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma ajuta si pe mine cineva la panoul faruri...

am schimbat ledurile insa nu se vede nimic :offtopic:

doar la buton acolo se vad schimbarile in rest nimic..nu stiu ce are. ledul se aprinde...insa chestie aia care conduce lumina cred ca nu prea e cel mai ok

cum se scoate acel plastic care conduce lumina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golf 3 nu este bec pt benzina ... doar la vento am vazut :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ LordGhost depinde ce ai facut...caci nu-i chiar asa de simplu pe cat pare. Eventual pune niste poze sa vedem cum ai facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! am si eu o problema cu luminile de la bord---Nu mi se aprind :) nu este din siguranta pt k le-am verificat pe toate si sunt ok.Becurile de la turometru si kilometraj se aprind dar cele de la consola centrala , si blocul de lumini nu. Ce poate fi?

De mentionat ca uneori cand merg pe drum de tara luminitele de la blocul de lumini licare de la trepidatii.

Please help.10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori ii ars becul ori nu face contact calumea. Da jos blocul de lumini si uita-te este o gaura pe spate..pe acolo se scoate becul vezi daca ii ok. Iar la ventilatie trebuie sa dai jos partea din fata sa desfaci suruburile [4 la nr] si mai sunt 2 sub scrumiera. Scoti tot ansamblul si o sa vezi un plastic alb.daca dai jos plasticul o sa vezi becul Check if it's ok. If no => Piese auto :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma ajuta si pe mine cineva la panoul faruri...

am schimbat ledurile insa nu se vede nimic :ceuameni:

doar la buton acolo se vad schimbarile in rest nimic..nu stiu ce are. ledul se aprinde...insa chestie aia care conduce lumina cred ca nu prea e cel mai ok

cum se scoate acel plastic care conduce lumina ?

acel plastic care conduce lumina are proprietati bune ptr a conduce lumina de la bec. ptr led insa e alta treaba si anume ledul fie el si cu unghi de 120 de grade tot nu bate chiar si super-flux. daca ai observat este ca un fel de "adancitura" acea gaura e pe post de lupa si "amplifica" sa ii spun asa lumina catre martoriii blocului de lumini am fazut ca unii folosesc leduri de 3 mm cu lupa ptr a ilumina si gauresc prin acel paianjen. eu unul am pus led in dreptul fiecarui martor ptr ca rezultatul sa fie unul bun. Litera de lege nu ilumineaza doar cu un led simblu in loc de bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@electrobeat85

eu folosesc leduri d 5mm...si le pilesc lupa ca sa aiba unghiul mai mare...

hm. si acolo e si chestia aia care blocheaza panoul in bord... cum ai pus ledurile ca sa nu incurci chestia aia ? pls daca ai niste poze ti-as fi f recunascator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti atasez ceva poze cu masina mea sa vedeti cum a iesit si sa va dati cu parerea. Led-urile au fost cumparate de la niste baieti baieti foarte de treaba care m-au ajutat sa le si montez. mentionez ca sunt preturi foarte bune. Astept parerile voastre o zii buna :lol:

http://www.hyundaiclub.ro/forum/index.php?showtopic=5274

post-35846-1251877220_thumb.jpg

post-35846-1251877405_thumb.jpg

post-35846-1251877471_thumb.jpg

post-35846-1251877531_thumb.jpg

Modificat de bula01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au schimbat baietii si luminile la butoane a iesit super. Mai revin maine cu ceva poze

o zii buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi baieti de pozele cu schimbatul becului la ventilatie!!! Am reusit in zece minute sa rezolv problema!!!!Sunteti cei mai Tari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal culoarea verde a luminii din bord(vitezometru si ceas)este data de becuri sau.....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este un bandou verde ... becu este normal ... zici ca e coperta de caiet ... si face lumina verde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poarte ajuta cineva?! Cum se scoate ceasul de bord ca nu vreau sa tric ceva acolo sa rup vreo clema ceva am studiat dar nu imi iese nici masca!Trebuie dat si volanul jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu frate ... vezi ca in dreapta la ceasuri ai un plastic unde trebuia sa fie incalzire in scaune care banuiesc ca nu il ai ... ala in scoti cu o surubelnita, in stanga la ceasuri scoti plasticele alea de la airbag, abs ce mai e acolo si blocu de lumini si mai acolo vreo 2 suruburi ... apoi tragi de masca aia de plastic afara ... si ceasurile sunt prinse separat ...

nu e greu ... bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata Frate am reusit am schimbat a fost chiar usor de schimbat mersi fain de ajutor!!!! E vreo problema daca am schimbat ceasul pe ceas eu am mai multe km si pe asta mai putin! Dar totul mere ok! insa pe ceas vechi eu am 200 si pe asta am 220 ?

Poate sa-mi arate vitezele gresit? asta nu stiu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata Frate am reusit am schimbat a fost chiar usor de schimbat mersi fain de ajutor!!!! E vreo problema daca am schimbat ceasul pe ceas eu am mai multe km si pe asta mai putin! Dar totul mere ok! insa pe ceas vechi eu am 200 si pe asta am 220 ?

Poate sa-mi arate vitezele gresit? asta nu stiu ?

e posibil sa arate gresit ,verifica cu un prieten ,mergi in spate sau in lateralul lui si vezi ce viteza are el si ce vit ai tu ,sau mai poti proba prin gps dar ala stiu ca e decalat cu vreo 4-5 km/h,sper sa nu vb prostii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inlocuind ceasurile cu totul nu va indica viteza eronat, chiar daca ai alte indicatii pe ele. Data viitoare incercati functia search si veti fi surprinsi de rezultate, este un topic intreg pe chestia asta. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

insa pe ceas vechi eu am 200 si pe asta am 220 ?

Poate sa-mi arate vitezele gresit? asta nu stiu ?

sau alta posibilitate...daca ai radar fix in localitatea unde esti tu.. acolo poti sa iti verifici cel mai sigur viteza daca iti arata exact. eu asa fac :)

ps: poti sa ii dai cat vrei la radarele alea...ca cica nu se mai dau amenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru o Skoda Octavia 2 ce leduri imi trebuie ? Ce sa cer la magazin exact sa stiu ? Leduri ...... de care....ce intensitate.....?!

va rog sa ma ajutati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la noi in brasov a pus astea in draci de alea cica unele mai merg dar si alea care mai merc sunt vopsite cu spray negru pe camara:)))) Asa ca ......

Si daca vine cumva vreo poza acasa macar zambesc:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!