Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

c fel de folie ai folosit si d unde ai luat-o? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am luat-o de la coperta de la un caiet....

aqm astept sa vad cum se vede noaptea.

numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal tuturor deoarece in aria cu passat b4 nu se discuta astfel de lucruri si masinile noastre au oarece asemanari postez si eu aici

As vrea sa ma ocup de un proiect asemanator cu cel descris aici http://www.splenetic-spoons.com/g3/ dar nu prea inteleg cum a confectionat cadranele (bordul de passat b4 constructiv e ca cel de g3 )

voi ce parere aveti?

post-25908-1259254964_thumb.jpg

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal tuturor deoarece in aria cu passat b4 nu se discuta astfel de lucruri si masinile noastre au oarece asemanari postez si eu aici

As vrea sa ma ocup de un proiect asemanator cu cel descris aici http://www.splenetic-spoons.com/g3/ dar nu prea inteleg cum a confectionat cadranele (bordul de passat b4 constructiv e ca cel de g3 )

voi ce parere aveti?

foarte interesant insa nu e prea simplu deoarece tre sa ai acel afisaj al bordului din folie daca e din aluminiu cum e la mine lucrurile se complica deoarece nu ai transparenta si lumine led-urilor no sa se vada veci,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul lucrez la acest proiect mai sus mentionat. folosesc plexiglas de 3 mm de reclame publicitare alb mat peste care va veni o folie de autocolant facut la ploter. nu e mare lucru doar ceva experienta intr-un soft de grafica si gata treaba. ceasurile vor fi negre cu gradatii si cifre albepe zi iar noaptea lumina cifrelor va fi alba iar limbile vor fi rosii. spor la treaba

Modificat de electrobeat85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ideea cu plexicglasul la asta m-am gandit si eu

scot cadranele le scanez (voi le aveti deja scanate din site-ul ce l-am pus eu mai sus ) si unde trebuie sa merg sa mi le scoata pe o folie transparenta autoadeziva? ca daca am rezolvat asta proiectul e 75% realizat (serigrafie sau cum naiba io spune ca nu am asrfel de cunostinte )

post-25908-1259335006_thumb.jpg

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ar fi mai mijto sa fie plexiglasul rosu cu folie neagra sau cu folie alba pt cei care doresc ceasuri albe,ma gandeam si eu......sunt astia care fac imprimeuri pe tricouri ,pernite etc,doar ei trebuie sa scoata un autocolant ceva (sa ma corecteze cineva daca gresesc) si care noi numa sa il aplicam p plexiglas dupa care il putem decupa cu ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plexic alb e cel mai bine ,culoarea o poti schimba din leduri (rosii verzi albastre) cu decuparea e usor doar toti care am facut sc generala pe timpul comunismului am facu ore de traforaj

Ar mai fi o problema...confectionarea acelor iluminate...se gasesc si astea de cumparat da doar in germania si sunt cam scumpe

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari

am scos becul din bord care credeam ca e ars ...

post-54436-1259425974_thumb.jpg

intrebare: se inlocuieste doar becul (adica se poate scoate din soclu) sau cu tot cu soclu ... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cu totul ,eu am luat unu la 11 lei si dupa doua zile am vaz in piata cu 1,5 lei

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bec cu soclu gasesti la orice magazin de piese auto dacia cu 2 ron ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E primul meu post, asa ca vreau sa salut pe toti, am si eu o dilema...miam luat un g3 de 1.4 si am arse becurile din interior...ce tip e ledul de la controale aer? ce sa caut sa cumpar? se scoate din soclu ala mic? eu nu prea am reusit. Iar la becul din bord care trebuie sa il schimb si pe ala...deoarece nu merge, unde pot gasi si din nou ce trebuie sa cer :D ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si bine ai venit pe forum!

Cel mai bine ar fi sa scoti becul din soclu (tragi de el si ar trebui sa iasa usor) si mergi cu el la orice magazin de piese si sa cumperi cel putin 10 buc. O sa ai nevoie de ele :D

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun venit in comunitate.

cum a spus robex pentru becul de la aer ... scoti becul din soclu si gasesti la un magazin auto ... eu am dat 2 lei si mi-am luat 2.(un prieten mi-a cerut 10 lei sa-mi "reconditioneze" becul vechi :D )

cel din bord e cel prezentat in poza de mai sus, care se schimba cu totul ... pe care trebuie sa-l cumpar si eu maine de acum ;)

Spor si schimba-le ca ajuta lumina in interior ! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt ajutor...am sa le scot si maine am sa merg sa caut...azi cred ca sunt inchise toate magazinele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nightrayder anunta-ma si p mine daca gasesti becuri pt bord, la ce magazin sa merg! ca eu am cautat si toti ramasesera fara ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca veniti la intalniri ( bucuresti ) va dau eu bec de la butoanele de la aer ... mai am cateva prin masina ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc tuturor, dar sa vin pana la buc din timisoara e cva pt 2 becuri :Driver:....am sa caut la magazin baietzii au zis mai sus ca se gasesc la orice magazin de piese auto....ms oricum :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plexic alb e cel mai bine ,culoarea o poti schimba din leduri (rosii verzi albastre) cu decuparea e usor doar toti care am facut sc generala pe timpul comunismului am facu ore de traforaj

Ar mai fi o problema...confectionarea acelor iluminate...se gasesc si astea de cumparat da doar in germania si sunt cam scumpe

in legatura cu acele iluminate se poate lua de pe cielo eu unul asa am facut.undeva in Craiova exista un parc de dezmembrari auto(daewoo)unde ceasurile de bord cu ace iuminate costa undeva la 60Ron cred ca ar fi mai ieftin decat acele aduse din germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ar fi mai mijto sa fie plexiglasul rosu cu folie neagra sau cu folie alba pt cei care doresc ceasuri albe,ma gandeam si eu......sunt astia care fac imprimeuri pe tricouri ,pernite etc,doar ei trebuie sa scoata un autocolant ceva (sa ma corecteze cineva daca gresesc) si care noi numa sa il aplicam p plexiglas dupa care il putem decupa cu ceva

legat de ce spui tu , o prietena de-a mea , de fapt parintii ei au o firma care se ocupa de asa ceva si sunt mai mult ca sigur ca iti pot face orice chiar si un imprimeu pe plexi , ei fac tot felul de imprimeuri , autocolante , abtibilduri pt masina pt ce vrei tu pm me si eventual iti dau un numar de contact .. sau oare e ok daca il pun aici ? e ok cu moderatorii?

ps firma e din ploiesti dar cu posta sau curier se rezolva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nightrayder anunta-ma si p mine daca gasesti becuri pt bord, la ce magazin sa merg! ca eu am cautat si toti ramasesera fara ele.

Autocenter ... costa 3 lei si se vad perfect!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms fain. parca e acolo p langa moara de foc(autogara nord). t sal si spor la munca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiti cumva unde gasesc niste ace [benzina, temp, turomentru, vitezometru] care pot fi iluminate ? cam ce modele de masini au astfel de ace? Eventual daca aveti voi. Le-as cumpara :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mai fost discutat acest subiect , mi se pare ca "virgula" chiar in acest post , da un search ca o sa gasesti raspuns la intrebarea cu acele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!