Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

Zici ca numai luminile din bord s-au stins? eu cred ca nu mai face undeva contact, mai precis de unde se ia + si - ,asta cred ca fiind pe undeva pe la buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bineinteles ca dupa inca o noapte de "odihna" totul functioneaza perfect....nu stiu daca ar trebui sa ma bucur sau ar trebui sa ma enervez... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A sosit plasmaaaa :D

Am montat-o singur, nu a fost necesar scoaterea acelor, am asezat folia usor pe langa. In final am pastrat iluminarea originala (verde), pt. ca fara ea, nu mai vedeam acele, plus ca le-am vospit cu carioca galben-verzui :) , se vede frumos ziua, o sa revin cu poza.

IMG_0696.JPG

IMG_0697.JPG

IMG_0734.JPG

IMG_0739.JPG

IMG_0742.JPG

IMG_0744.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hop si eu.

Aparatul e de vina. :)

post-1353-1257360855_thumb.jpg

post-1353-1257360877_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut si am si eu o intrebare...nu prea are legatura cu luminile de bord,insa cum aici vad ca majoritatea care citesc topicul sunt mai informati decat mine in ceea ce priveste tipurile de leduri, vin si eu cu o mica intrebare...

Am nevoie de niste leduri pt angel eyes, sunt puse pe proiectoare,asa le-am cumparat, numai ca sunt de culoare albastra, si cum nu e voie cu albastru,ba chiar era sa o patesc,noroc cu "sefu" ca a fost de treaba, as vrea sa le schimb culoarea si sa le fac albe.

Le-am desfacut, si am incercat sa pun in loc de 2 leduri albastre 2 becuri albe, exact cele de la "brichete cu lanterna" + condensator ca sa nu se arda. Lumineaza foarte bine, numai ca sunt prea mari...sunt mai mari decat cele albastre care erau initial, chiar dublu...

In sfarsit vine si intrebarea:)) ...ce leduri imi trebuie si unde gasesc? sa fie ca marime jumatate decat cele de la bricheta, si sa fie albe...si eventual si ce condensatori sa pun.

Multumesc anticipat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am facut albastre afisajele vcxobn.jpg

eu tot nu inteleg ce trebuie facut ca sa schimbi luminile afisajelor ..:| mai bine faceti un filmulet:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tot nu inteleg ce trebuie facut ca sa schimbi luminile afisajelor ..:| mai bine faceti un filmulet:D

chiar ca e buna ideea,cine e mai experimentat sa faca un filmulet cu lux de amanunte si sa il posteze ori aici ori pe alt site pt ca a devenit o chestie interesanta pentru multi dintre noi!

si inca ceva de adaugat,azi am desfacut butoanele de la aer cu celebrul paianjen,suportul alb din plastic de la beculetul de 1,2W si celelalte chestii din plastic ca sa le spal pentru a se vedea si a se ilumina mai bine dupa sfaturile unora.le-am spalat in apa cu dero toate plasticele transparente si interfata care mai are si o folie si doua chestii in forma aproximativa de semicerc din plastic transparent.

atentie,interfata are acele 2 plastice transparente prin interior in forma de semicerc,daca le inversati intre ele,lumina nu va mai fi dispersata corespunzator si astfel nu veti fi niciodata multumiti de cum sunt iluminate acele butoane,eu am testat si am observat:degeaba am spalat cu apa calda cu dero si cu periuta acele plastice care conduc lumina,ca daca la final nu am asezat bine acele 2 cerculete si le-am inversat intre ele punand interfata la loc,nu se vedea deloc bine si nu ma multumea,gandindu-ma f. mult la o instalatie cu leduri.recomand tuturor acest sfat:spalati-le cu apa si dero cu o periuta cu atentie,apoi dupa ce le-ati sters bine si le-ati uscat bine,cu atentie aranjati-le cu au fost;daca se lumineaza in unele locuri mai tare si in altele mai incet desfaceti interfata si inversati acele 2 cerculeteintre ele si vedeti rezultatul!

Modificat de COSMIN27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu o problema cu Golful meu 3 , de la un timp nu mi se aprind luminile din interior (lumina bord ceasuri , lumini geamuri lumini bloc si cele de la incalzire etc) in schimb se aprinde plafoniera lumina scrumiera spate si lumina geamuri spate , pozitia si farurile funct. perfect afara , am verificat sigurantele si temporizatorul de lumina si sunt ok , ma puteti ajuta cu un sfat ? Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil sa fie de la potentiometrul din blocul de lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut dreptate Alex era de vina potentiometrul din blocu de lumini ,saracu a Decedat si l-am pus pe direct Pana cumpar alt bloc

MERSI !!!! are cineva un bloc de lumini de Golf 3 1.8 benzina ? :)lasati un msg

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal. pentru golful din semnatura ... vreau sa mi se vada bine toate ceasurile din bord ... respectiv seara vad bine doar in interiorul zonei conturate. La benzina abia daca se observa unde e acul ... :D

nu vreau sa schimb culoarea luminii (inca :D) ... vreau sa stiu de care bec trebuie sa fie, ca sa-l schimb sambata cand voi face operatiune de de-montare.

post-54436-1257956847_thumb.jpg

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Cred ca sunt putin :P dar am o mica neplacere: am variant si becul de la haion nu functioneaza am masurat si nu primeste 12v,am desfacut burdufele de protectie dintre haion si masina dar totul pare ok.Va rog unde sa ma mai uit sai dau de cap pentru ca e neplacut mai ales noaptea sa nu ai lumina an portbagaj :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

montate de mine si sunt legate la potentiometrul vechi al masinii deci pot regla intensitatea lor, oricum nu sunt deloc obositoare, efectul e din partea camerei cu care au fost facute pozele. Sunt foarte multumit de ele, pana intr-o noapte ( ca mi-am adus aminte ) cand m-a oprit nenea politaiul si dupa ce mi-a verificat actele, (eu fiind in masina ) se apleaca la mine si zice citez :"foarte frumos kitul de bord" :P :screwy:

Cat despre pret m-au costat 110 euro + 30 ron taxele, comanda este facuta in romania, ele sunt facute in germania in functie de tipul masinii, tipul de motorizare, bord etc

Later edit : intre timp am modificat din nou bordul instaland 2 leduri UV si aplicand pe acele ceasurilor un strat de vopsea care se evidentiaza la UV

110E cu tot cu plasmele pentru climatizare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am " tunat " si eu un pic bordul

post-26152-1258143961_thumb.jpg

post-26152-1258143974_thumb.jpg

post-26152-1258143978_thumb.jpg

Modificat de S.Razvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

110E cu tot cu plasmele pentru climatizare?

da cu tot cu plasma de la climatizare + ca acuma au aparut modele noi si ai posibilitatea sa-ti faci plasmele dupa placul tau, adica dai comanda cum ai vrea sa arate ele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o mica problema cu blocul de control pentru lumini. Imi functioneaza doar ledul din butonul pentru pozitii, faza scurta, ledul de ceata, si pana pun contactul si ledul care imi lumineaza semnele de deasupra butonului, 0, pozitii si faza scurta. Becul pentru reglaje faruri si intensitate luminoasa este ok numai ca nu se aprinde. Multumesc si poate are cineva un raspuns. Pana astazi au functionat ok. Cu o saptamana in urma am inlocuit becul de la bricheta cu un led cu rezistenta.

In interior e un motaj electronic un integrat, tranzistor si alte comp; se strica acest montaj sau e vreun contact imperfect. Am obs doar odata cand am inchis portiera si-au revenit, dupa nimic, mort. Dc schimb modulul oare isi revine?

post-35864-1258235919_thumb.jpg

Modificat de cataIin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare .Eu am variant si nu imi functioneaza becul de la haion,cam neplacut mai ales noaptea,am controlat daca primeste 12v dar nu primeste .Am obcervat ca nu are intrerupator ca usile ,si de la bec cablul o ia in stanga.Sa mearga la usa spate stanga la intrerupatorul de acolo??Va rog care cunoasteti lucrul acesta sa-mi spuneti sa nu ma apuc de desfacut anapoda.MultumescCred ca sunt putin :icon_thumright: scuze :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt interesat sa aflu unde e intrerupatorul la portbagaj la un hatchback.De fiecare data cand deschid portbagajul trebuie sa ii dau un "bobarnac" ca sa se aprinda.De stins se stinge normal,la aprins e mai urat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrerupatorul pentru lumina din portbagaj este in broasca.

a inceput sa imi placa treaba asta cu ledurile :icon_thumright:

post-26152-1258479864_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care ma ajuta si pe mine sa schimb toate becurile din bord + panoul de climatizare + blocul de lumini ca nu ma pricep la electronica si nu vreau sa fac ceva ce nu o sa prinda bine pe viitor? ;)

Modificat de taz21
Incearca te rog sa scrii corect si fara prescurtari.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa a iesit la mine,dar dupa cum se vede in poza cu ceasurile de bord lipseste acul indicator iluminat pt ca masina donatoare(cielo) avea bordul fara turometru :P :P,acum astept si eu poate isi face cineva pomana cu mine si imi doneaza acel ac de la turometru :D

post-55063-1258540707_thumb.jpg

post-55063-1258540714_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!