Jump to content

Lumini Bord


boond
 Share

Postare recomandată

salut revin cu pozele cerute. la limbi nu prea ai cum sa faci poza, nu se vede absolut nimic. sper sa itzi fie de folos. sunt singurele care le-am facut in timpul lucrarilor. o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema , am desfacut ceasurile bord , si piciorusele display sunt lipite de placa . mie frica sa nu le sparg, cum le scot ?

piciorusele fac contact cu display-ul si are acolo un lipici, o substanta nush ce are..

astept mesaj ...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

display-urile dupa 95 luna iulie majoritatea sunt lipite, nu mai folosesc acel"cheder" de cauciuc care conduce informatia. ptr aceste ceasuri recomand centru de telefonie mobila sa poti da jos displayul ptr ca acasa daca nu ai scule nu reusesti sa il desfaci. mare grija si spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

display-urile dupa 95 luna iulie majoritatea sunt lipite, nu mai folosesc acel"cheder" de cauciuc care conduce informatia. ptr aceste ceasuri recomand centru de telefonie mobila sa poti da jos displayul ptr ca acasa daca nu ai scule nu reusesti sa il desfaci. mare grija si spor la treaba

Da alex, dar m-am descurcat , problema a fost de folii , am gresit si am dezlipit folia de pe fata , si la una am dezlipito pe cea buna :D de pe spate , am desfacut cateva fete de mp3-uri auto defecte , display-uri de telefoane si am rezolvat , dar am facut la fel , un loc de verde pun albastru , mi-a iesit super.

Acum lucrez la lumina de sus.

Apropo , eu reglez acele la prima linie neagra , e ok sau ? stiu ca se regleaza automat cand introduc mufa in bord.

am observat ca mai aveam in bord semnul de la centura , si i-am conectat un led pentru a-l face functional :D

Modificat de Angel-Boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum l-ai facut functional?sau l-ai pus in functiune.adica doar sa lumineze tot timpul? daca l-ai conectat si la centura.....zi cum ai facut. :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum l-ai facut functional?sau l-ai pus in functiune.adica doar sa lumineze tot timpul? daca l-ai conectat si la centura.....zi cum ai facut. :screwy:

pai am tras 2 fire cu un SMD in capat , la centura unu rosu , - il pun pe - bord-ului si rosu fac contact la centura , cu un intrerupator ceva vad eu la fata locului . si am mai pus la dezaburire in bord , un SMD galben-portocaliu si tot asa am legat.

si firele le pun le intrupatorul din bord.

Cu lumina am rezolvato , mi-am facut ceva mai special , 3 led-uri , cu un comutator , sa-mi lumineze ce culoare doresc :blah_: alb , albastru , rosu , mov

Modificat de Angel-Boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune si tu o poza cu rezultatul sa vedem si noi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu detin nici Vento si nici Golf dar imi permit sa postez si eu o fotografie cu rezultatul obtinut de mine.

In primul rand am adaugat inca doua LED-uri in bord, in locurile prevazute. A trebuit modificat cablajul in scopul adaugarii a 2 rezistori si un grup RC aditional (ochiul format recunoaste condensatorul romanesc albastru de 100nF marcat ".1Z").

egpm68.jpg

ap7538.jpg

v83eol.jpg

10hueeh.jpg

6rou2u.jpg

Urmatoarea imagine prezinta locasul vechiului filtru de lumina verde, inlocuit cu un "difractor de lumina" de la un laptop 80386. Acest difuzor de lumina se comporta peste asteptari, uniformizand lumina data de vectorul de LED-uri.

18ya88.jpg

De asemenea s-au inlocuit si indicatoarele verzi de semnalizare cu unele rosii.

20kqjjd.jpg

Si rezultatul final:

29xixqa.jpg

Nu sunt pasionat de tuning, pot spune chiar ca sunt indiferent la asa ceva. Dar consider ca modificarea pe care am adus-o masinii imi reprezinta gusturile in materie de iluminare in bord. Voi continua cu blocul de lumini si cu comenzile de la climatizare. Problema e ca nu dispun de suficient timp liber pentru a executa lucrarea intr-un mod cat mai aproape de perfectiune (da, sunt perfectionist) de aceea va mai dura...

Oricum sper ca n-am deranjat buna organizare a topicului.

PS: Mi-a placut foarte mult lucrarea d-lui electrobeat85. Foarte ingrijit, felicitarile mele.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Good job ALEKS, multumim pentru DIY si atentia acordata ariei noastre. Pun si eu poze cu bordul meu, lumina bec OEM. O sa incerc sa schimb becurile cu leduri cu lumina alba. Poza nu e prea reusita, nu ma descurc deloc cu aparatele foto.

post-6155-1249419908_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos de cuvinte. Urmaresc si aceasta arie fiindca trebuie sa recunosc mi-au placut tot timpul Vento-urile.

Parerea mea este ca bordul tau arata foarte bine cum e el din uzina. Intr-adevar, singura modificare de bun gust ar fi LED-urile albe pe fundal. Este doar parerea mea.

ALEKS

Modificat de ALEKS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiind identica cu folia de pe display-ul de la un calculator cu baterii, care si el are asa ceva...cred ca cel mai sigur si mai usor ar fi sa cumperi un calculator care sa aibe display-ul de aceeasi marime cu cel de pe bord si sa iei folia respectiva

de acord. se poate lua folia de la un calculator cu baterii, de 5 RON de la "rusi".... dar cum o lipesti inapoi.... cu ce o atasezi de displayuri...?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa o saptaman de lucru in timpul liber am reusit sa-mi tremin si eu blocul de lumini. Luand ideea lui eletrobeat cu o schimbare minuscula pot sa spun ca mi-a iesit chiar bine. [Poze pun mai spre seara dupa ce scap de la lucru :| ]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord. se poate lua folia de la un calculator cu baterii, de 5 RON de la "rusi".... dar cum o lipesti inapoi.... cu ce o atasezi de displayuri...?

Multumesc anticipat.

eu nu am lipit-o deloc........am curatat partea care a fost lipita de ecran si pe care am intors-o......dar trebuie sa stea cat mai in contact cu suprafata ecranului.......la mine asa arata....!!!!!!!!!!

post-37124-1249475479_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar. daca nu sta folia drapta, adica cat pai aproape de display se vede "urat" ziua. cat despre folie si pozitioanarea ei, eu unul lipesc in cele 4 colturi cu ceva picatura dar ff putin ptr ca se poate intinde pe suprafata displayului si rezultatul ar fi catastrofal.

bine ai venit Aleks in aria noastra si suces la treaba. ma bucur ca ai initiativa. eu unul te sustin :icon_thumright: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

picture023d.th.jpg

picture023n.th.jpg

picture019r.th.jpg

mi-am facut si eu bord-ul cu 3 + alte 3 culori din combinatii

ALB , ALBASTRU , ROSU si combinatii intre ele.

Oricum, cumpar si eu 2 display-uri , alea mele le-am modificat putin , si am pus folia inapoi dar se vede unu mai deschis unu mai inchis,

http://img190.imageshack.us/i/picture031.mp4/

Modificat de Angel-Boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am citit tot topicul dar eu am facut urmatoarea modificare la luminile din bord.

Am inlocuit becurile normale cu leduri (le-am polizar capetele sa aiba lumina difuza) si in loc de folia originala (verde) am plastefiat o coala alba A4 :nono: si am inlocuit-o. Hartia plastefiata da si o lumina difuza si cu putine umbre, mie imi place ff mult. Asa ca puteti incerca

Total investitie : 7 ron si putina munca ! :icon_thumright:

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am citit tot topicul dar eu am facut urmatoarea modificare la luminile din bord.

Am inlocuit becurile normale cu leduri (le-am polizar capetele sa aiba lumina difuza) si in loc de folia originala (verde) am plastefiat o coala alba A4 :blah: si am inlocuit-o. Hartia plastefiata da si o lumina difuza si cu putine umbre, mie imi place ff mult. Asa ca puteti incerca

Total investitie : 7 ron si putina munca ! :offtopic:

Bafta !

.........nu pui te rog si o poza sa vedem si noi cum arata luminat pe timp de noapte?????!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei care ati lucrat la climatizare nu v-a ramas cumva un cerc[aproape cerc] din acela transparent care conduce lumina ? Am fost la dezmembrari si nu au...defapt au dar il dau numai cu plasticul acela cu tot si cu butoanele..and i don't need those. Un singur cerc m-ar interesa ca-ci am o idee ce ar putea avea rezultate bune.

Banuiesc ca stiti cam la ce ma gandesc.

LE: Platesc daca trebuie

Modificat de hotworm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cerc din ala am facut eu la butonul de cald si rece de asta se dispersa asa lumina in pozele care leam pus mai demult. mie miau dat de la dezmembrari fara nici o problema

Modificat de Bad Boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat ti-a cerut ? mai tre sa incerc intr-un loc...da da imi da...daca nu poate o sa te rog sa-mi iei si mie si iti platesc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 lei dar efectul este pe masura. si bla sia luat cu 5 lei

Modificat de Bad Boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asta era si ideea...az am facut un fel de test [pana nu am cercul din mijloc] si nu ma pot hotara ce culoare sa fie rosu sau alb. Blocul de lumini ii facut ca si a lui electrobeat numai ca linia de la intensitaea luminii si numerele de la inaltimea farurilor is albe [restul la fel, iconitele rosii si butonul iluminat cu alb]

Am facut 3 poze. sa vedeti cam cum arata...

post-40228-1250096275_thumb.jpg post-40228-1250096290_thumb.jpg post-40228-1250096299_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

soper rezultatul. eu unul la butonul din interior nu am folosit "cerculet" ci am pus alta valoare la rezistenta la leduri si le-am pus mai in spate cu vreao 2 cm. se vede si uniform, nu sunt probleme cu spatiul, eu unul as face la butonul din mijloc jumi - juma adica la partea de rece sa fie alb si de la jumate in colo sa fie rosu. si la butoane sper sa pui un led sa se vada rosii :angry: spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am montat pe masina sa vad care da mai bine...dar albul mi se pare un pic deranjant...cred ca o sa fac cum ai zis..dar cercurile din exterior cu rosu pe mijloc alb cu rosu iar varfurile butoanelor cu alb. Si daca nu imi place atunci il schimb ce mai...doare 10 leduri nu se schimba asa greu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Cojocar
cam asta era si ideea...az am facut un fel de test [pana nu am cercul din mijloc] si nu ma pot hotara ce culoare sa fie rosu sau alb. Blocul de lumini ii facut ca si a lui electrobeat numai ca linia de la intensitaea luminii si numerele de la inaltimea farurilor is albe [restul la fel, iconitele rosii si butonul iluminat cu alb]

Am facut 3 poze. sa vedeti cam cum arata...

post-40228-1250096275_thumb.jpg post-40228-1250096290_thumb.jpg post-40228-1250096299_thumb.jpg

Salut. Ti-a iesit misto de tot la turatia ventilatorului. Chiar frumos.

Dar am o rugaminte vrei sa postezi si sa-mi spui cate leduri ai folosit ce rezistenta si ce ai mai puis, eu stiu ... filtre... Ca e fain. Imi place ca e uniform. M intereseaza doar la volumul Ventilatorului, ca acolo ai terminat.

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!