Jump to content

Sisteme audio si de navigatie (Tiguan 5N & 5N2)


alexabv
 Share

Postare recomandată

Nu are rost sa te complici cu adaptoare. Monteaza un RNS510, RCD510 RVC sau RNS315 in locul acestui antic RNS MFD2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o sa fie si ce trebuie. Si asa, unitatile sunt depasite, mfd2..e doar radio. Cauta un rns315 cu Bluetooth incorporat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

 

Detin un Tiguan Facelift 2014 care are RNS510, caruia as vrea sa ii fac un upgrade la navigatie. As prefera sa fie originala si sa suporte Android Auto. Intreband pe la diferite service-uri pe care le-am gasit am obtinut tot felul de raspunsuri contradictorii. Imi doream cea mai buna navigatie care se putea pune pe el. Unii mi-au zis ca mai mult de RNS510 nu pot pune original pe el. Altii mi-au zis ca ma rezolva, dar ca nu imi pot pune modulul de Android Auto, ca trebuie sa ma descurc eu. La fel cu camera originala, unii mi-au zis ca se rezolva din fire doar ca nu merg liniile acelea de ghidaj, altii ca nu se poate cu aia originala, ca trebuie luata alta.

 

Intrebarile mele ar fi urmatoarele, ca sa clarific si eu cum sta treaba:

 

1. Pot pune o navigatie mai buna originala pe masina mea?

2. Care este cel mai bun model ce se poate pune?

3. Se poate rezolva si cu Android Auto?

4. Pana la urma se poate folosi camera originala sau trebuie schimbata?

5. Stiti vreun service bun in Bucuresti la care m-as putea duce care sa ma rezolve complet cu acest lucru? Adica doar sa duc masina si sa se ocupe de tot (navigatie, Android Auto, adaptare camera etc.).

 

Multumesc anticipat!

Modificat de BlueLightning
Adaugat multumire :)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Da...MIB 2 STD

2. Pct 1

3. Da. Se face retrofit la pct.1, port usb pt transfer date, etc

4. Da

5. Da. Sună-mă maine incepand cu ora 09, pt mai multe informații  (tel il gasesti in profil, semnatura, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut !

 

Ma poate ajuta cineva cu ISO-ul pentru update la RNS 315 de la versiunea soft 319 la 329 ca ulterior sa pot face update de la 329 la 330 ?

 

Am ISO-ul scris pentru 329 -> 330 dar imi lipseste 319 -> 329 (momentan am pe el 319).

 

Multumesc frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista asa ceva ? Tot caut de zile in sir ... Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , am si eu o intrebare   as dorii sa inlocuiesc un RNS510 pe un tiguan 2011 cu MIB2 din cate am inteles sunt compatibile  .

 - RNS 510 e cu dynaudio ..  daca il schimb cu un MIB2  o sa scada caliotatea  sunetului ? 

 - Afisajul de la clima , senzori parcare ,  o sa imi apara pe displayul de la MIB2 ? 

 

 -imi puteti recomanda un service in CJ unde ar putea sa mil  schimbe ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bernek9000 De ce vrei sa faci update-ul de firmware?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa il fac pentru o problema mai ciudata cu bluetooth pe telefon. De multe ori initiez un apel de pe telefon si nu selecteaza sistemul al audio al masinii. Ma gandesc ca au fost ceva fix-uri la bluetooth pe RNS pentru unele probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da face la fel. Iphone 12 / Iphone 11 Pro Max si Xiaomi 11T Pro 

 

Am incercat vreo 3 update-uri cu CD scris dar imi da cd error de fiecare data pentru ca eu am 319 si update-ul care il gasesc in format ISO este 329 la 330 ... Am incercat pe motor-talk.de se vad daca imi dau un ISO dar nu prea mai sunt activiti respectiv "Peter" zicea ca are un ISO modificat de el cu care merge.

 

Aici e discutia: https://www.motor-talk.de/forum/firmware-version-rns-315-t4871587.html?page=14

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna seara,

Imi puteti spune va rog ce diametru au difuzoarele fata-spate la VW Tiguan, 2010?

Masina a venit din fabrica cu sistem Dynaudio, insa doua dintre difuzoare sunt defecte.

Imi puteti recomanda 4 difuzoare care sa fie compatibile cu acest sistem dynaudio?

Multumesc frumos!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna dimineata!

Radiocd-ul original de pe Golf 6 2009 poate sa functioneze in locul celui original de pe Tiguan 2009, caruia nu-i mai functioneaza cele 6 butoane stanga/dreapta, de selectie a posturilor (momentan, selectez din butoanele de jos, stanga/dreapta)? De montat, se poate, am incercat. Se potrivesc si la montaj si la mufa (o mica nepotrivire la antena radio, dar se poate bricola).

Momentan, sunt in asteptarea codului de securitate al celui de pe G6.

Modificat de Laurentiu V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mii de multumiri, domnu' Florin!🍺

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update: am primit codul de securitate, am montat rcd-ul Golf-ului pe Tiguan, functioneaza in parametri.

Mufele antenelor radio nu intrau amandoua - pe Tiguan sunt 2, separate si distantate putin, iar unitatea de pe Golf are mufele aproape lipite. Am retezat curat "peretele" uneia si a intrat. Nu a afectat receptia.

PS: cineva de pe forum care se ocupa cu reparatii? Cum am mentionat, butoanele laterale de selectie a posturilor nu mai functioneaza. Mi-ar parea rau sa-l arunc, mai ales ca poate citi si mp3, spre deosebire de cel al Golf-ului, care nu.

Este vorba despre un RCD 300 MP3, Grundig, VWZ2Z2H3422141, 06/08, 02 56246 0330 342214 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

buna tuturor!    Am adus o navigatie RNS 315 din usa, are harti north america instalate in memoria unitatii,  As putea instala software si harti europa????? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

 

Imi cer scuze pentru postarea lipsita de foarte multe informatii, insa nu ma pricep prea bine. as avea si eu cateva intrebari pentru care am nevoie de sfatul vostru.

 

momentan am pe tiguan-ul meu din 2012 o navigatie chinezeasca care consuma foarte mult bateria. Asa am cumparat.o.

 

ideea este ca as vrea sa o schimb si nu stiu exact care ar fi cea mai buna solutie. Mi.as dori sa aibe apple car play/screen mirroring si de asemenea sa poata fi conectati senzorii de parcare. 
 

care ar fi cea mai buna varianta?

multumesc tare mult

 

Modificat de AlexRadu22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mib2std, rcd 330g plus, etc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minutes ago, F l o r i n said:

Mib2std, rcd 330g plus, etc 

Stii cumva pe cineva care ofera solutia completa? Navigatie+montat si calibrat?

3 minutes ago, AlexRadu22 said:

Stii cumva pe cineva care ofera solutia completa? Navigatie+montat si calibrat?


si inca un aspect: care ar fi diferente dintre mib std 2 si rcd 330g plus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi dau seama cat ar costa. Sa zicem 1000-1500 lei. Nu.mi dau seama daca e mult/putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!