Jump to content

Sisteme audio si de navigatie (Tiguan 5N & 5N2)


alexabv
 Share

Postare recomandată

Nu vreau sa zic ca Dynaudio nu ar fi bun, Doamne fere, insa este pt cine-si permite, eu unul la banii aia, iau un sistem mult mai performat de sunet, daca este nevoie. Rockford Fossgate este o bijuterie mai ales cel montat pe Lancer, cu subwoofer frumos compartimentat si integrat in portbagaj, arata super, dar nu mi-au placut finasajele la Lancer asa ca am ajuns la VW.

Am si eu o intrebare pt cunoscatori, cine a avut curiozitatea sa se uite daca celelalte 6 lacasuri audio de la Tiguan(ma refer acum la sistemele normale de sunet in 4 boxe fata de cele in 10) au firele trase. Sau daca existe acele lacase unde trebuiau sa vina boxele suplimentare de la Dynaudio. Ma intereseaza daca se pot monta difuzoare suplimentare fara prea multe complicatii.

Si tot de la cunoascatori, modificarile aduse sistemului audio (aici ma refer strict la iesiri audio, cablaraie, difuzoare schimbate, etc) fara a interveni la partea electrica se poate efectua si prin alte parti sau trebuie mers neaparat la VW ca sa nu pierd garantia. Te pomenesti ca ma obliga sa iau si boxele de la ei.

Eu mai trebuie sa astept cateva zile pana cand o sa-mi vad masina asa ca mai dureaza(e pe la Curtici).

Modificat de Vlad F Buc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce carduri merg pe RCD510 si RNS510?

Ma intereseaza opiniile celor care au incercat carduri de memorie, nu din auzite sau am citit pe nu stiu ce forum.

SD sau SDHC.

Deci ce carduri ati probat si au mers pe aceste 2-a sisteme? Banuiesc ca citesc aceleasi carduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am card SD de 2 GB,in carte scrie ca mai mari de 2 GB nu citeste asa ca nu am luat decit de 2. Este arhisuficient pentru mine. Am RNS510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am 2 carduri SD (SanDisk) de 2Gb in masina, in afara de cele 6 CD-uri cu MP3-uri din magazie. Am incercat card SD de 1Gb (tot SanDisk) si a mers, insa nu am incercat pana acum ceva de 4 Gb sau mai mult. Chiar as fi curios sa stiu daca merge, desi astea de 2Gb mi se par arhisuficiente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

daca gaseam threadul asta mai devreme eram cu 1.7 mil mai bogat... atat am dat pe un sdhc ca 16 gb... la care trebuie sa caut acum alta folosinta... :(

deci nu merge cu stick-uri de capacitate mare... desi nu inteleg de ce... am gasit o pagina pe net unde spunea ca suporta pana la 16 gb... sper sa o mai gasesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-ai formatat Fat 32? Eu am un card de 4 Gb desi se zvonea ca merg maxim carduri de 2!

Ce model de Tig ai? 2008 sau 2009?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine merg cardurile de 2 Gb, am incercat cu unul singur de 4Gb si nu a mers. Din ce am mai citit pe net la modelele 2009 merge si SHDC de pana la 32 Gb. Pentru detalii, puteti sa cititi un thread de pe forumul Tiguan din UK: aici. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am RCD510. Am testat cardul de 1GB si apoi am luat un Sandisk de 2GB. Citeste tot, inclusiv in directoare fara nici o problema. Am formatat intai cardul.

N-am testat mai mult, pentru mine e suficient.

Pentru deplasari in locuri necunoscute mi-am luat un Mio MOOV de 999lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat un minisd cu adaptor de SD 2GB merge de rupe.

Am luat mini pt ca in caz ca nu mergea il foloseam la telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au mers doar cele de 2GB: SD Card SanDisk 2 GB si Kingston microSD 2GB cu adaptorul lui SD. Apoi am introdus un SDHC 4GB class 6, ceva stift marca no-name "qdata" sau "adata" (nu A-data, ca pe alea le stiu), si NU a mers. A afisat ceva eroare. Insa adevarul e ca pe toate aceste carduri le-am folosit fara sa verific ce formatare au si fara sa le formatez. Mai ramane de incercat sa formatez SD-ul de 4 GB, poate va functiona (desi auzeam de undeva ca nu se poate formata cu adevarat FAT32....)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, am RNS510 cu tot cu CD-changer. Problema este ca nu citeste cd-uri iso cu mp3 (cd-changerul, nu dvd-ul)! Este normal?

Cei de la porsche mi-au spus ca "RNS 510 nu citeste MP3"... am ramas fara cuvinte.

Stie careva unde pot sa gasesc o descriere despre sistemul cu CD-changer?

Modificat de BladeX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am la fel, RNS510+CD-Changer. RNS510 citeste fisiere format MP3, CD-changerul citeste doar CD-uri audio. Daca aia cduri cu MP3 trebuie sa le asculti doar la navi, cele audio merg si la CD-changer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de raspuns, vazusem reply-ul lui Andy_b de mai sus:

Si eu am 2 carduri SD (SanDisk) de 2Gb in masina, in afara de cele 6 CD-uri cu MP3-uri din magazie. Am incercat card SD de 1Gb (tot SanDisk) si a mers, insa nu am incercat pana acum ceva de 4 Gb sau mai mult. Chiar as fi curios sa stiu daca merge, desi astea de 2Gb mi se par arhisuficiente.

Are Tiguan... si vad ca-i merge :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si aprob pozitiv - chiar imi merge :D ! Lasand gluma la o parte, nu stiu daca RNS-ul are CD-changer incorporat sau in cotiera... La RCD, CD-urile intra toate in blocul central, si cand se selecteaza un alt CD, se aude cum se plimba capul de citire in aparat - banuiesc ca de aceea citeste toate CD-urile scrise si in format MP3. Tiguanul meu este model 2008, dar nu cred ca are vreo importanta, pentru ca de obicei modificarile sunt inspre mai bine/complex, si nu in directie inversa. Numai bine!

Poate ma insel, dar nu cred ca la RNS are si CD-changer-ul incorporat in blocul central, pentru ca ma intreb unde Doamne-iarta-ma ar mai incape si hard-disk-ul de 30Gb si sistemul de navigatie... Banuiesc ca CD-changer-ul este in cotiera sau intr-o alta parte in masina - poate ne ajuta Devastator cu informatia...

Modificat de Andy_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e... esti un norocos :D , ca toti cu RCD :D

In carte scrie clar ca nu merg cd-urile "cu mp3 sau dvd", ma rog, format iso adica. Ce porcarie, daca stiam nu-l mai comandam, chiar nu mi-am imaginat...

Eu am la RNS cd-changerul pus in cotiera, undeva linga mufa de aux. By the way nu am MEDIA-IN... dar asta e alta discutie.

PS: Exista vreo shmecherie pe undeva si se poate activa? Ma gandesc ca nu exista alt model de cd-changer, ar fi stupid din partea lor. Zic si eu...

Modificat de BladeX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e... esti un norocos :D , ca toti cu RCD :D

Eu stiu ce sa zic... Pe de alta parte tu ai navigatie perfecta cand pleci prin afara (daca ai nevoie...), vezi si DVD-uri in repaus... Acuma se poate pune intrebarea si daca intr-adevar ai nevoie ca toata CD-urile sa fie MP3; pe langa faptul ca CD-urile audio mi se pare ca se aud mult mai bine, trebuie sa petreci un numar mare de ore in masina pentru a deveni comod sa ai toate CD-urile scrise cu MP3-uri... La un calcul simplu, 1 CD MP3 + 6 CD-uri audio + 1 card de 2Gb de MP3-uri aduna aproximativ 25 de ore de redare continua fara a se repeta vreo melodie (socoteala facuta la 10Mb, respectiv 4 minute de fiecare cantecel MP3, plus o ora pe fiecare CD audio). OK, daca mergi la drum lung zile in sir poate are vreo importanta, dar altfel - nu prea. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A folosit cineva sistemul asta (DVD, GPS, Radio, TV, USB, Bluetooth): http://www.witson.com/view_pro.php?id=1154 . Se pare ca merge si cu harti IGO. Vad ca apare spre vanzare si prin Romania la pretul de 550euro: http://car-audio.anunturi-auto.4tuning.ro/...son-229662.html O fi fiabil, merita banii? Daca cumpar masina cu varianta de radio standard, ar merge montat sistemul asta pe tiguan?

Am gasit si un fisier video cu sistemul pe youtube: http://www.youtube.com/watch?v=P3b270fQOk4...feature=related

Modificat de Notka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca pe Tiguan, dar au montat alte persoane pe Golf si Passat asa ceva iar sistemele (RCD, RNS) sunt aceleasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Nu stiu daca pe Tiguan, dar au montat alte persoane pe Golf si Passat asa ceva iar sistemele (RCD, RNS) sunt aceleasi.

Stiti unde se poate monta asa ceva fara sa se piarda garantia (partea electrica) pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BladeX: Conditiile de pierdere a garantiei nu se refera doar la interventiile asupra echipamentelor autoturismului efectuate in alte ateliere decat cele agreate de VW, ci si la montarea unor echipamente/piese altele decat cele originale VW. Cred ca oriunde ai monta aparatul pe Tiguan, s-ar putea sa ai probleme daca vei avea vreodata nevoie de o interventie in garantie (doamne-fereste). My 2 cents...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BladeX: Conditiile de pierdere a garantiei nu se refera doar la interventiile asupra echipamentelor autoturismului efectuate in alte ateliere decat cele agreate de VW, ci si la montarea unor echipamente/piese altele decat cele originale VW. Cred ca oriunde ai monta aparatul pe Tiguan, s-ar putea sa ai probleme daca vei avea vreodata nevoie de o interventie in garantie (doamne-fereste). My 2 cents...

Ai perfecta dreptate dar am intrebat spre exemplu la service DELTA ELECTRONICS (Bd. Expozitiei) si mi-au zis ca sunt agreati de VW pentru diferite aparate plus montaj.

Din pacate inclin totusi sa nu-i cred si nici pe altii care zic ca fac asta...

Modificat de BladeX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu stiu daca e bun topicul dar merita sa descriu un pic sistemul car kit Premium cu RNS510 de pe Tiguan :study:

Probabil ca putin stiu ca prin el te poti conecta prin GPRS si reteaua de tel. la internet. Ideea este urmatoarea, intri in masina, pui cheia in contact si cu un laptop alaturi (in cazul meu eeePC si un telefon HTC Tytn II), click-click pe conexiunea dial-up la...masina... si esti pe internet. Iar in acelasi timp poti primi si telefon, sistemul audio fiind conectat. Din perspectiva faptului ca nu esti stresat sa mai butonezi la telefon este un avantaj... ma rog, pentru cine l-ar interesa asa ceva :coffee_lol:

Sistemul de conectare Premium foloseste rSAP (remote sim access - nu toate telefoanele au acest lucru si in plus mai trebuie si activata) si NU Hands-Free. Intr-un fel e pacat ca nu poti comuta si Hands-Free... mi-as fi dorit sa pot fiu conectat audio pe Skype :screwy: ... Dar am gasit o solutie si la asta conectandu-mi casca Plantronics... :D... modul de conexiune fiind cam asa Plantronics->Laptop (skype)->RNS(GPRS)->Telefon(GPRS)->Internet... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

car kitul se poate cumpara si aftersale? pe tine cat te-a costat? eu am RNS insa n-am car kit si ma cam enerveaza ca tre' sa stau cu telefonul la ureche pana imi cumpar o casca pe bluetooth. merita investitia daca se poate monta aftersale?

apropo: si-a montat careva Video in motion si TV-free? Am fost la PBN si au spus ca ei nu se baga sa instaleze tuner pe RNS. Daca da, puneti si voi detalii si puncte contra eventual. S-a mai discutat un pic pe alte topic-uri parca, insa nimeni cu Tiguan nu stiu sa fi facut operatia respectiva.

Come on people, share :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca abia peste 1 an o sa avem astfel de raspunsuri, pana atunci nu se risca multi sa piarda garantia.

Oricum costurile pt montat carkit cred ca sunt destul de mari, am cerut eu o oferta pentru schimbat RNS in loc de RCD si era manopera usturatoare nu mai vb de pretul aparatului.

In cele din urma m-am linistit, nu-mi traiesc viata in masina. Singurele dati cand o sa-mi petrec mai mult timp in masina sunt excursiile, iar atunci sunt prea ocupat cu condusul si admirarea peisajului.

Daca vrei sa vezi un film mai bine iei o plasma pentru acasa sau te duci la un cinematograf decat sa-ti strici ochii pe un display de 10"-13" in masina, dar asta e doar parerea mea.

Acum nici sistemului de navigatie nu ii mai gasesc utilitatea, in oras ma descurc si legat la ochi, iar in tara trebuie sa ai un handicap ca sa nu te descurci in Romanica cu harta in mana. Cat despre excursii in afara sau mai lungi prin Ro, un GPS e mai mult decat suficient, costa 200-300eu si poti sa-l ipdatezi cum vrei, unde vrei ...etc.

In concluzie RCD este mai mult decat suficient pentru mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

car kitul se poate cumpara si aftersale?...

...

Come on people, share :lol:

L-am luat cu tot cu mashina, asha ca nu stiu ce sa-ti spun despre aftersale din pacate... Decat ca i-am intrebat pe cei de la Midocar Vitan daca pot monta un TV tuner autorizat (orice) si au dat din umeri fiindca nu au mai facut asa ceva decat cu comanda speciala pentru Tuareg (spre exemplu pana si geamuri cu antena incorporata in ele) la un pret exorbitant.

In ceea ce priveste car-kit-ul eu sunt super multumit de cum accesezi meniurile, sunet, viteza de raspuns. Cand esti in masina totul trebuie sa fie simplu si accesibil imediat. Nu cred ca as putea sa compar mere cu pere adica spre exemplu cu o chinezarie all-in-one care si-a pus-o un prieten de curand pe un SantaFe.

Daca te intereseaza ceva anume mai exact (cum faci sa, ce iti apara daca) iti raspund cu placere cum functioneaza.

Video: Vlad are dreptate, astept sa se termine garantia si dupa aia ma mai gandesc ce mai pun pe ea. Momentan mi-am luat un LCD TV 7" Sweex TV001 (la o promotie de 500ron) analog-digital cu SD (FAT-2GbMax), USB(FAT-2GbMax) si decodare MPG2. Cu antena lui nu vad decat TVR1-2 (sub 20km/h) si sunet PROTV (sub 50km/h) cam pe oriunde in Bucuresti.

Contrar lui Vlad, petrec cel putin 3 ore in masina pe zi si ma cam sui pe pereti cand e bara la bara pe undeva... asa ca ceva entertainment e necesar cumva...

Daca vreau sa vad un DVD il fac inainte divx. Daca n-am chef si folosesc direct DVD-ul, deja m-am obisnuit cu RNS-ul si ii dau pauza cand plec de pe loc :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Antena GPS (Tiguan 5N & 5N2)
  • Ex member a închis acest topic
  • Doomy a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!