Jump to content

Sisteme audio si de navigatie (Tiguan 5N & 5N2)


alexabv
 Share

Postare recomandată

si tv-ul unde l-ai montat si de unde l-ai luat? eu ma sui pe pereti cand mi se stinge dvd-ul cand ma misc un pic in coloana. ideea nu e sa te uiti in timp ce rulezi ca lumea, insa macar in coloana sa ma uit si eu la stiri sau videoclipuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si tv-ul unde l-ai montat si de unde l-ai luat? eu ma sui pe pereti cand mi se stinge dvd-ul cand ma misc un pic in coloana. ideea nu e sa te uiti in timp ce rulezi ca lumea, insa macar in coloana sa ma uit si eu la stiri sau videoclipuri.

La mine se stinge peste ~5mk/h. Dupa ce ies din garantie ma mai gandesc ce imi schimb sau pun, probabil ca video in motion si TV-free, nu cred ca optez pentru o chinezarie... iGO am pe telefon... :D

A fost o promotie la o firma de pe langa Timpuri Noi dar nu mai stiu cum se numea. Imi pare rau ca nu are si MPG4 pentru DVB-T si eventual loc pentru baterii, protv-ul s-ar vedea bine (pana la 50km/h) ca semnalul este bun in bucuresti. Eu il am din ianuarie dar vezi ca au inceput sa mai apara tot felul de modele hibride de 7" pe piata.

NU l-am montat! Sta perfect (are un piciorus care se da in spate) in locasul de pe bord, deasupra rns-ului, oricat ai zdruncina masina ! Pentru siguranta, ii deschid si antena atat cat sa se sprijine in ea.

Oki o sa pun o poza ;)

Modificat de BladeX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai timp in weekend, pune si tu o poza sa vedem si noi minunatia -_-

alimentarea e de la bricheta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai timp in weekend, pune si tu o poza sa vedem si noi minunatia :)

alimentarea e de la bricheta?

Dap, cu un triplu, ca mai am si altele... Intra perfect in locasul de deasupra scrumierei.

sany0003.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sigur, trebuie sa fim pregatiti :icon_thumright:

Am mai gasit ceva, dupa cum am citit, RNS 510 nu permite vizualizarea DVD-urilor in timpul miscarii masinii. Pe internet se vand adaptoare care permit tocmai acest lucru (e bun si ptr colegul care vrea Toareg :Driver: )

4460 TV-free adapter for VW with navigation system MFD2 and RNS 510 (16:9)

Most serial navigation systems deactivate the monitor while driving. But that is exactly the time when your passengers intent to kill some time with a video game or the kids want to watch a movie.

With the TV-free adapter exactly this is possible while driving.

cateva site-uri:

http://www.dension4u.de/shop/product_info....roducts_id=1699

http://www.kufatec.de/shop/product_info.ph...ug---Play-.html

http://cgi.ebay.de/VW-Navi-MFD3-RNS-510-TV...5QQcmdZViewItem

Poftim raspuns la problemele voastre disponibil acum si in RO.

Long live the google power

http://www.booster.ro/car-sound/accesorii-...-free-4011.html

Sau mai simplu:

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=TV...=cr%3DcountryRO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

A reusit cineva pe RNS 510? Dati detaliile de rigoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Am unit eu topicul deschis de piratu' cu acesta, deoarece, asa cum spune si Vlad mai sus, s-a discutat despre video in-motion si aici. In situatia in care cineva "se ofera" cu un DIY sau explicatie ampla, putem sa cream un topic separat pentru asa ceva. Numai bine!

Modificat de Andy_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar un Diy urmaresc...daca se ofera cineva :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am vazut ca in oferta Tiguanului pentru modelele 2009 se poate alege camera video de marsarier impreuna cu RCD 510. Stie cineva daca s-a incercat montarea unei camere video AM care sa utilizeze display-ul unui RCD 510?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatia asta m-ar interesa si pe mine. Chiar daca nu ar fi un DIY, ci in service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu sper la un DYI - ar fi prea frumos :P ... Dar am vazut aici ca RCD 510 permite cuplarea unui modul pentru camera de marsarier. Iar aici am vazut un DYI foarte explicit pentru instalarea unei camere AM la un RNS 510.

De asemenea, am gasit la vanzare un kit complet pentru montarea sistemului de Park Pilot pe Tiguan, mai precis aici, asa ca sper ca in curand sa gasesc si ceva asemanator pentru camera video...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sunt curios cat costa sa cumperi separat sistemul audio touchscreen in Romania ????

Eu locuiesc in Finlanda si cand am comandat masina (Sport & Style ) a venit o data cu ea. In Romania e la fel sau trebuie sa il adaugi ca un extra ?

Si in acelasi timp i-am facut un upgrade din fabrica am adaugat systemul Dynaudio si m-a costat in jur de 800 de euro. Faza tare a fost ca am fost sunat din Germania si am fost intrebat ce fel de muzica ascult si daca vreau sa imi personalizeze sistemul audio din masina , ma refer la orientarea boxelor in habitaclu si la sistemull tehnic specific din boxe acest serviciu fiind gratis . Am fost putin impresionat de serviciu avand in vedere ca am stat la telefon mai mult de 30 de minute , fiind intrebat pana la cel mai mic detaliu despre sistemul audio. Nu stiu daca am mentionat dar eu personal nu am cerut acest serviciu specific. Orikum sa dovedid a fi o surpriza f placuta.

Sistemul audio este impecabil.

Cateva caracteristici : 6 sloturi de CD , loc pentru introducerea de memory card ( small), in cotiera port de intrare pentru Ipod sau direct de pe mobil cu adaptor.

Sunt curios daca in Romania acest sistem trebuie selectat separat si cam cat costa ????

Numai Bine

Drago

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Diferenta de pret in configurator de la un RCD simplu la unul cu DYNAUDIO este de aprox 430 Euro.

Nu am cunostinta de cat costa instalarea separata a acestuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Postez aici o intrebare pentru ca mi se pare din aceeiasi categorie : A montat cineva o statie CB pe Tiguan ? Daca da unde si ce varianta de fixare a folosit ? Ma tot uit prim masina si nu gasesc un spatiu la indemana si relativ aerisit . Exista o varianta cu o statie cu panou frontal separat de corpul propriuzis, unde statia s-ar monta in cutiuta (sau in loc de ) de sub scaunul pasagerului iar panoul frontal de usita de la scrumiera . Asta inseamna insa o statie mai costisitoare fara un avantaj in emisie-receptie cu mult mai mare decat statiile monobloc corespunzatoare si niste fire inestetice prin habitaclu . Daca aveti vreo ideie va multumesc ! :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit si eu la o statie din asta, si mi se pare greu de gasit in bordul Tiguanului un spatiu potrivit. Am vazut ca exista statii speciale care nu necesita montaj in bord, practic le poti pune fara probleme in cotiera centrala cand nu o folosesti, ceva de genul asta. Nu considerati reclama, link-ul este pus cu titlu de exemplu. Este o discutie si pe forum in topicul acesta, daca ai rabdare sa citesti zecile de pagini...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa multe ore de cautat pe diverse forumuri incep sa "inteleg" la ce se referea "'nea Tomita" ... Statia e OK , antena mai trebuie cercetata ... e ca si cu tunungul la motor , trage mai bine la deal ? :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Sunt interesat sa-mi pun camera marsrlier pe tiguan , care este prevazut cu RCD 510 .Se poate ? Sunt compatibile ? Am vorbit cu cei de la Cardinal Motors Constanta , dar nu au stiut sa-mi dea un raspuns inca la ce tip de camera , firma agreata de ei ca sa nu-mi pierd garantia la sistenul electric .Si-a mai monta cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate 100% altfel nu puteai sa comanzi RCD si cam marsh

de asemenea pe alea vechi cu rez. mica, e posibil sa-ti arate pe 2/3 din ecran cca. 2/3 ... am vazut niste filmulete pe youtube...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camera marsarier nu am comandat inca , iar discutia cu tipul de Cardinal Motors a fost doar o discutie de principiu , fara ca el sa se intereseze macar daca am RCD 510 sau altceva. A fost gategoric insa sa nu comand orice de pe net chiar daca este specificat "compatibil tiguan" . Trebuie sa i-au legatura cand mai ajung pe la ei , pt o informatie clara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie codul de fab. daca il afli posteaza-l aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am interesat si se pare ca e mai dificil... adica sunt modele de RCD cu camera de masalier... ca intrare vorbesc si sunt care nu au... probabil comandand fara... nu are acea intrare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam freaky...desi nu cred sunt multi care pun optionale dupa afara prin germania...

---

- Tapatalk 4 iPad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca am voie sa postez un link cu o diagrama cu pinii de la rcd 510 de pe un alt forum.

Oricum ideea e ca pe mufa 6 ar trebui sa ai:

1 – Reserved for Debug RX protocol

2 – Reserved for Debug TX protocol

3 – Not assigned

4 – Video signal input, RGBS, negative (ground)

5 – Video signal output LF, Right (Audio use 17 for ground)

6 – Ground Sync input

(Internal universal preparation for mobile telephone, mobile telephone detection)

7 – Video signal output, vertical and horizontal synchronisation(Internal universal preparation for mobile telephone, cradle and button evaluation)

8 – Video signal ouput, green

(Internal universal preparation for mobile telephone, cradle, aerial diagnosis)

9 – Video signal input, RGBS, negative (ground)

10 – Video signal input LF, right (Audio use 24 for ground)

11 – Video signal input, screening earth

12 – Video signal input, vertical and horizontal synchronisation

13 – Video signal input, green

14 – Not assigned

15 – Not assigned

16 – Not assigned

17 - Video signal output, LF, negative (ground)

18 – Video signal output LF, Left (Audio use 17 for ground)

19 – Video signal output, RGBS, negative (ground)

(Internal universal preparation for mobile telephone, cradle, negative)

20 – Video signal output, Blue

(Internal universal preparation for mobile telephone, switched terminal 30)

21 – Video signal output, Red

22 – Video signal input, LF, negative

23 – Video signal input, LF, left (Audio use 24 for ground)

24 – Video signal input, RGBS, negative (ground)

25 – Video signal input, blue

26 – Video signal input, red

Si daca scoti rcd-ul 510 afara ... vei vedea ca daca nu ai comandat rcd 510 cu camera de masarier iti lipseste cu desavarsire mufa 6.

La mine nu a fost comandat cu asa ceva si nu am mufa! incercati si voi... e relativ simplu sa il dai afara. Va rog postati daca ati descoperit ceva.

Modificat de Fluxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Fluxy: sper ca nu ... e RCD 510 premium 8 ? unii zic ca pe premium 8 exista mufele toate... acum astept sa vina .. si vad... ca oricum ma bag sa pun 9w7-le deci si camera totodata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Antena GPS (Tiguan 5N & 5N2)
  • Ex member a închis acest topic
  • Doomy a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!