Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

nu mai baga de la flaga aia... eu am scos gazul din butelie odata ca era asa de prost ca nu imi urca nici feleacu, si apoi am alimentat de la luk dar tot mergea greu asa ca am schimbat imediat filtrele si erau pline de pilitura in conditiile in care era a 2a alimentare a masinii....ma indoiesc ca merita 0.1 ron / litru sa iti distrugi masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 20.03.2016 at 10:19 PM, PaulG91 said:

nu mai baga de la flaga aia... eu am scos gazul din butelie odata ca era asa de prost ca nu imi urca nici feleacu, si apoi am alimentat de la luk dar tot mergea greu asa ca am schimbat imediat filtrele si erau pline de pilitura in conditiile in care era a 2a alimentare a masinii....ma indoiesc ca merita 0.1 ron / litru sa iti distrugi masina

Si atunci de unde alimentezi in Cluj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are dreptate colegu gpl-ul de luk este foarte prost se opreste si masina in mers daca nu o tii turata 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de gpl de la lukoil , ieri am facut revizia la Vernesti si am fost uimit sa vad cat de curat era filtrul la 16000 km parcursi, ultimul an am mers aproximativ pe gpl de la lukoil doar din 2 statii alimenteze de pe DN1, am cea mai buna autonomie cu el , masina merge ok nu intrerupe sau altceva plus ca am si card si pret mai bun la gaz. Pe tester ieri avea valori foarte bune, relantii stabil la 690 rpm.

A fost a 5 revizie la gpl , am aproximativ 80000km pe gaz, instalatie Landi pe motor 1.6bcb, probabil depinde si de statia de unde alimentezi nu stiu ce sa zic.

 

IMG_20160323_090349.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am condus un Golf 3 timp de aproape 8 ani cu instalatie gpl pe el, asa l-am luat din Germania, la care n-am schimbat filtrul niciodata si am facut vreo 100 de mii cu el. Nu mi-a facut probleme niciodata, dar am renuntat la masina pt ca se prea invechise, asa ca am pus-o la vanzare. Asa ca...nu stiu daca tine de locul in care alimentezi sau de alti factori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gya, eu de la luk alimentam tot timpul in Cluj, acum in Timisoara la fel tot de la LUK alimentez. In cluj in afara de LUK nu ai decat Flaga sau ceva particulari care nu ii recomand. Marius eu de Flaga ziceam ca e prost. Nu toti o ducem bine sa avem statii cu GPL originale rompetrol, nu parteneri, sau OMV in oras. De departe pot sa zic ca cel mai bun gaz e de la OMV din ce am incercat, dar cand aud pe cineva ca zice ca cel de luk e prost, imi vine sa rad :)) ca am peste 50000 km doar cu gaz de luk, fara probleme, singura problema cu vreun gaz a fost cu Flaga, sau cu un partener rompetrol din aiud

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Confirm si eu la 3 masini pe gpl doar de la luk alimentez(din Arad). I-am incercat si pe "altii" dar nu am fost multumit deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
b.cristiandrei

Salut colegi, am citit "pe sarite" acest topic si avand in vedere ca luna ce urmeaza doresc sa dotez masina cu instalatie gpl as dori sfaturi inspre ce instalatie sa ma orientez! Am citit ca "batalia" este undeva intre BRC si Tomasetto Stag4 Plus, sunt atatea pareri ca sincer sunt putin dezorientat inspre care sa merg! Am un Golf IV 2001 1.6 16v, cod motor AZD, 200.000 km care imi consuma cam 10% urban la schimb de ture 2000-2500 , precizand ca sunt din Iasi, oras destul de aglomerat in care dai din semafor in semafor ceea ce ma cam rupe la buzunar avand in vedere ca imi cam place sa ma plimb! Chiar astept cateva pareri pentru a ma decide inspre ce sa merg!

Va multumesc frumos!

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

b.cristiandrei
21 hours ago, b.cristiandrei said:

Salut colegi, am citit "pe sarite" acest topic si avand in vedere ca luna ce urmeaza doresc sa dotez masina cu instalatie gpl as dori sfaturi inspre ce instalatie sa ma orientez! Am citit ca "batalia" este undeva intre BRC si Tomasetto Stag4 Plus, sunt atatea pareri ca sincer sunt putin dezorientat inspre care sa merg! Am un Golf IV 2001 1.6 16v, cod motor AZD, 200.000 km care imi consuma cam 10% urban la schimb de ture 2000-2500 , precizand ca sunt din Iasi, oras destul de aglomerat in care dai din semafor in semafor ceea ce ma cam rupe la buzunar avand in vedere ca imi cam place sa ma plimb! Chiar astept cateva pareri pentru a ma decide inspre ce sa merg!

Va multumesc frumos!

O zi buna!

Ma asteptam la ceva mai multe pareri! :-))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banui ca cei de pe aici au considerat inutil sa mai posteze daca ai fi facut ce am zis mai sus.

In aproape 200 pagini tot s-a discutat despre instalatii...s-a spus aproape tot ce se putea...

Daca tot mai ai intrebari, sau nelamuriri suna si iti voi raspunde... ca si celor xxx din inaintea ta...

Raspunsul nu se rezuma intr-o fraza...e mult mai lejer si consumator de timp la telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si eu destule pagini din cele 200 :) 

Totusi nu stiu ce sa aleg intre Tomasetto:

Stag 200 plus - 2360RON

Stag Qbox la 2640 RON.

Care ar fi diferenta intre controllere? Daca as opta pt Qbox ar trage mai bine masina sau as avea o putere constanta indiferent de turatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am citit multe pagini din acest topic si nu sunt hotarat, pentru masina din semnatura jetta 1.6, 75 kw, 101cp, 1595cc, 101cp bse ce instalatie gpl sa aleg,care este mai buna. Am citit ceva de tomasseto, de asemenea am primit o oferta de la supergas bucuresti: zenit pro obd + injectoare valtek, rezervor toroidal 54 l =  2600 lei. Care ar fi mai buna, ce recomandati? Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu o intrebare Moog ( nu stiu nr. de tel, am incercat sa dau de el prin forum dar nu am reusit). Am 2 oferte (la care m-am oprit): 1.AGR Bucuresti (Toporasi); tomasetto stag 4 Qbox, rampa AC, rezeror toroidal 55 l - 3150 lei si 2.SUPERGAZ Chitila: instalatie zenit pro obd, injectoare valtek, rezervor toroidal 55 l - 2600 lei. Ce recomanzi, care ar fi mai performanta (dupa pret si renume eu cred ca tomasetto)? VW jetta, 1.6, 101cp, bse.Multumesc.

 

Modificat de nicu7774
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, nicu7774 said:

Revin cu o intrebare Moog ( nu stiu nr. de tel, am incercat sa dau de el prin forum dar nu am reusit). Am 2 oferte (la care m-am oprit): 1.AGR Bucuresti (Toporasi); tomasetto stag 4 Qbox, rampa AC, rezeror toroidal 55 l - 3150 lei si 2.SUPERGAZ Chitila: instalatie zenit pro obd, injectoare valtek, rezervor toroidal 55 l - 2600 lei. Ce recomanzi, luând în considerare calitate / Pret ? VW jetta, 1.6, 101cp, bse.Multumesc.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu e aceeasi marie cu alta palarie. Eu ti-as recomanda AGR fiindca sunt cei mai buni din Bucuresti/tara pe parte de montaj. De aici rezulta si pretul ceva mai ridicat.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a inventat PM ul,  mailul,  etc... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

sal baieti am o instalatie de pe un cielo si vreau sa stiu daca se potriveste pe un golf 3 1.8 monopunct

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa ne spui ce tip de instalatie este (secventiala sau calsica). In principiu se poate adapta pe un motor cu injectie monopunct, cu mici/mari modificari si cu mici/mari costuri suplimentare.

Modificat de nicu001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte de a te gandi la transfer trebuie sa ai in vedere ca trebuie facut in atelier autorizat, si apoi trebuie mers la RAR sa iti treaca in carte instalatia. Fiind vorba de un Cielo, banuiesc ca e destul de veche. Din cate stiu rezervoarele au termen de valabilitate de 10 ani, iar daca tu faci tranferul si mergi la RAR cu un rezervor mai vechi de 10 ani, sau de 9 ani te vor intoarce inapoi :D chiar daca tu ai montat in atelier autorizat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Astazi am montat si eu pe masina sotiei ( golf 4 , an 2004, 1.4 cod motor BCA ) instalatia de gpl .  Pana la urma am ales o instalatie Tomesetto cu injectoare Wmaltek si rezervor toroidal de 54 l. Momentan sunt in teste am parcurs aprox 150 de km cu ea , si nesesizabila functionarea intre GPL si benzina ! 

Masina are computer de bord si i-mi indica consumul , intrebarea este daca mai este valabil consumul indicat pe BC daca eu sunt pe GPL ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata consumul dacă ar merge pe benzina. 

În principiu gpl = benzina *1.2

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e un consum estimativ/orientativ, nici ala nu e batut in cuie.

La benzina poate sa difere consumul real fata de BC cu 0.5-1L, iar la gpl, sa creasca mai mult diferenta.

La mine, BC arata mai putin decat consumul real pe gpl, cu 2-3L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aceea ma mira mult, ptr ca ce arata pe bc se pare ca nu mai corespunde cu realul . Astazi am facut iar un drum de aprox 80 km , iar consumul aratat pe bc nu cred sa fie doar cu 1-2 l mai mic decat cek real pe GPL . Daca ar fi doar atat sunt cineva cu acest consum pe GPL . Drumul l-am fact pe DN1 cu un mers de max 110 KM/h .

Am atasat si o poza cu i-mi arata dupa 80 km .

20160904_092859.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!