Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

Consumul dat de producător e 6.3 real 7 și ceva mărunțiș...

Deci cred că se poate și un 8.5 GPL dar în condiții de mers la consum...

Real se duce în 9-10 cel puțin...

Vreți 150 cp plătiți pentru asta...

Motorizarea asta am vrut și eu dar pe B6... Din păcate nu este...

Am reglat vreo 2 știu cum merg, cât consumă etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu un feedback, am parcurs 480 de km pe gaz! Asta inseamna 9,5%,gaz! Lucru ok daca ar fi consumat 8/9 pe benzina! In fine are niste intreruperi la accelerari, ca si cum se gandeste un pic cand o accelerez mai tare! Sa raspund colegului de mai sus, am facut plinul pentru prima oara de au intrat 46,55 litri! Aseara am facut plinul si au intrat 45,45!

Pentru colegul Enduro, am mers de cand a inceput sa palpaie ultimul bec vreo 140km, dupa care a inceput sa tipe! In zadar am incercat sa comut inapoi si sa o tin constant si alte chestii ca nu a vrut! Mergeam vreo 100,de metri si incepea iar! Acum ma gandesc ca era goala goala, daca prima oara am bagat 46 si un pic si a doua oara am bagat 45 si un pic! Nu mai avea de unde! Aseara am alimentat de la Petrom, sa vedem cat merg cu un plin iar!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand te trece automat pe benzina(bip-bip-piuit) sa NU UITI s-o treci inapoi pe gaz. Daca bip-aie din nou, INSISTA si mut-o pe gaz de mai multe ori. Stiu ca este inervant dar la mine s-a intamplat pe autostrada si dupa 3-4 miscari de astea am ajuns acasa pe gaz de la Orastie la Deva. Am ajuns in pompa fara sa ma mai treaca pe benzina (nu stiu cat ar mai fi mers). Sa NU UITI sa reduci turatia/viteza.

 

@Flanker Ce instalatie ai ?

Am inceput sa bag de la LUK din vara/toamna de cand s-a ieftinit la 2,35 lei in comparatie cu 2,70 la Rompetrol.

 

Am BRC Plug&Drive, am alimentat de la toate statiile polibile din Buzau, si tot cu gazul de la Lukoil am mers cel mai mult,

consumurile facute vara cand se merge mai putin pe benzina. Doar ca uite si beleaua. 

Cel mai bun mi s-a parut Agip, am facut un plin din Colentina si a mers foarte bine.

 

Sanatate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.4...si sub 10 nu am vazut niciodata...si am peste 20k km...bag 35-36 litri merg 330-340 km mixt...asa ca consumul tau pe turbată e super ok. Am avut o luna un 1.8T sub 10 afara si 15 in oraș nu am vazur pe BC, real mai mare. Dar era avion(in jur de 210 cp)...si am talpa grea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand cu mare incredere GPL-ul de la Mall, prima mea alimentare full am facut-o la ButanGas dar, cand sa golit cazanul am zis sa incerc si alt gaz, se simte diferenta enorma la pedala de cand am bagat de la Mall.
Eu am butelie toroidala de 54L aka 43L.....cand am alimentat la Mall mi-au intrat fix 43L la 2,29 Lei total 98,49Lei Plinul.

@Ursule, NU prea e bine ceea ce faci tu.
Adica tu faci plinul la Lukoil si cand se goleste dai fuguta la alta statie ..... recomand ca atunci cand tii se goleste butelia sa mergi sa faci plinul tot la aceeasi pompa, numai asa poti vedea in realitate cat intra si cat iti consuma.
Ti-au spus colegii mai sus....presiunea gazului difera de la o pompa la alta.

PS: In Bucuresti in viata mea NU o sa alimentez cu nici un fel de carburant de la Lukoil....pe prea multi i-am auzit sa se vaite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi la capitala aveti omvuri cu GPL, Asta pot sa recunosc ca in momentul in care alimentez de la un omv am autonomie crescuta, testul asta l-am facut atat cu OMV-uri din Buc, cat si cu unul din Petrosani HD(cel mai vestic omv intalnit sa aiba si gaz)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit gaz-ul de la OMV e bun dar, arde si repede.
La Mol citez: " cifra octanică depăşeşte în mod semnificativ caracteristicile standard; ajungând la o valoare de aproximativ 93, aproape egală cu valoarea benzinei ES-95. "

Prentru cine alearga dupa cel mai mic pret...http://www.gazonline.ro

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mariuscbn, am alimentat de la alta pompa ca mi s-a spus ca difera calitatea gazului! Chipurile la Petrom sau Rompetrol mergi mai multi kilometri cu un plin! Si vreau sa testez si eu aceasta teorie!

Am alimentat prima data la Progaz, este un mic Peco acolo si am facut plinul si dupa 150 km am facut iar plinul la Bulrom in Galati! Aseara am facut la Petrom, urmeaza Rompetrol si Lukoil sa vad daca sunt diferente de autonomie!

@Moog cei de la Progaz sustin ca poate sa consume si 30% gaz fata de benzina, asa la un mers de 7,5 benzina, cu 30%, ar fi 9,75 gaz!lucru care imi ridica semne de intrebare si anume consumul este 10/20% mai mult pe gaz si in forja sau altele e 30%,parca asa am citit pe carte! Ei cum naiba eu cu un stil de mers economic imi consuma cu 30% mai mult si de ce nu 10/20%? Aici imi da mie cu virgula! Nu vreau sa stiu cat imi mananca daca ma dau la ea, sau in oras!

In ce sens ai reglat vreo doua? Sincer si eu ma asteptam la un consum mai mare pe benzina la motorul asta, dar vazand ca este acceptabil am zis de ce sa nu fie si mai acceptabil si pe gaz! Si de aici optiunea cu gazul, dar se pare ca nu se potriveste! Banuiesc ca la motoarele cu turbo nu mai este principiul de 10/20% in plus, ci direct 30% in plus!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit banuiesti tu...

Diferenta este cu atat mai mare cu cat se solicita mai mult puterea motorului, la orice motor.

La viteze mari se trece lejer de 30% in plus pe gaz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă e reglata bine ar trebui să fie 20-25 %....pură teorie...

Dacă e reglata binișor diferenta se poate duce la 15-35-40%...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@recxd am specificat ca merg la consum! Un mic update: cu al doilea plin am mers 470 km, acum am facut al treilea plin de la Rompetrol, ciudat faptul ca a declansat la 47 de litri si dupa ce a declansat tot baga incet incet, pana la 48 cand am oprito eu! Acum nu stiu ce sa cred, ori fura pompa ori baga in continuare cate un pic! Oricum cum am zis, consumul se situeaza undeva la 10 extern si asta daca merg linistit, lucru care pe benzina consum 6,7 maxim 7,5, repet verificat de la plin la plin! Ma asteptam la un maxim 9 pe gaz la un mers linistit dar nu este asa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am undeva la ~9% consum mixt si ~8.4% extern. 

Nu am vazut niciodata consum sub 8%, doar peste.

Modificat de neohq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un consum super, dar depinde ce motor ai!

Modificat de Ursu82_kiki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un consum destul de mare pe GPL....cu primul plin 43L am facut 255km si cu al doilea plin am facut 260km, mers numai in Bucuresti fara AC, doar pe ECON.
Nici nu stiu ce sa mai inteleg. :(
Ma duc peste aia care mi-au montat instalatia.... :D  

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia este sa-ti mai pui o butelie  :lol:

Modificat de neohq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vă salut!

Am nevoie de câteva sfaturi în privința achiziționarii unei instalații GPL pentru un VW Golf 4 1.6 16V 77KW.

M-am documentat pe diverse forum, dar cu cât am citit mai mult cu atât am intrat mai mult în ceață lovindu-mă de ofertele de marketing românesc în general.

Până acum am ajuns la concluzia că trebuie să evit Milano și Fratelli, denumire și licență italiană produse în Turcia.

Mulți sunt pro Tomasetto, Landi Lorenzo, dar și viceversa.

Referitor la Landi Lorenzo am văzut plângându-se de calitatea injectoarelor și de prețul piperat al acestora (cel puțin la Logan-urile 1.6 cu instalație LL din fabrică)

Altă dilemă, calculatorul ECU, Stag se zise că-s italiene, dar defapt sunt fabricate în Polonia. Unde-o fi adevărul?

BRC, din ce-am citit pare favorita publicului, observ intradevar că e ceva mai scumpă, dar știm cum e "dai un ban, dar iei ceva frumos"(IPS Daniel)

Altă idee văzută de a combina diferite componente de la diverși producători(văzusem pe cineva care a pus injectoare Rail pe un Landi Lorenzo pentru a evita problema injectoarelor slab calitative și scumpe), e posibil așa ceva?

Atare fiind cele spuse mai sus, sunt într-o mare dilemă și vreau să vă cer ajutorul, care-ar fi una din cele mai bune alegeri raportându-ne la calitate/preț?

Vă mulțumesc!

P.S.(anticipat) La mulți ani! Un an nou SĂNĂTOS, plin de fericire, bucurie și realizări pe toate planurile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfatul meu daca masina are km multi nu merita , majoritate instalatiilor sunt bune dar depinde si de cine o monteaza si ce motor ai in ce stare este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@crashoverdrive    Prea multe probleme iti faci, eu am optat pentru Landi Renzo si sunt multumit pe deplin de ea, are garantie 2 ani si e montata la tatal intztalatiilor GPL (cum ii spun altii) din Bucuresti, e primul din tara care pune GPL pe masini din anii 80', le manaca pe paine gagiul si aici nu-i fac reclama.
Cauta pe google detalii despre "Eugen si fiul" ... acum nu stiu cum este la Iasi.  ;)

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce legătură are nr. de km cu gazul?

Poate ai vrut să spui starea motorului? Dacă e motorul in bune condiții și la 600k poate să pună GPL pe ea...

Cât despre montaj și reglaj aici ai dreptate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca are km multi supapele sunt uzate in momentul cand montezi o instalatie de gaz dupa o perioada incep problemele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul are 190.000 de km, an 09.2002 - citit din ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă are supapele duse și pe benzină o sa meargă aiurea...

Am văzut mașini la taxi cu peste 400-500k și merg bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

benzina are arderea mai grasa fata de gaz

gazul are o ardere uscata acum mai nou a iesit pe piata un sistem de unge supapele dar asta doar pentru supapele de admisie , pe cele de evacuare nu are cum

gazul are o ardere uscata acum mai nou a iesit pe piata un sistem de unge supapele dar asta doar pentru supapele de admisie , pe cele de evacuare nu are cum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!