Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

Va multumesc pentru raspunsuri si sincer nu vreau sa incep vreo polemica sau sa par Pinochio, dar consumul este cel care am zis mai sus, azi dimineata am facut un filmulet, in care sa vedeti ce-mi arata BC-ul lucru verificat de mine prin metoda plin cu plin si diferenta era la plin fata de ce-mi arata in bord cu cateva sute de grame mai mult, lucru ce face BC-ul destul de credibil, nu? https://youtu.be/O-8noGL1czk

Sa explic un pic filmuletul, ce vedeti in dreapta kilometrajul mic sub ala mare este de cand am resetat ultima oara cand am facut plinul pe gpl, in stanga la BC 1, vedeti consumul, media de viteza si altele de cand am plecat de acasa! La BC2 vedeti kilometrii, media si altele de cand am montat instalatia! Stilul de mers este constant cu viteza aproximativ de deplasare 60/80 in localitati si 80/100 in afara, cu mici varfuri la 120/150! Exclus stilul smuls! Cum am facut media pentru gaz in 300 de km? Simplu, am montat instalatia, am facut plinul si am plecat acasa! De la Progaz pana la Galati am facut 158 km! Pe drum am zis sa merg tare sa vad cat ia in forja, deci mers 100/120/150 chiar si 180 dar odata sau de doua ori! Cand am vazut ca primul bec s-a stins dupa 60km am zis sa merg mai moderat si anume cu valori intre 80 si 120! Am ajuns aproape de Galati aveam 140km parcursi si s-a stins si al doilea bec! Am tras in prima pompa si am alimentat cand aveam 157 km parcursi si au intrat exact 15 litri si un pic! Am zis, ma consumul ar fi de 10 pe gaz in ideea in care pe BC imi arata 7.4! Zic eu cam multisor dar am considerat ca m-am dat la ea si e normal! Dupa ce i-am facut plinul am revenit la un stil de mers moderat 80/100 si doar extraurban, fara oras! Primul bec sa stins la 90 km, al doilea pe la 160, si al treilea pe la 240! Dupa calculele mele cu un plic fac maxim 360/400 km, lucru ce da un consum de 12 litri gaz la un rezervor toroidal de 59 de litri si cu o capacitate de 46 de litri plin! Pai in ritmul asta cu un avantaj de 5/7 lei la suta pe gaz prefer sa-mi iau cei 3100 de lei inapoi si sa merg pe benzina! Am crezut ca consumul va fi cu 1/2,5 litri mai mult decat pe benzina dar se pare ca este mai mult! Voi ce parere aveti? Scuzati postul atat de lung!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 180/h pleaca gazul direct pe teava...la gaz e diferit consumul...cu cat mergi mai sportiv cu atat creste consumul, mult mai mult comparativ cu cel pe benzina...probabil mai trebuie facute si ceva reglaje...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te iei dupa beculetele alea nu ai facut nimic...

La talpa mea, 1.8T, consuma 8,5 - 9, deci ar fi normal 10-11 pe GPL. Trebuie sa iei in calcul si ca Iarna consuma mai mult. Cand ai facut consumul pe benzina era mai cald....zic si eu nu dau cu parul. Mai conteaza si calitatea GPL-ului. Alimenteaza din alta pompa, dar nu cred ca scoti sub 10% pe frigul asta...

Am scos si 5,8% pe benzina dar in conditii "IDEALE" de temperatura si drum necirculat, cu viteza de 50-80km/h de la Arieseni la Deva(drum aprox 30% la vale).

Am avut AWT pe Passat - 150CP- 5vit si acum BEX automat pe A4 - 190CP. Am mai condus vreo 1000km si AVJ-150CP-5vit pe A4 si tot 8,5-9 a consumat pe stilul meu de mers.

Am intrebat mai multe persoane cu BRC pe 1.8T de 150 si 163CP si erau multumiti - toti. Sper sa nu fii tu exceptia :)

Modificat de EnduroMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S a scris la greu pe aici...

Consumul GPL se face de la gol la gol...

De preferat pe distanta mare... Altfel ori te bucuri ca prostu ca îți consumă 5/100 ori îi dai foc sau ceri banii înapoi....

Fa câteva mii și după aia trage o concluzie... Nu exclud reglaj prost... Dar după...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul care se vede in filmulet, este de luni facut, 7 decembrie! Pana sa pun instalatia consumul de la plin la plin era de aprox 7.5, in conditii de 85% extraurban! Azi am venit de la Galati la Tecuci, mers 80/100 constant uneori chiar si mai putin, si pe bord am scos 6,6 real cred ca ar fi 7, nu? Ma astept la un consum pe gaz de max 9%! Un consum bun! Dar la mine cred ca e mai mare! Ok, nu tin cont de beculete, dar ma uit la ceasul de pe rezervor, unde indica nivelul de gaz si coincide cu beculetele! Acum am sa astept sa se termine tot si fac plinul de la alta pompa sa vad dupa, ce consum imi iese!

Enduro, de ce sa nu scot sub 10 pe frig? Acum e avantaj ca iti intra mai mult gaz in butelie, si normal gazul e incalzit pana intra in motor, nu? Pe perioada asta ar fi normal sa pot circula mai mult cu un plin de gaz decat vara! In fine, o tin in teste si nu vreau sa fiu dezamagit, si nu de Progaz sau persoanele de acolo care sunt super de treaba, ci doar de faptul ca nu pot face o economie corecta la stilul meu de mers! Daca mi-ar fi consumat 8/9 benzina si gazul ar fi 10/11 as fi fost super incantat, dar cand eu consum 6.6/7.5 benzina si gaz 10/11, nu este rentabil pentru mine! O sa mai revin cu update! Multumesc tuturor de pareri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu te sperii daca o sa-ti intre diferite cantitati de GPL de la diferite skid-uri ! 2-4 litrii diferenta.

Dupa ce se termina gazul si te trece automat pe benzina(piuie) poti s-o treci inapoi pe gaz(apesi butonul) si o sa mai faci ceva kilometrii, mai ales daca reduci turatia/viteza. Daca te trece din nou pe benzina, reduu turatia si mai mult si apoi muta la loc pe gaz !

La mine, cateodata, mai merg si 15-20km cu turatie redusa dupa cateva(3-5) mutari manuale de pe benzina pe gaz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de cand am masina  (un an si ceva) nu am "stat" sa calculez nici o data cat la % consuma GPL (are montat din italia) dar aproape de fiecare data resetez km sa vad cat exact parcurg cu un plin, si tot timpul fac plinul , (intre 80 si 90 ron ) si prcurc aproximativ 400 km (385 de km dar daca mai apas pe buton de 2-3 ori si turez mai lent ajung la 400km) 

Deci 90 ron 400km =  23 ron 100km  = 9% consum GPL, pentru mine este perfect si sunt super multumit,.. nu stiu cat consuma pe benzina ca nu "am avut curajul" sa testez,  bag benzina doar o data la doua luni de 50 ron.

Parerea mea este ca un consum de 10% GPL nu este mare. 10x2,5= 25 ron/100km. 

Nu stiu ce consum aveti pe benzina dar la un consum mediu de 7% x 5 = 35 ron/100km (asta daca consuma doar 7% )

Modificat de Lucione_cip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 litri de gaz in plus sau in minus sau 15/20 de km in plus sau in minus nu cred ca face diferenta la un plin! Parerea mea!

Dupa cum am zis ramane sa termin plinul si sa fac plinul de la un Rompetrol si sa vad si atunci! Perfect ce zici tu Lucione, cu 23 de lei pe suta de kilometri este bine fata de 35 lei la benzina! Asa as fi multumit, dar daca ies la 27/30 lei pe suta de kilometri la gaz, nu mai este ok! Plus ca la Galati gazul este 2.71 lei/litrul! O tin in teste si vad! Repet, si ar fi fost ok daca pe benzina aveam 8/9 la suta consum si un stil mai agresiv! Dar merg destul de constant si fara figuri! Merg la consum, si as fi preferat si consumul la gaz sa fie in functie de stilul meu de mers! Inca odata multumiri si revin cu un feedback!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe bord iti arata un consum statistic/estimat in functie de mai multi parametri (timpi injectie, turatie, etc, etc). In realitate nu este efectuata o masurare exacta a consumului. O determinare reala a consumului si pe gaz si pe benzina ar fi sa mergi de la plin la plin. De exemplu masina mea cu motor de 1.6 aspirat consuma mai mult decat 1.8 turbo a ta, lucru care mi se pare foarte putin probabil. Parerea mea este ca pe GPL ar trebui sa consume undeva la maxim 20-25% mai mult decat pe benzina. Chiar si asa economia nu este de neglijat. De exemplu la un cosum de 10 litri benzina si 12,5 gaz / 100 km calculele mele ies asa:

 

5,28 x 10 = 52,8 lei benzina / 100 km

2,5 x 12,5 = 31,25 lei gpl / 100 km

Economie = 21,55 lei / 100 km

 

Chiar si cu un pret de 2,7 lei al gazului rezulta o economie de 19 lei / 100 km.

 

Masina mea de ex. consuma in oras cam 10 benzina si 12 gaz.

 

6,4 consum ce-ti indica pe bord e o pacaleala facuta de fabricant pentru a-si multumi clientii; in realitate consumul este mai mare. Si masina lu nevasta-mea care e un 1,4 aspirat consuma mai mult.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robert, la un consum pe bord de 6.9, la pompa cand am facut plinul a iesit 7.3! Diferenta nu este de speriat! Mers doar extraurban! Calculatorul meu fata de altele nu are diferente mari fata de realitate! Maxim 0.5 litri la plin! Chestie testata si verificata de mine!

Eu pe masina sotiei un passat 1.6 ALZ benzina la un drum am scos 6% ! Mers economic! La un mers in oras, cum spui tu este super bine! Eu ce am explicat mai sus este strict mers extraurban in proportie de 85%, adica majoritar! Si daca eu in aceste conditii scot 7 pe benzina si 10/11 pe gaz, din punctul meu de vedere nu este rentabil! Si repet, mers batraneste/constant! Nu vreau sa stiu ce consum scot daca ma dau la ea! Oricum este in teste momentan! Astept sa termin rezervorul si sa-i fac plinul de la un Rompetrol sa vedem atunci cati kilometri pot face!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce povestesti rezulta ca pe GPL consuma cu 50% mai mult fata de benzina, ceea ce nu este verosimil. Ceva nu se potriveste in povestea ta...

 

Eu nu cred ca ai facut consumul de la plin la plin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Patania mea: montat zenit pro pe al doilea prius pe care il am :) . Mers la primul peco bagat 32 litri plin, in conditiile in care rezervorul e de 42 litri. Mers acasa. Terminat gazul. Facut iar plin la lukoilul din Tuzla, Constanta. Culmea, intra 40 litri !!!! Mes cu masina mult,revenit la alt lukoil din constanta. facut plinul (era deja gol) incaput 39,5 litri !!!! Diferenta de consum enorm (5.6 pe bord .10 gaz la pompa) . Am mers cu un plin de benzina pina s-a terminat ca sa fac consumul real la pompa pe benzina. A rezultat un consum real mai mare cu 0,2 decit pe BC.

Am trecut din nou pe gaz, dar nu am mai facut plinul la lukoil ci in bulgaria. Incaput 31,5 litri gaz. Facut iar plin la un mol in constanta. Incaput 31,5 gaz. In aceste conditii diferenta intre real benzina si real gaz este de aproximativ 1,2-1,4%. adica normal

concluzie: cel putin 2 statii lukoil din judetul conastanta fura 7-8 litri la un plin....

Fac aceeiasi km cu 40 litri de lukoil ca si cu 31,5 de la altii. Dar nu inteleg cum pot intra 40...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bai oameni buni, pe benzina masina face o medie de consum data de timpii de injectie si cantitatea de combustibil injectat, daca stai sa verifici practic si sa ii dai cu vag-comul factori de corectie, poti ajunge la un moment in care BC-ul iti da cu o precizie foarte mare consumul pe benzina. Pe gaz in schimb este cu totul alt sistem de management si  BC-ul nu are habar cu exactitate cat gaz iti consuma masina, faptul ca vi se pare voua ca o dat la un moment dat ceva asemanator e pura concidenta.

Pe gaz consumul se masoara gol la gol, adica daca vrei sa faci consumul, cand ai rezervorul gol, bagi 20 l, mergi pana se termina si faci calcule

 

De ce se face gol la gol? Presiunea cu care baga pompele poate sa fie diferita, si variaza in functie de cat de noua este pompa, de temperatura de afara si de cantitatea de gaz din butelie(a voastra si cea din statie) si nu in ultimul rand variaza in functie momentul in care intrerupe electrovalva, care la fel in functie de situatie inchide mai repede sau mai tarziu, de aceea si apar variatiile ca unii baga in rezervor de 42 l ori 32, ori 36 ori 40 L.

 

Si iar nu va mai uitati la beculetele alea pentru ca acel plutitor are un factor de corectie ft mare pentru ca butelia este goala pe interior, nu are pereti despartitori ca la benzina, si daca ar prelua cu exactitate datele acele becuri ar face jocuri de lumini, de la plin la gol intruna, mie in ultima vreme imi sta doar pe rosu de 2 ani, probabil e blocat plutitorul, dar inainte de asta mergeam cu cate un bec verde aprox 40 km, si cu rosu mergeam peste 150

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce zice paul cu ledurile este adevarat si la mine....stau de mai bine de un an cu ledul rosu aprins...doar cand fac plinul stau toate pe verde si dupa 50 km revine pe rosu....eu stiu k la un plin trebuie sa merg 320 - 350 km...nu-mi bat capul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grija cu gazul din Luk, mi s-a blocat multivalva dupa cateva luni de alimentat doar de la ei.

Mi-au confirmat si baietii de la atelier ca au venit mai multe masini cu multivalvele blocate

dupa ce au mers mai mult timp cu GPL Lukoil. M-am mutat pe Rompetrol.

 

Sanatate!

Modificat de Flanker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce ca e pretul de ras la gaz, mai bagati si cel mai prost gaz de la cea mai slaba retea de combustibili Luk, tipic romanesc.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E promotie la Lukoil :)

Am desenat si eu de atatea ori, si astazi inca odata, a scris foarte bine si Paul mai sus...

Nu inteleg de ce atatea filozofii...

Ursu , vrei sa te lamuresti, citeste topicul asta si poate te lamuresti...

Deja o dam in diverse...

Consumul dat de BC nu are relevanta...el reflecta timpii de injectie benzina...in conditii ideale ar trebui sa fie consumul pe care il aveai mergand pe benzina...

Devierea de la normal este cauzata de multe, gaz de kkt, reglaj ceva mai slab, injectoare alese sub necesar/ majoritatea timpului e vb de pret pe care clientul natarau il vrea cel mai mic... dar si din nestiinta...

Consumul GPL ideal ar fi cu 20-25% mai mare decat cel pe benzina in conditii similare ...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce ca e pretul de ras la gaz, mai bagati si cel mai prost gaz de la cea mai slaba retea de combustibili Luk, tipic romanesc.

 

Tipic romanesc mi se pare replica, nu toata lume este asa de informata ca si dv. fiecare are motivele sale sa alimenteze 

de unde pofteste, chiar nu stiam ca este cel mai prost gaz, pur si simplu merg mai multi km cu Lukoi fata de restul din Buzau.

 

Sanatate!

 

Apoi observ ca nici macar nu aveti benzina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca si el a avut GPL pe masina anterioara ca si mine :)

Poate ca a schimbat pe diesel fortat de oferta de cacao a motorizarilor pe benzina dupa 2004...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor mai repet, la benzina inainte de gpl, de la plin la plin aveam un consum aproximativ de 7,5 extraurban! Si coincidea cu ce arata in bord cu o abatere de maxim 0,5 litri mai putin in bord! De asta v-am aratat iar bordul in filmare! Acum cu gpl-ul, pe bord imi arata la fel cam ce scoteam si inainte si ma asteptam ca consumul pe gaz, sa fie tot mic, si anume pana in 10, undeva la 8/9! Acum, un mic update ar fi ca de la 240 km parcursi am ramas in ultimul bec, si am mai parcurs de atunci inca 100, adica acum am 340km parcursi si deja masina da un pic in nas la accelerari mai bruste, lucru ce-mi zice ca multi kilometri nu mai fac! Am o vaga banuiala ca nu ajung la 400! Si chiar daca fac 400 cu 46 de litri, iese un consum de 11,5, un consum foarte mare! Ca sa am un consum de 10%,cu 46 de litri ar trbui sa parcurg 450kilometri, si tot asa! Si aici ma refer la consumuri strict extraurbane si nu mixte! Ca daca ar fi 10/11,mixt ar fi iar super ok! Oricum, maine revin cu un update la cati kilometri mi sa terminat gazul! O seara buna tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand te trece automat pe benzina(bip-bip-piuit) sa NU UITI s-o treci inapoi pe gaz. Daca bip-aie din nou, INSISTA si mut-o pe gaz de mai multe ori. Stiu ca este inervant dar la mine s-a intamplat pe autostrada si dupa 3-4 miscari de astea am ajuns acasa pe gaz de la Orastie la Deva. Am ajuns in pompa fara sa ma mai treaca pe benzina (nu stiu cat ar mai fi mers). Sa NU UITI sa reduci turatia/viteza.

 

@Flanker Ce instalatie ai ?

Am inceput sa bag de la LUK din vara/toamna de cand s-a ieftinit la 2,35 lei in comparatie cu 2,70 la Rompetrol.

Modificat de EnduroMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor mai repet, la benzina inainte de gpl, de la plin la plin aveam un consum aproximativ de 7,5 extraurban! Si coincidea cu ce arata in bord cu o abatere de maxim 0,5 litri mai putin in bord! De asta v-am aratat iar bordul in filmare! Acum cu gpl-ul, pe bord imi arata la fel cam ce scoteam si inainte si ma asteptam ca consumul pe gaz, sa fie tot mic, si anume pana in 10, undeva la 8/9! Acum, un mic update ar fi ca de la 240 km parcursi am ramas in ultimul bec, si am mai parcurs de atunci inca 100, adica acum am 340km parcursi si deja masina da un pic in nas la accelerari mai bruste, lucru ce-mi zice ca multi kilometri nu mai fac! Am o vaga banuiala ca nu ajung la 400! Si chiar daca fac 400 cu 46 de litri, iese un consum de 11,5, un consum foarte mare! Ca sa am un consum de 10%,cu 46 de litri ar trbui sa parcurg 450kilometri, si tot asa! Si aici ma refer la consumuri strict extraurbane si nu mixte! Ca daca ar fi 10/11,mixt ar fi iar super ok! Oricum, maine revin cu un update la cati kilometri mi sa terminat gazul! O seara buna tuturor!

 

Ursule, dar tu aia 46 l care ii zici ca au fost plin de unde i-ai scos? ai avut rezervorul gol si ai bagat 46 l, sau ai bagat in alimentari diferite si ai adunat bonurile? daca ai facut asa, sunt sanse sa nu fi avut 46 l in rezervor. Si ti-am mai explicat becurile alea sunt inutile, aproape ca ar putea sa nu le mai puna. Iar datul in nas.... asta poate e reglaj prost sau gaz prost pentru ca nu se apuca sa iti dea in nas cand mai ai putin gaz in butelie.... merge la fel de bine sau de prost indiferent de cat caz ai in butelie, pana cand se termina si sare pe benzina.

 

Si inca ceva, ma amuzati astia care dati in LUK, mai ales cand sunt orase in care nu ai alta sansa, in vest gazul in aceleasi lanturi de benzinari este mai scump, si oferta mai mica decat in zona capitalei. Am trait 4 ani in CJ si acum de 2 in Timisoara, si in afara de LUK sansele sa alimentezi de altundeva sunt 0. Exemple concrete: in CJ gasesti altceva doar un partener rompetrol sau flaga, cu care am mai explicat aici pe forum ca nu am reusit nici sa urc dealul Feleacului ca imi dadea in nas de prost ce era, i-am dat drumul in aer, am bagat LUK si masina a mers fara probleme dupaia(deci excludem orice probleme ale masinii sau instalatiei), iar in TM am 2 petromuri dar au niste butelii de pe vremea in care petromul apartinea statului si nu OMV-ului si nu imi vine sa alimentez( pe langa ca ar trebui sa merg 20 km pt a ajunge la oricare din ele fata de zonele in care umblu eu, si automat bag de la LUK si nu am probleme cu instalatia, dar se aproprie de 70000 km

Modificat de PaulG91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Dupa ce ca e pretul de ras la gaz, mai bagati si cel mai prost gaz de la cea mai slaba retea de combustibili Luk, tipic romanesc.

 

Tipic romanesc mi se pare replica, nu toata lume este asa de informata ca si dv. fiecare are motivele sale sa alimenteze 

de unde pofteste, chiar nu stiam ca este cel mai prost gaz, pur si simplu merg mai multi km cu Lukoi fata de restul din Buzau.

 

Sanatate!

 

Apoi observ ca nici macar nu aveti benzina!

 

 

Exact, si eu bag de ceva timp de la Lukoil si nu mi s-a parut ca ar fi mai bun sau mai prost decat la restul... Este mai bun in sensul ca platesti doar 2.2 lei pentru un litru.

 

La 180/h pleaca gazul direct pe teava...la gaz e diferit consumul...cu cat mergi mai sportiv cu atat creste consumul, mult mai mult comparativ cu cel pe benzina...probabil mai trebuie facute si ceva reglaje...

 

 

Asta e alta enormitate din ciclul "GPL intre mit si realitate". Diferenta de consum este aceeasi (in procente vorbim) indiferent de viteza masinii/sarcina motorului. Terminati cu prostiile.

 

Cat despre consumul la 1.8T: am mai scris... in functie de cum mergi poate fi intre 9 si nelimitat. Evident ca toti am facut experimente cu masina goala, fara scaune, fara roata de rezerva, cu farurile stinse si clima oprita si mergand de la munte spre mare (adica lejer in coborare) si-am scos 6 pe benzina si 8 pe gaz dar in realitate nu o sa vezi consum real de gaz sub 9 la suta pe 1.8T niciodata. Iar 9-le il scoti pe autostrada daca mergi cu 100-110 maxim. Asa ca realist, pentru cei care merg foarte linistit, stilul "bunica", consumul va fi minim 9.5-10 Punct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!