Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

Depinde cat ai spatiul pentru roata de rezerva.

Parca la Octavia e pentru roata mare 16'', deci merge un rezervor in care alimentezi minim 45l.

 

Sanatate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rotile sunt pe 15, inclusiv rezerva asa am cumparat masina si tot pe 15 este si in talon. Cred ca rezervorul de 54L ar trebui sa intre, dar nu stiu daca in acesta imi intra 45L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezervor de 54L am, intra in el ~44L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe manina din semnatura am roti tot de 205/60/15 si mi-a intrat toroidala de 54L la fix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 sau 16 sunt tot una la raza dinamica.

Intra lejer cel de 54 l in spatiul de la roata Skodei. 

Eu cred ca am de 59l, alimentez 46 litri. Am uitat ma uit si va transmit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri si promptitudine, sa va explic de ce ma stresez atat cu rezervorul! eu zilnic fac 190-220 km, la masina actuala cu care lucrez,un logan(skoda o va urma curand) cand am montat gpl, nenorocitii de la service(si cica cei mai buni din oras) mi-au montat un rezervor cilindric de 45L cred,nu stiu sigur cat are,stiu doar ca niciodata nu a intrat mai mult de 35L,eu alimentez dimineata cand ies la servici. La peste 476k cat am acum (de fapt gpl am de 320k)cu un consum de 10%, zilnic am fost nevoit sa alimentez(pierdere de timp si bani) in plus am fixul de alimentez doar din acelasi loc deci deviez vreo 3 km de la traseul meu.Sa merg zilnic de vreo 6 ani sa alimentez mi-a ajuns.

Modificat de taxidriver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei rezervor cat mai mare, s-ar putea sa-ti intre si toroidal de 58l, depinde de instalatie/marca butelie...

Cel mai mare ar fi cilindric de 80l...

O mica observatie, daca pui conditii documenteza-te inainte...la Logan daca ai cautat varianta cea mai ieftina, aia ai obtinut...cilindric de 45l...

Daca nu ai cerut expres capacitate mare omul ce vina are ?

Majoritatea covarsitoare a romanilor cauta pretul...cel mai mic e cel mai bun...ca se alege cu injectoare de plastic, cilindric mic (portbagaj compromis, autonomie mica), calculator slab , filtre de hartie, nu se ia in calcul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, ai dreptate...partial,cand am montat gpl masina avea 4 ani si 150k sincer nu m-am gandit ca o mai tin atat si va tine atat din acest motiv am ales instalatia milano(care totusi inca merge) dar rezervor am cerut cel mai mare posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu skoda cand voi merge la montaj gpl, sub nici o forma nu plec de langa montatori, desigur ca nu sunt tot aia de la logan, pe care nu i-am mai vazut la fata dupa scandalul cu rezervorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moog fii sincer, cate instalatii prins sau vialle chiar si brc ai vazut montate pe loganuri la taxi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Să nu exagerăm... Cine dublează valoarea mașinii?

Intre alb și negru există și gri...

Intre Viale/Prins și Cangas/Fratelli sunt multe variante.

Depinde ce vrei... Și în general sa știi ce vrei și să te documentezi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Doresc sa-mi montez instalatie GPL pe un Golf 4 in Cluj si am variantele AGR Cluj sau Autogas Crissor Apahida, aproximativ aceleasi preturi, ce-mi recomandati ca profesionalism si corectitudine? Ce sa aleg intre Tomasetti si Landi Renzo? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gya, eu am Landi si sunt foarte multumit. Am facut si eu consumul de la plin la plin, de cateva ori pana acum. Mi-a iesit un consum de 8,5% gaz (am condus 530 de km cu un plin de 45 litri), destul de decent as spune. Oricum, am condus mai mult afara, "cuminte", rareori depasind 120km/h.

Modificat de Claudiu Daniel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pt raspunsuri! Moog, de ce Tomasetto, in zona mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati avut dreptate, rezervorul de 54 L a intrat lejer, pana acum cel mai mult am reusit sa alimentez 43.4 L

Acum am alta dilema : la cateva zile dupa mine si-a montat gpl un prieten pe un golf 5 gt, are rezervor identic cu al meu, primele 2 plinuri le-a facut la noi si a intrat in jur de 41-43 L, saptamana trecuta a fost in Austria unde a facut plinul 48.15 L, cum e posibil ?!

Modificat de taxidriver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O informatie ca sa ne dam seama cum suntem fraieriti si furati la pompa de benzinarii romani:

Eu alimentez din bulgaria, imediat dupa vama veche este un Rompetrol. M-am imprietenit cu agentii de la benzinarie si din vorba in vorba am aflat de unde aduc combustibilul": din Romania, de la Navodari.

Partea socanta abia acum vine: in bulgaria litrul gpl este 0.69 leva ,adica 1.6 lei, la noi in tot judetul constanta nu gasesti sub 2.73. 

Tinand cont ca gpl nu are taxe si accize suplimentare nicaieri in UE, ca si bulgarii au tva-ul tot de 20% , rezulta ca pretul ar putea fi lejer acelasi daca nu ar fi intelegeri de tip cartel in romania.

Concluzie: Rompetrol produce combustibil la navodari si il vinde in judetul constanta cu 2.73 lei/litru la pompa si acelasi combustibil il vinde in bulgaria cu 1.6 lei /litru la pompa.

Eu consider ca asta se incadreaza la subminarea economiei nationale, nu mai zic de fraiereala poporului roman....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Arad pretul la litru de gpl este 2.10 lei rompetrol, la voi in Constanta mafie mare, mai un pic si depasiti Austria 3.10 lei(0.69euro)

kye04 eu nu cred ca rompetrol vinde in Constanta gpl mai scump decat in alte orase din tara, diferenta de pret asa de mare se datoreaza altor motive.

Probabil la voi e mai scump pentru ca e mai...proaspat ☺

Modificat de taxidriver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, taxidriver said:

In Arad pretul la litru de gpl este 2.10 lei rompetrol, la voi in Constanta mafie mare, mai un pic si depasiti Austria 3.10 lei(0.69euro)

kye04 eu nu cred ca rompetrol vinde in Constanta gpl mai scump decat in alte orase din tara, diferenta de pret asa de mare se datoreaza altor motive.

Probabil la voi e mai scump pentru ca e mai...proaspat ☺

Pai la 2,10 e foarte bine. Eu in Cluj am vazut 2,79 la Molul de la iesire din Floresti. Stiti un pret mai bun in Cluj? In Huedin singura pompa de gaz vis a vis de Petrom vinde gpl cu 3,50 litrul, deci i-am depasit demult pe austrieci!

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar acest pret 2.10 lei este doar intr-un singur loc, in rest intre 2.27 si 2.4 lei

3.50 lei litru de gpl ?!?pai si benzina la ce pret e atunci ?

Modificat de taxidriver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, taxidriver said:

Da, dar acest pret 2.10 lei este doar intr-un singur loc, in rest intre 2.27 si 2.4 lei

3.50 lei litru de gpl ?!?pai si benzina la ce pret e atunci ?

Benzina e 4,50 la Petromul de vis a vis. Pompa de gaz cu 3,50 e a unui privat care nu vinde decat gpl si e singura din oras si singura pe o raza de peste 50 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,

Este vorba despre un Passat din 2001 cu instalatie gpl Milano si injectoare Valtek de 3 ohmi.

De ceva timp imi da bataie de cap un injector  de gaz  si anume ( cil 1 ) , la rece ii chiar ok ,nici un misfire ,nimic iar cand ii cald motorul aleator functioneaza neregulat. (pe benzina functioneaza  perfect ) 

Am schimbat bobinele injectoarelor intre ele (nimic .. ramane pe cil 1 misfire-ul )

Am schimbat pistonasul de pe cil 1 pe cil 2 si , eroarea s-a mutat pe 2 .

Bun ,am pus kit de reparatie dar se pare ca , nu am facut mare lucru ( tot asa se intampla ,aleatoriu imi da misfire tot pe acel injector de gpl .

Nu am cu rampa asta de injectoare nici 30.000 de km si deja sa faca figuri ,  stiam ca ,Valtek-urile sunt chiar ok .

Oare stie cineva care o fi cauza ? ( eu suspectez arborele injectorului   ) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Rezolvarea a fost destul de simpla ....s-a verificat distanta de lucru a injectoarelor ( cica rampa  vine gata reglata ) , s-a reglat si acum , totul in regula !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De doua zile mi-am montat si eu Tomasetto Stag-200 Plus, ieri am omologat-o la RAR, sper sa mearga bine. Pentru clujeni, am descoperit o pompa de gaz flaga, vis-a-vis de autogara la 2,66, cred ca e cea mai ieftina din cate cunosc eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!