Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

Cred ca are si o clona nemernica rau .... ca tot se opreste, blocheaza.... nici nu ii mai vine sa scrie nimic pe bordul ala. La fel si Kommander-ul lui.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Tocmai ce am venit de la masina.. Ceasurile functioneaza bine, dar nu pot sa fac adaptarea cu ECU. E ca si cum am schimbat bordul si nu-l recunoaste ECU (clipoceste martorul de immo). Am intrat cu VCDS sa fac adaptarea noului bord dar nu ma lasa sa-i schimb pinul. La value am 32000, si cand introduc pinul corect, nu face nimic. Ce sa-i mai fac?

Modificat de abpboss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai scris alt soft, inseamna ca acum ai alt pin la ceasuri si trebuie sa stii si pinul vechi, de la ecu, se face adaptarea pentru IMMO 3. Ai nevoie de ambele pinuri, e ca si cum ai schimbat ceasurile.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am dat seama ca asa se va intampla. Pinurile le am, si de la ECU si de la noul Bord, insa problema e ca nu ma lasa VCDS sa fac adaptarea. M-am logat cu pinul vechiul bord, si pe canalul 50 la instrument, am bagat noul pin al ceasurilor de bord, insa nu merge. Introduc noul PIN, dau test si arata tot valoarea 32000. Oare nu respect procedura de adaptare a noului bord cu ECU ? ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boss, glumesti sau ce ?

Am facut adaptarea impreuna, la telefon. L-am ajutat sa citeasca pin-urile, etc. Acum, incep sa nu am incredere in clona lui....dupa ce face toti pasii, ramane suspendata operatiunea....ca si cum nu se intampla nimic.... nu i-a pin-ul, nu vede operatiunea nimic, nici eroare....nimic. Nicio modificare nici in meas block 23 si 24.

Ori interfata e de vina (fiind adaptare immo3 to immo3 e mai pretentioasa, ca la immo 2 o faci si cu 311) ori ECU nu vrea adaptarea.... se mai intampla

Vb cu terrabyt si te rezolva .......problema e ca iar trebuie sa-l scrii cu Kommander-ul ala naspa...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteapta un pic, ca ma chinui sa fac adaptarea prin telefon la colegul nostru.... si o sa iti povesteasca el, daca merge sau nu orice interfata.......

Soft-ul a mers, ceasurile si-au revenit.

Am incercat cu VCDS 10.6 si cu VAG+K COMMANDER 1.4 sa rulez VagEeprom Programmer, insa nu merge cu nici una. Cred ca amandoua sunt praf.. :) Oricum multumesc colegului Florin pentru dump-ul magic, ceasurile functioneaza acum :D. Mai trebuie sa fac Adaptarea noului bord cu ECU, si am scapat cred.

Sper sa-mi fie invatura de minte, sa nu-mi mai bag nasul unde nu ma pricep sau am doar o idee... Dar tot raul spre bine....asa invat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...doar sa ai grija ca daca nu da-i de oamenii potriviti, invatatura te costa rau.....

P.S. - la VCDS l-am pus sa faca tot ce trebuie ca sa mearga cu vageep1.18 ....degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori interfata e de vina (fiind adaptare immo3 to immo3 e mai pretentioasa, ca la immo 2 o faci si cu 311) ori ECU nu vrea adaptarea.... se mai intampla

Vb cu terrabyt si te rezolva .......problema e ca iar trebuie sa-l scrii cu Kommander-ul ala naspa...

Am incercat vreo 2 ore sa fac adaptarea la ECU, dupa ce mi-a explicat procedura colegul Florin, dar degeaba. O sa incerc mai tarziu cu alta interfata de la un prieten. Poate merge. Daca nu.. il rog pe colegul Terrabyt sa ma ajute sa rezolv cumva problema. De data asta o sa-l scriu cu VagTacho.

Modificat de abpboss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa da. Ideea e ca pe 23 si 24 nu are nicio problema, ECU nu a restrictionat accesul, nimic..... totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele borduri nu merg adaptate intradevar, dar de obicei ai un mesaj acolo sus, prima data trebuie sa scrie wait apoi sa apara VIN, sau daca ceva nu-i bine apare disabled sau ceva de perturbatie. Scrie fisier asta sus, trebuie sa merga fara nici o adaptare. Dupa ce il scrii trebuie sa-l resetezi(de obicei o face sw programul, daca nu scoti borna si o pui la loc).

edit. in post 1229, vezi ca e invers, te loghezi cu pinul bordului si in 50 pui pinul bordului vechi(adica pinul ce ii acum in motor).

3B0920846A__KOMBI_WEGFAHRSP.bin.txt

Modificat de terrabyt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, a executat-o bine dar a scris-o invers..... aia ma mir si eu, ca nu ii da niciun mesaj sus in casetuta..... de aia banuiesc interfata,,,,, Acum, cu ce i-ai dat tu si cu o alta interfata....sigur va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Acum am venit de la masina, si am reusit intr-un final sa repar ce-am stricat. Am rescris eepromul cu dump-ul primit de la colegul Terrabyt, am scos borna de la baterie vreo 15 min, si a mers din prima! :D

Multumesc foarte mult colegilor Florin si Terrabyt pentru sprijinul acordat!

P.S. Am avut ceva emotii la rescrierea fisierul pentru ca n-am facut rost de alta interfata, si n-am avut de ales decat sa folosesc Vag Commanderul meu...Din fericire a functionat fara probleme. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai riscat iar cu el....... :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca am riscat sa folosesc tot interfata mea, dar n-am avut incotro. N-am putut face rost de alta jucarie. Oricum pe asta o s-o pun la pastrare :) . Totusi cam ciudat modelul asta de bord de passat, ca nu m-a lasat sa fac adaptarea la ECU, desi am procedat exact cum mi-ati explicat... Cand introduceam pinul corect, imi arata in prima casuta de sus din cele 4, "Malfunction" si nu vroia sa-l schimbe. Deja ma gandeam sa demontez bordul si sa-l pun la curier, dar noroc ca mi-am aruncat o privire pe forum si am vazut fisierul de la colegul Terrabyt :D

Toate cele bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt borduri care nu merg adaptate......si nu are legatura cu modelul, etc...nu vor si gata. Atunci singura solutie e modificare dump-ului - respectiv copierea adreselor ce contin adaptarea, cheile si PIN-ul la immo3, adica exact cum te-a ajutat Terrabyt :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta cineva in iasi cu activarea funtiei range, .bordul este VDO 1j5920826A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi si ce marca e bordul........VDO, RB8....merge....BOO...nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am vazut....cred ca eram prea inghetat de la frigul de afara... merge pe VDO, precum si iluminarea acelor pe contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

La masina ta se poate activa Range dar nu cu interfata din link...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

merci, cred ca te caut, aici in Suceava astia spun ca nu merge activata optiunea asta ca nu suporta calculatorul, iar pentru cablu, uita-te la userul ala si vezi ca mai are cateva cabluri, poate gasesc unul bun la el.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Range merge pe toame clusterele immo3, VDO sau RB8. A ta e immo3 sigur si avand ceasuri Edition, sigur merge.

Ca sa o poti activa, trebuie sa citesti dump-ul clusterului -o poti face cu seriala, vag Kommander, Vag Tacho si chiar unele VagCom - cu Vageep1,18

Dupa aia modifici o adresa, salvezi si rescrii dump-ul.

Cel mai bine, vb cu cineva care a mai facut-o....asa cum ai zis si tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

multumesc de informatii, o sa apelez la cineva din Suceava (in lista care a fost data acum cateva zeci de posturi in urma era cineva din suceava dar inca nu am luat legatura cu el), daca nu o sa apelez la cuiuda ca e urmatorul cel mai aproape de mine ... va mai tin la curent.

@ F l o r i n, uita-te la userul de pe ebay care l-am dat eu mai sus si vezi daca are cablu VAG COM bun pentru mine, daca nu spune-mi ce model trebuie sa caut, vreau unul pentru sufletelul meu nu sa ma apuc sa fac nu stiu ce nebunii.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice ai lua in afara de o interfata originala sunt de cacao.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!