Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

am inteles.deci mi-ar trebui calc,cablu acela si un volan :) cam multi bani ce-i drept.multumesc mult pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o mica posibilitate sa nu trebuiasca sa schimbi volanul. Masina mea a venit din fabrica (martie 2008, acelasi an ca si a ta, poate o conta lucrul asta) cu BC mic si volan fara comenzi - dar am cumparat un volan de GTI la care am montat ulterior comenzile si am mers la reprezentanta pentru schimbat volan + bord - cu BC mare. Surpriza a venit de la baietii de-acolo, care au demontat volanul si mi-au zis ca se puteau pune comenzi si pe volanul meu.

Oricum, paguba prea mare n-a fost. Acum arata mai bine, si as fi regretat daca n-as fi schimbat si volanul, mai mult ca sigur.

Poti trage o fuga, sa te interesezi de repere. Dar, inarmeaza-te cu rabdare. Domnii la care am fost eu, la PBN, prima oara - pentru a-i intreba de piese, compatibilitati, etc - pareau destul de limitati - sau scarbiti, si dadeau intr-una din umeri, ziceau ca nu stiu, sa le dau un VIN de la o masina cu reperele pe care le vreau eu, etc. Am avut noroc, era un GTI cu volan multifunctional si un benzinar prin parcare cu bord cu BC mare, ca altfel n-o scoteam la cap prea curand.

Mai are rost sa zic ca atunci cand am fost pentru a comanda grile fata pentru bara de GTI mi le-au comandat pe cele normale, apoi pe cele de R, si abia intr-un final au comandat grilele care imi trebuiau? Asta ca offtopic....

Modificat de Araym
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Exista vreo "smecherie" ca sa dau volumul mai tare sau mai incet din acele 2 butoane de pe maneta stergator?mentionez ca am BC+ si cruise control.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inteleg...dar in urma cu ceva timp am vazut chestia asta pe youtube dar nu mai gasesc filmuletu'....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

am luat un Golf 5 din Germania cu adaptor de telefon. Ma gandesc sa-i pun comenzi pe volan (3 spite).

Intrebarea mea este:

1. Cum naiba raspundea germanul ala la telefon fara comenzi pe volan ? Intindea mana pana la telefon ?!?! Dubios este ca am si instructiunile originale care arata bine si frumos comenzile pe volan. Ce-i drept nenea ala a busit putin masina si si-a schimbat parbrizul, stiu asta sigur ca masina e din 2004 iar parbrizul e din 2006, si ma gandesc ca baietii de la VW i-au pus volan in 4 spite fara comenzi ca-i explodase airbagul (cred).

2. Cum aflu ce volan avea masina din fabrica ? Si suportul de telefon pare pus asa .. cum sa zic .. nu din fabrica .. e data o gaura in bucata de plastic de deasupra torpedo-ului si prins in niste suruburi (eu stiam ca se pune elegand intr-o fanta mai jos de RCD).

Vag-Com-u zice ca am midline. (FIR-AR SA FIE !!! SPERAM SA FIE HIGHLINE)

3. Trebuie un modul highline adica unul din astea 3 : 1K0-953-549-B, 1K0-953-549-D, 1K0-953-549-AD, 1K0-953-549-AM .

Corect ?

Acuma nu stiu ce slip ring am, dar ma gandesc ca-i asta, altul n-are cum sa fie: Type I (Compatible to Slip Ring: 1K0-959-653, 1K0-959-653-A)

4. Trebuie sa cumpar Volan 3 spite cu tot cu airbag (evident cu butoane). Corect ?! (Al meu e cu 4, cum ziceam mai sus)

5. Codarea corecta. Right ?!

Address 16: Steering wheel Labels: 1K0-953-549-MY8.lbl

Part No SW: 1K0 953 549 A HW: 1K0 953 549 A

Component: Lenksäulenmodul 012 0030

Coding: 0000042

Modificat de c_nic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Las-o de codare, acum....

Deci, daca ai carkit aftermarket si avand in vedere ca ai calculatorul de coloana midline - e clar ca nu ai avut comenzi pe volan.

Da, trebuie volan cu comenzi, cablaj, airbag si calculator de coloana - Highline.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pana la codat mai am....

Ceea e ciudat e ca kitul este original VW OEM... Da ..asa ma gandeam si eu ca din moment ce e midline nu a avut ever comenzi pe volan ... Atunci de ce si-a mai pus carkit original VW ? Se intindea sa raspunda la telefon ?!? .. in fine ...

O alta intrebare, volanele cu comenzi complete (adica cele care se vand cu tot cu airbag) au deja cablaraia de care spui tu, right ?!

Calculatorul de coloana mai greu ...vad multe de vanzare midline .. pentru BC si Tempomat (tempomat am deja). Highline nici una ... Mai asteptam..

Ce este BC ? Vazusem si BC+. E cumva MinDot si MaxiDot (parca asa se cheama) ?

Mersi Florin !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca avea optiunea pentru telefon, era direct pe bluetooth - depinde si ce an e masina - si nu pe carkit separat.

Normal, cumperi volanul cu comenzi si airbag - sa aibe si cablajul.

Da, exista Minidot si Maxidot, la G5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci minidot e BC si maxidot e BC+ sa inteleg ? De la ce vine BC ? BoardComputer cumva ?

Masina e fabricata in nov2003 si seria sasiu e 2004 deci printre primele.

O sa am problema ca daca dau sus/jos la maneta_dreapta sa vad consumul instantaneu sau altele o sa mi se schimbe si track-ul/postul ?! Ca am tot citit threadul asta si tot nu m-am lamurit. Pana la urma e o problema de codare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da - computer de bord...

Apesi pe butoane - nu cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai BC sau BC plus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BC (cred) .. e display-ul impartit in doua bucati ..sus am martori si jos imi arata consum, distanta pana la pompa, km trip, trip1, trip2 .. .etc

Nici nu stiu unde ar trebui sa imi scrie in outputul VCDS sincer .

Modificat de c_nic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca ai doar BC simplu si nu o sa poti schimba din butoane posturile de radio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand zici butoane te referi la cele de pe maneta din dreapta ? Atunci e bine.

Acu sa gasesc centrala volan highline ca volane mai sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, la alea ma refer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

cum ne dam seama daca ne trebuie slip ring cu "steering angle sensor" sau fara pentru comenzi volan ?

Address 16: Steering wheel Labels: 1K0-953-549-MY8.lbl

Part No SW: 1K0 953 549 A HW: 1K0 953 549 A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sleep ring este unul singur indiferent daca calc de coloana este low, mid sau high line.

Daca vb de G85, stiu ca la modelele MY2009 nu mai este sub volan. Ca sa fii sigur desfaci si vezi daca gasesti G85-ul.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putem sa ne punem in Ro volane din UK ? au ceva inversate alea ? sau calculatorul coloana, putem lua de acolo ?

mie VCDS-u imi arata ca am :

Address 16: Steering wheel Labels: 1K0-953-549-MY8.lbl

Part No SW: 1K0 953 549 A HW: 1K0 953 549 A

si pe ebay.co.uk am gasit :

1KO 959 537 J

http://www.ebay.co.u...0#ht_3744wt_845

se potrivesc ?

Modificat de c_nic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU difera volanele si nici calculatorul de coloana, se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o curiozitate: As putea cumva sa schimb posturile radio sau track-urile cu ajutorul comenzilor de pe volan? Problema este ca indicatiile din manualul de utilizare nu corespund cu cele de pe volanul meu. Eu am in stanga volum+ si - mute si raspuns la telefon cred. In dreapta am 2 sageti, una in sus si alta in jos, un OK si niste liniute ce simbolizeaza un meniu. Din pacate cu cele din dreapta pot umbla decat la indicatiile computerului de bord, cu minidot. Pe maneta stergatoarlor nu am butoane . Oare daca as pune maneta stergatoarelor cu comenzi de BC si-ar schimba tinta comenzile de pe volan ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu trebuie sa defilezi din butonul meniu,ala cu liniute,din dreapta,in fila de muzica din maxidot.

Adica iti afiseaza consum,muzica,navi,settings.

Dai pe muzica si apoi schimbi din sageti melodii sau posturi de radio.okay?

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are maxidot, deci nu o sa schimbe melodiile,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci fara maxidot nu am sanse sa schimb melodiile din comenzile de pe volan? Credeam ca montand maneta de sergatoare cu comenzi voi rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!