Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

Reiau discutia despre comenzile pe volan care functioneaza doar partial cu o intrebare:

Pe masinile de pana in 2006 comenzile pe volan aratau altfel; ma refer la asezarea butoanelor si la functiile lor. Oare aceasta are vreo importanta?? Intrebarea se adreseaza celor ce au pus comenzi aftermarket si au display mic, si la care butoanele fac ceea ce trebuie; adica schimba posturile si melodiile!

Multumesc!

Modificat de livdaniord
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici (modelul nou) si aici (modelul vechi).

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

dupa cum scriam inainte am cumparat volanul cu comenzi..fara mufa care face legatura cu calc de coloana..

Calc de coloana nu e compatibil, eu am 1K0-953-549-B, si din ce am vazut pe forum imi trebuie unul din urmatoarele

* Part Numbers: 1K0-953-549-G, 1K0-953-549-AG, 1K0-953-549-AK, 1K0-953-549-AL, 1K0-953-549-AQ, 1K0-953-549-BD, 1K0-953-549-BK, 1K0-953-549-CC

* Supported Features: Cruise Control, Trip Computer, Multi-Function Steering Wheel

pt ca al meu era listat la Type2 am intuit ca tot ceva de la Type 2 trebuie sa aleg.. CORECT?

Va rog sa mi spuneti daca mufa care face leg intre calc de coloana si volan,are vreun cod sau cum o pot cauta/comanda?

Multumesc!

PS: am BC cu display mic, e posibil sa nu fie compatibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si aici e o problema, piesa nr 28 e data dupa seria de caroserie.

tmp.fpi.pdf

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy

sincer nu inteleg, din desen cum e cu seria.. sa dau seria aici? poate ma ajutati cu codul exact ce trebuie sa l caut..

Azi noapte am visat iar BC+...am probat 2 si nu au mers..

tot caut, dar din 2007...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie seria masinii, dar cum tu ai cumparat volanul trebuie seria masinii de pe care ai luat acel volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva codul cablului care leaga volanul de calc de coloana sau spira?

am gasit calc de coloana seria AQ.., am si volanul, mai am nevoie de cablul ala.. airbag se potriveste al meu..

merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cablul acela,daca te intereseaza da-mi P.M.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am strans toate piesele pt comenzile pe volan..

cine ma ajuta cu montajul si vag com..

pe caldura de maine , gasesc eu de un bacs de bere...

Merci!

sau recomandati ..un electrician pasionat...la un pretz decent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Este prima varianta de soft.

Ca sa lamurim un aspect: la mine comenzile pe volan functioneaza si fac acelasi lucru ca butoanele de pe maneta. Ce ma intereseaza este sa pot schimba posturile de radio sau melodiile; (Comentariul vine ca si urmare la observatia unui amic, ce m-a intrebat daca am fost explicit in ceea ce doresc!)

Respect!

Confirmare.

Dupa activarea comenziilor de pe volan functionau toate in afara de schimbarea posturilor de radio sau melodii, tastele din partea dreapta facand aceeasi treaba ca si maneta. In urma unui upgrade ceasuri de bord cu BC+ functioneaza cum trebuie. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vin si eu cu o intrebare....am cumparat un volan de gti care are acel loc de montat comenzi.daca in loc de comenzi (care am sunat la reprezentanta si mai nou costa 609 lei / buc, si momentan nu mi le permit ) as vrea sa imi pun capacele din plastic(banuiesc ca prindere cu surub nu prin presare), se poate?daca da care ar fi codul lor?

cava in genul volanul cu cusatura rosie de aici:

http://www.myturbodiesel.com/1000q/a5/padd...-wheel-swap.htm

Modificat de 81UAC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! Am un golf 5 fabricat in luna a 10-a 2005. Comenzile pe volan nu functioneaza in totalitate. Daca am inteles bine, am nevoie de un BC+?...Al meu e compus din doua ecrane (asta daca am inteles eu bine ce inseamna BC). Ideea e ca am un adaptor pentru telefon de Nokia, desi masina a fost conceputa cu unul pentru siemens, dar pe care nu l-am gasit cand am luat-o din Germania. Ma intereseaza, de fapt, ce trebuie sa fac pentru a putea utiliza toate butoanele de pe volan pentru a putea accessa telefonul Nokia 6021 din bord, eventual pentru a putea schimba melodiile si postul de radio. Momentan, trei butoane din partea drapta a volanului au functii pentru computerul de bord, al patrulea, tot din dreapta nu face nimic...sau cel putin nu observ eu sa actioneze ceva. Este oare nevoie sa schimb si maneta pentru stergatoare pentru a putea actiona noul BC+?...in ideea ca schimbarea acestuia ar fi solutia?

Daca sunt neclar, o sa revin cu poze si o sa incerc sa explic pe desen. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

Am o problema mai ciudatica

Am un Golv V din 2005-2006

mi-am luat ulterios BC+ si comenzi pe volan...

m-am uitat la toate compatibilitatile... spirala cu calc de coloana, se pupa... BC+-ul merge, insa am o mica dilema, butonul de meniu de pe volan, de deasupra OK-ului nu merge... merg sagetile, merg butoanele de volum, merge mute, dar ca sa intru in MDF sau AUDIO sau NAVI trebuie sa tin apasat pe o sageata ca sa intre in meniu. este ca si cum as avea maneta de la stergator ca sa intru in meniu... Acel buton care face Swich intre meniuri nu merge... codarea este 0002042, am incercat si altele 2022... si toate combinatiile... dar nu merge...

Aveti vreo idee vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am tot uitat... am incercat orice combinatie... cu , fara etc... si nu merge... acel buton de switch in meniuri nu merge...pur si simplu.. poate cineva are vreo idee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi Beep, spirala ta NU este compatibila cu calculatorul de coloana! Atunci cand vei remedia aceasta problema, maneta de stergatoare va trebui dezactivata (nu va mai functiona niciunul din butoanele pentru BC de pe ea), prin codarea 2022, astfel incat vei putea folosi in meniu doar butoanele de pe volan.

Spirala ta este Type II, iar calculatorul Type I.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Type I (Compatible to Slip Ring: 1K0-959-653, 1K0-959-653-A)

Lowline

Part Numbers: 1K0-953-549

Supported Features: None

Midline

Part Numbers: 1K0-953-549-A

Supported Features: Cruise Control, Trip Computer

Highline

Part Numbers: 1K0-953-549-B, 1K0-953-549-D, 1K0-953-549-AM

Supported Features: Cruise Control, Trip Computer, Multi-Function Steering Wheel

Type II (Compatible to Slip Ring: 1K0-959-653-C, 1K0-959-653-D)

Lowline

Part Numbers: 1K0-953-549-E, 1K0-953-549-AE

Supported Features: None

Midline

Part Numbers: 1K0-953-549-F, 1K0-953-549-AF, 1K0-953-549-AP, 1K0-953-549-AQ, 1K0-953-549-BC

Supported Features: Cruise Control, Trip Computer

Highline

Part Numbers: 1K0-953-549-G, 1K0-953-549-AG, 1K0-953-549-AK, 1K0-953-549-AL, 1K0-953-549-BD, 1K0-953-549-BK

Supported Features: Cruise Control, Trip Computer, Multi-Function Steering Wheel

Daca imi dai voie sa te contrazic, de o saptamana tot citesc, si codurile ingrosate le am eu pe masina... as aca sunt compatibile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1K0-959-653-C - Spirala

1K0-953-549-AM - Calculatorul...

Mai incearca o data.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci de o saptamana nu citesti bine !

1K0-959-653-C - Spirala

1K0-953-549-AM - Calculatorul...

Mai incearca o data.

Asa este atunci cand am vb cu tine avea spirala cu C acum este fara... acum sunt compatibile :) dar tot nu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti in manual de utilizare 3.1, de aici ai sa vezi un alt model de volan multifunctional, probabil printre primele puse pe Golf 5, care arata asa: b_00-1K0419091AFE74-1.jpgmfswbutton.jpg

Posibil calculatorul sa nu stie corect de acel buton. Pe acel model, acele butoane au ca scop comutarea intre posturile radio. Butonul de OK iti merge, cel de pe volan?

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, butonul OK merge... este functional

si la asta m-am gandit si de unde stiu eu care calculator din cele care se pupa cu spirala este de tip mai nou....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singura chestie neverificata este cu un alt tip de spira si alt calculator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred ca asta e problema, cred ca trebuie alte comenzi pe volan, cele pana in 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!