Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

livdaniord cel mai bine ar fi sa faci niste printscreen-uri cu codarile pe care le-ai incercat :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la codarile de calculator de coloana? Daca e asa, atunci fara eroare este 0003042. Le-am incercat si pe celelalte, dar face la fel si mai da si erori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroare oricum trebuie sa dea pentru ca ai menta cu butoane pentru bc si ulterior ai montat volanul multifunctional. Trebuie sa nu mai functioneze butoanele de pe maneta in bc, pentru a functiona corect cele de pe volan. :icon_thumright:

La mine de exemplu, merge cu 2022 (desi am tempomat si bc+).

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu 2022(3/4-Spoke Steering Wheel with Multifunction without Cruise & Voice Control, w/o Shift Paddels, w/o Board Computer and with Cruise Control System (CCS), Rear Wiper installed )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

De 1 luna am achizitionat masina din semnatura..

am adaugat pana acum navigatia RNS 510..totul merge ok, nu mi descarca bateria..

as dori sa adaug comenzi pe volan si daca se poate.. sa schimb computerul de bord cu tot cu ceasurile noi, ca la GTI..

1) va rog spuneti-mi in primul rand pentru comenzile pe volan ce trebuie sa verific?? as prefera sa le adaug pt volanul meu, 3 spite, piele..

si care are fi costurile

2) schimbarea ceasurilor+ computerul de bord care sa afiseze navigatia de la RNS 510, ar fi compatibila? ce ar presupune si la ce costuri sa ma astept.

Masina are pilot automat din fabrica, computerul de bord mic, se controleaza pe pe maneta de stergatoare.

VA MULTUMESC!

Va rog raspundeti, stiu ca sunteti multi care va pricepeti..!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@WVWZZZ: Si cu codarea asta (2021) iti mai merge stergatorul pe spate??? Mie imi functioneaza si cele de pe maneta si cele de pe volan. Daca schimb setarile si nu mai functioneaza cele de pe maneta, tot nu pot sa schimb posturile sau melodiile de pe cele de pe volan!

@tutu0581: Am incercat 2022 si tot nu e ok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2022 este codarea mea, am verificat din nou. ;) Da, mie nu imi mai merg butoanele de pe maneta si asa trebuie sa fie, inclusiv eroarea. Aproape un an mi-am batut capul cu codarea corecta pentru a functiona totul cum trebuie...

Sigur ai salvat codarea? La mine nu a mers sa o salvez asa din prima. Apare codarea 2022 la steering wheel cand intrii din nou?

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce versiune de soft are calculatorul de coloana volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tutu0581: 1K0953549BP

@wvwzzz: isi pastreaza codarile! am sa incerc asta seara sa vad daca 2021 functioneaza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum scrie aici ar trebui sa mearga comenzile.

LE: livdaniord, codul postat de tine este codul calculatorului de coloana. Citeste aici pentru a observa diferentele la soft.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este prima varianta de soft.

Ca sa lamurim un aspect: la mine comenzile pe volan functioneaza si fac acelasi lucru ca butoanele de pe maneta. Ce ma intereseaza este sa pot schimba posturile de radio sau melodiile; (Comentariul vine ca si urmare la observatia unui amic, ce m-a intrebat daca am fost explicit in ceea ce doresc!)

Respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am mai batut capul cu asta si am ajuns la concluzia ca daca nu ai BC+ nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BUN!

Si daca vreau sa trec la BC+, ce trebuie sa modific??? ;)

SI DE CE LA UNII CU BC SIMPLU FUNCTIONEAZA????????????????????????????????

Modificat de livdaniord
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La toate masinile G5 fabricate dupa 05/2005 comenzile la volan functioneaza numai cu BC+,asta stiu din sursa sigura!Trebuie neaparat sa schimbi IC-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IC??? Vorbeste si tu ca pentru doctori!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

IC-instrument cluster-ceasurile din bord.

tre sa iti iei IC cu bc+.nu se poate schimba doar mijlocul.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

De 1 luna am achizitionat masina din semnatura..

am adaugat pana acum navigatia RNS 510..totul merge ok, nu mi descarca bateria..

as dori sa adaug comenzi pe volan si daca se poate.. sa schimb computerul de bord cu tot cu ceasurile noi, ca la GTI..

1) va rog spuneti-mi in primul rand pentru comenzile pe volan ce trebuie sa verific?? as prefera sa le adaug pt volanul meu, 3 spite, piele..

si care are fi costurile

2) schimbarea ceasurilor+ computerul de bord care sa afiseze navigatia de la RNS 510, ar fi compatibila? ce ar presupune si la ce costuri sa ma astept.

Masina are pilot automat din fabrica, computerul de bord mic, se controleaza pe pe maneta de stergatoare.

nu pot sa cred... ca nu ma poate ajuta nimeni... parca asta e scopul forumului nu?

va multumesc anticipat totusi!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mark21:

Majoritatea lamuririlor le gasesti in acest topic. Sumar:

ai nevoie de in primul rand de comenzi volan, pe care nu stii dace le poti adapta pe volanul tau; daca poti e ok, daca nu cumperi si volanul; mai trebuie sa cumperi cablajul aferent, cel de sub airbag, fara de care nu se poate; apoi vezi daca sunt compatibile calculatorul de coloana si spira elastica; ce nu este compatibil cumperi; intr-un final le montezi pe masina si vezi daca se potrivesc;

daca nu ai BC+, atunci apar noi probleme...

asta in prima faza...

Respect!

PS: Costurile depind de sursa achizitionarii pieselor: ebay sau reprezentanta! Pe mine volanul, comenzile, calculatorul de coloana, gateway-ul, navigatia si cablurile m-au costat putin peste 1000 euro.

Modificat de livdaniord
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ivdaniord

Multumesc pentru raspuns.

Pot sa aflu daca sunt compatibile calculatorul de coloana si spira elastica ? adica versiuni. etc.

de asemnea am cum sa aflu daca am sau nu BC+ ?

se vad in VagCom?

Scazand navigatia,care o am deja RNS 510, cat te au costat cele de mai sus?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai BC simplu (ecran mic in bord). cred ca vreo 400 euro e diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai BC simplu (ecran mic in bord). cred ca vreo 400 euro e diferenta.

trebuie schimbat doar comp de bord sau tu tot cu ceasuri? imi plac astea noi cu alb..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie schimbat doar comp de bord sau tu tot cu ceasuri? imi plac astea noi cu alb..

Se schimba ceasurile cu totul. Nu se pot adapta comenzi pe un volan care nu e prevazut cu asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat volanul, are comenzile si 2 pamblici cu firele de la comenzi catre baza. (3 spite)

mai trebuie si alte mufe pentru adaptarea pe masina ?

o sa folosesc airbag ul care e acum pe masina..

inca nu stiu daca BC suporta .. diseara aflu. (ceva cu calculatorul de coloana daca suporta comenzi pe volan )

De asemena sunt in tratative pt cumpararea unui BC+ cu maxi dot.. pt diesel.

Va rog recomandati un mecanic bun pt codarea cesurile cu BC+ maxidot si a comenzilor pt volan, compatibile cu RNS 510..

Multumesc!

Avertisment

Scrierea nejustificata cu majuscule, litere

Modificat de mark21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acele mufe nu intra in nimic? Trebuie sa aiba un calculator acolo. Mai trebuie cablajul de la airbag din volan.

Cum adica sa suporte BC+ ?

Trebuie electrician si nu mecanic. Cel mai greu e sa codezi noul bord pe masina, o sa trebuiasca si alte cipuri noi din cheie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!