Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

ok .. ms de raspunsuri si am sa revin cu rezultatul final dupa ce o sa montez spira si calculatorul de coloana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut am revenit cu noutati, am schimbat si spira si calculatorul de coloana , de la Tipul 1 la Tipul 2 ambele dar am probleme cu senzorul G85 nu cred ca se adapteaza.. intrebarea ar fi urmatoarea difera senzorul G85 de la tipul 1 la tipul 2? in rest comenzile merg totul ok, dar am aprinse in bord esp si directia.. va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ tutu0581 ms de raspuns

Dupa ce am renuntat am revenit la calculatoru de coloana original al masinii si spira a aparut o eroare cu care ma lupt sa-i dau de cap si nu stiu cum.. orice ajutor e binevenit

00778 - Steering Angle Sensor (G85): No or Incorrect Basic Setting / Adaptation

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DE la spira veche ia partea din spate, aia care a re dintii dispusi pe cele 2 cercuri concentrice, si monteaza-o pe spira noua. Grija sa nu rupi panglica cu firele de cupru.

Dupas asta monteaza calc nou la loc si fa procedura de adaptare de pe wiki.ross-tech.com

Da, difera si G85.

Nu difera G85, doar ca citeste aiurea de pe noua spira si nu poate face adaptarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara.. eu tot nu am inteles care este defapt acest G85 este cumva acel cititor dintre spira si calculator de coloana? sau spira in sine este g85?

Cand aveam spira si calculatorul tipul 2 nu am reusit sa adaptez de nici o culoare servodirectia esp iar la fel, oare exista posibilitatea ca spira sa fie stricata (avand in vedere ca sunt luate de la un punct de dezmembrari?:D)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G85 este acel cititor dintre spira si calculator. Spira nu are cum sa fie straicata in relatia cu g85 doar poate fi de alt tip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu trecerea cu ceva vreme in urma de la spira si electronica de coloana tip 1 la spira si electronica tip 2 la un golf 5.

Nu a fost nici o problema cu adaptarea G85. E posibil ca adaptarea sa nu fie facuta bine, probabil faci ceva gresit pe undeva.

Daca ai frane MK60, adaptarea trebuie facuta si pe adresa 03. Daca ai MK70, o faci doar pe adresa 44.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in lista de compatibilitati de la rosstech exista calculatoare de coloana volan cu diferite versiuni de soft ( 0030, 0040, 0050, 0060, 0070, 0100, 0101, 0111 ).

stiti cumva daca aceste modules sun compatibile intre ele? adica, daca am un modul cu versiunea 0070 midline, si vreau sa trec la highline, pot sa folosesc orice versiune de soft? sau pot doar versiuni de soft mai mari sau mai mici? mai exact, daca am 0070 midline pot sa trec la 0050 highline de ex? sau la 0101 highline?

mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vesti Bune:

Am reusit in final sa adaptez senzorul G85 implicit am reusit sa sting becul de servo si esp, pana la urma am schimbat calculatorul de coloana,spirala si senzorul g85(fiind schimbat si el) si s-au adaptat fara nici un fel de problema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salutare

am schimbat si eu volanul vechi, cu unul cu comenzi pe volan, si am nevoie de cablul interior, dar nu gasesc decat codul pentru varianta cu 2 ignitier-e, ma poate ajuta cineva cu codul pentru cel cu unul singur, pt masina din semnatura.

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, in ETKA este dat doar cablul cu 2 ignitere. Care este codul cablului de pe masina ta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Buna, am si eu o mica problema care sper sa-si gaseasca aici rezolvarea. Am un Golf 5 pe care am montat un volan multifunctional original nou nout + bineinteles modulul de comanda varianta highline pentru suportul comenzilor. |Toutul functioneaza perfect, montat, codat cu vcds, si verificat cu vas. BUN!

PROBLEMA: pe partea dreapta a volanului am butoanele de sus si jos pt track up and down, eee acele butoane controleaza acele functii dar in paralel imi schimba si display-ul la computerul de bord, si asa sa nu fie doar atat, colac peste pupaza, daca incerca sa operez maneta din dotarea masinii care este destinata pt accesarea computerului cand dau sus sau jos, imi afecteaza si schimbatul pieselor pe CD. :). este foarte ciudat , asa ca cer ajutorul celor care au mai patit si/sau rezolvat asa ceva poate este ceva anume din software ce trebuie softat intr-un anume fel sau nu stiu. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot cu vag com setezi sa functioneze computerul de bord de pe volan.masinile ce vin din fabrica cu comenzi pe volan nu mai au butoane pt computerul de bord pe maneta pt stergatoare.

Acum la tine merge de pe amandoua.trebuie debifat.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă maşina mea este highline deja, mai trebuie să schimb modulul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian, trebuie vazut ce calculator de coloana ai - pune o scanare a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema asta se poate rezolva doar cu schimbarea manetei? nu se poate si din soft?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident ca se poate rezolva din soft si nu trebuie schimbata maneta. Asa am si eu acea maneta si nu am avut absolut nicio problema.

Posteaza aici codarea calculatorului de coloana la steering wheel, pentru ca este gresita sau ai o alta problema. Desi am incercat la masina mea mai multe codari, niciodata nu a fost posibil sa mearga toate butoanele de pe volan si sa fie functionale si butoanele de pe maneta, pentru ca se anuleaza.

In alta ordine de idei, chiar era necesar sa deschizi un topic nou, din moment ce exista deja un topic in care gasesti INCLUSIV codarea corecta pentru situatia asta?

Considera acest post avertisment verbal si foloseste pe viitor functia SEARCH!

in paralel imi schimba si display-ul la computerul de bord

Cum adica in paralel? In acelasi timp, sau in functie de meniul de pe BC+ ? Sigur in momentul de fata iti functioneaza butonul de "mute" ? Din ce spui tu, acel buton nu ar trebui sa functioneze acum, schimba codarea si va merge totul corect.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Florin

Address 16: Steering wheel Labels: 1K0-953-549-MY8.lbl

Part No SW: 1K0 953 549 BF HW: 1K0 953 549 BF

Component: J0527 752 0100

Coding: 0010042

Shop #: WSC 01324 785 00200

No fault code found.

Pot pune comenzi pe modulul asta? Sau trebuie schimbat si modulul?

Butoanele sunt plug and play? Doar bag mufa si merge dupa ce fac modificarea cu VCDS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge - calculatorul tau de coloana, e Midline = Tip 2 - pentru comenzi, trebuie sa montezi unul Highline. Schimbi calculatorul de coloana, ii faci codarile, pui volanul cu comenzi - si cam asta e treaba.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Florin. :(

E scump un astfel de modul? Dar butoanele?

Daca vreau sa pun si padele ulterior, trebuie sa schimb iar modulul asta?

Nu se poate schimba SW doar? :D (daca SW insemna software)

Modificat de Adrian 80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am volanul din imagine si m-ar interesa sa-i pun comenzile. Ma puteti ajuta cu informatia completa : coduri comenzi si ce mai trebuie , eventual o trimitere catre o persoana care se ocupa de asa ceva. (bord computer BC+)

post-103138-0-00867300-1331731437_thumb.

Modificat de xamu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de alt calculator de coloana, de volan cu comenzi sau comenzile ( nu stiu daca se potrivesc pe volanul tau) cablajul de airbag din volan. si de recodarea calc pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Vreau sa-mi schimb volanul de Golf 5 in 3 spite, cu unul de piele fara comenzi tot in 3 spite. Am gasit sa cumpar unul dar nu are plasticele de langa airbag ( cele care acopera golul in care ar trebui sa stea comenzile ).

Poate sa-mi spuna cineva daca plasticele mele ( cele de la volanul fara piele ) pot acoperi spatiile goale de la volanul cu piele :) .

Si de aseamenea, daca airbag-ul meu se potriveste la volanul cu piele.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!