Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

Volumul trebuia sa-i mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Af fi excelent daca rezolv volumul! (nu ca m-ar durea mana sa ating butonul de pe radio..)

Îl pot coda pentru asta cu o interfata VCDS?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am avut volan cu comenzi si calculatorul highline si putin timp non-bc.

Au mers fara probleme butoanele de volum.

Esti sigur ca ai codat bine volanul si ccs? N-ai nicio eroare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut rost de interfata vcds si in seara asta in 10 minute am setat, asa ca acum merge (pe langa padele) si volumul si butonul de mute. In plus am activat si cateva setari de confort.

Concluzia mea: daca vreti sa setati/testati ceva dati ignore la ce spune lumea: cititi cu atentie manualele si incercati singuri - numai sa va asigurati inainte ca e reversibil ce faceti (notati sau faceti poze cu telefonul la coduri, proceduri, suruburi desfacute  etc).

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, am si eu o intrebare ,la o jetta 2006 care cablu sau cablaj se potriveste ptr. comenzi pe volan 5K0971584C sau 1K0971584C.

Sau care este diferenta dintre ele .

Multumesc si o zi racoroasa !
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1k0....c dar se poate adapta si 5k0.

Firele de claxon difera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, colegi am reusit sa am comenzi pe volan ,dar exista un dar nu pot intra decat in meniu mfd-ului ,nu am volum

 din cauza rns 315, care nu comunica cu celelalte module ,dar este un pas mare ptr. mine.

Totusi eu am reusit cu codul 03041la modulul de coloana la Jetta mea.

Multumesc tuturor acelora care ajuta la existenta acestui forum (administratori ,membri

mai vechi sau mai noi)

O seara buna ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua colegi!

Am nevie de ajutor, am o jetta 1.9 tdi 2007, la care am schimbat volanul fara comenzi cu unul cu comenzi,am inlocuit si calculatorul cu unul de highline,si airbagul cu mufe cu tot.Mentionez ca am BC mic. Dupa inlocuire au mers tastele de volum,mute,claxon,pilot, dar nu merge servo si imi sta aprins cu galben martorul in bord.Astazi am schimbat si spira,ma gandeam ca nu e compatibila cea veche cu calculatorul nou,(toate piesele montate - volan,spira,airbag si calculator sunt de pe aceeashi masina -golf v 2008 de anglia) si tot nu merge servo si sta martorul aprins. Am fost la cineva sa imi codeze calc,dar zice ca nu poate sa acceseze senzorul G85. Nu mai stiu ce sa fac,dar creca o iau razna fara seevo.

Ma poate ajuta cineva?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod are cel vechi si ce ai pus acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema cu ajutorul colegului Torque, un om de nota 2000! Am reusit si am calibrat senzorul G85.Cred ca nu se calibra automat deoarece masina de pe care am luat calculatorul si spira avea ESP iar eu am ASR. Daca gresesc il rog pe Torque sa ma corecteze. Partea cea mai buna este ca acum imi merge volanul mult mai usor decat inainte.?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care nu reusesc adaptarea/calibrarea sensorului G85 dupa varii operatiuni e important de mentionat ca pentru a reusi calibrarea acestuia nu trebuie sa ai nici o eroare pe modului de ABS.

Poate ajuta pe viitor. Eu m-am chinuit vreo doua ore sa tot calibrez acel senzor si sa fac servo-ul sa fie 100% functional ignorand eroare de pe ABS(senzorul de turatie/viteza ABS de la roata dreapta spate dadea erori). Dupa rezolvarea fizica a problemei(desfacut si curatat senzorul ABS cu pricina) calibrarea G85 s-a efectuat in 2 minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am și eu o problemă legată de comenzile de pe volan, sunt zile când nu mai merg. Claxonul merge, eroare airbag nu apare în bord, luminile din butoane se aprind. Dețin un Golf 5 1.4 TSI 122 CP CAXA. Dacă îmi poate spune cineva dacă are siguranță sau releu și unde sunt poziționate. Mulțumesc, o zi bună.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie facuta o diagnoza si vazut unde este problema.Poate fi un cablaj cu probleme,spira,conexiuni oxidate sau chiar calculatorul de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spira nu are cum sa fie, având în vedere ca restul funcționează. Nici contact imperfect sau cablaj.... 

Este o problema legata de calculatorul comenzilor din volan sau calculatorul de coloana. Totuși, mai repede e cel din volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil spira, doar unul sau cateva trasee intrerupte, si care nu afecteaza si airbagul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ii aprinde comenzile, butoanele, nu poate sa fie spira defecta. 

Iluminarea, comenzile, etc... Vin pe Lin. Dacă era asa, se stingea și lumina la butoanele de pe volan

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am schimbat si eu "simplul" volan in 3 spite cu cel de golf 6 cu comenzi, a fost necesar schimbarea calculatorului de coloana deoarece aveam midline cu unul highline cu terminatia CH, spira deja aveam type 2, totul functioneaza perfect fara nicio eroare: pilotul, comenzile atat la player cat si in bord, foarte multumit de retrofit !

11111.JPG

22222.JPG

33333.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare colegi! Golf gti 2.0/2008 problema la comenzi pe volan. Inlocuit calc de volan BC cu AG. Codat cu 3042. Claxonul nu vrea, butoanele nici macar luminate. Kit nou de comenzi TRW: cablaj airbag 1k0971584c calc comenzi 18d959542. Am citit topicul de 2 ori nui dau de cap. Poate fi de vina calc de volan sau calc de comenzi e o pocnitoare? Rog ajutor. Multumesc.

 

Log-WVWZZZ1KZ8W138781-172080km-106925mi.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti inlocui cu versiune mai veche. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Alex si Bundy.  Alex configurația veche funcționa dar o sa verific spira cum spui.

Bundy la ce te referi te rog cand spui înlocuire cu versiune mai veche

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot fi mai multe probleme..

exemplu-saptamina trecuta am pus pe un Mk6 un 549CF HL-nu mergea nimic...claxon,comenzi..nimic.L-am desfacut si am gasit 2 pini in care intra spira taiati cu sficul...de cineva..se vedea clar ca a fost kilarit.De ce-nu stiu...dar pot fi...pini indoiti,lipsa,spira rupta,cablaj airbag deteriorat,defect,calc volan comenzi defect...si lista poate continua...

@Cristi-am inlocuit 549BG cu AG si a mers..deci se poate.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Alex, multumesc. O sa verific totul de la început. O sa incerc cu alt calculator versiune mai nouă cum zice Bundy. Va tin  la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, Al Bundy said:

Nu poti inlocui cu versiune mai veche. 

se poate, fara nicio problema - se poate chiar daca masina este Type 2...cu type 1 - dar trebuie facut downgrade si la spira volan, trecut la type 1.

Defectul poate sa fie la calculatorul de coloana .....sau calculatorul mic de comenzi, din volan, avand in vedere ca nu gasesc referinte despre chinezaria respectiva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!