Jump to content

Modificari De Design (si Nu Numai) La Leon


DanielK
 Share

Postare recomandată

@VALTEODOR

Se poate comanda separat insa nu stiu cat costa si nu am nici nr. de cod;trebuie sa mergi la Seat si sa comanzi unul pt. Leon Cupra.Pozele ce ti le-am aratat sunt de Altea/Toledo,footrest-ul pt. Leon daca nu ma insel e ceva mai ingust dar poate te ajuta cineva care are vreo Cupra.In schimb pedalele cum spuneam sunt la fel la Leon1P,Altea si Toledo5P,Golf 5,Golf Plus,Audi etc etc si se pot comanda si de la VW,una cate una,cum tu vrei insa numai pedala de acceleratie este in jur de 300 RON (+/- ceva) pt. ca trebuie cu totul schimbata;ambreiajul si frana se monteaza simplu traganule peste pedale,dand mai intai gumele negre originale jos de pe pedale.

PS:daca comanzi pedalele la VW si nu ai codurile,le spui de pedale TT sau GTI(Golf 5) si atunci stiu ei ce vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • matlyxx2

    27

  • TIBI_84

    21

  • alteacupra

    20

  • Matrixu

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc mult, Alteacupra!

O sa ma interesez, sa vad cat costa si daca se vinde separat footrestul. Pedale deocamdata nu vreau. nu=si merita banii din punct de vedere practic, ci doar estetic. Insa footrestul este chiar necesar.

Multumesc inca o data!

Conducere placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit codurile pedalelor (TT,GTI,Phaeton,CUPRA...):

Pt. cutie manuala:

1K1 864 551 TKH=Footrest

1K1 721 503 N=Acceleratia

1K0 721 131 4J4=Frana

1K1 721 601 4J4=Ambreiajul

img33955iq.th.jpgimg33730wz.th.jpgimg33393dl.th.jpgimg33377jr.th.jpg

Pt. cutie DSG:

1K1 864 551 TKH=Footrest

1K1 723 503 N=Acceleratia

1K0 723 131 4J4=Frana(pedala e mai lata ca la cutia de viteze manuala,vezi ultimele 2 poze de mai sus)

Preturile aprox.:Footrest:ca. 50 RON,Frana 30 RON si Ambr. 30 RON. iar Accel. pana in 300 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesc pedale si footrest la aceste preturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le gasesti la pba, am fost eu si mi-am luat footrest dar de plastic, spui ca vrei footrest si pedale de leon cupra 1p am vazut si eu preturile din programul lor intern de piese (etka 7).

footrest de plastic 36ron cel metalic 50 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de aceleasi ornamente care compun setul asta (5P1071700) (Scuze pentru calitatea imaginii..)? Pentru ca pretul lor e mult mai mare in catalogul de accesorii (in jur de 300 de lei). La fel si footrest-ul (5P1071750)...e in jur de 150 de lei.

N-am stiut ca se pot comanda direct pe codurile din etka. Si daca tot am adus in discutie...Footrestul de pe cupra se potriveste pe Altea?

post-6090-1208368587_thumb.jpg

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt aceleasi piese. cele din catalogul de accesorii se monteaza cu suruburi pe pedalele deja existente, cele despre care vorbim noi sunt OEM sunt pedale si respectiv footrest de new leon cupra si golf 5 GTI

Modificat de Jarhead
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele in catalog le am eu montate. Se murdaresc destul de repede si freci la ele de mori ca sa arate bine din nou.

Dar ai o aderenta foarte buna pe ele daca nu ai talpa plata (de pantof).

In alta ordine de idei, mi-am luat cotiera. Astept sa o montez :offtopic:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@starchaser da sunt aceleasi coduri la footrestul de leon cu cel de altea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele in catalog le am eu montate. Se murdaresc destul de repede si freci la ele de mori ca sa arate bine din nou.

Dar ai o aderenta foarte buna pe ele daca nu ai talpa plata (de pantof).

In alta ordine de idei, mi-am luat cotiera. Astept sa o montez :icon_thumright:.

sal

cat ai dat pe cotiera si de unde?

mai luam ornamentele pt praguril (pt interior)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le gasesti la pba, am fost eu si mi-am luat footrest dar de plastic, spui ca vrei footrest si pedale de leon cupra 1p am vazut si eu preturile din programul lor intern de piese (etka 7).

footrest de plastic 36ron cel metalic 50 ron.

sa pricep si eu,,,,,,,,,,daca iau footrestul de cupra e maxim 50 ron? la accesorii originale el este cam 1,5 mil.

se poate prinde cel ce cupra pe leon reference?

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cotiera am luat-o cu 10% discount de la PBA. Cunostinte. Pragurile...luna viitoare. Acum am luat cotiera :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cotiera am luat-o cu 10% discount de la PBA. Cunostinte. Pragurile...luna viitoare. Acum am luat cotiera :icon_thumright:

eu astept rasp de la cineva din Spania pt cotiera,,,,sper sa fie mult mai ieftina si mai ales sa mi o cumpere

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa pricep si eu,,,,,,,,,,daca iau footrestul de cupra e maxim 50 ron? la accesorii originale el este cam 1,5 mil.

se poate prinde cel ce cupra pe leon reference?

ms

Da,fara nici o problema.Eu am avut in minte o poza cu un Leon1P unde fotrestul era,parca,mai ingust dar acum am vazut si alte poze si e la fel ca la Altea/Toledo.

Diferenta dintre cel "Seat Sport/Momo" si cel de Cupra este ca cel de Cupra vine deja cu suportul ala negru pe care multi dintre voi nu-l mai aveti din fabrica iar Seat Sport/Momo vine prins in 2 suruburi pe footrestul negru.

@AndreiFR

Pedalele si footrestul (TT,GTI,Cupra...) se gasesc la orice dealer VW si se pot cumpara una cate una pe cand cele Seat Sport/Momo doar in set de 3 pedale(sau 2 pt. DSG) si fottrestul(vezi poze).

post-5905-1208386488_thumb.jpgpost-5905-1208386417_thumb.jpgpost-5905-1208386403_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jarhead, cum ti-ai montat acel footrest de plastic? are in set suruburi auto-filetante? Ca nu are gaurele, ca cel prezentat in setul de accesorii (cel care se prinde cu suruburi, de care zicea alteacupra.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot link-ul acesta m-a ajutat si pe mine aste f. bine explicata procedura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de informatie. am fost si eu vineri la PBA si am comandat footrest ul de cupra-metalic la 53 ron.

a durat cam 30 min pana sa il gaseasca pe calc (mai sunt si incepatori), cu toate ca le am explicat ca mai vandusera cu cateva zile inainte .

in 5 zile tre sa vina.

:P ATENTIE, DOREL E NOUL ANGAJAT PBA ,,,,,,,,cand am iesit din showroom, un "dorel" spala geamurile magazinului cu furtunul de pompieri pe care abia il mai stapnea (3 tineau de furtun) si toate masinile din apropiere erau ca dupa o rafala de ploaie-ghinion si a mea :lol:

Modificat de matlyxx2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat sa pun pe pozitie becuri cu led si nu au functionat. pacat ca se vad f frumos

a mai incercat cineva? exista vreo posibilitate de a le face sa se aprinda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat cotiera singur. E super misto acum cu cotiera.

Se monteaza incredibil de usor. Nici nu merita un DYI la cat de simplu e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cand te gandesti ca operatiunea asta costa aproximativ 60 lei la dealer!? Patru suruburi si zece minute... :angry:

Modificat de DanielK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 5 suruburi si am facut o mica greseala dar care nu ma deranjeaza asa rau. Cotiera a venit cu un material antialunecare la care inital m-am gandit ca trebuie pus intre cotiera si plastic ca sa nu tremure si sa aud zgomote de plastic pe plastic. Asa ca am lipit-o dupa ce am dat 5 gauri si pe urma am contat cotiera peste ea.

Dupa ce am montat-o mi-am dat seama ca de fapt acel material venea pe interiorul cotierei ca sa ascunda suruburile si sa nu alunece chestiile din ea.

Dar, gandindu-ma, nu ma deranjeaza asa rau pentru ca macar acum sunt sigur ca nu o sa troncane :angry:

Pentru montat iti trebuie o bormasina cu burghiu de 3. Se pune cotiera (daca ai aux cum am eu este superb pentru ca vezi exact cum vine) se marcheaza cu un marker unde vin gaurile, dai gaurile si apoi infiletezi. Penibil de usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am mai dat nicio gaura inainte. Pur si simplu am impins cu surubelnita in timp ce invarteam si au intrat. Nu troncane, chiar si fara burete, pentru ca suruburile strang destul de bine.

Iti poti face tu dintr-o bucata de cauciuc mai subtire un decupaj pentru a lipi acolo peste suruburi. Ideal ar fi sa ai matrita de hartie pe care era lipit buretelul. Eu am pastrat-o pentru ca nu mi-a placut cum s-a lipit buretele si o sa incerc faza cu cauciucul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DanielK - subscriu, nu ai nevoie de burghiu, merge si fara. E tare simplu. Pana acum tot am pus singur pe masina si sunt multumit de rezultate. Tot, adica: praguri interior/exterior, cadrane cromate, cotiera, grila fagure. Mai am o nuca de schimbator de viteze, minge de golf rosie cu 6 viteze pe care nu o voi monta ... cel putin nu inca.

Modificat de AlinF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma, exista si cotiera aia de pe seat.com, cea cu gri, sau este numai un model, cea cu rosu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!