Jump to content

Modificari De Design (si Nu Numai) La Leon


DanielK
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Deschid acest topic pentru cei care vor sa se mai inspire sau vor sa faca modificari Leonului, dar nu stiu cum arata sau cat costa etc.

Este vorba de modificari de design sau tehnice mai ales din categoria aftermarket si mai putin din cele disponibile ca si optionale originale la reprezentanti. Oricine poate vedea pe site cum arata de exemplu o cotiera de Leon sau nu stiu ce janta de serie.

Este vorba aici de solutii practice, modificari despre care ai auzit doar sau lucruri pe care ai vrea sa le faci dar nu esti prea hotarat, si de ce nu idei la care poate nu ne-am fi gandit.

Tocmai de aceea informatiile trebuie sa fie cat mai complete: unde, ce presupune, ce aduce in plus, cat costa etc. si binenteles poze acolo unde este cazul.

Asteptam sa vedem ideile voastre, poate unice, dar nu numai.

Si ca sa dau un exemplu o sa incep eu.

Pentru ca ma deranja (vizual) diferenta dintre geamurile fumurii stock de pe spate si cele normale de pe fata, am hotarat sa le afum si pe acestea din urma. Le-am facut in Pitesti (este o firma cunoscuta chiar si in Bucuresti, nu vreau sa dau nume ca sa nu fiu acuzat de nu stiu ce). Afumarea (nu este folie) a costat pentru cele doua geamuri fata 80 lei, un set complet am vazut ca e 350 de lei parca. Baietii s-au miscat repede si cu atentie, se vede ca au facut multe geamuri la viata lor si important nu a necesitat demontarea intregii fete de usa pentru a scoate geamul, ci numai a panoului textil din partea de sus.

Daca stau bine sa ma gandesc, cred ca ar fi trebuit sa fac si cele doua geamuri mici de sub oglinda.

Sunt afumate 30%, mi-au dat Certificat de conformitate cu viza RAR, totul 100% legal.

post-14095-1203086715_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • matlyxx2

    27

  • TIBI_84

    21

  • alteacupra

    20

  • Matrixu

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Scuza-ma,nu vreau sa par snob dar nu am scris noi aici destule nume de firme,link-uri etc etc fara a ne acuza nimeni ca facem reclama (mascata) ca la TV?Atunci acest topic nu-si mai are rostul!Cum,de ex. sa-mi afum si eu geamurile daca nu stiu de firma respectiva?Te rog sa nu ma intelegi gresit,iti dau un ex:mi-am cumparat un set nou de jante de alu,argintii,model in 5 spite,marimea 8X18 ET 35.Dau o groaza de info. dar nu scriu lucrul esential:firma producatoare.

Scuze pt. OFF TOPIC! :frigbaitata:

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ploiesti?? unde imi dai si mie o adresa sau un numar de telefon?cum le-au afumat?:frigbaitata:) vizibilitatea este ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de Pitesti.

Ok. Este vorba de SEND 92 tel 0248-288080.

Procesul este simplu. Se scot geamurile, se degreseaza, se ung cu o solutie si apoi se baga la un cuptor, se scot afumate si se monteaza.

Vizibilitatea e buna in continuare, pentru din interior se vede mai bine spre afara decat invers.

Eu le-am facut maximum posibil legal, adica 70% vizibilitate din interior. Pentru spate nu este impusa o limita legala, atata timp cat masina este dotata cu oglinzi laterale.

Si pentru ca este un spatiu alocat si pentru Altea si new Toledo, rog un moderator sa adauge in titlu si pe cele doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca sunt putin off topic dar stiu pe cineva care a ramas fara talon pentru geamuri fumurii pe fata. Cum este cu certificatul asta cu viza rar ? Eu am vazut o firma din Bucuresti care cica face treaba aprobat de RAR si defapt scria pe ceva hartie data de ei "aprobat RAR", dar nimic pe talon, CIV etc..

Regards,

Tudor G.

Edit: pune te rog o poza din interior spre exterior... sunt curios cum este afectata vizibilitatea

Edit2: daca are cineva un link cu legislatia la indemana raman recunoscator

Modificat de TudorG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

eu am facut chestiile astea:

ornamente praguri interioare si exterioare

kit ornamente manere usi

inele bord

am colat plafonul cu negru

am montat detector de radar in bara , beltronics 975

am pus un subwoofer de mici dimensiuni

urmeaza

am comandat deja un set de arcuri de la eibach

si un set de jante de la proline

in primavara soft ABT

ca si planuri

un dvd

si un short-shift

si un set de praguri seat

revin cu poze dupa ce montez jantele si arcurile

post-12230-1203152202_thumb.jpg

Modificat de roret
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

si eu am incercat sa ii dau un look mai ok masinii mele.

am montat un set de jante pe 17, 8j, imi place ca ies mai mult afara, iti da senzatia ca masina sta intre roti, nu pe roti, capace oglinzi cromate,manere usi cromate,ornament haion cromat,un tips de esapament oval de la borla, o grila de radiator de cupra,senzori de parcare(eu zic ca sunt utili),folie pe geamuri(autorizata spate, pana acum nu am avut probleme cu fata),

un kit xenon pt faza scurta, schimbat difuzoare de fabrica cu jbl componente, schimbat mp3 de fabrica cu mp3 alpine, urmeaza amplifurile si suburile cat de curand posibil, montat footrest(de plastic).

pe viitor sper la un kit sport de leon, un set de pleoape(nu originale, nu imi plac cum vin pe masina), o resoftare la tcm turbo, si un set de jante pe 18 sau pe 19 daca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovydu: Vad ca ai schimbat si cauciucurile. Ce marca/dimensiune sunt? Profilul este foarte frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca sunt putin off topic dar stiu pe cineva care a ramas fara talon pentru geamuri fumurii pe fata. Cum este cu certificatul asta cu viza rar ? Eu am vazut o firma din Bucuresti care cica face treaba aprobat de RAR si defapt scria pe ceva hartie data de ei "aprobat RAR", dar nimic pe talon, CIV etc..Regards,Tudor G.Edit2: daca are cineva un link cu legislatia la indemana raman recunoscator

-Legislatia RAR (mi-au dat baietii o copie).

- poza cu stikerul lipit pe geam, cu viza RAR (e mai mic in realitate si nu deranjaza, fiind in coltul de sus)

- diferenta de vizibilitate.

post-14095-1203343158_thumb.jpg

post-14095-1203343167_thumb.jpg

post-14095-1203343489_thumb.jpg

post-14095-1203343496_thumb.jpg

Modificat de DanielK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovydu, foarte tari anvelopele! poti sa pui te rog si o poza cu tipsu de la esapament?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovydu, foarte tari anvelopele! poti sa pui te rog si o poza cu tipsu de la esapament?

doar pe fatza sunt goodyear f1, pe spate sunt pirelli p zerro rosso, cam trecute de prima tinerete.

tipsul este borla din inox, luat din ploiesti, ca de altfel toate accesoriile de pe masina.

alta poza cu tipsul nu am.

pt alte intrebari va stau la dispozitie.

daca vreti sa schimbati sistemul audio, va pot aduce firme renumite la preturi speciale(cu 10 %reducere pt membrii vw forum)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ovydu

Stau bine jantele in afara,arata fain :blink: ;ce ET au?A trebuit sa le treci in talon,ai fost cu ele la RAR sau cum ai facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ovydu

Stau bine jantele in afara,arata fain :blink: ;ce ET au?A trebuit sa le treci in talon,ai fost cu ele la RAR sau cum ai facut?

din ce am vazut eu pe ele, at et35. in talon scrie 205/55/16, 225/45/17 si surpriza 220/40/18.

deci probleme cu rar-ul poate doar pentru folia pe fata(sau mai bine zis cu militia) :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am comandat ornamente ceasuri, ornamente ventilatie, pedale + footrest si praguri interioare si schimbator nou. Pot fi montate usor ? Vreau sa stiu daca trebuie sa ma programez la service pt. ele (necesita demontarea bordului sau a tapitariei) sau ma descurc si eu (sunt desul de indemanatic dar fara experienta de mecanic)?

Pentru schimbator am gasit ceva "tutoriale" in care se demonta un pic partea aia de plastic pe care sta, dar cu aia ma descurc. La bord in schimb nu vreau sa ma ating de suruburi ;)

Merci.

Modificat de TudorG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot face si acasa. Dar mai bine te duci in service. Pribabil ca nu le ia mai mult de 1 ora sa le monteze pe toate (asta in cazul in care sunt ocupati ca atunci cand am fost eu si am stat vreo 4 ore)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa imi spui preturile la ornamente ceasuri, ornamente ventilatie, footrest si praguri interioare. Footrestul este din aluminiu sau plastic? Pedalele sunt cele de cupra? Le-ai comandat la dealer seat de la noi sau din alta parte?

Multumesc anticipat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile astea se pot vedea pe site la metrotehnica. Cam astea sunt la toti dealerii din Bucuresti (stiu ca m-am interesat cand mi le-am pus).

Daca le iei din afara sunt mult mai ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DanielK: nu imi dau seama din poza, ce culoare au iesit geamurile?

Te intreb pentru ca am facut odata gemurile la GIP si au iesit maronii :icon_thumright: si in partea din spate cu efect puternic de oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, le-am vazut pe cele de la metrotehnica.

Dar poti sa imi spui pragurile sunt numai pe fata (ca peste tot in poze sunt numai pe fata) sau sunt fata spate si intra in acel pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DanielK: nu imi dau seama din poza, ce culoare au iesit geamurile?

Te intreb pentru ca am facut odata gemurile la GIP si au iesit maronii :)) si in partea din spate cu efect puternic de oglinda.

Sunt tot maronii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

puteti sa-mi spune-ti va rog cum se da jos grila din fata?ca vreau sa-mi schimb grila si ma tot chinui sa o dau jos si nu reusesc si imi este frica sa nu rup ceva cleme.............va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am schimbat grila in service. Dupa ce am tot citit si am observat ca sansa sa rupi clemele de la grila schimbata e destul de mare, am decis sa ma duc la service. Daca e sa se sparga e vina lor si sunt obligati sa imi aduca alta. S-a montat destul de repede si norma Seat pentru montare e de 20 de minute.

Am zis ca pentru 35 ron mai bine o schimba ei si am siguranta ca raman si cu cea veche integral.

Asta nu inseamna ca nu incurajez sa faci asa ceva acasa. Doar ca eu ma consider un pic mai neatent si atehnic ca sa fac asta acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!