Jump to content

Modificari De Design (si Nu Numai) La Leon


DanielK
 Share

Postare recomandată

Mi-am cumparat si montat un capac de motor.

Nu pot sa spun ca din punt de vedere al insonorizarii a facut mare lucru, dar din punct de vedere al aspectului estetic parca ma simt mai bine.

Capacul a costat 303 lei iar montajul 48 lei. Se monteaza extrem de usor si daca as fi stiut dinainte sigur il montam eu.

Cred ca o sa fac un DYI, ca sa nu dati bani prin service daca vreti sa va montati.

post-14095-1206609881_thumb.jpg

post-14095-1206609920_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • matlyxx2

    27

  • TIBI_84

    21

  • alteacupra

    20

  • Matrixu

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru ca usile nu au material textil cu burete, ci pur si simplu plastic in zona unde-ti tii cotul, la drum lung devine destul de suparator, chiar dureros. Stie cineva ce se poate face si unde?

Golf-ul IV pe care l-am avut avea acolo burete acoperit cu material textil. Se poate pune undeva?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de capac si eu mi-am montat unul. Manopera plus costul capacului m-au dus la 4 mil. Din punct de vedere al insonorizarii ce am obs si nu numai eu este ca la relanti se aude mai putin zgomot si la turatii sub 2000 rpm , turatii sib care eu nu prea merg. un plus desigur pentru aspect. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cateva modificari la 1.9 TDI, kit aerodinamic, grila fata, evacuari sportimg0019yq8.th.jpgimg0008xy9.th.jpginterior doar un sistem audio Blaupunkt gwt1200 cu amplificator GTA 480 pt subwoofer si 2 boxe boxe pe spate THX 693

Frumoase jante, dau bine pe masina. Sa le stapanesti sanatos, fara borduri!Profilul anvelopei este demential. Ce dimensiuni, marca? Sunt cumva Eagle F1?
laoo de unde ai luat jantele ?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ eyeonu: foarte tari modificarile pe care le-ai facut!!! legat de jante, le-am luat de la WheelBase (www.janta.ro)...poate ne vedem la un meeting saptamanal sa schimbam impresii :D

Modificat de laoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: ok, dupa ce schimb si jantele o sa bag mai multe poze, pe parcurs o sa modific la exterior capota iar la interior antifonare usi fata si spate, portbagaj cu dynamat, schimb radiocd-ul din fabrica cu un dvd bag si ceva in tetiere ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca usile nu au material textil cu burete, ci pur si simplu plastic in zona unde-ti tii cotul, la drum lung devine destul de suparator, chiar dureros. Stie cineva ce se poate face si unde?

Golf-ul IV pe care l-am avut avea acolo burete acoperit cu material textil. Se poate pune undeva?

Multumesc

La problema asta m-am gandit si eu de foarte multe ori. Fac foarte multe drumuri in afara oraselor (aprox 4000 km pe luna) iar plasticul ala tare de pe usa devine foarte inconfortabil dupa un anumit numar de km cu cotul pe el. Cu cotiera imbracata in piele e alta treaba.

M-am tot uitat sa vad cum ar putea fi imbracata acea portiune si cred ca daca ar fi cineva priceput in asa ceva s-ar rezolva foarte simplu.

Daca stiti vreun tapiter sau firma specializata, puneti un raspuns aici. Cred ca ar face toti banii.

Modificat de DanielK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La problema asta m-am gandit si eu de foarte multe ori. Fac foarte multe drumuri in afara oraselor (aprox 4000 km pe luna) iar plasticul ala tare de pe usa devine foarte inconfortabil dupa un anumit numar de km cu cotul pe el. Cu cotiera imbracata in piele e alta treaba.

M-am tot uitat sa vad cum ar putea fi imbracata acea portiune si cred ca daca ar fi cineva priceput in asa ceva s-ar rezolva foarte simplu.

Daca stiti vreun tapiter sau firma specializata, puneti un raspuns aici. Cred ca ar face toti banii.

exista la carrefour si kiar la benzinaria omv un burete cauciucat de cam 2 mm grosime special pt pus pe bordul masinii in caz ca nu ai unde pune tel mobil, si ma gandesc ca mai bine aplici asa ceva

are cam 20x7 cm suprafata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista la carrefour si kiar la benzinaria omv un burete cauciucat de cam 2 mm grosime special pt pus pe bordul masinii in caz ca nu ai unde pune tel mobil, si ma gandesc ca mai bine aplici asa ceva

are cam 20x7 cm suprafata

uite aici suport de bord http://www.altshop.ro/suport-bord-stai-fix-p-1192.html , nu necesita lipire si nu aluneca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru idee, dar nu stiu cum ar arata chestia asta pe manerul usii?!

Cred ca o sa-l cumpar totusi (la cat costa!) si daca nu-mi place o sa-l tai si o sa-l pun pe fundul suportului pentru cana/scrumiera desfiintata de langa schimbator unde eu tin de obicei telefonul si care se loveste de plasticul ala tare de pe fund.

Modificat de DanielK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi a venit masina ,,,,,,,,,surprinzator doar in fix 2 luni.

:)

priviti diferentza fata de modelul vechi,,,,,,,,,ma gandesc cum o arata modelul nou de leon (2012)

post-21663-1207292825_thumb.jpg

post-21663-1207292835_thumb.jpg

Modificat de matlyxx2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@matlyxx2: Sa o stapanesti sanatos, foarte frumoasa masina :huh: .

Acum revenind la "ontopic", spune-mi si mie care e ideea cu bara din spate. Din cate imi dau eu seama ai pachet-ul Sport Limited. Bara de FR, e comandata separat ? Sau ai vopsit-o cu negru pe cea originala ? Pentru ca mie mi se pare ca in partea de jos, zona neagra difera fata de FR, parca se continua spre interior (la FR zona neagra continua spre partile laterale in zona de sub bara)... sau poate e doar o iluzie optica.

Modificat de BC78ADI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare ca este bara de FR sau Cupra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este niciuna nici alta. Bara de FR se continua altfel in partea de jos, merge mai spre laterale. clicky.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ziceam si eu, plus ca acum observ ca zona neagra este mult mai lata la FR iar "ochii de pisica" din partea inferioara a barei sunt mult mai mici.

Deci matlyxx2 cum ai facut ? Ai vopsit sau ai aplicat autocolonat ? Cat te-a costat ? Poti sa pui o poza facuta mai de aproape ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ziceam si eu, plus ca acum observ ca zona neagra este mult mai lata la FR iar "ochii de pisica" din partea inferioara a barei sunt mult mai mici.

Deci matlyxx2 cum ai facut ? Ai vopsit sau ai aplicat autocolonat ? Cat te-a costat ? Poti sa pui o poza facuta mai de aproape ?

bara spate e facuta cu autocolant si a costat 25 ron.........si cam 30 min.

daca va intereseaza va dau nr de tel al baiatului care aplica autocolant

post-21663-1207486129_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ matlyxx2

Off topic: vroiam sa te intreb de ce naiba ai cenzurat numerele provizorii in primele poze postate, da se pare ca ti-ai dat seama ca e pointless ulterior cand ai pus ultima poza :icon_bounce:

On topic: imi place esapamentul!!! poti sa ne dai mai multe detalii? e doar ornament (tips sau cum io zice)? sau ai schimbat tot traseul? daca da, aduce vreo imbunatatire la performanta, sound?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca merg foarte mult pe autostrada Buc-Pitesti, de curand am observat ca radiatorul meu a inceput sa fie plin de pietricele in dreptul grilei. Si dupa cum vedeti nu sunt doar cateva. Am vazut unele chiar maricele infipte acolo.

Asa ca de voie, de nevoie mi-am montat si eu o grila fagure, poate mai filtreaza din ele.

post-14095-1207552339_thumb.jpg

post-14095-1207552463_thumb.jpg

post-14095-1207552697_thumb.jpg

Modificat de DanielK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ matlyxx2

Off topic: vroiam sa te intreb de ce naiba ai cenzurat numerele provizorii in primele poze postate, da se pare ca ti-ai dat seama ca e pointless ulterior cand ai pus ultima poza :rolleyes:

On topic: imi place esapamentul!!! poti sa ne dai mai multe detalii? e doar ornament (tips sau cum io zice)? sau ai schimbat tot traseul? daca da, aduce vreo imbunatatire la performanta, sound?

sal

nu am cenzurat nr meu care oricum e provizoriu si il schimb ci am vrut sa nu se vada nr prietenului meu cu celalalt seat care i am pozat masina si nu stiu daca ar fi avut ceva impotriva sau nu sa ii apara pozele pe forum.

Esapamentul este de la seat si e doar ornament (280 ron dupa ce in toamna a fost 210 ron). La Alto au cerut 110 ron pt montare iar mie mi a luat fix 5 min sa il montez. NU schimba in niciun fel zgomotul esapamentului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am si eu o intrebare pentru forumisti: Are cineva montat pedalierul sport de la Seat?

Am avut de curand o "bucurie" cu masina (a se citi : a facut unul dreapta in usa mea :blink: ) si a trebuit sa o bag la reparat. Daca tot sta cateva zile acolo am zis sa schimb cate ceva la ea si i-am comandat pedalierul sport si footrest dar si pragurile interioare (1P0071500). Am zis sa ii pun si praguril pentru ca mi-a indoit pragul de pe stanga si in caz case vede vreo diferenta sa fie cat de cat atenuata de praguri .. :D .

As fi vrut ceva impresii legat de cum se simt... Oricum o sa pun poze cum o scot de la vopsit (sper sa iasa bine :P )

Spor la :Driver: .. si fara evenimente :D .

Alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le am eu de mai bine de 2 ani si sunt foarte multumit daca te referi la astea post-5905-1208162371_thumb.jpg Mai exista si astea gen TT post-5905-1208162466_thumb.jpg pe care eu personal le gasesc mai frumoase insa aici trebuie sa-ti cumperi pedala de acceleratie cu tot si costa ceva.

Praguri inca nu am asa ca nu iti pot spune nimic.Pedalele sunt la fel la Leon1P,Altea si Toledo5P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alteacupra, stii cumva, footrest-ul din imaginea cu setul pe care-l preferi mai mult (gen TT), se poate comanda separat? fara pedale? stii cumva cam cat costa separat?

Ca la Alto Syncro se poate comanda separat, insa au doar modelul pe care-l ai tu montat, dar si mie mi-ar placea mai mult celalalt.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

urasc plasticul ieftin de pe plansa centrala a bordului si de deasupra ceasurilor

a schimbat cineva aceste elemente ?

ma gadeam sa le imbrac in piele de acelasi gen cu aceea de pe volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!