Jump to content

Montare leduri in deschiderea interioara a portierei


Spawn b93rlf
 Share

Postare recomandată

Gri-albastru de unde vreti...

S-ar putea ca ledul de 12v sa bata cam tare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar daca ii polizez capul sa fie o lumina difuza ?

asa am facut la ledurile din butoanele de incalzire am pus galbene de 12v fara rezistenta, si intr-adevar intregi sunt destul de luminoase

dar am polizat cu o pila pana la jumatate din profil si nu mai e la fel de luminos, evident e mat capul de luminare

intrebam de 12v pe fir, pentru ca am si acum niste leduri rosii de 12v ramase in plus :)

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha....merge si cu polizatul....

Da, iti poti pune o rezistenta mica, sa ii mai scazi din intensitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca bagati direct ledul in cochilia aia,nu se vede prea frumos. In pozele de mai sus vad ca lumina albastra bate pe butoanele de reglat faruri.

Pt treaba buna trebuie ceva asemanator OEM (audi) unde ledul este in usa si lumina vine print-o lentila/plastic ce conduce lumina.

*merge facut din carcasa cd

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un locusor unde nu se vede....si reflecta direct in manerul nichelat, care proiecteaza lumina in "cochilie"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum ma uitam si eu in drum spre casa la un loc pentru led

si este fix la baza manerului, sau sus in coltul manerului, acolo nu s-ar vedea niciun led de 3mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact acolo ..... :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si asa. E mai elegant in triunghiul din spatele manerului. Nu iese decat varful la led, nu se vede deloc.

Spor la modificari :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau led straw hat, care e mai scurt si are unghiul de peste 180 de grade

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, tot pe acolo e.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am reusit azi sa imi montez si eu leduri..nu e complicat dar daca nu ai scule necesare te chinui un pic. Dar merita.

Arata foarte bine.

Am folosit led rosu de 3 mm si 3 v . Rezistenta de 820 si le-am legat la geamurile electrice..asa imi merge si cu potentiometru..in caz ca fac lumina mai slaba in habitaclu. Toata treaba ma costat 4 lei.As pune si o poza ca sa se vada cum a iesit dar scrium de pe mobil si nu pot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Cum mi-au dat concediu iarna,prezint si eu rezultatul iluminarii cu manerului de deschis usa.

Am folosit led de 3mm si rezistenta de 1Kohm,alimentate de la iluminarea intrerupatorului de geamuri.(asa e si reglabila intensitatea)

Ledul l-am pozitionat in triunghiul din fata tragaciului,asa led-ul lumineaza tragaciul si reflecta in scobitura manerului,cum a zis Florin mai sus.

Pentru ca era de intensitate mare si infoca neuniform,l-am pilit cu pila de la Leatherman,si efectul e mai bun acum.In scobitura unde e plasat am pus silicon pentru a se fixa bina(nu am avut soclu pentru led).

Singura treaba care nu-mi place de moment este ca lumina ce iese pe verticala ``murdareste`` stilpul de usa.(defect profesional la mine poate)post-93744-0-25199600-1355900781_thumb.jpost-93744-0-34900200-1355900860_thumb.j

Spor la bricolat!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca ti-au iesit ok.... felicitari !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu niste intrebari in legatura de leduri. _____

In spoiler dreapta/stanga unde vin faruri de ceata vreau sa montez 10 leduri in forma de I_____I albastre/albe (cele mari de 3v, 3,4V).

Curent iau de la faruri 12 -14V.

Intrebarea mea daca e legal sa montez leduri albastre/albe?

Si daca montez 10 Leduri de 3.4V si la fiecare led cate o rezistenta cat trebuie sa fie valoarea unei rezistenta?

E bun penrtu led daca primeste o rezistenta numai de 79 ohmi?

79x10=790

THNKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legal - nu e nicio modificare adusa instalatiei de iluminare omologata.

leduri - leaga-le in grupuri - inseriate - cate 4 - dupa care iti raman cele doua, la care le pui rezistenta -

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici un calculator de rezistenta pentru grupare serie sau paralel.

Despre legalitate, eu stiu ca in fata n-ai voie decat cu lumini albe(si galben pentru semnalizare). Asta la instalatia omologata, cum a zis si Florin. Nu stiu pentru DRL sau ce vrei sa faci tu... Oricum, cu albe nu cred ca o sa ai probleme. Cu albastre s-ar putea, plus ca arata si cam kitschios(sper ca am scris bine :)) ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca le legi in grupuri de cate 4, inseriaza cu grupurile cate o rezistenta de 10 ohmi. Altfel, in 2-3 luni se arde cel putin un led, neavand limitare de curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare si mersi pentru idei.

Nu mai stiu cate ohmi trebuie sa fie rezistenta la fiecare Led ca asa vreau sa le leg -LED+ Rezistenta-LED+ Rezistenta -LED+Rezistenta (- cathode si + anode la led).

Si am loc numai pentru 8 Leduri ci nu 10 cum scriam in postul anterior cand o sa fie gata o sa poztez o poza.

Led -ul pe care folosesc este de 3 ori mai mare decat ledul normal cel rosu pe care ati folosit in deschiderea interioara a portierei.

ledul cel rosu are 1, 5 V si necesita o rezistenta de 800 -1k ohmi la 13V

ledul alb/albastru e de 5mm cu Forward Voltage 3.5V si reverse Voltage 5V si 0.105 Watts.

Oare e bine daca pentru un led de 3.5V socotesc o rezistenta de 2k,400 ohmi (2400ohmi =800x3) la 13V

Abia saptamana asta am inceput experienta cu el i diis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca nu lucrezi in proiectare de circuite, ca te-ar da astia afara. :)) Cum sa folosesti 3 rezistente cand poti sa rezolvi treaba cu una singura? :P

Ledurile pe care vrei sa le folosesti nu cumva sunt de 5mm, cum sunt alea de bricheta?

Din cate inteleg eu, tu vrei sa legi 3 in serie, dar pui rezistenta de 800 la fiecare ca si cum ar fi legate in parelel. :blink:

"2k,400 ohmi" de fapt se scrie 2k4, daca ti-e lene sa scrii 2400. :icon_geek:

Uite mai jos o sugestie pentru 4 in serie si 2 serii de cate 4 legate in paralel.

ledx.png

Rezistenta trebuie pusa, ca altfel se ard dupa ceva timp. Valoarea se mai da si ochiometric si aici cred ca e intre 10 si 47 de ohmi.

Eu zic sa te hotarasti la ce fel de grupare vrei sa folosesti si apoi poti calcula rezistenta.

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

he he acum ai aflat ca mi-au dat de la 'proiectare de circuite' afara :).

Led -ul pe care folosesc este de 2 ori mai mare decat ledul normal cum sunt alea de bricheta care au 1.5V.

Intre timp mi-am dat seama ca in loc sa inmultesc 800ohmi cu 2 ar fi trebuit de fapt sa impart in 2 pentru ca Ledul (meu de 3..V)e mai mare cu 1.5 volti decat cel normal din bricheta care are numai 1.5V.

Ledul cel din bricheta nu se arde daca are rezistenta de 800ohmi

Ma gandeam sa leg la fiecare LED cate o rezistenta nu de 400 ohmi ci de ( 400 impartit in 8 )deci 50 de ohmi.

Si daca Ledul meu e de doua ori mai mare decat cel din bricheta atunci ii ajunge o rezistenta de 400 ohmi.

si daca incerc dupa "sugestie'' atunci la 4 leduri ajunge o rezistenta de 200ohmi. mersi pt rabdare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca e mult 200. La 13V sursa, 4 leduri serie, 3V cadere de tensiune pe led si 20 de mA consumati de fiecare led, iti trebuie in jur de 50 de ohmi(56 e o valoare standard parca). Daca iei 14 volti pe sursa, ajungi pe la 100 de ohmi.

Daca ai leduri de putere mai mare(care iau mai mult de 20 mA), atunci rezistenta o sa se reduca si mai mult.

Incearca mai intai cateva montaje pe placa de test, dar ai grija ca toate componentele electronice functioneaza pe baza de fum. Daca apuca sa iasa afara din ele, s-a terminat cu smecheria. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am intampinat o problema. Am facut doua montaje de cate 7 leduri dreptunghiulare legate in serie. In partea soferului, le-am legat la comutatorul de reglare oglinzi si se se vad destul de bine.

In partea pasagerului, le-am legat la butonul geamului. Initial am lasat toate cele 7 leduri, dar nu se aprindea niciunu. Am lasat pana la urma 5 leduri, dar tot nu se aprind ca in partea soferului. Care ar fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am montat si eu ledurile azi.

Am vrut sa fac un topic dar vad ca este unul deja.

Nu sunt prea clare pozele.

post-105515-0-06104000-1359827437_thumb.

post-105515-0-11956300-1359827447_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma bate gandul sa pun din astea sau astea

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!