Jump to content

Montare leduri in deschiderea interioara a portierei


Spawn b93rlf
 Share

Postare recomandată

Da,am cumparat in weekend alte leduri cu rezistente mai mari(820-1kohm) si nimic,tot nu merge.Singura rezolvare pe care o vad este sa alimentez ledul din alta parte,dar nu stiu de unde momentan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cit de indeminatic esti.

Cam o ora pentru fiecare portiera, [ demontare fata portiera + montare led + legat fire + remontare fata portiera ]

Salut! Imi cer scuze ca sunt offtopic dar as vrea sa stiu daca trebuie ceva cleste special pt panourile de la usi....astept un raspuns! o zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti trebuie decat o surubelnita torx, pt suruburile de sub usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,am cumparat in weekend alte leduri cu rezistente mai mari(820-1kohm) si nimic,tot nu merge.Singura rezolvare pe care o vad este sa alimentez ledul din alta parte,dar nu stiu de unde momentan.

Nu pot sa cred ca le-ai alimentat din mufa butoanelor de ridicare geamuri si nu functioneaza. Lumina in butoanele geamurilor mai merge cand alimentezi si noile leduri?

Sigur ai legat anodul la + si catodul la - ? :flower:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,lumina butoanelor merge perfect,la fel si ledul,lumineaza la fel de intens ca celelalte.De legat sunt legate bine,pentru ca invers daca le leg nu functioneaza.Cand am fost de le-am cumparat i-am explicat tipului respectiv cum sta treaba si mi-a zis sa incerc si asa da el nu crede ca nu functioneaza din cauza asta.

Modificat de blue_slid3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,am cumparat in weekend alte leduri cu rezistente mai mari(820-1kohm) si nimic,tot nu merge.
Da,lumina butoanelor merge perfect,la fel si ledul,lumineaza la fel de intens ca celelalte.

Eu nu mai inteleg nimic. Pana la urma LED-ul functioneaza sau nu? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,led-ul functioneaza bine,lumina butoanelor la fel,numai ca atunci cand este legat ledul nu-mi functioneaza geamurile pe spate,deloc,indiferent daca am sau nu luminile aprinse,restul butoanelor functioneaza bine,toate.

P.S.Geamurile spate functioneaza de la butoanele lor,numai la sofer nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cumva un aparat de masura? Masoara de curios ce consum are LED-ul cand e conectat la loc (lengi in serie cu el si un ampermetru). Foarte foarte ciudat ce ti se intampla.

Sigur te-ai legat pe firul gri/albastru si pe cel maro/negru? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maro/albastru nu maro/negru, dar ...atentie, unele modele au iluminarea pe CAN, vedeti daca de la mufa de la baza stalpului de la sofer, pleaca de la pinul 10 fir inspre cablajul de usa. DAca nu pleaca nu va mai chinuiti, ca e pe CAN,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca totusi cu gri/albastru (+) si masa caroseriei(-)... cu toate ca ar trebui sa fie acelasi lucru.

Modificat de raz3k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maro/albastru nu maro/negru

Sa ne intelegem :

- gri/albastru (+) = alimentarea pe pozitie

- maro/negru = masa

Maro/albastru ??? Expertii n-au auzit de asa ceva..dar poate ne dai tu mai multe detalii. As fi foarte curioasa :flower:

Ps: ARGUMENTUL (combinatia gri/albastru se respecta la tot grupul VAG pentru a identifica mai usor "firele" de pozitie) :

dsc01311g.th.jpg

blue_slid3r, din ce an e masina ta? La golf 4 iluminat pe CAN? M-as cam mira, dar astept cu nerabdare sa-mi confirmi anul fabricatiei ;)

Modificat de Amy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care nu am nici geamuri si nici oglinzi electrice unde pot conecta firele? :icon_thumright:

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat azi problema,am alimentat ledul de la potentiomentru(sau cum se numeste reglajul acela al luminii in interior).Ceva mai mult de munca dar am reusit in final. :icon_thumright:

Modificat de blue_slid3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- maro/negru = masa

Maro/albastru ??? Expertii n-au auzit de asa ceva..dar poate ne dai tu mai multe detalii. As fi foarte curioasa :vaidecapulmeu:

Care e expertii?

Maro/albastru tot masa prin portiera, uite ce spune de punctul 267 din schema. E masa si aia?

e masa ledurilor din consola de pe usa soferului?

AMY, Si ca sa te convingi de ce zic eu, adica de comanda de iluminare care e pe CAN, fa o poza la mufa din stalpul soferului care pleaca spre usa, vezi daca pe pinuil 10 ai fir. CAnd o sa lucrez la un golf fac eu poza. Masina la care am vazut asta era din 2003-2004.

post-1788-1259692598_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Am rezolvat azi problema,am alimentat ledul de la potentiomentru(sau cum se numeste reglajul acela al luminii in interior).Ceva mai mult de munca dar am reusit in final. :blah:

Problema ta este de la modul comfort, problema asta o am si eu, nu imi mai merg luminile pe usa de la sofer, dar cea de jos imi merge care e legata altfel.

Am pus un alt modul comfort de la alta masina golf4 , la fel. si a mers. Spune-mi si mie cum ai legat tu de la reglajul acela din interior, led-urile de pe usa.

Da-mi pm daca e mult, sa ma apuc si eu la primavara de treaba asta.

Mersi frumos.

Daca nu stiai care e problema, aia e cu modul comfort (costa ~800RON) si nu are rost sa-l schimbi daca ai totul in regula pe ea.

O seara buna. Astept raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
@nicolae

****sunt leduri de 12 volti***

eu stiu ca ledurile se pot lega la orice tensiune atita timp cit ii limitezi curentul de trecere(alimentare a ledului)la max.20mA.Tu vrei sa zici ca ai alimentat ledurile la 12V fara rezistenta ce limiteaza curentul?

Man in general si din cite stiu eu electronist fiind ledurile au caracteristica de alimentare 3 volti poate exista si de 12 dar faza cu nu conteaza tensiunea de alimentare dar limitezi curentul care curent inseamna Amper (intensitatea curentului electric) sint tare curios cum poti limita cei 80 de amperi ai bateriei masinii:)

sa ti spun un secret poti alimenta ledul cu 3 volti si 1 miliard de amperi daca ar exista si va functiona perfect pentru ca amperul ai putea sa l vezi ca unitate de suport consum ...daca ledul ar consuma teoretic 1 miliard de amperi atita ar trebui sa poti furniza ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru LED-uri trebuie sa luam in considerare culoarea acestora, deoarece pentru diferite culori se obtin tensiuni diferite.

Tensiune minima de prag pentru :

LED-uri rosii intre 1.5 si 1.6V

LED-uri verzi/galbene 1.7V-1.9V

LED-uri albastre/albe 3V-3.4V

Cand se inseriaza intr-un circuit trebuie sa le asiguram limitarea curentului printr-o rezistenta, iar valoarea acesteia se obtine impartind diferenta dintre tensiunea de alimentare si suma tensiunilor pe LED-uri la curentul necesar.

Uleduri=Uled1+Uled2+Uled3+Uled4

R=(Ualim-Uleduri)/Imax

Uzual Imax prin LED intre 10 si 20mA

Tu alimentezi de la un acumulator de masina, tensiunea medie 12V-12.5V curentul maxim disponibil sau capacitatea acestuia (50-70Ah) nu au importanta in acest caz.

Citat de aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

noroc! verau sa ma apuc si eu de acesta operatiune la masina mea , dar am cateva nelamuriri. din cate am inteles de preferat ar fi sa folosesc leduri de 3 mm si sa fie insotite de cate o rezistenta , ce caracterisitici trebuie sa aibe si unde se leaga aceasta rezistenta ? va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit leduri de 3 mm cu suport de plastic pentru aspect , rezistenta de 1 Kilo care se leaga in serie cu ledul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut si eu operatiunea asta prin vara...fara rezistenta; am legat direct la firele care lumineaza butonul de ridicat geamul pe spate,inclusiv cu comanda de diminuare a luminozitatii...

Am facut decat pe usile din spate pentru ca am considerat ca pe fata e suficienta lumina; ledurile pe care le-am ales sunt albastre la fel ca si culoarea bordului,iar pozitionarea a fost de sus in jos,prima oara le-am pus ca in diy acesta dar am observat ca lumina deranjeaza soferul...si nici nu lumineaza suficient lacasul de deschidere a usii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce bine ar prinde niste poze

la actionarea butonului pentru geamuri se observa ceva modificare a intensitatii luminii ledului?

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar de unde se cumpara mufe ? ca doar nu se leaga direct de fir ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mufe? Electrice?

De la reprezentanta, alte magazine nu am auzit sa aduca. Vezi ca pinii se comanda separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am apucat si eu astazi de aceasta opeartiune dar nu am reusit sa o termin deocamdata. am cumparat ledu-uri de 3 mm si am folosit rezistenta de 1 kilo, numai ca au aparut problemele... am luat plusul si minusul de la butonul de actionare a geamurilor , problema este ca ledul si butonul pt geam raman aprinse si atunci cand sting luminile , avand chiar si o intensitate mai mare lumina . care ar putea fi cauza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!