Jump to content

Montare leduri in deschiderea interioara a portierei


Spawn b93rlf
 Share

Postare recomandată

Mircea, se poate sa faci poza seara, in masina cu manerele? Observ ca ai pus inspre spatele scobiturii, bate si in afara? Nu ar fi mai bine sus, perpendicular pe sol?

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am apucat sa fac poza azi. Sper ca maine sa postez una.

Lumina nu bate in afara.

E adevarat ca la usile spate (pentru ca am inceput cu ele) pozitionarea e mai in interior. La cele din fata am schimbat un pic locul astfel incat pozitia e mai sus ,paralel cu solul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza de la #266 e cu manerul din spate?

Cand ai timp, te rog sa faci si la cele din fata (ziua,seara)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza #266 e pt manerul din spate.

Uite aici pe seara 2 poze cu manerele dr.fata si dr.spate.

Din cauza ca banda e montata, la manerul spate, mai pe curbura, din poze poti vedea ca banda se vede oarecum inclinata.

Daca imi aduc aminte la manerele fata dimensiunea intre buza interioara a carcasei manerului si banda e aprox. 11 mm iar pentru spate 17 .

Fata:

post-20276-0-77654000-1385656238_thumb.j

Spate:

post-20276-0-98322100-1385656300_thumb.j

Sunt f multumit de cum arata.

Mica diferenta nu ma deranjeaza iar in realitate arata mult mai bine.

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am pus si eu leduri dar nu la manere ci la lampile din portiere.

primisem cadou niste leduri h1 care erau departe de a putea fi folosite din mai multe motive, si ca sa nu se iroseasca (fiind leduri CREE) am trecut la dezmembrarea lor si montarea in lampile din portiere si in portbagaj:

post-17363-0-87629600-1389384018_thumb.jpost-17363-0-02534900-1389384070_thumb.j

montajul este extrem de banal, nu cred ca necesita descriere, o specificare totusi, lampa din portbagaj necesita o rezistenta de 100 ohmi pt "anularea erorii" adica fara ea palpaie aiurea - la cele din portiere vad ca nu trebuie

Modificat de B0BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am facut si eu operatiunea cu ceva timp in urma, am uitat sa postez aici.

Initial am vrut sa folosesc ghiduri de lumina de pe Audi. Din pacate curbura lor nu venea peste cea a manerului si trebuiau lipite mult.

post-66542-14040602906665_thumb.jpg

Asa ca am ales sa fac singur niste lentile de difuzie din plastic; am decupat/pilit locasuri deasupra in maner si am fixat lentilele. Pe interior am pus banda cu 3 smd rosii pentru a avea lumina uniforma. Fiind f puternice a trebuit sa jonglez cu niste rezistente pana sa le scad intensitatea cat am vrut.
post-66542-14040603661204_thumb.jpgpost-66542-14040603940855_thumb.jpgpost-66542-14040604120754_thumb.jpgpost-66542-14040604277052_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

http://vwforum.ro/topic/40553-montare-leduri-in-deschiderea-interioara-a-portierei/page-11

M-am hotarat sa imi montez leduri in manerul de deschidere a usi numai ca sunt nehotarat ce sa folosesc ca treaba sa iasa bine.

Vazusem cu cateva posturi in urma ca cineva a folosit leduri dreptunghiulare.Ar fi o varianta ok?

S-au sa folosesc acele lupe OEM?Se potrivesc pe manerul de la golf4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lupe oem? Nu prea exista.

Forma ledului nu conteaza, mai mult unghiul si puterea.

Fie dai gaura si "infigi", varianta ieftina si simpla (dar cauta led cu unghi larg, straw-hat) fie varianta cu lentila sau ghidaje optice. Piesele le gasesti pe Audi a6, Skoda octavia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut. ami spune si mie cineva care sunt cele mai indicate leduri adica ce putere si ce rezistente?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut! M Am apucat de montat leduri in manere la usi, la usa din fata am legat cum scrie mai sus si merge perfect, la usa din spate stanga am + pe rosu si -pe gri/albastru,problema e ca sta ledul aprins pe contact.cum rezolv? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gri/albastru este + si maro este masa. NU ai treaba cu firul rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

entru Golf IV si Bora

La usa soferului firele care ajung in butoanele de ridicat geamurile:

(+)Gri/Albastru

(-)Maron/Albastru

La celelalte usi firele care ajung in butonu de ridicat geamul:

(+)Gri/Albastru

(-)Rosu

Ma refer la ușile din spate

Cand aprind pozițiile imi ajunge + pe rosu

15168003643671409515727.jpg

 

LE: Pe rosu ajunge + pe poziții dar si cand pun contactul

On 1/24/2018 at 13:39, Al Bundy a scris:

Gri/albastru este + si maro este masa. NU ai treaba cu firul rosu.

Nu merge.imi ajunge + pe rosu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca ai luminile aprinse nu iti ajunge si pe gri/a;bastru ?
Vorbin de firele de la buton, DA ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi ajunge. primul l-am legat pe stanga fata din butoanele de geamuri si merge e posibil sa fie de acolo ceva ? Are vreo treaba?
M-am uitat la legăturile din usa stanga fata si imi vine + pe gri/albastru. In fata e bine

20180125_162132.jpg

Modificat de bbe (ZBM)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar butonul la care vrei sa te legi este iluminat ? Nu cumva ai apasat butonul de blocare geamuri spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe spate, la buton, nu ai fir maro de masa - ai iluminare pe gri/albastru si masa vine pe rosu, parca. O sa ma uit pe diagrama, daca ai nevoie de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am verificat si imi vine doar pe rosu + Pe gri/albastru -. Mi ar fi de ajutor dacă te poti uita.

în urmă cu 19 ore, Al Bundy a scris:

Dar butonul la care vrei sa te legi este iluminat ? Nu cumva ai apasat butonul de blocare geamuri spate ?

Da este si merge.Nu imi sta apăsat butonul de blocare geamuri 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poftim. L53 este ledul de la iluminarea butonului de geam. Asa legi si tu.

Untitled.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa le am legat si se aprinde ledul si cand pun contactul

Nu mai da quote (citeaza) la postul anterior, foloseste butonul reply (trimite). Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai buton de lumini auto? Ti se aprind farurile cand pui contactul? Atunci de acolo poate sa fie pentru ca iti vine curent ca si cum ai pune pozitiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am .

Nu mai da citeaza la postul anterior, ultima avertizare apoi urmeaza sanctiune. Foloseste @ si numele sau doar reply.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat. La mine pe ușile spate si usa dreapta fata ajunge +pe rosu si -gri/albastru!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!