Jump to content

Montare leduri in deschiderea interioara a portierei


Spawn b93rlf
 Share

Postare recomandată

post-34423-1249496367_thumb.jpgAm facut si ceva poze cu telefonul acum seara

Am facut si ceva poze cu telefonul acum seara.Calitate cam proasta dar am sa fac si cu aparatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am luat si eu dupa voi si iata ce a iesit!!!

post-14337-1249908557_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NpK 22 se vede frumos.Nu te deranjeaza la ochi lumina alba?Mai bine ii puneai led rosu ca sa fie exact ca si restul interiorului :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Chiar nu ma deranjeaza deloc lumina de acolo!!Am pus albe pentru ca se "asezoneaza" cu celelalte leduri ce le am pentru lumina din interior si mie personal imi place.Mi-a luat vreo 4-5 ore sa fac operatia asta +4,5 lei leduri +rezistente(prea ieftin):rolleyes:

Modificat de NpK 22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Astazi am terminat si eu cu montarea ledurilor,destul de simplu,nu a durat totul mai mult de 2 ore,ceva mai mult dureaza demontarea-montarea panourilor usilor decat operatia in sine.Pret - 4 leduri rosii 3 mm si 4 rezistente - 4 lei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune si tu ceva poze ca sa vedem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesanta treaba ma bate gandul si pe mine sa fac asa ceva.Am vazut la audi si la superb dar nu mai tin minte cand se aprindeau poate imi spune cineva care are asa ceva.pe mine m-am interesa sa se aprinda atunci cand scot cheia din contact si ma gandeam sa ma leg de la firul din lampa de jos din fiecare usa ar merge? ca alfel singura idee care imi vine acum e de la plafoniera da nu vreau sa trag o gramada de fir

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa se aprinda odata cu plafoniera la scoaterea cheii din contact iti trebuie un plus din modulul confort care se afla sub volan, nu e nevoie sa tragi de la plafoniera, schema electrica a modulului confort o gasesti aici pe forum, desi, cred ca e mai ok sa le legi pe pozitii. Depinde cat esti de pasionat de ledurile rosii :D Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am o problema si vreau sa stiu daca a mai patit cineva asa.De cand am pus ledurile nu stiam de ce cateodata geamurile nu mai functionau cum trebuie,adica pe fata nu coborau singure de tot iar pe spate se auzea un tacanit si atat,sau daca coborau nu mai urcau.Scoateam mereu manerul,ma uitam la legaturi,totul in regula,mergeau cum trebuie,mai tarziu iar nu mai mergeau.Saptamana trecuta am zis sa leg ledul de la usa soferului la reglajul oglinzilor,poate scap de problema.Atunci am vazut ca oglinzile nu mai functionau cand luminile erau aprinse si asa am rezolvat si misterul geamurilor care nici acum nu mergeau.Deci cand luminile sunt aprinse nu mai functioneaza nici oglinzile(asta nu ar fi o problema ca nu reglez in fiecare zi oglinzile) dar nici geamurile care acum ba urca ,ba coboara .Intrebare acum,de unde sa alimentez ledul de la sofer sa scap de problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce valoare are rezistorul ce e montat in serie cu LED-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai stiu sa-ti spun asta,i-am explicat tipului de la magazinul de unde am cumparat ledurile si el mi-a dat ce a stiu :rolleyes: .De cat as avea nevoie sa nu mai am problema asta?

Modificat de blue_slid3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blue_slid3r eu am montat rezistor de 800 si nu am nici o problema.Lumina e suficient de puternica.Vezi poate nu ai legat tu bine firele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare acum,de unde sa alimentez ledul de la sofer sa scap de problema asta?

Te uit pe schema electrica, si il legi la firul care vine si la luminitele pt butoane si masa si asfel vor merge si alea in paralel cu restul luminilor de pe bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca le-am legat cum scria userul Spawn b93rlf la inceputul topicului.Cand ledul era legat la butoanele geamurilor,lumina era la fel de intensa ca la celelalte,acum cand este legat la oglinzi,lumina este mai slaba.O sa incerc sa leg din nou la geamuri sa fiu sigur ca nu am incurcat ceva pe acolo,daca nu sa schimb rezistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca LED-ul ala nu e bun. Are consum prea mare si "papa" tot curentul ce merge la restul consumatorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si rezistenta aia nu are rolul de a limita curentul,sau ce rol are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut ieri legaturile ledului de la sofer de la oglinda si le-am legat din nou la geamurile electrice asa cum scrie la inceputul topicului,verific toate comenzile,oglinzile functionau,geamurile fata la fel,inclusiv cu pozitia aprinsa,dar acum am dat de alta problema.Nu mai merg geamurile pe spate,deloc,nici macar cu luminile stinse.Sa fie totusi de la led,sa-mi iau altu cu putere mai mica sau doar o alta rezistenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui o rezistenta intre 500 de ohmi si 1Kohm, cu un LED bun, nu trebuie sa ai probleme de nici un fel. Nu-mi dau seama exact ce se intampla acolo, daca nu masor, dar s-ar parea ca nici rezistenta nu are valoarea care ar trebui. Ai masurat-o cu vreun aparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi suna a...scurtcircuit. :icon_thumright:

Ori rezistenta aia e prea mica, ori undeva se ating cele 2 fire (masa si alimentarea). Cu un voltmetru sau ampermetru ar trebui verificat in fiecare punct, pana unde ai tensiune sau curent si care componenta e defecta, sau daca e vreo conexiune aiurea. Doar asa iti poti da seama ce e de vina.

Inainte de a conecta totul, verifici cu o lampa de control (asa cum ti-a spus Cosmin) , unde anume ai tensiune pe pozitie. E posibil sa te fi conectat pe altceva si sa-ti blocheze modulul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am masurat cu nimic.Eu cred ca rezistenta nu are valoarea care trebuie.De scurt nu cred ca este vorba,firele nu se ating,si daca era asa cred ca se ardea vreo siguranta.Daca scot ledul merg geamurile pe spate.O sa merg zilele astea la un magazin ca ma lamureste sigur tipul respectiv.

Eu le am legate asa : (+)Gri/Albastru

(-)Maron/Albastru

asa are si ledul o intensitate mult mai mare(ca si celelalte) fata de alte combinatii de legaturi.

Modificat de blue_slid3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti sigur ca nu ai vreun scurtcircuit si le-ai conectat bine, atunci parerea mea e sa-i ceri tu rezistenta de 820 ohmi sau 1kohm (in codul culorilor trebuie sa aiba dungile gri/rosu/negru cele de 820 ohmi sau maro/negru/rosu cele de 1kohm) si sa nu mai mergi pe "mana" lui. De unde stii ce cunostinte are el, chiar daca e vanzator la acel magazin? :icon_thumright:

Si cere-i mai multe variante de LED. Atat din cele alb-transparente cat si de cele cu plastic colorat. Poate unul din loturi are o problema si au rezistenta interna mult prea mica.

Modificat de Amy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Amy o sa merg sa iau mai multe variante de leduri,una tot trebuie sa mearga dar in primul rand sa verific si siguranta pe care o am sa vad ce culori are pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere :))

Fii atent :

sa verific si siguranta pe care o am
e rezistenta!

Sa nu-i ceri aluia siguranta ca-ti da altceva. :P

Modificat de Amy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le am legate asa : (+)Gri/Albastru

(-)Maron/Albastru

Gri/Albastru e ok. Ala e firul de pozitie.

Maro/Albastru nu stiu daca e bine. Nu cumva ai un fir maro/negru?

Uite un buton de ridicare geamuri de Golf4.

dsc01311g.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sa nu aiba un LED banal ci unul de putere mai mare, 1-1,5W care consuma cam mult si trebuie o rezistenta de putere aferenta, nu de aia de "ceas".

Eu la un sistem bistabil am pus de 470ohmi si mergea numai bine, led-uri banale verzi mate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!