Jump to content

Montare leduri in deschiderea interioara a portierei


Spawn b93rlf
 Share

Postare recomandată

Daca pui leduri de 3 sau 5 mm, 3.0 V, din acelea transparente, cu o rezistenta intre 800 si 1000 Ohm (merge chiar si cu 600 sau 1200) , e imposibil sa nu lumineze tare. Eu am pus pe cele de culoare albastra si se vad foarte tare (dar nu deranjeaza).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce leduri ai pus ? Ce rezistenta ?

eu le-am pus de vreo 2 ani si nu mai stiu exact ce leduri am. poate daca vi la tg mures o sa dai o geana la ledurile mele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru afonii in ale electronicii, in ale surubaritului si in ale lipitului.. se ofera cineva sa faca, contrac const, aceste operatii? Ca, pacatele mele, recunosc... am si eu calitatile mele... dar la asa ceva nu ca sunt paralel, ca ar fi bine sa fiu macar paralel... e cam utopic pt mine ce ati tot scris voi aici...

deci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelian08 , cum ai dat jos cauciucul de pe manere? si la mine arata jalnic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

il lasi la inmuiat in alcool etilic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) http://vwforum.ro/index.php?showtopic=21444 - aici gasesti multe informatii despre aceasta operatie , daca nu ai alcool merge razuit si cu o moneda de 50 bani dupa care dai cu hartie abraziva de 160 - 180.

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Passat

La usa soferului firele care ajung in butoanele de ridicat geamurile:

(+)Gri/Albastru

(-)Maron

La celelalte usi firele care ajung in butonu de ridicat geamul:

(+)Rosu/Alb

(-)Gri/Alb

Pentru Golf IV si Bora

La usa soferului firele care ajung in butoanele de ridicat geamurile:

(+)Gri/Albastru

(-)Maron/Albastru

La celelalte usi firele care ajung in butonu de ridicat geamul:

(+)Gri/Albastru

(-)Rosu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am urmatoarea problema, am montat si eu leduri in interiorul manerelor de deschidere a usilor(momentan doar ptr usile din fata), pe partea soferului totul ok, dar pe partea dreapta (pasager) dupa ce am plecat de la baiatul ala care m-a ajutat la montaj si deoarece era seara si ma grabeam nu am observat dar ledul de pe partea dreapta lumineaza indiferent daca comutatorul de lumini este sau nu pe pozitii aprins, mai exact este pus pe contact(cum bag cheia in contact vad ca se aprinde la intensitate mare, dupa ce pun comutatorul de la faruri pe pozitie si se aprinde si cel de pe partea soferului asta de pe dreapta scade in intensitate cam la jumatate, opresc pozitia se aprinde intens cum ar trebui normal sa lumineze.

Zilele trecute am demontat fata de usa dreapta si am vazut ca am legate firele astfel: Plusul rosu de la led este legat pe firul albastru(din mufa geamurilor), iar firul negru de la led este legat printr-un fir mai lung ca nu ajungea la o mufa din care se afla mai sus pe usa9nu la mufa butonului de geamuri el. Am incercat sa leg firul negru cu firul maro din mufa geamurilor si sta ledul aprins, insa cand pun contactul geamul coboara asa in trepte si nu mai merge ridicat(coboara singur). Alta chestie ce ma deranjeaza este ca cand e conactul pus sta aprins ledul si mai sta aprins si becul geamului electric de pe usa si fara sa am pozitiile aprinse.

Spuneti-mi va rog cum sa schimb intre ele firele si sa fie si ledul asta in rand cu celalalt .

Alta problema care o am, am vazut ca din cele 6 cleme de plastic care fixeaza fata de usa lipseste o clema, spuneti-mi va rog daca are vreun cod clema asta si daca se gaseste si la magazinele cu piese aftermarket pe comanda sau doar la reprezentanta, ca vad ca imi si face zgomot fata de usa de pe dreapta mai nou la denivelari sau drum cu gropi si nu o mai suport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu pentru mine a fost sa iau un multimetru si sa caut in mufa ~ 12 v + cand aprind pozitiile (fara contact pus), si totul a fost ok. Asa am facut la Renault Laguna , si asa am facut la T4. :icon_idea:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Emy D- mersi de sfaturi dar faza e ca nici nu am multimetru si nici nu stiu sa umblu cu asa ceva.

Din ce zice Spawn B39rlf-rezolvarea la mine ar fi sa las +(firul rosu de la led) legat cum este acum pe firul albastru din mufa de la geamul el. si -(firul negru de la led) sa il leg de firul rosu ce duce in mufa ptr geamuri, dar problema e ca rosu ala am vazut ca este si rosu cu o dunga neagra pe el si mai este si rosu simplu, iar din cate stiu eu rosu simplu nu era tot +, nu de alta dar imi e sa nu leg nasol ledul si sa ard ledul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce arde. :( Eu am incercat de curiozitate si am pus ledul cum m-a taiat pe mine capul si nu s-a ars nimic, pentru ca are rezistenta. Pentru proba poti folosi un alt led cu rezistenta, ca in caz de ceva sa nu faci vreo nefacuta cu ledul prins deja in portiera.

Iar cu multimetrul e simplu: muti acel comutator circular la curent continuu (DC) (aici poti avea si optiunea de DC 20V sau 9V, care e de recomandat sa o utilizezi), si pui cele 2 fire pana gasesti 12+ V. Sau , chemi pe un prieten electrician.

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Auras leaga firele asa: pe firul de la pinul 3 gri/albastru si pe firul de la pinul 4 rosu de la mufa de la butonul care comanda geamul. NU conteaza cum legi firele de la LED, daca nu sunt legate corect nu se aprinde ledul si le inversezi.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am rezolvat in seara asta problema si de unul singur si a fost exact asa cum mi-a recomandat Al Bundy :) , problema la mine era ca ciocanarul ala care mi l-ea montat prima data legase gresit alimentarea ledului, inca odata multumesc colegilor care au sarit in ajutor si multumesc tare mult Vwforum(cel mai bun si complex forum auto) :cool:

Uitati si poze sa vedeti cum a iesit si cu mentiunea ca zilele urmatoare dupa sarbatorile pascale o sa montez leduri si la manerele din spate singur ca acum e floare la ureche. Inca o chestie care ma deranjeaza foarte foarte putin e ca am pozitionat ledul exact ca in pozele puse de Aurelian si lumina data de led lumineaza un pic si plafonul sau parasolarele daca sunt jos la nivelul parbrizului(poate daca am timp o sa incerc sa pozitionez ledurile un pic mai inauntru sa vad daca e vreo schimbare)

Pana acum sunt foarte multumit de rezultat :))

post-11369-1270060964_thumb.jpg

post-11369-1270060978_thumb.jpg

post-11369-1270061010_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

as incerca si eu la golfu meu. a mai incercat cineva la g5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca octavia L&K are in standard, poate gasesti si la Golf. Este o chestie treansparenta de plastic in care e montat ledul rezistenta si are si mufa, pe interiorul usii exista sistemul de fixare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate posta cineva o poza de la o masina care are asa ceva oem.Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pun si eu o intrebare de junior ca deh, chiar nu mai stiu. Rezistenta ledului se pune pe + inainte de led sau pe - dupa led (Care vine la masa). Daca nu ma insel cineva spunea exact culorile rezistentei. Am aparat de masura...dar e mai comod dupa culoare :)

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezistenta trebuie sa aiba valoare intre 6-700 ohmi si 1.5-2 kohmi in functie de puterea ledului si intensitatea luminoasa care o alegi. Rezistenta mai mare lumina mai putina si poate nasuparatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... :)

post-14197-1272804350_thumb.jpg

post-14197-1272804411_thumb.jpg

Modificat de 66 JOK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

croccifixio

66 jok baga si tu niste poze mai detaliate sau ceva sa se vada mai bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...din pacate nu am facut ,sunt singurele poze

...in mare, sunt legate 6 cu 6 ,fara rezistenta .....sunt lipite intre ele cu picatura , leduri dreptunghiulare

LED%20DREPT.jpg

Modificat de 66 JOK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

Din pozele tale inteleg ca practic ai realizat o bagheta din 12 led-uri, pe care ai atasat-o(lipita probabil) de scoica la exterior si ai trecut prin plastic numai cu doua fire, legate undeva in interiorul usii .

Am inteles bine ? Si o a doua intrebare, sint alimentate odata cu pozitiile sau tot timpul cit ai contactul pus ?

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!