Jump to content

Montare leduri in deschiderea interioara a portierei


Spawn b93rlf
 Share

Postare recomandată

Ce mufe? Electrice?

De la reprezentanta, alte magazine nu am auzit sa aduca. Vezi ca pinii se comanda separat.

Eu am cumparat doar mufa de la reprezentanta, cea de la broasca de la hayon(e si poza undeva pe forum), e si in etka. Se pot cumpara si mufe, numai sa stii de care vrei.

rokko, ai legat exact ca in diy?

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am legat firele corect , am incercat sa iau alta masa dar e aceesi problema . sa fie vreo problema de la rezistenta aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maro/albastru nu maro/negru, dar ...atentie, unele modele au iluminarea pe CAN, vedeti daca de la mufa de la baza stalpului de la sofer, pleaca de la pinul 10 fir inspre cablajul de usa. DAca nu pleaca nu va mai chinuiti, ca e pe CAN,.

cum adica "can" ca vreau sa ma apuc dar inainte sa vad cum exact se face si ce pb ai aparea in urma operatiei!

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am legat firele corect , am incercat sa iau alta masa dar e aceesi problema . sa fie vreo problema de la rezistenta aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat cu un aparat de masura daca ai 0 volti pe cele doua fire cand nu ai pusa pozitia ? Poate nu se potrivesc culorile la fire . Cauta + si - pe care sunt 12 volti cand aprinzi becurile si 0 volti cand le stingi .

Ceva nu ai facut bine , imposibil sa nu mearga .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva care sunt culorile firelor de care trebuie sa ma leg din blocul de lumini (comutator)de T4, sa pot pune ledurile?

Mentionez ca nu am geamuri electrice si nici oglinzi electrice, deci, nici un fir electric nu e usa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam mult de lucru pentru 4 leduri :scratch: .

La mine in comutatorul de lumini e un fir alb / albastru , in colt care da 12 volti si scade si intensitatea luminii ambientale . Eu am folosit acest fir pentru legarea ledurilor din plafoniera .

Cel mai sigur afli cu un aparat de masura .

rokko - ai rezolvat ceva ? Ai incercat sa pui o dioda pe plus ?

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat baieti :) Sunt multumit de ceea ce a iesit din cele 7 ore de munca (avand in vedere ca nu aveam fire de alimentare curent in usi).

Curent am luat din mufa de la intrerupatorul de avarii, si a iesit urmatoarea capodopera :

post-61162-1263804035_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna, ar putea sa-mi spuna cineva care ar fi pozitia cea mai buna pentru led? Eu vreau sa pun albastru. Jos, sus, spate; sa nu fie prea deranjanta lumina, eventual niste poze edificatoare. :icon_thumright:

Modificat de nozaietz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus pe partea de jos , mi s-a parut cel mai ok asa . Cam asa arata :

post-27958-1265035186_thumb.jpg

post-27958-1265035207_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere, daca pui ledul sa lumineze de sus in jos, niciodata nu o sa vezi tu ledul (chiar daca esti sofer sau pasager). Eu am preferat sa il pun sus, imi place cum a iesit si nu ma deranjeaza deloc. Daca vrei sa vezi cum se vede din lateral, poti sa te uiti in primul post, si o sa vezi.

@ aurelian, nu te deranjeaza led-ul , dat fiinda faptul ca lumineaza de jos in sus si vezi ledul, care practic iti lumineaza in fata daca te uiti la el?

asa arata la mine:

post-61162-1265035392_thumb.jpg

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledul nu deranjeaza si nici nu il vezi deoarece e ascuns dupa manerul de care deschizi usa . Ca sa vezi ledul trebuie sa fi aproape perpendicular pe el , iar in aceasta pozitie nu ajungi niciodata in timpul condusului .

Eu le am de ceva timp dar nu ma deranjeaza .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebam, ca la mine sunt ledurile foarte puternice, si pentru a nu deranja a trebuit sa le pun sus. De altfel, nici nu prea aveam cum sa le pun jos (dat fiind forma interioara a portierei, manerului si clapetei de deschidere a usii) .

Oricum, cred ca aici depinde de fiecare unde vrea sa isi puna ledul. Fiecare dupa cum i place :) Totusi, inclin sa cred ca e cel mai bine sa lumineze din lateral, sau de sus.

Ce tip de led ati pus? Eu am pus led de 5 mm, albastru UV (Led transparent).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum ai zis depinde de fiecare portiera . Am pus led de 3 mm , rosu . Lumina nu e mai puternica decat cea originala de la cass , butoane etc . iar daca se monteaza impreuna cu soclu de plastic arata perfect si nu este deranjant . S-ar putea ca un led de 5 mm alb sau albastru sa fie deranjant . Fiecare testeaza si isi alege locul potrivit . :)

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am montat doar pentru portierele spate deocamdata,am folosit alt fir decat cel de la butonul de actionare a geamurilor care imi face figuri la toate portierele si nu am mai stat sa-mi bat capul. dupa ce stingeam pozitia ledul ramanea aprin in continuare , nu stiu de unde isi lua el plus ...in fine ,am un fir cu + pe pozitie care duce la stopuri si l-am folosit pe ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Caynenne e bec in gaura dar nu se vede decat daca bagi degetele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum ai zis depinde de fiecare portiera . Am pus led de 3 mm , rosu . Lumina nu e mai puternica decat cea originala de la cass , butoane etc . iar daca se monteaza impreuna cu soclu de plastic arata perfect si nu este deranjant . S-ar putea ca un led de 5 mm alb sau albastru sa fie deranjant . Fiecare testeaza si isi alege locul potrivit . :)

Eu nu am gasit soclu :( A trebuit sa dau gaura exact de 5mm, si sa torn plastic transparent lichid dupa care sa "implant" led-ul acolo! E bine ca macar am gasit leduri mai scurte :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Zilele care urmeaza o sa imi montez si eu leduri in interiorul manerelor de deschidere a usilor si sunt foarte bucuros ca am gasit topicul asta ca de vreo 2 zile tot il caut ca stiam ca am mai citit mai demult despre asa ceva.

In mare am cam inteles despre ce e vb, alimentarea o sa o fac la toate usile de la firele care duc la butoanele geamurilor electrice, mai exact care alimenteaza lumina de acolo, totusi o recomandare la cei care au incercat sa lege ledul la lumina butonuli de reglare oglizi-nu merge, adica acela are 9v si de aia sta ledul slab aprins, incercati numai la becurile de la geamuri.

@Aurelian 08-te-as ruga daca ai cumva o poza prin calculator cu fata de usa, respectiv cochilia aia cu manerul de deschidere din lateral si cu el aprins ca sa vedem daca din lateral se vede ledul ala si cum da lumina in pozitia aia.

Alta intrebare ar fi daca la toate usile trebuie neaparat date fetele de usi jos sau in afara de cea de la sofer se poate desface doar cochilia aia cu manerul de deschidere individual ca am vazut niste poze si parca are niste cleme si nu parea turnata pe fata de usa, sau e mai ok sa desfac fata de usa cu totul.

Apropo am ledurile cu tot cu soclul ala micut si cu ce mai trebuie montat pe ele si cu un kit de mufe ca sa nu umblu pe acolo cu fire izolate sau taiate(sunt un fel de mufe cu care te agati pe firele de la masina)-o sa pun si poze daca nu ati inteles cum arata.

Alta intrebare ar fi daca pun ledurile cu soclu din ala micut mai trebuie fixat pe interior cu silicon sau alt adeziv ca sa fie mai sigur?Daca da voi cu ce l-ati fixat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la butonul de reglare oglinzi sunt 12 volti , eu acolo am legat ledul de pe usa soferului si nu este diferenta de iluminozitate. O sa fac poze si le postez. Fetele de usi trebuie data jos deoarece partea acea unde vine ledul este prinsa si cu un holsurub pe partea interioara . Este bagheta de silicon cu care se poate lipi ansamblul acela cu led.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citind toate cele 6pagini nu am gasit de unde pot lega si eu aceste leduri, tinand cont ca nu am geamuri electrice/oglinulzi electrice. multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le treci prin mansonul dintre usa si stalp si le legi la comutatorul de lumini, acolo unde ai curent pe pozitii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte usor de zis d-le moderator :Driver: dar mai multe informatii cum se fac legaturile la acest comutator (pe culori) puteti relata, v-as ramane dator :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plusul il iei de la firul gri/albastru din comutator ( T17/17). Minusul de la firul maro ( T17/10).

Bafta

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auras am pus doua poze facute din lateral . In prima poza desenat cu rosu ar fi cam unde ar fi ledul daca se monteaza sus, la mine fiind montat in partea de jos si cum se vede , nu se vede :biggrin: .

Oftopic : nu te uita la maner ca tocmai am dat jos partea cauciucata ca arata jalnic si urmeaza sa-i redau culoarea :D

post-27958-1267339926_thumb.jpg

post-27958-1267339998_thumb.jpg

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am pus si eu leduri dar nu sunt multumit de ele cum lumineaza. se poate pune ceva mai tare (in intensitate) sa se vada mai bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!