Jump to content

Montare leduri in deschiderea interioara a portierei


Spawn b93rlf
 Share

Postare recomandată

cred ca e led cu rezistenta ca pt pozitie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am facut si eu aceasta operatie doar la usile din spate,si acum de fiecare data cand deschid sau inchid orice usa se aprind acele 2 leduri timp de 1 sec si pe urma se sting.sa nu fi pus firele unde trebuia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cand vrei sa se aprinda. Daca vrei sa se aprinda odata cu butonul pentru deschiderea geamului, iei din mufa butonului plusul de pe pozitii si o masa. Probabil ai legat la alt plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cu ce ai dat gaura ? :D

cu ce ai dat gaura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ledurile se pot fixa cu silicon ? parca m-as apuca si eu de mesterit , numai ca nu prea am timp :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

cu ce ai dat gaura?ai bagat doar varfu de la led sau complet?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o mica/mare problema :rolleyes: am montat ledul intr-o usa a masinii si am legat la firele care trebuie, respectiv albastru/gri si rosu. Merge...doar ca nu mai se aprinde ledul de la swithcul pentru ridicarea si coborarea geamului, daca scot ledul, merge, daca il pun la loc....nu. ( am montat la usa din spate stanga ) ...stie cineva ce pot face ca sa functioneze ambele ? ( siguranta nu am pus ). Astept sugestii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce led ai pus?de cat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 sau 12...cred ca de 10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refeream la mm :rolleyes:.Si eu zi am cumparat led rosu 3mm si rezistente de 800.vreau sa vad daca nu le pot lega la butonul de reglare al oglinzilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu ai dezaburirea oglinizilor la butonul nde se regleaza oglinizle? celalalt desen in forma de patratel ce este?:icon_thumright:

Ledurile se pot lega de la becul din usa de jos ca sa se aprinda cand deschizi usa iar daca vrei sa stea aprins chiar daca nu deschizi usa, de la ledul de la reglarea oglinzilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@defense1: Ai pus si rezistenta in serie cu led-ul? Cred ca nu. Trebuie avut in vedere ca led-ul este o dioda care conduce curentul intr-un sens, si propriu-zis este un scurt circuit in sensul respectiv. De aceea trebuie pusa in serie cu led-ul (daca acesta nu are in el incorporat) o rezistenta care sa limiteze curentul. Faptul ca se stinge ledul de la swithcul pentru ridicarea si coborarea geamului, este datorat faptului ca tu il scurtcircuitezi prin ledul tau, pt ca nu ai pus rezistenta. Plus ca ledul tau se incinge destul de tare si probabil la scurt timp se va arde.

PS. Despre ce siguranta vorbesti ????

Pentru fixarea led-urilor exista un fel de "suporti". Sunt ca un fel de tub de 3mm in interior si 4 mm in exterior care la un capat are un umar. Astfel poti sa fixezi ledul in interiorul acestuia, fara ca sa mai iasa "capul" ledului afara. Adica totul o sa fie la nivel. Am pus o poza ca explicatie.

LE: Pentru ledul de 3mm (3V @ 10mA) se foloseste o rezistenta de 1Kohm la 0,25W. Consumul total este de 130mW

post-8948-1249019271_thumb.jpg

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde se gasesc acei suporti?Eu mi-am cumparat led de 3mm rosu si rezistenta de 600 sau 800 Ohm dar nu am intrebat la cati volti sunt

post-34423-1249021555_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la magazinele de piese electronice. Nu toti au. Costa cativa bani bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata rezolvat si cu suporturile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hremus, mersi mult de tot, o sa incerc cu rezistenta :icon_thumright: ( cand am scris siguranta ma refeream la rezistenta-limbajul necunoscatorului)

Modificat de defense1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu precizarea ca acei "suporti" se numesc socluri. Intrebati la magazinele de piese electronice. Si arata cam asa.

LE: Mai recomand cumpararea unor led-uri cu capul plat pt aspect.

post-8948-1249044547_thumb.jpg

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti multumesc inca odata, mi-ai fost de ajutor, nu am pus socluri pentru ca am reusit sa le fixez foarte bine ,si sunt sigur ca nu vor pica. Imediat ce am pus rezistenta la Led a functionat, becul nu sa incalzit deloc si lumina perfect.

Modificat de defense1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat sa vad daca pot sa iau curent din mufa de la butonul oglinzilor si a mers dar nu imi place deoarece se vede cam slabut lumina la led.Daca pui firele la mufa becului din usa se vede super :vaidecapulmeu:.Deci ceva idei pentru O vedere cat mai buna?

Modificat de DomaniG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O rezistenta mai mica sau verifica dimmer-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dimmer-ul adica?Nu e vorba de o tensiune mai mica la ledul de la buton?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dimmer-ul este potentiometrul de reglare a intensitatii luminii interioare. Se afla langa blocul de lumini impreuna cu potentiometrul de reglare inaltime a farurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dimmer-ul e la maxim :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci tin sa va anunt ca mi-am montat si eu fata-spate.Se vede super si cu rezistenta de 1k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!