Jump to content

Jurnal DSG6


Loth
 Share

Postare recomandată

La DSG 7 uscat este, la 6 nu am auzit! Nici la 7 umed

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate schimba cutia DSG 6 cu orice alta cutie DSG chiar daca difera codul si tipul de motor? ,ma refer la cele diesel, as vrea sa pun alta cutie dar motorul este de 140 cp iar cutia este dsg 6 dar are alt cod si nu stiu daca merge 100%...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CHiar sunt si eu curios daca un dsg 6 de pe diesel merge si pe benzina,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge cea de pe diesel pusa pe un motor pe benzina, difera softurile !!!

Vedeti ca exista un service in Bucuresti care se ocupa de cutii DSG cu succes, eu am rezolvat problemele cu DSG-ul meu si din cate stiu au mai fost si alti membrii acolo.

Marius (0761) 273 878 si sunt undeva pe langa Autovit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai da-ne cateva detalii... ce probleme ai avut si cum le-au rezolvat? E bine de stiut ca exista un astfel de service.

 

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus dsg6 de pe octavia 2 (nu ştiu ce motor, dar tot diesel) pe toledo BKD, 2.0 diesel şi a mers bine. Trebuie împerecheată noua cutie cu softul maşinii. O să meargă bine doar că o să aveţi mereu eroare pe cutie ceva cu date alterate dar care nu apare în bord ci doar pe vcds. Cutia merge perfect, se poate face adaptare, citire km, absolut tot. 

Modificat de axxa84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva ideie daca e normal la dsg6 disel 170 cp cand merg pe piatra cubica sa se auda un clancanit....

Sent from my iPad Air using Tapatalk HD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

cand mergi pe piatra cubica, in functie de distanta si viteza e normal sa se auda tot felul de clancanituri...asta e vw.

cum ai izolat sunetul fix in cutie?

 

normal nu e niciun clancanit nicaieri niciodata. dar ce sa facem...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

si la mine se aude. iar pe piatra cubica merg incet. cred ca de aia si aud.

Daca o calc, nu mai aud.

 

deci e normal. sau suntem 2 cu probleme :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in service cu ea si cica se misca volant si cutia inauntru...la fel si la mine cand merg incet...

Sent from my iPad Air using Tapatalk HD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

de-aia nu merg eu pe piatra cubica :)

 

cu touaregul care face 10 ani la anu' nu se aude nimic...nicaieri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie cel putin nu mi se pare normal se se auda nimic la o masina de 45 de mii...

Sent from my iPad Air using Tapatalk HD

Modificat de Badx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

pai asta am zis si eu...

dar la una de 30 ti se pare normal sa se auda? (golf/jetta)?...

mie nu...

 

dar de la service nu ti-au dat si-o rezolvare? s-o desfaca sa stranga vreun surub/tampon/ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

badx,

ok - se misca. dar aia din service au spus pe un ton a normalitate sau ca ceva ce anunta sfarsitul la ... chestiile care se misca / posesor calic, sarac, prost si cu vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In romania mi a schimbat un tampon la cutie ca cica de acolo se aude...duca ce a schimbat tamponu facea la fel....afara mi a schimbat triunghiu de la amortizoare...nu stiu ce este aia...precizez ca masina are 25000 km....e noua...cica e norma zgomotu....inainte se auzea si cand mergeam pe asfalt la relanti dar dupa ce au schimbat triunghiu de la amortizoare mai face doar pe piatra cubica...in decembrie ma duc in germania la service....ca treb sa imi platesc extesia la garantie si daca tot ma duc sa le zic si de asta....

Sent from my iPad Air using Tapatalk HD

Modificat de Badx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi cer scuze daca nu postez unde trebuie, dar e totusi legat de DSG6, mai exact de uleiul acesteia. 

La noi se aplica ceva? 

Pe scurt: "Volkswagen (VW) recheamă circa 2,64 de milioane de vehicule la nivel mondial, inclusiv în China, pentru remedierea unor defecţiuni la sistemul electric şi la sistemul de direcţie, relatează Bloomberg.

Grupul german recomandă folosirea unui ulei mineral la cutiile de viteze cu dublu ambreiaj de la 1,6 milioane de autoturisme şi vehicule van, în loc de ulei sintetic, a declarat Michael Franke, purtător de cuvânt al VW."

http://www.gandul.info/auto/vw-recheama-2-64-milioane-de-vehicule-la-nivel-mondial-pentru-remedierea-unor-defectiuni-11683629

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca a aparut update sau recall la DSG (sau la altceva) iti poate confirma o reprezentanta .De obicei ,la update ,te obliga sa faci o diagnoza la ei. Aprox. 120 ron.


Parca era si un site unde se putea verifica dupa vin


Pentru recall incearca aici :http://www.vw.com/en/owners/parts-and-accessories/protection/recalls-campaigns.html


Am verificat la 2 DSG-uri 2006 si 2010 si nu e nici un recall. :icon_bounce:

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca updaturile de soft se pot vedea acolo, doar cele mecanice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat in engleza si intr-adevar vara asta a fost un recall pe DSG 7 cu niste probleme electrice, Australia si China.

Nu am gasit nimic de DSG 6 si ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 
Fiind primul meu post pe acest club vreau sa va salut si sper sa ma integrez repede printre voi....Una peste alta ieri am fost cu un prieten sa vedem o masina interesanta...octavia 2 (04.2005), 1.9tdi BJB, DSG,turbina Garrett, Clima, senzori de parcare, pilot, Interior masina se prezenta foarte bine cu o piele placut rigida si o stofa interesanta pe mijlocul scaunelor, dar aspectul exterior lasa de dorit (o bula de rugina pe pragul din stanga fata de toata frumusetea). Prietenul meu avand un VAG.com am testato si au aparut niste errori 4 erori -Clima, DSG- P1850 parca dar stergandu-le nu au mai aparut, si 2 becuri arse inlocuite(ulterior cautand pe internet a constatat ca erorile ar fi aparut de la lipsa de putere a bateriei). Injectoarele si Turbina au iesit ok la test indicand valori normale numai ca injectoarele indicau 0.02///0.2///0.3///0.9-1/// Prietenul meu a spus ca nu e o valoare anormala cand ele ar trebui sa fie intre -2.8 si +2.8. Vreau sa va cer pareri si opinii in combinatia asta de BJB+Garrett+DSG. Mai sunt printre voi care a-ti avut probleme la praguri cu rugina (specific ca masina a fost si va fi rulata in Danemarca unde conditile de clima sunt mai ''naprasnice'').

Cand am rasfoit cartea de service a masinii am constatat cu uimire ca nu am gasit nici un schimb de ulei al cutiei de viteze, restul reviziilor fiind facute la timp (ba chiar mai devreme-distributia la 70000 km). Intreband dealerul de uleiul in DSG el a sunat ultimul proprietar al masinii si zice ca ar fi fost scihmbate dar nu prea m-a linistit chestia asta ''verbala''. Mentionez ca masina a fost inregistrata,intretinuta si condusa in Danemarca. Intrebarea mea este daca as putea sa verific la o reprezentanta skoda daca a fost facute schimburile de ulei, deoarece am inteles ca e un proces mai ''complicat'' si daca ar fi putut fi inregistrat electronic undeva....sau daca a fost facuta la vreo reprezentanta VAG presupun ca, computerul masinii a inregistrat schimburile
Va Multumesc anticipat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, sunt nou pe acest forum, deoarece vreau sa achizitionez un Passat DSG 2010 TDI 140 cai, second hand, recent adus din Germania, totul este super ok pe masina, este foarte curat, dar are la bord 199.700 km, toate schimburile au fost facute, ulei, filtre, ulei dsg, etc. Merge foarte frumos, schimba fara nici un zgomot. Are cineva dsg peste 250k/300k km? Intrebare catre cine are dsg, cat mai poate sa mearga masina fara probleme majore? Eu fac 15.000 km pe an, vreau sa-mi iau masina pt aprox 10 ani de zile de acum incolo...Poate sa mai mearga inca 150.000 km fara probleme foarte costisitoare?? Va multumes anticipat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!