Jump to content

Goodyear Eagle F1 Gsd3...reloaded


22euu
 Share

Postare recomandată

Am echipat Leonul in februarie 2008 cu anvelope F1 Asymmetric dupa ce am aruncat la tomberon jafurile de Pirelli P6000 care au venit din fabrica

Repet aici ceea ce am scris intr-un alt topic fiindca linkul nu functioneaza :)

- Huruitul pe asfalt a disparut

- Gropile se simt mult mai putin, de parca masina ar fi vreun Mercedes de 2 tone

- Nu mai patineaza la demaraj decat daca fac eforturi serioase cu acceleratia

- Stabilitatea in curbe e mult mai buna, chiar si pe asfalt ud

- Sinele de tramvai si piatra cubica nu mai sunt o problema. Pe piatra cubica se aude un huruit la rulare dar nu mai zgaltaie

~Nautilus

Modificat de Nautilus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    18

  • fuscobal

    14

  • 22euu

    5

  • Rapier

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fara a fi nimic personal, pentru cei care sustin ca "F1 Asymmetric oricum sunt intr-o clasa superioara anvelopelor Toyo, contrar unor "legende urbane" din RO care sustin ca Toyo Proxes ar fi Extreme sau Max sau Ultra High Performance Summer ... " va rog sa aveti rabdarea sa cititi urmatorul pasaj preluat de pe "www.1010tires.com".

Prin acest post nu vreau sa sustin ca Toyo Proxes T1R sunt mai performante ca si Goodyear Eagle F1 Asymetric ci doar ca nu e legenda urbana din Ro ca Toyo Proxes sunt ultra high performance.

Va urez tuturor 1 milion de km condusi fara accidente!

"Toyo Proxes T1R Tires Summer Tires

Ultra High Performance

Designed for Sport Sedan and Coupe drivers who demand the best out of their performance tires. The PROXES T1R has reached a new plateau of overall performance with uncompromising tire to road contact ensuring precise vehicle braking, ride comfort and wear resistance.

4.3 (213 Customer Reviews)"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

In urma catorva zile de cautari febrile pe net, m-am hotarat sa iau 4 anvelope Good Year Eagle F1 GSD3. Cel mai bun pret la care le-am gasit este 330 RON/buc, made in China.

merita? Este oare chiar asa de mare diferenta intre cele made in Germany (care nici nu se mia fac acolo) si cele made in China? Ma gandesc ca trebuie sa respecte totusi normele Good Year, nu? Daca stie cineva cum sta treaba cu aceste anvelope made in china, il rog frumos sa ma lamureasca si pe mine.

Daca altcineva are si alte recomandari, le ascult cu placere. Interesul meu principal este aderenta si stabilitatea pe ploaie, dar si aderenta si stabilitatea pe uscat ma intereseaza. Zgomotul de rulare si gradul de uzura nu ma intereseaza prea mult. Ca buget, n-as vrea sa sar de 400 RON/anvelopa. Dimensiunile care ma intereseaza sunt 205/55/R16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic de treaba cu China, dar nu cred ca e o problema pt ca Good Year la fel ca alti producatori aleg tari asiatice pt fabrici strict din considerente economice (mana de lucru ieftina, taxe mici). Nu cred ca si calitatea sa aibe de suferit. Ale mele Goodyer Excellance sunt facute in Africa se Sud de exemplu si sunt......excelente :icon_thumright:

Oricum o marca buna isi va respecta blazonul indiferent de locatia fabricii, parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa gandeam si eu pana am vazut diferente intre produsul X fabricat in Japonia si acelasi produs fabricat in China.

Cu Africa nu am nici o problema, insa China ma dispera: fac orice ca sa iasa cat mai ieftin, de f multe ori in detrimentul calitatii.

Mai stau vreo 2 saptamani si daca nu gasesc pe nimeni care sa ma lamureasca, le cumpar asa, dar cu strangere de inima :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia colegului meu ruleaza deja de ani buni pe GSD3 din China, fara probleme, nu am sesizat diferente fata de cele produse in Germania. Este vorba de 225/45 R17.

Legat de Eagle F1 Asymmetric - nu le-am testat dar am experienta GSD3, iar vara trecuta am folosit Michelin PS2, tot asimetrice. Mi s-au parut mai manevrabile, ca sa nu mai vorbesc ca sunt mai usoare cu cca. 1kg decat media anvelopelor sport (235/45 R17), dar si mai scumpe. Pe ud nu am sesizat diferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se monteaza anvelopele asimetrice? am luat 2 GY Eagle F1 Asymmetric si, puse cu OUTSIDE-ul afara, una langa alta, au profilele inversate... adica una are V-ul (primul sant de la exterior spre interior) in fata (stg) si una in spate (dr). Ma lamureste cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios e ca nu exista semn sau cuvant "rotation". Scrie doar "side facing outwards", cu o bulina rosie.

Din poza cu ambele anvelope, aliniate cu bulinele rosii (deci partea exterioara) spre fotograf, se observa ca ar merge montate doar pe stanga. Daca le-as pune pe aceeasi punte, un profil ar fi orientat invers.

post-13025-1234541470_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Asa sunt toate. Avand in vedere ca sunt un profil asimetric (deci au parte), daca aveau si sens de rotatie ar fi trebuit sa se fabrice cauciucuri separate pt partea stanga si pt partea dreapta. Daca te uiti la mine si la Rex (in aria masina mea) vei vedea ca amandoi le avem puse la fel: pe partea stanga cu v-ul santurilor cu varful inainte iar in dreapta cu v-ul invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma catorva zile de cautari febrile pe net, m-am hotarat sa iau 4 anvelope Good Year Eagle F1 GSD3. Cel mai bun pret la care le-am gasit este 330 RON/buc, made in China.

merita? Este oare chiar asa de mare diferenta intre cele made in Germany (care nici nu se mia fac acolo) si cele made in China? Ma gandesc ca trebuie sa respecte totusi normele Good Year, nu? Daca stie cineva cum sta treaba cu aceste anvelope made in china, il rog frumos sa ma lamureasca si pe mine.

Daca altcineva are si alte recomandari, le ascult cu placere. Interesul meu principal este aderenta si stabilitatea pe ploaie, dar si aderenta si stabilitatea pe uscat ma intereseaza. Zgomotul de rulare si gradul de uzura nu ma intereseaza prea mult. Ca buget, n-as vrea sa sar de 400 RON/anvelopa. Dimensiunile care ma intereseaza sunt 205/55/R16.

sunt fix in aceeasi situatie... mie imi trebuie 2 buc GY F1 GSD3 205/55/R16 si nu vreau sub nici o forma sa iau chinezesti

intrebarea e de unde se pot lua made in germany.. :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai...daca iti spun, se poate interpreta ca fac reclama pentru cineva. In aria de anunturi ai cautat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred sa se mai gaseasca Goodyear Eagle F1 GSD3 "Made in Germany". Din pacate cele pe 16" (205/55 R16) nu se mai fabrica in Germania - cost/price reduction :) . Doar de la diametru de 17" in sus, mai sunt sanse sa gasesti "Made in Germany".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rapier: am cautat si la acel "cineva" - merci de sugestie.

deja mi-am luat gandul de la anvelopele astea.... m-am convins, 205/55/r16 se mai fabrica numai in china.

@yukon: se gasesc pe 16 inch fabricate in germania, chiar acum vreo 2-3 saptamani am vazut, numai ca sunt 215/55/r16.. le-as fi luat pe astea numai ca aveam vreo 2-3 probleme: nu le puteam pune pe jante 6.5J - s-ar fi pretat minim un 7J, trebuia sa ma duc la RAR pt omologare si inscriere in talon (asta n-ar fi fost chiar o problema majora), fiind mai mari in diametru imi mai luat din cuplul motor - iar la motorasul meu e si asa insuficient!

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

confirm ca cele 215/55/16 sunt made in De -le am pe toate 4 si toate au V-urile in fata, nu cum a spus cineva mai sus ca are pe stanga cu V in fata si pe dreapta invers.

sunt pentru stanga si pentru dreapta masinii

sunt multumit de ele - nu cred ca vreunul dintre noi(exclus pilot de formula 1) poate testa cu adevarat vreo guma... :biggrin:

cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sigur e sa le luati direct din Germania. Daca aveti pe cineva acolo sau stiti pe cineva care merge des dati-le sa va ia de pe acolo.

Mie mi-a adus cineva in februarie 4 cauciucuri made in Germany si sunt foarte multumit de ele. Si pretul a fost mai mic decat la noi.

De asemenea, chiar si la dimensiuni mici, nu cred ca nemtii ar merge cu cauciucuri made in China. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
salut

confirm ca cele 215/55/16 sunt made in De -le am pe toate 4 si toate au V-urile in fata, nu cum a spus cineva mai sus ca are pe stanga cu V in fata si pe dreapta invers.

sunt pentru stanga si pentru dreapta masinii

(...)

cu stima

Azazell, GY F1 GSD3 sunt cu sens de rotatie si trebuie puse pe ambele parti cu v-ul catre inainte... nu conteaza care parte e spre exterior. GY F1 Asymmetric (modelul despre care se vorbea "mai sus" si care inlocuieste GSD3) nu au sens de rotatie ci au o parte care trebuie pusa catre exterior... v-ul sau sensul nu conteaza. In ambele situatii, cele 4 anvelope din set sunt identice... nu exista anvelope pt. stanga si dreapta masinii.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mai stie cineva 205/55/16 eagle f1 made in de....

ca tare as vrea un set

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F1 GSD3 nu se mai fabrica in DE, doar in China.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus la masina Eagle F1 Asymmetric pe spate si Michelin Pilot Sport 2 pe fata (225/45/17). Primele made in Germania si celelalte in Franta. Zgomotul intern s-a micsorat, si au o aderenta super pe ploaie. Sincer nu recomand GSD3. Am avut anterior...si nu prea am fost multumit. Mai bine mai pui un milion si stii ca ai un cauciug bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Eu nu am inteles care e diferenta dintre Eagle F1 Asymmetric si Eagle F1 GSD3. Care este defapt "al" mai bun dintre cele doua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Eu nu am inteles care e diferenta dintre Eagle F1 Asymmetric si Eagle F1 GSD3. Care este defapt "al" mai bun dintre cele doua?

"al" mai bun este Asymmetric care este o generatie mai noua decat GSD3.

eu am inceput cautarile pt cauciucurile de vara si Asymmetric este cea mai buna anvelopa ca si raport calitatate/pret, pe TyreTest.com depaseste pana si Dunlop Sport Maxx GT care se vrea a fi no 1 de la Dunlop pt vara. Eu m-am hotarat, si vreau sa iau modelul asta.

Deja am contactat Autosoft, cauciucuridirect.ro , http://www.hilserv.ro/ si Sama Service si astept sa vad daca au, sau cand aduc. Daca mai stiti si alte locuri, unde considerati ca sunt profi, va rog sa-mi spuneti.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ne spui si noua unde gasesti si la ce preturi :P

poate fac reducere la 8 bucati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-as baga la unele 225/45/17 daca am gasi un pret bun sau am face un grup buy :rolleyes: !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!