Jump to content

Goodyear Eagle F1 Gsd3...reloaded


22euu
 Share

Postare recomandată

Cum sta treaba:

Trebuie sa fac geometria la roti si pt asta trebuie schimbate toate cauciucurile pt ca sunt uzate pe exterior (spatele mult, fatza doar un pic) si cum iau prima de craciun vreau sa investesc in 4 cauciucuri tzapene. Stiu ca s-a discutat despre eagle f1 gsd3 dar pana acum n-am gasit un topic dedicat cu pareri exclusive de la cei care au asa ceva pe masina sau au avut.

1. Care e concluzia : merita sau nu?

2. De unde sa-mi iau pt ca am gasit 2 site-uri care furnizeaza la preturi acceptabile : www.vazarianvelope.ro (autosoft) si www.cauciucuridirect.ro . Daca si-a comandat cineva de la ei astept impresii legate de promtitudine, calitate, garantie, etc sau de unde sa-mi achizitionez fara sa-mi iau teapa (gen chinezarii, filipine....)

P.S. Mentionez ca le achizitionez pe toate 4 doar pt a-mi regla unghiul de fuga si sa le folosesc mai la primavara cand se incalzeste. Pt acum o sa-mi iau 2 de iarna dar inca nu m-am gandit la ce model.

L.E. rotile sunt 205/55/16

Modificat de eugenb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    18

  • fuscobal

    14

  • 22euu

    5

  • Rapier

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am avut doua seturi (pe 16" si 17") si am fost super incantat de ele. Atat de comportament, uzura, handling, aderenta, etc. 235 RON/buc la cele pe 16", 390 RON /buc la 17". Totusi...sunt curios...Ce faci ACUM cu ele? E iarna si alea sunt de vara...o sa fie cam nasol cu ele pe timpul asta

LE: EU am luat un set de la o cunostinta (pe 16") si pe cele de 17" de la depozitul de anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... 235 RON/buc la cele pe 16", 390 RON /buc la 17".

cele pe 16 de unde le-ai luat? si cam cati km te-au tinut (aprox). eu am 205/55/16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers si eu pe Alfa Spyder V6 4x4 cu GSD3 pe 17. Nu am fost deloc incantat de franare. Masina avea 1.500 km si anvelopele trebuiau sa fie rodate bine. Afara temperatura era peste 20 de grade. Sincer, nici o alta anvelopa nu mi-a dat acel sentiment de nesiguranta. Pe viraje au fost ok, iar la plecari de pe loc nu mi-am dat prea bine seama, masina fiind 4x4. Din ce am citit despre aceasta anvelopa, cam trebuie sa o incalzesti, daca vrei cu adevarat sa faca performanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie mare acuma iarna cu ele... Ca am si eu d-alea si e dezastru pe zapada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu Goodyear Eagle F1-GSD3 dar fabricate in Malaesia sau Filipine nu mai stiu sigur,dar mi-am luat o mare teapa.

Nu au aderenta deloc. Deci atentie la tara de origine.Le-am cumparat de pe Calea Floreasca la ~ 250 Ron/buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform celor de la AMS Germania GoodYear Eagle Ultra Grip 7 au iesit cel mai bine in testele efectuate. Locul 2 Continental Winter Contact TS810 si 3 Dunlop SP Winter Sport 3D. Asta ca sa-ti formezi o idee despre ce inseamna anul asta caucuciuc tzapan.

Pretul nu conteaza, cand vrei sa iei ce este mai bun pe piata. Oricum, atentie cand cumparati pt ca ff multi "afaceristi" pe la noi vand cauciucuri facute in 2005/2006, ca sa iasa bine la pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut pe Octavia un set de Falken FK451, foarte performante dar pe asfalt ud erau dezastru, era sa ies in camp din cauza lor. Am trecut pe Eagle F1, adevarat ca erau Made in China dar au facut treaba mult mai buna, pe uscat nu am vazut diferente in schimb pe ploaie erau superbe. Eu le recomand. Am luat recent anvelope de performanta si la pret bun de pe http://gerbog.ro/ - servire prompta, dimineata am vorbit de anvelope, a doua zi le aveam la domiciliu cu Fancurier, ramburs (e vorba de un set de GY Eagle F1 pt Skoda si un set Michelin PS2 pt Mitsu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat unele de la autosoft fabricate in Germania in luna mai.

sunt f bune pe asfalt ud, si pe asflat uscat, mai putin la franare pe asflat incins. sunt f multumit de ele....dar pe vremea asta..sunt depasite rau de "situatie" si nu le recomand sub nicio forma. pe franare...sunt praf pe zapada. e LOGIC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform celor de la AMS Germania GoodYear Eagle Ultra Grip 7 au iesit cel mai bine in testele efectuate. Locul 2 Continental Winter Contact TS810 si 3 Dunlop SP Winter Sport 3D. Asta ca sa-ti formezi o idee despre ce inseamna anul asta caucuciuc tzapan.

Pretul nu conteaza, cand vrei sa iei ce este mai bun pe piata. Oricum, atentie cand cumparati pt ca ff multi "afaceristi" pe la noi vand cauciucuri facute in 2005/2006, ca sa iasa bine la pret.

Vezi ca discutia era despre anvelopele Eagle F1, care sunt de vara. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Notele mele pentru anvelopele astea :

- accelerare pe ud > 10

- franare pe ud > 10

- acceleratie laterala pe ud > 10

- accelerare uscat > 8

- franare uscat > 7

- accelerare laterala uscat > 9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la Autosoft si mi-au zis ca le au pe stoc la 1216 ron toate 4. Cred ca luni fac si comanda. In principiu le iau ca sa-mi reglez unghiul de directie si sa nu cheltui prima de Craciun aiurea pe alte prostii :lol: . Nu merg cu ele iarna, pentru iarna o sa-mi iau altele dar pt alea o sa deschid topic separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia linistit anvelopele GSD F1 merita toti banii,dar ai grija unde sunt fabricate :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele pe 16 de unde le-ai luat? si cam cati km te-au tinut (aprox). eu am 205/55/16

Le-am luat de la un prieten care se ocupa cu importul de anvelope, avea preturi un pic mai bune decat Autosoft (dupa cum am spus). Nu am apucat sa vad cat ma tin pentru ca am vandut jantele cu tot cu ele atunci cand am trecut la jante de 17" (si pentru care mi-am cumparat setul de anvelope corespunzator). Cu cele de 17" am mers din august 2007 pana acum in Octombrie cand am trecut la jante + anvelope de iarna. Uzura a fost mica, considerand totusi ca merg mult cu masina si imi plac si curbele. Sunt perfect de acord cu notele acordate de Fuscobal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU am 205/45/16 pe fabiuta..si desi am doar 101 cp sunt foarte multumit de ele. Sunt foarte tari pe lateral, nu imi mai intra abs-ul asa de repede cu ele ( se stie ca abs-ul al fabia intra la frane destul de usoare), masina franeaza mult mai bine. Nu le recomand deloc la temperaturi sub 10 grade, e ca si cum ai merge pe gheata, aluneca intr-ul mare fel pana se incalzesc. La fel, sunt cauciucuri STRICT de vara. Foarte bune si pe ploaie, pe asfalt umed.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat recent anvelope de performanta si la pret bun de pe http://gerbog.ro/ - servire prompta, dimineata am vorbit de anvelope, a doua zi le aveam la domiciliu cu Fancurier, ramburs (e vorba de un set de GY Eagle F1 pt Skoda si un set Michelin PS2 pt Mitsu).

Am sunat la gerbog dar nu au goodyear in stoc, aduc doar la comanda.

Ia linistit anvelopele GSD F1 merita toti banii,dar ai grija unde sunt fabricate :frigbaitata:

Cei de la autosoft zic ca sunt fabricate in Germania...sper sa fie asa...sa nu ma trezesc cu ele acasa ca sunt din filipine ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de dimensiune, asa mi-a zis cineva de la autosoft. Cele pe 16 si 17 sunt fabricate in germania, cele mai mici in china, si mi se pare ca cele mai mari de 17 sunt in germania si in filipine, depinde de lot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Made in Germany luate de la Autosoft, daca v-ajuta cu ceva :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand i-am sunat pe cei de la Autosoft sa verifice la Goodyear Eagle F1 GSD3, 205/55/R16 91W tara unde sint fabricate au zis ca sint made in germany. Dar i-am rugat totusi sa verifice in depozit vizual. Dupa ce le-au verificat pe cele de pe stoc mi-au confirmat ca erau 'made in china'. Asta era cu cateva luni in urma. Probabil ca asta in functie de loturile care vin de la importator. Deci, trebuie verificate bine inainte de a cumpara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rugat-o pe tipa de la Autosoft sa verifice unde sunt fabricate anvelopele....surpriza...in thailanda. :D Asa ca a ramas sa mai sun la anu' poate aduc alte loturi fabricate in Germania.

:D cred ca imi iau anvelope de iarna pana la urma(GY ultra grip7) si la primavara ma dau peste cap si iau si gsd3-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele pe 17" pe care le aveam pe jantele stock erau made in Australia daca nu ma insel iar astea pe 19" sunt in Germania. Desi sunt pe dimensiuni diferite si nu stiu cat e de relevant, n-am simtit nici o diferenta intre ele ca si compozitie. Cred ca se exagereaza putin chestia asta cu provenienta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am luat si eu azi GY F1

Insa sunt `Made in China`. Sper sa nu fie asta o problema.

Sa vina primavara sa ma dau un pic cu ele !!!

post-15333-1201809402_thumb.jpg

Modificat de FLORO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Poate cineva sa imi spuna cum se comporta cele facute in Tailanda? Din pacate nu am gasit decat asa... si nu stiu daca sa mai astept un alt transport sau nu.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat GOOD YEAR Excellence 205/55/16 facute in France... ce parere aveti de cele facute in Franta ?

Facute in germania nu am gasit modelul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!