Jump to content

Schimb ulei & filtru


variant
 Share

Postare recomandată

;) Ok. M-am linistit , uleiul e Castol Edge pt. PD schimbat in nici 200Km.

Si asa e, la drumuri scurte am observat treaba asta, la drum lung nu mai exista albeata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Pot sa pun la Golful meu in loc de ce e recomandat Castrol 5W 40 , 0W 60?

Ce se poate intampla, teoretic e mai bun nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario zaccaria

E bun daca pun la Bora mea ulei Aral Blue de 10w40, pe cutie scrie 50500???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zorrack : daca crezi ca circuli cu motorul turat spre maxim mai tot timpul atunci merge si xxW-60 altfel pune doar (0-10)W-(30-40) si ca recomandare vw pt. tara noastra uleiul ar trebui sa fie 10w-40 dar obisnuit (si nu stiu de unde obisnuinta asta) se utilizeaza 5W-40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit topicul si nu am gasit decat o parere despre uleiul Mobil1 5W-40.am fost azi la un magazin de piese si vanzatorul s-a uitat intr-un catalog si mi-a recomandat acest tip de ulei ptr 1.4i 75 CP.problema este ca aceslai tip de ulei i l-a recomandat si unui prieten care are un BMW 318 disel.exista posibilitatea unei potriviri chiar dc unul e benzinar si altul disel.si pe deasupra si marci diferite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista posibilitatea unei potriviri chiar dc unul e benzinar si altul disel.si pe deasupra si marci diferite?

Da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mario zaccaria

Mi-am facut schimbul de ulei la mecanic, mi l-a extras afara pe deasupra, si a intrat exact 4 litri de ulei ARAL Blue Tronic de 10w40

E a doua masina la care pun acest ulei si intr-adevar e ulei nemtesc, nu scrie nimic romaneste, sau in alte limbi estice asa ca ma declar multumit asta fara a pune in calcul ca a scazut consumul si zgomotul(o parere personala)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario de ce pe deasupra??? e mai complicat si in plus niciodata nu ai de unde sa stii unde este capatul furtunului si daca este in portiunea cea mai decliva a cutiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare la toata lumea de pe forum, is nou p'aci, si am o intrebare destul de prosteasca si anume cati litri de ulei intra intr-un motor de golf 4 1,4 16V ? Eu initial i-am pus 3 litri si joja imi arata f jos, desi nu mi se aprinde becu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorul 1.4 golf 4 in carte scrie 3.2 litri ulei. Asa ca mai completeaza 200g.

Modificat de Radu Gica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luna viitoare trebuie sa schimb si io uleiul si filtrele....ma apropii de 10 mii...

Am avut Castrol GTD Magnatec 5W40 si vreau sa va zic k motorul bate super nasol fatza de un golf al unui prieten care are tot de 90 cai si el a bagat MOBIL 1 5W40

De data aceasta am sa bag un ulei de la ARAL BLUE TRONIC mi se pare pt motoare TDI si am sa bag si un aditiv METABOND pt motoare uzate k am auzit kl mai intinereste putin...ce ziceti procedez corect ???

Modificat de Fritz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baga doar uleiul..si cantitatea indicata in carte...si schimba toate filtrele..o sa vezi asa intinerire.

in cazul in care ai tachetii buliti...nu poti sa-l intineresti..decat sa-i pui putin rumegus in ulei.. ca sa nu mai bata si sa nu scoata fum...dar in cazul asta trebuie sa vinzi masina in urmatorii 50 de km...sau sa-i schimbi tachetii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Fritz, trebuie sa faci o deosebire intre bataia de tachet si bataia de motor(cuzinet) sau rontaiala de diesel. Deci la tine ce zici ca bate ? Ai verificat distributia cu VAG COMul ? Nu baga in motor ARAL, sunt multi care s-au plans pe forum de proprietatile ARALului care nu mai este ce a fost, incearca Castrol TXT Softec sau OMV Syn Com 5w40 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario zaccaria
mario de ce pe deasupra??? e mai complicat si in plus niciodata nu ai de unde sa stii unde este capatul furtunului si daca este in portiunea cea mai decliva a cutiei.

Avea aparat special pt extras uleiul, cu presiune si se vedea cat a scos si bineinteles culoarea, a scos exact 4 litri, si eu nu cred ca era mai mult(parerea mea...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis k bate deoarece suna mai tare decat cel care a bagat mobil 1...nu stiu sigur daca bat tachetii sau cuzinetii...distributia a fost schimbata de mee la 87 si acuma am 113...deci nu are ce sa fie de la distributie...

Si METABOND ziceti voi k nu e boon ???

Varul meu a bagat metabond pe bora de 110 chipata la 140 NON-PD si baga si aral adus din germania...si de asta am zis k bag aral...mai astept pareri...castrol nu am sa mai bag niciodata...este prea apois...un coleg pe o scoda cu motor de 90 800 km a mers cu castrol si apoi a bagat iar aral si acuma merge k un motor PD (la zgomotu scos de motor)

Am zis k bate deoarece suna mai tare decat cel care a bagat mobil 1...nu stiu sigur daca bat tachetii sau cuzinetii...distributia a fost schimbata de mee la 87 si acuma am 113...deci nu are ce sa fie de la distributie...

Si METABOND ziceti voi k nu e boon ???

Varul meu a bagat metabond pe bora de 110 chipata la 140 NON-PD si baga si aral adus din germania...si de asta am zis k bag aral...mai astept pareri...castrol nu am sa mai bag niciodata...este prea apois...un coleg pe o scoda cu motor de 90 800 km a mers cu castrol si apoi a bagat iar aral si acuma merge k un motor PD (la zgomotu scos de motor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario din pacate tiau mai ramas ~ 0,5l in carter (conform cu datete tehnice ale masini).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa fac si eu schimbul zilele astea...vreau sa schimb toate filtrele si uleiul..

sa vedem daca am inteles ce trebuie :

- filtru motorina

- filtru ulei

- filtru polen

- filtru aer

- ulei 5w40 505.01

este bine? o.0

fostul ulei este Castrol...

Puteti sa-mi dati vreo sugestie de producator pt filtre? Uleiu Castrol ce imi trebuie mie cum se numeste mai exact?

Cei care au mai schimbat in Timisoara..unde imi recomanda sa merg pt a le schimba?

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompiliu - e ok.

Marci de filtre : eu stiu de MAN.

Eventual mai baga si schimb de ulei cutie de viteze daca tot esti la capitolul asta si nu a mai fost schimbat de mult.

Am auzit la cineva ca inainte de schimbare ulei a pus un lichid pentru curatarea baii de ulei - si a mers motorul cu chestia aia cateva minute dupa care a scurs tot uleiul - stiti de asa ceva ? Este benefic tratamentul asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Flushingul" nu e un tratament de motor ci doar o "spalare" interna si deoarece poate mobiliza acele debrisuri lipite prin diferite locuri si sa astupe unele canaleturi, deci NU se recomanda decit daca schimbati specia de ulei (mineral-> sintetic).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

umm...la cutia de viteze ce trebuie mai exact si cam cat m-ar costa asta? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cutia de viteze..poti doar sa verifici nivelul, si asta o sa-ti spuna si mecanicii!

dar daca vrei musai sa-l schimbi iti intra cam 1.8 litri si te costa vreo 2 mil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fssssss.....o sa le zic sa verifice atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mhmmm... litrul de ulei de cutie 75W-90 norma GL-4 variaza intre 22RON pt Valvoline Durablend, 36-40RON pt Mobilube SHC, 50RON pt Aral EP Synt si 80RON pt Castrol TAF-X

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce filtre (aer,motorina,ulei)imi recomandati pentru masina din semnatura? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ 'Pompiliu' eu am luat Castrol GTD 505.01 5W40. E pentru PD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!