Jump to content

Schimb ulei & filtru


variant
 Share

Postare recomandată

Intrebare scurta. Pot sa pun la masina din semnatura ulei ARAL 10W40 ?!

Multumesc. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

indicat ar fi sa pui 5w40 eu asa pun si cred ca multa lume pune la fel. cauta si tu pe forum ca s-a mai discutat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca normal se pune 5W40 , eu intrebarea mea este ce se poate intampla daca pun 10W40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt mai nou pe forum, dar am facut deja doua schimburi de ulei la un TDI de 115 cai pe o Bora Variant. Am schimbat uleiul la 12.000-13.000 km.

Am inteles ca TDI P.D., este deosebit de pretentios la ulei. Prima data, am pus Aral cu cod 431 (5 w 40) iara doua oara am pus CASTROL cu codul 501 01, tot 5 w 40. A fost perfect !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce an e si cati km are masina ta?

2001 - 150K , intreb informativ :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este 505.00 nu se intampla absolut nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2001 - 150K , intreb informativ :lol:

poti folosi 10w40 fara probleme,mai ales vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. Si atunci de unde toate "miturile" ca nu se pune decat un anumit tip de ulei pe care i-l alegi in functie de un anumit cod , ca PD nu functioneaza corect daca nu ai acel tip de ulei , care oricum in RO se schimba la 1/2 dn KM pentru schimbul acestuia , chestiune pe care iarasi nu am inteles-o exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite aici mai multe informatii:http://vwforum.ro/index.php?showtopic=10861&st=20 , in ce priveste motoarele PD se foloseste doar ulei special strict pt sistemul pompa-injector.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Si atunci de unde toate "miturile" ca nu se pune decat un anumit tip de ulei pe care i-l alegi in functie de un anumit cod , ca PD nu functioneaza corect daca nu ai acel tip de ulei , care oricum in RO se schimba la 1/2 dn KM pentru schimbul acestuia , chestiune pe care iarasi nu am inteles-o exact.

1. Nu sunt mituri .

2. Din ce vad eu la tine motorul este un TDI 90 CP si deci nu este TDI PD asa ca n-ai de ce sa-ti faci probleme legat de asta . Motoarele TDI PD sunt mai pretentioase la ulei decat celelalte . Cauta topicul de uleiuri , citeste-l si-ai sa vezi acolo de ce si cum . ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu contest ceea ce spuneti, eu pur si simplu vreau sa ma informez asupra problemei, ce e bine, ce nu e bine, daca nu e bine de ce, daca e bine/indicat , iarsi de ce :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nuuuuuu

:beerchug:

vroiam sa stiu daca a folosit cineva GULF, are cineva sa imi dea bani si nu are, a zis ca imi da ulei gulf la schimb :lol: :lol:

mama lui de gulf, ca imi face cu ochiu, o sa il testez si ii fac si un test de viscozitate inainte si dupa schimb :blink:,

Modificat de leo_cumeteo1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
vroiam sa stiu daca a folosit cineva GULF, are cineva sa imi dea bani si nu are, a zis ca imi da ulei gulf la schimb

Daca e conform normelor Vw de ce n-ar fi bun ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura, 1.9 TDI PD am facut 2 schimburi de ulei pana acum . De fiecare data am pus Castrol TXT special pentru PD (chiar asa scrie si pe bidon) 5w-40 cu norma 505 01. Nu am avut niciodata probleme, iar consumul de ulei e cam de 250 ml la 15000 km. E vreo problema daca la schimbul care se apropie voi pune Mobil Synt S Special V 5w-40 fully synthetic ( asa scrie pe bidon) ? De asemenea, pe bidonul Mobil scrie ca este pt motoarele VW TDI dar nu specifica daca PD sau non-PD. E bun uleiul asta ? Mersi anticipat!

Modificat de Cata_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

neaparat trebuie sa scrie pt PD SAU 505.01,altfel nu e bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie ca indeplineste normele VW 505 01/505 00

Modificat de Cata_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul asta ok,nu ai mentionat de la inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, am vazut abia dupa ce am dezlipit o eticheta de pe spatele bidonului :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi uitandu-ma la nivelul de la ulei am sters joja de un servetel de hartie alb. Am observat ca uleiul este foarte negru. Inseamna asta ca ar trebui schimbat ? Nivelul uleiului este aproape de maxim deci ff bun, nu a consuma ulei masina.

Masina am cumparat-o in august 2006 si cica au facut o revizie inainte sa o primesc, dar nu pot sa bag mana in foc ca uleiul a fost schimbat.

Mersi, Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul se inegreste imediat adica in 10-15 km. Nu ai de ce sa-ti faci griji in privinta asta.

Intrebare: i s-a intamplat cuiva sa aibe albeata pe busonul de ulei? Din cand in cand gasesc aceasta albeata pe buson. Nu scade nivelul la apa. Asa ca elimin ca prinde apa. E posibil sa fie de la umezeala trasa din atmosfera pe langa buson ? Suspectez ca face condens busonul acesta nefiind tocmai etans (banuiesc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate @wolfydRg , cea mai probabila cauza pentru formarea acelei spume ar fi umezeala/condensul si se formeaza la motoarele care merg mai mult in oras si nu se incalzesc suficient .Ar mai fi o posibila cauza : uleiul de proasta calitate

( chestie de compozitie si aditivi care creeaza compusi ) dar nu cred ca ia bagat in ea Texaco sau alta gutuie de ulei .

Am patit si eu la un motor pe benzina.....cum am schimbat uleiul a disparut problema .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@wolfydRg : Eu am avut o "albeata" de fapt ii o spuma alba-galbuie la masina anterioara. Se formeaza in general iarna din cauza drumurilor scurte (< 10 km), cel putin asa ziceau cei de la Skoda. La mine la un moment dat nu s-a mai putut curata busonul si a trebuit sa il schimb. Deci sa il cureti des

Si eu aveam atunci masina pe benzina si la schimbarea uleiului nu a mai aparut respectiva spuma.

Dan

Modificat de Dan Fizesan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!